Федералният административен съд, който се намира в Лайпциг, реши, че ученичките мюсюлманки са длъжни да посещават задължителните учебни часове. |
Родителите на Айша искат от ръководството на гимназията дъщеря им да бъде освободена от плуване, но получават отказ и завеждат дело с надеждата училището да бъде принудено да отмени решението си. В Германия произнасянето на съдиите по казуса се очакваше с голям интерес, тъй като изправяше конституционното задължение на държавата да осигури образование на всички деца срещу религиозните свободи, които също са гарантирани от основния закон на страната.
Съдебният иск първо се гледа от Административния съд в Касел, провинция Хесен. Решението обаче потвърди това на училището, родителите обжалваха и така
искът стигна до Федералния административен съд
в Лайпциг, който е най-висшата съдебна инстанция за подобни дела. Решението на магистратите е окончателно и не подлежи на обжалване. "Банският костюм, покриващ цяло тяло, е средство, което позволява да се опазят религиозните традиции", се казва в решението на Федералния административен съд в Лайпциг. Според висшите магистрати така са защитени както държавният интерес в сферата на образованието, така и свободата на вероизповеданията. Те потвърждават задължението на учениците да посещават учебните часовете по плуване независимо от религията им. "Ищцата не успя убедително да обясни как участието в часовете по плуване, носейки буркини, нарушава мюсюлманските изисквания за облеклото", пише в решението, с което Федералният административен съд в Лайпциг отхвърля иска й. Магистратите също така не приеха аргументите, че момичето не може да се появява в бански пред момчетата в плувния басейн поради религиозни причини. В училищата в големите германски градове е обичайна гледка в часовете по плуване мюсюлманките да се появяват в басейна с буркини.
Адвокатът на Айша и семейството й Клаус Майснер бе изградил защита основно на съдебно решение отпреди 20 години. През 1993 г. състав на Федералния административен съд постановява, че освобождаването от часовете по плуване е допустимо, ако дадено училище не може да осигури провеждането на обучение в различно време за момчета и момичета. Административният съд в Касел обаче не уважи това с аргумента, че образованието играе съществена роля за интеграцията в обществото - учениците трябва да бъдат подготвени за живота в плуралистично и светско общество, каквото е германското, предаде "Дойче веле".
Централният съвет на мюсюлманите
в Германия обяви, че от гледна точка на ислямската религия носенето на бански костюм, покриващ цялото тяло, е допустимо и не е в разрез с религиозните норми. Институцията обаче наблегна на това, че всеки случай трябва да се разглежда индивидуално. Ако една мюсюлманка отказва да влиза в часовете по плуване заедно с момчетата, защото религиозните й убеждения не й позволяват това, то нейното желание би трябвало да бъде уважено, заяви пред "Дойче веле" председателят на Централния съвет на мюсюлманите в Германия Айман Мазиек. Според него "в случая става дума не толкова за интеграцията на дадена религиозна общност, а по-скоро за толерантността на общество ни и готовността му да спазва онова, което е записано в конституцията, а именно - свободата на вероизповеданията". В Германия живеят между 3.8 и 4.3 милиона мюсюлмани, което представлява между 4.6 и 5.2% от цялото население на страната, сочат данните на Федералната служба за мигрантите и бежанците.
Айша не е първата мюсюлманка, направила опит да промени правилата в училището, което посещава, и завела дело, недоволна от отказа на ръководството да се съобрази с нейните изисквания. През май т. г. Върховният съд в Швейцария отхвърли иска на мюсюлманско семейство срещу решението на училището дъщеря им да участва в часовете по плуване и да не носи буркини. Този вид бански костюм обаче е забранен в някои обществени училища във Франция.