:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,799
Активни 714
Страници 11,364
За един ден 1,302,066

В предишната криза изкарахме 19 години. Свиква се

От настоящата изминаха вече 4. Политиците все още се движат по утъпкания път на прехода без радикални идеи в политиката и реформите, които предлагат
Христо Комарницки
Карикатурата е от 2009 г.
Парите движат икономиката. Всеизвестен факт, чието значение малко хора осъзнават. Когато притокът на пари в икономиката намалее, тя спира. Така е от времето на Римската империя насам - с едно продължително изключение, наречено "тъмни векове". В България икономиката е спряла.

Последните данни на НСИ показаха дори спад с 0.1% през второто тримесечие спрямо предходните три месеца. Вероятно от юли до септември икономиката отново ще регистрира минимален ръст заради ефекта на приходите от туризма и земеделието. Но с оглед на това, че повишението на Брутния вътрешен продукт на годишна база от април до юни е едва 0.2%, нищо чудно в третото тримесечие да се свие спрямо същия период на 2012 г.

На практика при такива стойности, които са в рамките на статистическата грешка, няма никакво значение дали БВП ще расте, или ще пада. Икономиката е в криза. И тази криза се дължи най-вече на намаляващия приток от капитали. През второто тримесечие инвестициите се свиват с 2.4%.

Какви са видимите проблеми - значително увеличаване на безработицата, спад на наличния кредит, свиване на индустриалното производство, фалити на компании, понижение на потребителското доверие и намаляване на инвестициите. Това в общи линии е списъкът с признаците за икономическа депресия.



Цял живот в криза



Българската депресия започна през последното тримесечие на 2008 г. През 2009 г. икономиката се сви с 5% в реално изражение и оттогава седи на дъното. За да започне да намалява безработицата, БВП трябва да расте с над 2% на година. Т.е. това е темпът на растеж, който ще означава излизане от кризата. И така: кога ще свърши кризата?

Лошото на някои икономически кризи е, че животът си бълбука в тях, хората свикват и един ден престават да обръщат внимание. Още по-лошо е, че България е в такава криза. От тези, които се точат с години и може да не свършат цял живот. От тях излизат децата ни или внуците ни.

Последната такава криза започна през 1979 г. и приключи през 1998 г. Общо 19 години. А много хора все още си спомнят колко хубаво се е живеело по времето на комунизма, и то точно през кризисните 80 години на XX век.

Ако попитате либералните икономисти как България да излезе от кризата, те ще ви отговорят, че държавата е виновна и че всичко ще се оправи с намаляване на регулациите и държавната намеса в икономиката.



Къде сме ние?



До известна степен това е вярно и до известна степен не е. Последният доклад за Индекса за конкурентоспособност на Световния икономически форум показва една твърде нерадостна картина за българския бизнес.

По отношение на пазара на труда България пада през тази година от 49-а позиция на 61-ва. Това е резултат от високата безработица, ниската производителност на труда, подценяването на професионалния мениджмънт, липсата на сътрудничество между работодатели и служители. Особено негативно се оценява капацитетът на страната да привлича и задържа специалисти - по тези показатели България е на последните места в класацията.

При иновациите българската икономика също отстъпва чувствително назад - от 92-ро на 105-о място. Общият потенциал за внедряване на иновации от фирмите е много нисък - страната заема едва 103-то място по отношение на разходите на компаниите за проучвания и ноу-хау , а сътрудничеството между университетите и индустрията е изключително слабо и тук страната е на 117-а позиция.

Състоянието на българския бизнес се оценява силно негативно, като в тази компонента на индекса България пада от 97-о на 106-о място от 148 страни.



Виновникът извън държавата



Докладът на Световния икономически форум показва, че българските компании функционират като конкурентите им от Третия свят, а не като тези в Европейския съюз.

С други думи, не само държавата е виновна. Нещо повече, последните финансови резултати на много от водещите български експортни компании сочат, че дружествата са достигнали границите на потенциала си за растеж. Те просто не са достатъчно големи, за да продължават да увеличават дела си на чуждите пазари. Това лесно може да се промени, ако въпросните компании получат достъп до рисков капитал.

Банките обаче са твърде предпазливи, цената на кредита е висока, а държавата не оказва подкрепа на бизнеса за разлика от, да кажем, властите в Швейцария или Южна Корея.

И пак опираме до парите. През миналата година инвестициите в производствен капитал, т.е. средствата, които бизнесът и държавата са вложили в машини, инфраструктура, оборудване и т.н., са били на стойност 17.1 млрд. евро. Това са парите, които движат българската индустрия. През кризисната 2009 г., когато икономиката падаше, те са били 17.8 млрд. евро, по данни на НСИ. А през не толкова кризисната 2008 г. са били на 25.6 млрд. евро.

С оглед на изчерпването на потенциала за растеж, подкрепян от износа и външните пазари, може би трябва да обърнем внимание на вътрешното потребление.

Тук зад завесата наднича друг проблем - валутният борд. Той дава стабилност - разбирайте това като извинение за политиците, за да не провеждат политики, които носят риск от провал.



Докога?



Видно, че отговорът на въпроса кога ще свърши кризата зависи от много фактори. Тази криза е съвсем различна от предишната. През 80-те години на XX век причините за икономическия спад бяха извън страната - разпадането на съветския модел заради нарастващия външен дълг и войната в Афганистан. Разбира се, тогава кризата беше задълбочена от множество глупави или направо престъпни решения и действия от страна на политиците и бизнеса вътре в България.

Но изходът беше видим за всички - намиране на нов икономически и политически блок, чиито пазари и инвестиции да заместят тези на СССР.

Сега обаче България е част от Европейския съюз, а причините за кризата са вътре в страната. Всъщност това, което донякъде крепеше българската икономика през последните години, е нарастването на износа благодарение на все по-добрата интеграция на българските компании на европейските и световните пазари. Но и този двигател вече забавя оборотите.

Необходима е промяна. И то промяна на всички нива. Този път Европа не може да ни извади от кризата. Излизането на еврозоната от рецесията няма да доведе до бум на износа или инвестициите в България. Този път очевидно решение няма. Няма кой да ни сочи пътя и да ни вкарва обратно в него, ако кривнем настрани. А трябват всеобхватни и комплексни реформи. Като се започне от системата на валутния борд, премине се през данъците и се стигне до образованието.



Удобното дъно



За жалост нито политиците, нито мнозинството от хората осъзнават колко неизбежна и спешна е необходимостта от реформите.

Първите следват утъпкания път на прехода. В момента правителството на Пламен Орешарски плаши народа с последствията от управлението на ГЕРБ. Следващата фаза са хвалбите с постигнатото и после идват нови избори и смяна на местата. В управленската програма на премиера липсва цялостна визия за развитието на икономиката, но прозира надеждата, че докато се справя със собствените си проблеми, еврозоната някак ще изтегли и България на повърхността.

А хората вече свикнаха. След 4 години на криза те се приспособиха и вероятно могат да издържат още 15 години така, докато нещата не станат нетърпими. Апатията на населението е и най-голямата заплаха за България.

В този смисъл протестите срещу правителството са нещо много важно, дори то да не подаде оставка. Българските политици трябва да бъдат под натиск всеки ден. И тук не става въпрос за обичайния натиск от влиятелни бизнесмени и лобисти. Избирателите трябва да карат управляващите да чувстват, че властта им не е сигурна, да ги карат да провеждат реформи и да търсят изход от кризата.

В противен случай инвестициите ще продължат да намаляват, БСП и ГЕРБ отново ще си стиснат ръцете, а междувременно българската икономика кротко ще си седи на дъното. (С незначителни съкращения)
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
------------------
40
4667
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
17 Септември 2013 20:12
И тази криза се дължи най-вече на намаляващия приток от капитали.

Значи в Германия не се усеща криза, защото в нея има ... голям приток на капитали.
Кризата не се дължи на намаляващия приток на капитали отвън, а се дължи на намаляващото създаване на капитали вътре в страната, умнико!
Сигурно в това вебкафе са събрали студенти, от които по-нататък ще станат бъдещите журналисти.
17 Септември 2013 20:36
Ала-бала, смърт на капитала!
Малеееееее, до какви матрияли опря газетата!
17 Септември 2013 21:07
До къде стигна "Наблюдател", Господи мили ???...
17 Септември 2013 21:16
Пак ли матр'ял от кошчето?
----------------------
Сайтът на Генек
17 Септември 2013 21:20
:-Pбе да видим кога ще рдшат че лева е скъп..
17 Септември 2013 21:21
Подобни умници са си верно от ганкиното кафене....
За една силна и вярна реплика по адрес на управляващи, Станишев и т.н. - следва задълго фризер.
А за подобни ганкини кафенета , пробутани от незнайно за форумци кой - какво следва ?
Апропо, къде се изгубиха Център за изследване на демокарцията и ИПИ ?
17 Септември 2013 21:40
Като казвам, че от икономистите чеп за зеле не става, не ми вярват...
17 Септември 2013 21:46
Парите са просто измерител на икономиката. Това което е необходимо на една икономика са активите - и то работещи и създаващи блага. В България обаче това не е така - активите, имотите в държавата стоят неизползвани и рушащи се. Отделно това създава балон в цените на имотите които се използват. Резултатът - скъпа мизерия. И тук парите нямат никакво значение - те просто са измерител.

Натисни тук

Вярно, че пари отвън помагат, но има и уловки. Както например стана 2008ма година - дойдоха отвън едни пари и ги закопахме в бетон. Сега мъртъв бетон.
17 Септември 2013 21:51
Гарван -
Даже съм на мнение че точно икономистите са липсващото звено в теорията на Дарвин!
17 Септември 2013 22:11
Парите движат икономиката. Всеизвестен факт, чието значение малко хора осъзнават.
Атомът е неделим. Всеизвестен факт, чието значение все повече хора подлагат на съмнение. Не само заради вятърничавото енергопроизводство.
Така е от времето на Римската империя насам
Аха, да следваме пътя на Римската империя . А тя е рухнала, защото императорите подсекли, в буквалния и преносен смисъл, паричната система. Е, остава утехата, ако може да се брои за утеха, "подсичането" на главите на банкери и пишман-икономисти подобно императорските.
Последната такава криза започна през 1979 г. и приключи през 1998 г.
Според автора кризата приключвала със закриването на държавата (хилядократна девалвация на лева). И ни предлага същото решение СЕГА . Ако през 1990 г. сме заемали трийсто място по иновации, след като сме излезнали от кризата сме заели 92-то място, следва, че като излезем от настоящата криза няма да има иновации. Най-много две-три банди, де да правят бизнес кат у Зимбабве - абсолютна свобода, всеки е свободен да стреля, опс конкурира по когото намери за добре и с каквото намери. Мегдан за развихряне на частната инициатива.
17 Септември 2013 22:14
Последната такава криза започна през 1979 г

ВЕРНО ТОГАВА ПОЧНА!
Удвоиха цените на пиенето.
Утроиха цените на кебапчетата.
И т.н.
Имаше даже тъпи куманизки агитпропчици
(то, освен уникално тъпи, други нема),
дето викаха по радиото и телевизията, че българинът много ядял кебапчета и
му било вредно. А суджуците - 17 пъти по вредни.
Правешкият Каскет рече на 8-ми декември, че мрънкането било
"буржоазна диария".
После умре Брежнев и
т.н.
17 Септември 2013 22:19
Ако през 1990 г. сме заемали трийсто място по иновации
Те ги те!
Заемали били 30-то место по иновации -
оправяли савецките москвичи и комбайни с тел и чук...
17 Септември 2013 22:26
В момента правителството на Пламен Орешарски плаши народа с последствията от управлението на ГЕРБ. Следващата фаза са хвалбите с постигнатото и после идват нови избори и смяна на местата.
Да не приписваме на сегашните това, което направиха бившите, а?
След като такова беше поведението на Тиквоний I Велики, непременно ли и сегашните трябва да следват модела?
Сигурно в това вебкафе са събрали студенти, от които по-нататък ще станат бъдещите журналисти.
То ако станат журналисти - добре, весника ще увеличи страниците. Страшно е, че може да станат икономисти... Те тогава ще цъфнем и вържем!
Вестник може и да не четеш, ама от управление на забатачени икономисти ...
17 Септември 2013 22:44
Трудът на хората върху природните дадености създава богатството на обществото. У нас не се трудим, а когато се трудим, то не винаги е ефективно. А природните дадености или не използваме, или ги унищожаваме, или се изнасят в други страни. Откъде тогава богатство?
17 Септември 2013 22:48
Ruja
Прецаках се да чета свободния превод на "Кратък икономически речник"
17 Септември 2013 23:30
В моите представи, авторите от Уебкафе, препечатани тук, за да запълват пространство, са някакви 10-12 годишни хлапаци, тъкмо почващи да разучават света и нетърпеливи да дадат акъла, който всъщност нямат. Каква е тази криза от 1979 г. ??! Т'ва е малко като онези митични фалити на комунизма дето сбърканяци като мускетаря Христов изнамериха. НРБ практически не е имала година без растеж. Фундаменталният проблем на социалистическата икономика беше намаляването на този растеж, заради грешни решения и прахосване на капитал (Law of diminishing returns - описан най-добре от нобелиста Кругман) - ама това трябва да се чете и осмисля, а не да се фантазират дивотии. И каква е тази идея, че държавата трябвало да помага тук като в Корея или Швейцария (отминавам фактологическата несъстоятелност на твърдението - гаче ли някоя фирма в Швейцария чака държавна помощ)? В ЕС действат правила ограничаващи държавната помощ. Ето - в Русия държавата помага всячески на Автоваз - налагайки огромни мита на чужда продукция - от това Автоваз да са цъфнали? Въобще какво се очаква от Орешарски и кабинета му във връзка с икономиката - и тоз автор наясно ли е с принципите на пазарната икономика? Може би очаква Орешарски като Живков (или Ли Куан Ю) да управлява с петилетки и да изгражда заводи и да им намира пазари? Реалността е, че в съвременния свят държавното управление трябва да спомага за развитието на подходяща среда за предприемачество. Оптимизиране на регулаторния режим, коректността на данъчното облагане са все неща за които Орешарски е говорил и които се случват. Това за което не е говорил достатъчно е конфликта на интереси, търговията с влияние, общинския феодализъм, контрабандата, сивата икономика и мн. др. явления, с които изпълнителната власт трябва да се бори. Но основния проблем в бизнес средата е съдебната власт и липсата на ясни правила и ефектно правораздаване - което спира както чужди инвестиции така и вътрешно кредитиране (като увеличава риска). Това обаче не е в ресора на Орешарски. И явно не е в полезрението на тази статия.
18 Септември 2013 00:04
Ще си позволя да компилирам някои от вашите мнения в нещо, което на мен ми се вижда смислено. Първо - икономиката работи близо до оптимума си, когато парите могат да се приемат за добър и общо взето достатъчен измерител за здравето и развитието й (това разбира се в условия на типичен свободен пазар, където можем да говорим за пари без безкрайни допълнителни уговорки). Второ - икономистите не стават за чеп - съгласен съм, когато някой все пак става за нещо, това е негова заслуга, а не на образованието му. Причините - обсняват се със също като това, че не разбират смисъла на това, което казах в първа точка. Трето - производството на капитал вътре (добе подчертано, но аз няма да подчертавам) е важно, но не е самостоятелна причина за криза, обяснението може да се потърси в нещо, което емпирично може лесно да се установи - една икономика усвоява ефективно външни капитали в размери пропорционални на вътрешното "производство" на капитал (за краткост използвам думата неточно). Коефициентът е съществен и макар да го третираме като кеофициент в момент от времето, той варира и зависи от редица фактори, като най-интересните в контекста на форума са наличие на разширяеми връзки с пазари и източник на "произведения" капитал. Второто заслужава още няколко думи - контрактори по държавни поръчки (не само вътрешни) имат пазар определен предимно от реалната стока, която продават - в зависимост от правителствата, с които имат работа това ще е някаква смес от контакти, политика, умения за създаване на мрежа от заетост за разпределение на отпуснати средства и т.н. Казано с други думи в тоя относително по-чист случай (държавните поръчки) по цялата верига се изгражда машина за улавяне на разпръсквани капитали, а не машина за създаване на такива, а стоката, която се продава е предимно умение да бъдат хванати и разпределени между максимум заинтересовани, а не стоката или проекта, който формално се произвежда. Това е така и без корупция, а по мое мнение държавните поръчки трябва да бъдат изхвърлени като практика напълно (има други начини), но това е друга и дълга тема. Поради приликата на корпорациите с държавите при взаимодействието с тях се получават подобни, но все пак смесени по характер ефекти. Същественото е, че това няма как да се нарече честно "производство на капитал", както каза човека по-горе. Инвестициите, които попаднат в мрежа за улавяне по правило се преразпределят с далеч по-голям уклон към статусни разходи за всички участници във веригата, отколкото инвестиции попаднали в сферата на пазарно ориентираните компании. В тоя смисъл "помощите" отпускани на държавно ниво са възнможно най-неефективния начин за инвестиция и, което е по-лошото, стимулират в индивидуален план налагането и социалното влияние на хора заинтересовани предимно от социален статус и създаване на впечатления. Така, че външните инвестиции в крайна сметка попадат в среда формирана от баланса на тия условни две и още други (неспоменати тук) категории, цялостният им процес на усвояване и насочване до разходите на дребно и на последния работник се движат пропорционално на способността за създаване на капитал вътре - нормално да се очаква след като и двете неща зависят от почти едни и същи фактори. Неприятното идва с разглеждането на растенето и намаляването на коефициента под влияние на определящите го фактори. Тук идва на помощ социалното инженерство и социалния анализ, които използвани на ниво различно от това на НБУ, например, разкриват свойства приличащи на някаква свръхпроводимост - при уклон в едната или другата посока има плавна зависимост до достигане на нива, в които за съвсем малки промени коефициентът рязко расте или съответно рязко намалява в другата посока - нещо, което съответства на ефектите на социалното и иконимическо значение в индивидуален план (за икономическото) на доминиращата култура. Виждали сме различни времена и как "героят" на времето се сменя - как икономиките на Запад, че дори и социалистическите растяха неудържимо, докато героят на времето беше от вид, който създава новости и сме видели и какво става при "герой", който потребява ресурси и се обгражда с лукс и мода. Това са очевидни и за малки деца крайни прояви на всичко това, по средата обаче има много измамни индикатори и много изкушения за всеки наблюдател, който също е човек и е подвластен малко или много на всички тия явления. В България и сега расте инкогнито паралелна култура на технически насочени хора. Няма да чуете за тях, те все повече се изолират и когато общуват с останалите симулрат техния език. Бройката е малка, вероятно дори най-оптимистичните оценки не биха могли да й припишат нещо повече от 3-4 десетки хиляди души, но това може да се окаже достатъчно, когато другата култура достигне логичния си и единствено възможен завършек на самоунищожение. За разлика от Рим ние не сме отделени от другите империи с хиляди километри, нито сме заплашени от варварски орди, така че и малко да оцелее, то може да породи нова култура и да впрегне постоянно нарастващо количество от останлите хора в собствените си проекти. За съжаление нищо не може да се направи за обръщане на процеса, единственото полезно, което може да се направи е да се ускори самоунищожението, за да може и част от останлите да оцелят в жизнена форма и да стартират новия цикъл с по-висока начална скорост. Цялата културна власт е в ръцете и главите на хората, които не могат да приемат доброволно, че са второ качество, след като цял живот са се имали за елит или поне заслужаващи да бъдат такъв. М-да кривнах до директни нападки, но са си истина - никой правист няма да произведе благо, дори и в най-добрия случай идеалният правист може да бъде най-малка пречка за създаване на такова - правистите са необходимо зло в голямо общество, но колко голямо зло има значение. Никой полицай няма да създаде блага - но може да навреди повече или по-малко в зависимост от професионализма си. Никой психолог няма да създаде нищо - не и докато не започне психологията да започва с математика . Никой социолог, икономист или артист няма да създаде нищо - те само ще поддържат атмосферата, но ако от нея никой няма нужда от тях също няма нужда, а ако я тровят ... да не говорим. Елитът е като при империте - някога, когато технологията е била в относителен застой той е бил прогресивен, ако разширява територии и население, днес ако разширява технологии, знания и умения, не е прогресивен елит, който е обсебен от собствената си изолация и изключителност основана на статусни символи и кръвна или кръгова принадлежност. Такъв елит, колкото и да се има за голяма работа е в отстъпление и кръгова отбрана - нашия трябва да го осъзнае, за да разбере колко е жалък, но разбира се няма - за всеки такъв човек, дори и за келеш закупил зорлем някой по-моден модел БМВ или Ауди - външния вид и начина на живот според модата е смисъл и единствена цел. Та какви инвестиции в това могат да помогнат? Те могат само да забавят онова, което трябва да се случи, за да имаме шанс.
18 Септември 2013 00:05
НРБ практически не е имала година без растеж....
На дълговете.

Сите икономически авантюри на цръвените пишман-аристократи завършиха с фалити.
Юще от времето на дойновци, чудомир-александровци, лукановци и кви ли не още каскетаджии, дето докараха България до просешка тояга.
Па сетне тръгнаха като изоглавени по цял свят да търсят заеми от "Лондонския" и "Парижкия" клуб, дето ги плащаме до ден днешен.
За капак източиха външнотърговските дружества.
И на края - банките.
Така и досега.
18 Септември 2013 00:11
Кво не ви харесва в статията бе колеги ?
Всичко описано си е баш така.
18 Септември 2013 01:30
оправяли савецките москвичи и комбайни с тел и чук...

Не е вярно!
Не тел, а сърп!
18 Септември 2013 07:37
Наборът инструменти Е :
ЧУК , ТЕЛ и " МАМКА"
18 Септември 2013 09:00
Свиква се, вярно.
И изобщо, човек и нахуй да го въртиш - свиква. Даже може да започне да му харесва
18 Септември 2013 09:06
за БатВаню Натисни тук
18 Септември 2013 10:40
НРБ практически не е имала година без растеж....
На дълговете.

Ай, Щурчо, що не ни кажеш и какви са дълговете в момента на Република България след управлението на "малката пица" и какъв е последния транш на дълг взет от Гърция?
18 Септември 2013 10:44
Питай чобанчето.
18 Септември 2013 11:17
Да ти web@ и труда епохален.
18 Септември 2013 12:29
Аверче (ти да не си варналийче?),
Не е едно и същи да те пратят нахуй и да те въртят на такъв...разликата е концептуална.
18 Септември 2013 12:42
Щурчос някои неща съгласна , други не. Фалиралата комунистечуска държава имаше население от 9 мигалиона. Демократична България след почти 24 години преход зорлем стига 7. А сменете плочата малко ,след толкоз години все комунизма да ви е виновен.
18 Септември 2013 12:46
Без затворени граници комунистическата държава щеше да остане без население
По онова време имаше работа в ЕС и приемаха без проблем бежанците от большевизма.
18 Септември 2013 13:12
От карикатурата:
-Наборе, нашто време се върна.
-Що бе наборе, то никога не си е отивало.
18 Септември 2013 13:21
azdebil_bg, требе да си наясно, че преди селяните да бъдат вкарани от другарете в рудниците, фабриките, заводите и мините, България е с най-младото население в Европа и на първо място по прираст.
18 Септември 2013 15:02
(С незначителни съкращения)


А можеше и с по-значителни, значими и знакови ... :


Заглавие: В предишната криза изкарахме 19 години.

Подзаглавие/ Свиква се.

Автор: Сущий; без уеб-кафе, то е ясно откъде.

Вътрешни заглавия:

Къде сме ние? /поради оригиналното му и непреходно му значение/

Докога? /Поради майката на таланта - лаконичността/

Удобното дъно /поради далечна асоциация с певеца на лумпениата Максим Горки/

Финал от редакцията: (С незабележими с просто око съкращения)




18 Септември 2013 15:05
Вътрешни заглавия:

Що са пропуснати "Кто виноват, что делать, едят ли курицу руками?"?
18 Септември 2013 15:34
Последната такава криза започна през 1979 г. и приключи през 1998 г. Общо 19 години. А много хора все още си спомнят колко хубаво се е живеело по времето на комунизма, и то точно през кризисните 80 години на XX век.
Този суек пише глупостите дека ги пишат в Прокопиевите вестници. Кризата у нас започна с идването на Горбачов. През 1982г. аз четох един материал на Швейцарска банка за икономиката у нас, поръчан от първото чуждестранно дружество, влязло у нас, "Тангра", към завод "Хемус" в Бургас, за производство на химикалки. В този материал се пишеше, че българската икономика е много стабилна и външните дългове бяха малко над 2 милиарда (точно колко не си спомням сега). Разбира се е имало трудности с разплащанията, понеже през 60-те и 70-те се настрои страшно много, огромни инвестиции от бюджета. Нещо, което не може да се направи сега. Вървете вижте какво представлява Нефтохим, а много други заводи от химията се настроиха тогава (Ямбол, Видин- 2 завода, Враца, Свищов, Девня нови проиводства и къде ли не) да не говорим за електроника и машиностроене, хранително-вкусова промишленост, шивашка, текстилна, всичко сме го спестили ние и демократеците сбърканяци като този автор го разсипаха.
Имаше, обаче нещо друго, действително се чувстваше, че трябва да се смени икономическата парадигма, т.е. да се премине от екстензивно към интензивно развитие. Ама съвсем не така, както се направи- да се вкарва капитализма и да се приватизират и зстварят заводи, да се ликвидира селското стопанство, с ликвидирането на АПК-тата.
18 Септември 2013 15:39
azdebil_bg, требе да си наясно, че преди селяните да бъдат вкарани от другарете в рудниците, фабриките, заводите и мините, България е с най-младото население в Европа и на първо място по прираст.
Високата раждаемост е характерна за най-неразвитите страни, справка Африка, Азия. Съпроводено с голяма детска и обща смъртност, както е било и у нас. Въпреки, че раждаемостта намаля през 45-те години социализъм, по-добрите условия на живот и добра медицинска помощ доведоха до значително повишаване на продължителността на живота, така че през 80-те бяхме стигнали 9 милиона. Ама тези неща не са да ги разбира Шуракът, не са за неговата глава.
18 Септември 2013 15:50
Правешкият Каскет рече на 8-ми декември, че мрънкането било
"буржоазна диария".
той ще да е имал впредвид твоите писания.
18 Септември 2013 16:06
Теноре, за цялостния въпроситет -

А куриные "ножки Буша" - брали и ели вне сомненья, руками и ногами. Имаше такъв период, ядяха "Ножки Буша" - внос на пилешки бутчета; от Кентъки, що ли, ма едва ли.


18 Септември 2013 16:21
...по-добрите условия на живот...

Мдаа. Във фабриката за цръвени чугуни дето се бачка на три смени и шест дни в седмицата условията за живот са много арни.
Сал дето произвежда бракувани философи.
18 Септември 2013 21:06
Те просто не са достатъчно големи, за да продължават да увеличават дела си на чуждите пазари
Нашите силици (капитал) хем малко, хем разпиляни. У нас масови са малките ЕТ и ЕООД (всеки сам да си е капиталист) или стотината ГОООООЛЕМИ ЕТ (т.н. олигарси) А в развития свят локомотива на икономиката са големите АД. Затова големите чужди АД, ако решат, могат да "излапат" нашата държавица, ако поискат... Засега не искат, ама сме на удобно място, с хубава природа и този ден ще дойде. Ако сме умни (включително и олигарсите) трябва да се смени модела. Щото народа чезне, а олигарсите режат клона на който седят. Или пък са толкова безчувствени тези олигарси, че не им дреме кой живее в нашата родина. Да се върна на икономиката. Не са фатални чуждите инвестиции, а разпиляните наши пари, тяхното неефективно използване и стеремежа да се ОТКРАДНАТ всякакви пари ( държавни, частни, европейски....) За съжаление социалистическата държава бе приватизирана от комунистическите играчи користно и на дребно, бих казал дребнаво. А можеше преходът да бъде скок напред - едрата държавна собственост да прерастне в едра акционерна ЧАСТНА, МОЩНА собственост. Тогава щяхме да сме силни и по-малко уязвими от кризата. Може ли СЕГА да се появят ядра за уедряване на икономическите субекти у нас? Олигарсите го искат, но ТЕ да командват парада. Малките частници имат пред себе си Кооперирането. Но пословичното ни недоверие и завист правят кооперирането невъзможно. Песимист съм за перспективата пред нашата икономика.
18 Септември 2013 22:29
"ножки Буша" - брали и ели вне сомненья
Караха ги пиндоски C-5 Galaxy от Пиндостан на Шереметиево и колони фашистки тирове от Западен Берлин.
На пликовете имаше кръстосани пиндостанското и савецкото знаме и отдоле пишеше:
"Young chickens half legs"
"Ножки молодых цыплят"
Некъде около кило кълки.
Пилешкото се раздаваше БЕЗПЛАТНО по предприятията на Москва.
В магазините беше останал само чист комунизъм.
Оттогава тръгна изразът "ножки Буша".
***
Фашистките тирове караха и хранителния запас(за в случай на нов съветски опит да бъде уморен града от ГЛАД) на Западен Берлин.
Безкрайни колони по бресткото шосе.
Всякакви храни - безплатно за Русийската федерация...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД