:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,220
Активни 649
Страници 11,785
За един ден 1,302,066
Челен опит

Германска дизайнерка създава оазиси сред бетон и небостъргачи

Градската пустош в Цюрих е преобразена в зеленчукови насаждения в каци, магазинчета и корабни контейнери в хипарски дух.
СНИМКА: www.spiegel.de
Търговска улица в Градината на фрау Геролд изглежда необичайно.
Добре дошли в Градината на фрау Геролд - потънал в зеленина оазис в Цюрих, изграден от корабни контейнери. Такива временни импровизирани райони, които съчетават магазини с отглеждането на храни, музика и градско градинарство, се пръкват като изневиделица по цял свят. Но те също подготвят условията за развитие и облагородяване на тези райони. Тук има вир, обитаван от жабки с жълти коремчета. Зад него лежи празна бирена бутилка, а по-нататък има ограда, зад която се виждат железопътни релси и далекопроводи. Обявата от близката жп гара отеква: "Ще има нарушения във вашето обслужване. Ще бъдат предоставени автобуси." Слънцето се отразява в "Прайм тауър", най-високата сграда в Швейцария. Жълта пеперуда се носи над близките лавандулови храсти, докато слънчогледи са клюмнали лениво над изоставена талига.

Градината на фрау Геролд, намираща се в индустриалната част на Западен Цюрих, е това, което швейцарците наричат бирен парк. Но то е нещо повече от място, където се сервират халби местна бира. В опит да слее в едно няколко елемента от битовата култура германската дизайнерка Катя Вебер е превърнала



2500-те квадратни метра пустош в необичайна и оригинална среда



Редиците от пъстроцветни корабни контейнери са превърнати в магазини и барчета, а грамадна циркова палатка е опъната, за да предпазва бираджиите от дъжд. Търговците на дребно, които са се заселили в контейнерите, предлагат дрехи и дизайнерски дрънкулки, които няма да намерите в масовите магазини. А в единия ъгъл на това място няколкото редици от винени бъчви и дървени щайги създават пъстроцветна зеленчукова градина - в тях се отглеждат ревен, сладък грах, салати и маруля. Контейнерите от типа "направи си сам", оригиналният дизайн и това, което сега се нарича градско градинарство, са елементи на една тенденция, която набира сила в градовете по целия свят. В този процес предприемачи се възползват от неизползваните градските райони, които често са предлагани на ниски наеми, а в някои случаи дори безплатно от местните власти.

Обикновено обаче това са временни начинания, при които подобни места се създават само за да запълнят интервала от време до нахлуването в тях на строителите, за да издигнат офис сгради, луксозни апартаменти или конгресни центрове, какъвто бе планът за Цюрих. Но тези места имат една обща особеност - те лесно се изграждат и също така лесно се разтурят. Фактът, че са импровизирани и носят едно усещане за мимолетност, ги прави още по-очарователни. Преди няколко години Лондон стана първият град, в който на подобно място бе направен мол. Разположен в модерния квартал Ийст енд, Boxpark разполагаше с 61 черни контейнера, в които се предлагаха както утвърдени марки стоки, така и продукция на млади дизайнери. Бяха изградени и временни барове, кафенета и галерии, за да бъдат привличани млади посетители. Подобно на случая с Градината на фрау Геролд начинанието просъществува пет години.

В същото време в новозеландския град Крайстчърч местни предприемачи освежиха засегнатия наскоро от трусове градски пейзаж, като създадоха магазини в морски контейнери. В Берлин пък бивша фабрика за сапун в квартал Кройцберг временно е преобразувана така, че стана едновременно дом на клуб, на театър и на ресторант.



Градското градинарство успява



навсякъде да преобразува бетонните джунгли. Създавани по инициатива на жителите и често субсидирани от местните власти, броят на градските райони, където билки, подправки, плодове и зеленчуци се отглеждат в каруци, каци и дървени щайги, постоянно се увеличава. Градините The Prinzessinnengarten близо до кръговото движение Морисплац в Берлин са смятани за предвестник на тази тенденция.

Катя Вебер, 33-годишна жителка на западната германска провинция Саар, обединява в едно градското озеленяване, гастрономията и търговията на дребно, за да създаде свой търговски шедьовър. Преди седем години любовта я отведе в Алпите. Тя се отказа от предишната си живот и работата си на инвестиционен банкер, за да следва в Цюрихския университет на изкуствата (ZHdK). Дисертацията й "Развитие на многофункционални градски пейзажи" я вдъхнови за Градината на фрау Геролд, която носи името на улицата, на която се намира - "Геролд". На Каролин Вайден й трябват 15 минути, за да стигне до Gartenbeiz (Ресторант в градината). Тя носи две щайги, пълни догоре със зеле, целина, домати, маруля и билки. 42-годишната изпълнителна директорка по маркетинг е една от малкото, които лично се грижат за парцела си, даден за ползване в Градината на фрау Геролд. За останалите участъци с плодове и зеленчуци се грижат двама професионални градинари. Около 5% от продукцията в ресторанта "Фрау Геролд" са произведени в такива парцели наоколо. "Харесва ми, че мога да покажа на хората как да отглеждат пресни продукти в собствения си парцел," споделя Вайден.

Градината на фрау Геролд, която отвори врати през септември 2012 г., се управлява от Катя Вебер и нейна партньорка, която е представителка на ресторантьорската общност в Цюрих. Жените подписаха 5-годишен договор за наем на терена. В първите дни градината бе известна на ограничен кръг хора, главно познати на двете, но много скоро получи известност, след като по-рано тази година местен жител я нарече "предпочитаното място". "За града тя е неповторима", казва друг човек от района. И наистина, тя е малък оазис, заобиколен от бетон, небостъргачи и градски транспорт. Банкери или студенти, туристи или местни жители, всички те са привличани от това място, където в слънчеви дни може да си сърбаш кафето, да пиеш бира и да слушат музика на живо, свирена от групи, разположили се на близката дървена сцена. Откакто швейцарски телевизионен канал излъчва 10-часова специална програма за западния край на Цюрих, семейства и млади хора от цяла Швейцария



се изсипват тук да прекарват уикендите си



В продължение на едно десетилетие районът разцъфтя от градската пустош до най-предпочитано място в Цюрих. Според Алекс Звален преобразяването се е ускорило през последните две години. Облечен в бял работен комбинезон, 55-годишният изпълнител почиства студиото си, което създаде тук преди 17 години. Преустройството на индустриалния парк в района Цюрих-5 започна към края на 90-те години. Бяха разрушени много от складовете и фабриките, част от които съществуваха още от края на 19-и век. "Тук бяха базирани много занаятчии и каменоделци, имаше дори една бирария точно в средата," казва Звален. "Макар да не съм носталгичен, сърцето ми е с онези, които бяха принудени да напуснат заради новите сгради", признава той.

Преди около 15 години в района отвори врати първото кино, а скоро след това се появиха нелегални клубове. Моментално бяха вдигнати луксозни галерии и бляскави офис сгради. Арките пък под виадуктите бяха запълнени с магазини за скъп дизайн и вътрешно обзавеждане, както и с класни ресторанти. На фона на този блясък Звален е щастлив да вижда Градината на фрау Геролд, заявявайки, че тя "носи хипарско звучене на улицата". Той също казва, че пъстроцветният й дизайн и веселите й градинарски насаждения са "отговор на небостъргачите, но нищо повече". В действителност само някои от съседите му се осмеляват да посетят градината заради високите цени на ресторанта й, както казва той.

"Многофункционалният градски пейзаж" на Катя Вебер може да просъществува по-дълго, отколкото първоначално се смяташе, защото е пропаднал планът за изграждането тук на конгресен център. Никой не може да каже какво ще се случи с Градината на фрау Геролд след 2017 г., но едно нещо е сигурно - Вебер няма да бъде тук, за да го види. Тя планира да се завърне в Германия, търсейки нови възможности и предизвикателства.

СНИМКА: www.spiegel.de
Така изглежда оазисът в индустиралната част на Западен Цюрих
 Създателките на Градината на фрау Геролд Катя Вебер (вляво) и Ваня Куклета (вдясно)
2684
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД