Екипът на арх. Дамян Томалевски предвижда да разкрие римски форум под "Света Неделя" и да направи площада на две нива. |
Спиране на трамваите и автомобилите в района на площад "Света Неделя", освобождаване на емблематичния площад от паркинги, навеси и козирки. Това трябва да се случи в следващите пет години с пространството около храма, а архитектите наричат този процес ресакрализация на святото място, което през последните години според тях е западнало. Това е общото мнение на гилдията след четиримесечен международен конкурс за обновяване на пространството около площада. Журито на конкурса на Столична община е класирало два проекта с напълно различни подходи.
Отличените проекти са на архитект Дамян Томалевски и на Димитър Младенов. В следващия етап на надпреварата ще участва и третият класиран проект на арх. Александър Ангелов. И трите виждат пространството около площада без никакво движение на коли и трамваи, превърнато в пешеходна зона с музей. Според проектите трамвайните релси, по които сега се движат мотриси с номера 12 и 18, ще бъдат извадени, а улицата ще бъде покрита със специална настилка. Едно от предложенията е пешеходната зона по бул. "Витоша" да продължи и през Съдебната палата, да се затвори бул. "Александър Стамболийски" и така да се обособи зоната около площада.
За разлика от общото желание пространството около храма да бъде само за хората, според проектите има няколко версии какви находки има под "Света Неделя" и как те могат да се разгърнат. Едната е, че там е бил римският преториум - основната сграда на града. Другата е, че там е била част от римския форум.
Според варианта на екипа на арх. Младенов там ще се направи подземен музей, който ще бъде покрит със стъклен похлупак. "Разкопките на преториума ще могат да се наблюдават и без да се слиза на второто ниво", обясни той. Църквата ще бъде поставена централно в композицията. В нея ще се влиза от стария вход откъм бул. "Александър Стамболийски", където ще се отдели и
малко площадче за сватби
Освен това трябва да се обособи един подземен музей, свързан с артефактите около Западната порта на Сердика, където и в момента продължават да се правят археологически разкрития. Над тях ще бъдат изградени пешеходни мостове към храма, който трябва да се превърне в основен акцент на площада, а не както сега да се губи сред паркиращите коли. Планира се паркингът пред "Шератон" да бъде премахнат, а вместо това ще се изградят два подземни гаража - на "Стамболийски" и "Съборна", обясни арх. Младенов. Според проекта на арх. Томалевски под "Света Неделя" ще бъде разкрит римски форум. Неговият проект предвижда там да се обособи площад на две нива. В подземната част ще са разкопките, а отгоре ще е пешеходно пространство с много зеленина.
Според изготвения план-график избраният проект трябва да се реализира през следващите пет години. През 2013-2014 г. трябва да се извърши спелеоложко проникване в преториума и да се направят археологически сондажи в неговите очертания. През същия период трябва да бъде разкрита вече проучената през 1982 г. част на преториума. За тази цел ще бъде забранено паркирането върху целия площад. Графикът предвижда през 2015-2016 г. да се спрат трамвайното и автомобилното движение, да се направят томографско изследване на целия площад и археологически сондажи. През следващите две години се предвижда частично разкриване на фундирането на "Света Неделя", както и откриване на предосвобожденската черква "Света Марина".
Както се изрази ръководителят на журито на конкурса арх. Христо Генчев, "предложенията са във висша степен хипотетични". Въпреки че вече има класирани кандидати, не е ясно точно кога може да започне проектът. Главният архитект на София Петър Диков обясни, че до 10 дни ще има обществено обсъждане с победителите и гражданите. Тогава ще стане ясно как техните идеи ще се реализират и ще се обсъдят подробно транспортните алтернативи. До осем месеца пък трябва да бъде избран един от двамата кандидати, който да реализира проекта си, като все още няма дата за започване на работата по осъществяването му.
Това е първият архитектурен конкурс, който Столична община организира, но според много архитекти общината само е направила по-лошо положението, защото е показала, че не е способна да направи прозрачен и честен конкурс. "Не сме участвали в конкурса, защото заданието не ни мотивира. Конкурсът се превърна в
пълно фиаско
Въпреки че е международен, взеха участие само български фирми", коментира пред "Сега" Валери Гюров от сдружение "Трансформатори". Той обясни, че първият подобен конкурс би трябвало да се проведе по друг начин. Съревнованието не се получи, защото заданието не бе съгласувано с архитектурната колегия, смятат още от сдружението. "Не сме съгласни с начина, по който е обявен и по който се провежда конкурсът", коментира пред "Сега" Ивайло Петков от "Група град". Това е групата млади архитекти, която се прочу с акцията си "Боза", с която осмяха първия етап от ремонта на бул. "Витоша". Както много други обекти в София, булевардът се ремонтира без проект, а според желанието на строителя на метрото. По същия начин - без проект, предстои да бъде обновено и ключовото пространство около НДК, при това с 14 млн. лв.