:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,704
Активни 756
Страници 11,269
За един ден 1,302,066
Интервю

Протестът може да свали правителството само ако то иска да бъде свалено

Сегашната конституция предоставя на нашите партии твърде много власт - нещо архаично и характерно за зората на националните държави, смята политологът проф. Тодор Танев
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Проф. Тодор Танев
Тодор Танев е роден през 1957 г. в София. Завършил е социология в СУ "Св. Климент Охридски". В продължение на седем години ръководи катедра "Политология" в университета, а в момента преподава в катедра "Публична администрация". Автор на множество научни публикации, сред които са книгите "Политическата култура", "Анализ на публичните политики" и "Държавничеството". Член е на Гражданския съвет към Реформаторския блок

-------

- Проф. Танев, възможно ли е да има диалог между протестиращите и правителството, след като хората на улицата отказват да излъчат някакво общо представителство?

- Нито управляващите, нито протестиращите търсят някакъв диалог помежду си. Липсата на ясно лидерство е и това, което пречи протестът да бъде "обязден". Това може да трае само известно време, но при всички случаи ще бъде по-дълго, отколкото ако протестите бяха предварително планирани. Случващото се за мен е позитивно - зад него не стои нито българска партия, нито чужда столица. И на този етап не генерира негативни неща.

- Възможно ли е протестът да се превърне в негативен феномен?

- Мога да кажа как това би могло да се случи като технология. Българската политическа система страда от крещяща партизанщина. Сегашната конституция предоставя на нашите партии твърде много власт - нещо архаично и характерно за началото на националните държави. Ние политически продължаваме да живеем още в ХIХ и ХХ век. В момента, в който някоя отделна политическа сила успее да постави под контрол протестното движение под някаква форма - каквито опити направи наскоро ГЕРБ, - това би довело до неговия край. За щастие протестът е тотално неподатлив на партизански партийни внушения и едва ли някоя партия би могла да отхапе от него нещо повече от малко парче. Има обаче и по-страшен вариант - скритото съюзено усилие на иначе разнолики партии, обединени от съвременното им амплоа на представители на скрити интереси, да парализира това движение - дейност, в която българската партийност е добре квалифицирана. Но по-сериозен проблем за протеста от партийната заплаха е собствената му вътрешна слабост. Гражданското общество, което стои зад него, тепърва има да укрепва. Колкото по-дълго съществува, толкова повече ще укрепва и ще добива имунна система, способна да реагира срещу олигархични и всякакви други зарази, застрашаващи изконните принципи на една свободна, демократична и правова държава.

- Основателна ли е критиката към протестиращите, че искат оставката на законно избрано правителство, без дори да представляват някаква обособена обществена група?

- Аз съм привърженик на тезата, че легалност и легитимност се разминават. Не всичко, което е законно, е непременно легитимно. Репресивното законодателство в нацистка Германия например никога не може да бъде защитено като легитимно. Но дори в по-малки рамки разминаването между двете може да бъде пагубно за държавността. Затова и сега на правителството му се клатят краката. То изцяло държи на старата норма в политиката, че е важна властта сама по себе си, а не доброто управление, националната сигурност и интерес. Последствие от тази фиксация върху властта е и кадруването, в което надминава предходното правителство на ГЕРБ. В управлението попадат хора, които повече се отличават с верността си към една феодална клика от десетина хиляди души, които управляват страната. Така че евфемизмът задкулисие е категоричната диагноза на проблема. Отговорът на гражданите на това може да не е съвсем адекватен, но е реципрочен - те искат легитимно правителство на основата на протестни действия. До тях се стига винаги когато политическата система склерозира. Този термин от политологията означава, че властта се изолира от гражданите и се капсулира извън импулсите, идващи от обществото.

- Недоволството на гражданите се възпламени от назначението на скандалния депутат от ДПС Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Тогава управляващите се оправдаха с прагматични съображения - той бил човекът, който щял да се справи с организираната престъпност. Как ви струва това?

- Това, което направиха, изобщо не беше прагматично, защото създаде всичките сегашни проблеми на правителството. То вече няма как да си отиде с добро дори да изкара пълния си мандат. Изборът на Пеевски не може да се реши с извинение. Три месеца по-късно авторите на това решение продължават да избягват отговора за мотивите си въпреки нестихващия интерес на обществеността. Този въпрос десетилетия по-късно ще продължи да бъде задаван, тъй като очевидно не е случайна грешка. Като направиха това, управляващите показаха, че нехаят за публиката и ги интересува единствено властта и изгодите за групите, които те представляват. Нека да не забравяме и факта, че с дадения му пълен достъп до класифицирана информация Пеевски получи възможност да бърка в най-съкровените тайни на държавата. Това загатва и за намесата на чужди правителства. Неслучайно от Европа първи ни издърпаха ушите заради него. Затова правителството се уплаши и го махна, а не заради уличните протести. Това беше тайно скроено, напълно престъпно непрозрачно деяние, издаващо по-скоро умисъл, отколкото грешка. Не само по своето съдържание, но и като технология беше извънредно.

- Какво целеше това деяние според вас?

- То търсеше изпреварващия ефект върху противник, който да бъде изненадан от политиката на свършените факти. Обществото беше смутено и преди това от особената сплав на парламентарното мнозинство на партии, които не съумяха да обяснят платформата на постигнатото от тях съгласие. Налагането на Пеевски обаче със силата на това безпринципно механично мнозинство изигра ролята на лакмус, който не остави никакви илюзии за никого. Денонсирането на Пеевски беше опит за потулване на случая, а не за промяна на сгрешения принцип, довел до неговата номинация. Извинението за това политическо фиаско може да бъде само поемане на политическа отговорност.

- След като с новите политически и административни назначения управляващите така солидно се окопават във властта, можем ли въобще да очакваме оставка на кабинета?

- Уличното движение може да свали правителството само ако то иска да бъде свалено. Уверен съм, че то няма да си отиде просто заради протеста. Това няма и как да стане в съвременна европейска държава. Не може да се прескочи силата на легалността. Но в момента, в който има някакво раздвижване по света, а това време не е далеч предвид близкоизточната криза, в българската политика, която винаги е била ехо на световните промени, ще се случат някои промени.

- Виждате ли жизнена политическа алтернатива пред българските избиратели на следващите парламентарни избори?

- Усещане за някаква новост, която не знам колко ще просъществува, засега идва от Реформаторския блок. Особено окуражително е създаването на граждански съвет към блока - за първи път група партии се опитват да започнат диалог с граждани, които имат нещо да кажат за тяхната политика. Нито една от другите партии не е готова да сподели правенето на политика с външни сили, най-малкото с гражданите. И това е бъдещето, тъй като вече мина времето на чисто партийната политика. Гражданите не толкова чрез референдуми и разни обществени ведомства към министерства, а като творци на публични политики в областите на образованието, здравеопазването и националната сигурност имат своята роля в правенето на политически решения. Тук трябва да се търси и включването на бизнеса, експертните общности, международните организации. Подобни мрежи от граждани, партийни функционери, експерти и хора на бизнеса трябва да наследят пирамидата на остарялата партийна политика.

- Как виждате политическото бъдеще на БСП?

- Социалистите вече трудно достигат 20% електорална подкрепа и никога вече няма да мръднат над това ниво. БСП остава сред първенците на българската политическа сцена, но повече няма да бъде първа.
26
4622
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
17 Септември 2013 20:14
Поздравления, професор Танев!
17 Септември 2013 20:22
Възможно ли е да се датират подобни интервюта? Към датата на вземането на интервюто, а не към датата на публикацията. Че е смехотворно да се твърди, че някой може да отхапе голямо парче от протест от триста човека. Освен Холивуд, но това е друга бира.
Поправка: днешният протест наброявал около 200...
17 Септември 2013 20:56
Българската политическа система страда от крещяща партизанщина. Сегашната конституция предоставя на нашите партии твърде много власт - нещо архаично и характерно за началото на националните държави. Ние политически продължаваме да живеем още в ХIХ и ХХ век.

Обаче не съм напълно съгласен с датирането на това, което у нас минава за "политическа система". Политически, ние живеем в края на XVII век - началото на XVIII век. Вече сме се поизмъкнали от тинята на абсолютизъма, наричан по неизвестни причини "тоталитаризъм", но все още сме безкрайно далеч от демокрацията.
И защо никой от известните, дори и Вие, уважаеми господин професоре, не посочва ясно причините за десетилетията национална агония?
Толкова ли не виждате липсата на най-необходимите условия за демокрация у нас?
Няма разделение на властите и 95% от народа не участва в политическия процес. Толкова е очевидно
17 Септември 2013 21:08
На професор Танев съм му фен отдавна Умен мъж и щур, пък аз такива ги харесвам. СЕГА ми е малко по-спокойно за РБ, щом той е там.
17 Септември 2013 21:10
Протестът може да свали правителството само ако то иска да бъде свалено


А то ще поиска мноого скоро и неочаквано , чак.
17 Септември 2013 21:12
А то ще поиска мноого скоро и неочаквано , чак.


Пророк Йеремия(рорик)
17 Септември 2013 21:14
Драги професоре, ако в книжния ти университетски свят е така- правителство пада при протест само , ако то иска да падне..... - то в реалния живот и политика няма правителство , което може да устои на добре организиран и системен натиск на 50 хил. души в София.Примерът с Борисов е нищо.
Още повече при правителство на мистър Клийн- 3:5:8 , което днес лъсна още с една назначена сатанишка : Сайта Биволъ разкрива документално, че областният лидер на БСП и настоящ областен управител на Бургас - Павел Маринов, е скрил в декларацията си за конфликт на интереси участието си в две чуждестрани офшорки, ипотеки и недвижима собственост. Има комични случаи на прехвърляне на собственост по офшорки , като от двете страни на заинтерсованите лица стои ....подписът на едно и също лице -самият Павел Маринов.
Орешарски заяви, че поема отговорност за всички назначения на областни управители .
Е, и Лешников ?
Макар ,че зад гърба за тези назначения наднича Сатанишев .
17 Септември 2013 21:14
Влянча, остави го да търси по-топлата вода !
Влиза в елементарна перифраза, на наши постинги от последните 5-6 години...
17 Септември 2013 22:10
.
17 Септември 2013 22:10

Когато "професорите" изповядват боклучави представи за обществените отношения, може да се стигне и до по-драстични умозаключения.
17 Септември 2013 22:13
Накои хора така и не разбраха, че под Протеста се разбира не брой хора на площада, а обществено състояние.


Грешко на природата(течен метал при стайна температура), извинявам се, ама съм си природно тъп и не разбрах
17 Септември 2013 22:16
Умен мъж. Разгеле.
Бяхме се стреснали, че само къневци и пръмовици са там.
Дано да го слушат.
17 Септември 2013 23:13
На професор Танев съм му фен отдавна Умен мъж и щур, пък аз такива ги харесвам.


То и аз така.
Проф. Танев е един от малцината българи разбиращи от стратегиране и създаване на дългосрочна национа доктрина.
18 Септември 2013 00:29
Но по-сериозен проблем за протеста от партийната заплаха е собствената му вътрешна слабост. Гражданското общество, което стои зад него, тепърв
а има да укрепва.


Ако трябва да наричаме нещата с истинските им имена - просто в България останаха много малко хора които могат да мислят и разбират за какво става дума.
А тези със случайният превоз ще стават все повече.
18 Септември 2013 07:00
18 Септември 2013 07:01
Voci
Това наистина е страшното.
И аз като пътувам понякога просто си затварям очите.
Страх ме е да погледна навън
До какво ни докараха корумпираните


18 Септември 2013 09:03
Професорът е пристрастен.Ацеките му тоже.Безсмислено е да коментирам.
18 Септември 2013 09:18
Цялото интервю дрънчи на кухо. Предпоставени тези, въздухарски мисли. Фирмин, извинявай, мнението ти ме разочарова.
Чел съм две интервюта на Симеон Хаджикосев, засягащи протестите /Труд и 24, може би/. За мен проф. Хаджикосев е изрекъл верните думи.
18 Септември 2013 11:01
Когато изходната позиция на българската журналистика и на т.н."анализатори, коментатори, социолози и политолози" е "Светът е такъв, какъвто АЗ "го усещам", КУХОТАТА е доминиращият фактор. "Кухо, та дрънка!"
Докато обществото ни е налазено от "високоначетени" субективисти, то ще продължава да се отдалечава от истините за себе си, за своето минало, настояще и бъдеще. А вероятността скоро да завие към нормалността на обективния свят ще става все по-малко. И като примитивни маймуни с вперени към "звездите" очи ще се греем от надеждата, че "от там" ще се появи някой, който "да ни оправи!"
18 Септември 2013 11:52
няма правителство , което може да устои на добре организиран и системен натиск на 50 хил. души в София.

Еееех мечти, мечти ..... розови сънища!
И така до 2017 -та
18 Септември 2013 11:55
розови са сънищата поради липсата на пожеланите 50 хиляди, не зарад друго. ако има 50 хиляди на протест - виж февруари месец
18 Септември 2013 12:24
Малък Сечко - ГОЛЕМ винкел
18 Септември 2013 14:35
Един от първите протестиращи - Николай Колев-Босия има известни резерви за безпартийния дебегеец проф. Танев, част от така наречения обществения съвет на така наречения "реформаторски" "блок" от квотата на съгласна куна. Натисни тук
18 Септември 2013 14:47
Правителството ако не иска да бъде свалено, трябва само да подаде оставка.
Протестиращите се гъбаркат с него повече от 90 дена, но то предпочита да се прави на улаво...
Еб@ти властта...
18 Септември 2013 18:51
Фирмин, извинявай, мнението ти ме разочарова.


Моето мнение за проф. Танев не се формира на базата на това интервю. Чел съм книгите му по теми от моята професионална област и много от написаното в тях споделям като подход и метод. Слушал съм го и на живо. Интересен, динамичен лектор, достатъчно смел да провокира с крамолни тези аудиторията. Допада ми начина му на мислене. Допада ми уважението, което изпитва към професионалното ми занятие като към дейност, която изисква специализирани знания, опит, умения и ... интелект.

Бих споделил една от крамолните му тези, но първо, тя бе развита в относително тесен професионален кръг от него, макар и преди години, и второ, съм го правил и пред други, така че ще си го спестя, защото може да застраши ... анонимността ми, а то е срещу правилата

Прескръбен е фактът, че похвалата ми за нечий ум и "щурота", пък била тя и неоснователна, може да ... разочарова.
18 Септември 2013 20:15
Фирмин, когато казваш на черното бяло, не можеш да ме ... очароваш. А е разочароващо, защото често си отстоявал ... справедливи тези.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД