По улиците на американските градове демонстрираха и привърженици на оръжейното лоби, които са против ограничаването на търговията с личните оръжия. |
рязко нарасна дискусията
към законодателството относно сигурността, свързана с разпространението и използването на личното огнестрелно оръжие.
През април Сенатът, огънал се под натиска на производителите на огнестрелно оръжие и "Нешънъл райфъл асосиейшън" (НРА), не успя да приеме и най-умерената мярка - законопроект за по-взискателни проверки на лица, които представят огнестрелни оръжия на оръжейни експозиции, които ги продават или купуват чрез интернет. Това вбеси президента Барак Обама, разстрои още повече роднините на жертвите и изглеждаше, че моментът за налагане на контрол върху оръжията е изпуснат.
Но историята едва ли приключи с гласуването в Сената. След трагедията в Нютаун в много щати бе постигнат съществен успех относно затягането на законодателството в търговията с личното оръжие. По същество бе предложено и прието невиждано количество закони за търговията с личното огнестрелно оръжие.
От миналия декември законодателството за търговията с огнестрелно оръжие бе затегнато в 6 щата. В Кънектикът, Мериленд и Ню Йорк бяха гласувани пакети от закони, включително за по-взискателна и строга проверка на лицата, придобиващи оръжие, за ограничаване на продажбите или превоза на армейско бойно оръжие и на боеприпаси в големи количества. Приет бе и закон за
задължително обучение по безопасно боравене
с оръжията и за ограничаване на достъпа до оръжия на лица, извършвали насилие на битова основа или страдащи от психически заболявания. Делауеър и Колорадо приеха закон, изискващ проверка на всички продажби на оръжия - изискване, което нашето федерално правителство не успя да наложи. Калифорния добави към своето законодателство конфискуването на оръжие от криминално проявени и психично болни лица. В Ню Джърси и отново Калифорния са внесени и законопроекти, които ще направят по-строг реда за продажбата и използването на бойни оръжия и патрони в големи количества, превоза на боеприпаси, а също ще ограничат достъпа на определени категория лица до огнестрелното оръжие.
Все пак този процес бе белязан и с неуспехи. През юни губернаторът на щата Невада наложи вето върху законопроекта за проверката на лица, придобиващи оръжие. Но този неуспех не означава, че борбата е приключила. Най-малко в 4 щата, в които бяха предложени, но не бяха приети такива законопроекти, адвокатите продължават работата и смятат да направят още един опит следващата година. Като цяло ние виждаме как от година на година в национален мащаб законите за затягане на правилата за продажбата на оръжия се увеличават.
Законодателният успех след трагедията в Нютаун се състои не само в приемането на нови ефективни закони. Той успя също да парира няколко опасни законопроекта в някои неочаквани места. Губернаторите на традиционно "червените" щати Юта и Монтана успяха да наложат вето върху законопроекти, които щяха да разрешат носенето на оръжие на обществени места без специално разрешение и без проверки за закононарушения. ("Червени" са щатите, управлявани от Републиканската партия - бел.ред.) Според оръжейното лоби такива закони биха ограничили насилието с използването на огнестрелно оръжие. Но губернаторите на двата щата се ръководеха от данни на изследване, според което заради безконтролното носене на огнестрелно оръжие на публични места
обществото е подложено на по-голяма опасност
от използването на такова оръжие. В Джорджия бе отхвърлен законопроект, който би разрешил носенето на оръжие в съдилищата, църквите и колежите, в Уайоминг пък не мина законопроект, позволяващ на учителите да носят оръжие в училищата.
Една от причините за успеха е новата енергия на редовите граждани за каузата. Много от организациите и сдруженията на обикновените хора, появили се след трагедията в Нютаун, се противопоставят на НРА, известна с хватките си и дългата история на политическо хулиганство. "Майките изискват" (Moms Demand Action), "Съюз на активистите от Нютаун" (Newtown Action Alliance) и "Американци за отговорни решения" (Americans for Responsible Solutions") - чиито основатели са бившата сенаторка от щата Аризона Гейбриъл Гифърдс (Gabby Giffords) и Марк Кели (Mark Kelly), са сред новите гласове на промяната. (Бившата конгресменка Гифърдс едва оцеля след безразборна стрелба през 2011 г., при която бе ранена в главата; нейният съпруг Марк Кели е астронавт, участвал в 4 космически полета - бел. ред.)
Освен това много от влиятелните организации за пръв път проявиха интерес към този проблем, сред тях са "Настъпление" (MoveOn), "Верую" (Credo) и "Център за американски прогрес" (Center for American Progress).
По данни на авторитетното изследване американците инстинктивно приемат тезата, че строгите закони, които не позволяват оръжията да попаднат в погрешни ръце, намаляват заплахата от насилие. Над 90% от американците подкрепят идеята за всеобхватна проверка на лицата, притежаващи оръжие, като 80% от тях са собственици на такова оръжие, а 70% са членове на НРА.
Изминаха 20 години, откакто в Сан Франциско на улица "Калифорния" №101 престъпник разстреля 8 души и рани още 6 с бойно оръжие. Това бе и причината да създадем нашата организация "Правен център за предотвратяване на насилието с използването на огнестрелно оръжие" (Law Center to Prevent Gun Violence). Оттогава в Калифорния бяха приети над 30 закона за защита на населението, а смъртните случаи в резултат на огнестрелно оръжие в щата намаляха с 56 процента.
И тези 20 години могат да ни послужат като пример
за търпение и далновидност по отношение на неуспелия опит през април в Сената за приемане на законопроект, но все пак в определен смисъл това си бе победа. Успех е самият факт, че той бе предложен за разглеждане, бе обсъждан и получи 55 гласа. След гласуването някои сенатори почувстваха върху себе си последиците от решението си да застанат срещу законопроекта. Например веднага след вота рейтингът на сенаторката републиканка Кели Айът (щата Ню Хемпшир) падна с над 15 процента. Днес са налице реални последствия за законодателите, които предпочетоха да не представляват волята на избирателите си по този въпрос.
Насилието при използването на огнестрелно оръжия не е проблем, който няма решение. Ние знаем какво трябва да се направи, ние виждаме промените, извършени тук, в Калифорния, и накрая ставаме свидетели на приемането на разумни закони в други щати.
Преди шест месеца американците по драматичен начин се пробудиха за личния си принос в борбата срещу насилието с личното оръжие. И сега щатите отговарят на призива да поставят сигурността на първо място.
--------------------
Робин Томас е изпълнителен директор, а Джулиън Лефтуич е директорка по юридическите въпроси на "Правния център за предотвратяване на насилието с използването на огнестрелно оръжие".