Активни 281

Американска тийнейджърка е новият властелин в плуването

Цялостната доминация на САЩ в Барселона бе помрачена само от дисквалификация на щафетата
18-годишната Миси Франклин стана първата жена с 6 златни медала от едно световно първенство по плуване. В последния ден от шампионата в Барселона '13 американската тийнейджърка поведе щафетата на САЩ към успех на 4х100 м съчетано и добави рекордната титла към индивидуалните си триумфи на 100 и 200 м гръб и 200 м св. стил и тези с щафетите на 4х100 и 4х200 м св. стил. Така Франклин задмина досегашното най-добро постижение от 5 световни титли на едно първенство, поставено от сънародничката й Трейси Колкинс в Берлин '78 и изравнено от австралийката Либи Трикет в Мелбърн '07.

Голямото разочарование за отбора на САЩ дойде в последния старт от шампионата в зала "Палау Сант Жорди" в каталунската столица - щафетата на 4х100 м съчетано за мъже. Американският квартет в състав Мат Гривърс, Кевин Кордес, Райън Лохте и Нейтън Ейдриън спечели състезанието с повече от секунда аванс, но моментално бе дисквалифициран, след като електронната система отчете "ранна смяна" на втори пост. За шампион бе провъзгласен тимът на Франция, следван от Австралия и Япония.

Въпреки това САЩ завършиха като безапелационен победител в общото класиране по медали от 15-ото световно първенство по плувни спортове. Американските състезатели извоюваха общо 34 отличия - 15 златни, 10 сребърни и 9 бронзови, в проведените през последните две седмици състезания по скокове, височинни скокове, синхронно плуване, маратон, плуване и водна топка. На второ място се нареди отборът на Китай с 26 медала (14 златни, 8 сребърни, 4 бронзови), а на трето - този на Русия с 19 отличия (9-6-4).

България се представи със седмина състезатели в Барселона - Калина Йорданова и Мария Киркова (синхронно плуване), Венцислав Айдарски (5, 10 км маратон), Никола Димитров (400 м съчетано), Нина Рангелова (100, 200, 400 м св. стил), Екатерина Аврамова (50, 100 м гръб) и Вангелина Драганова (50 м бруст), но никой от тях не преодоля дори сериите в своите дисциплини. Най-добро класиране от нашите постигна Айдарски - 20-о място на 5 км.