:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,382
Активни 703
Страници 10,947
За един ден 1,302,066

Данъците станаха като "Киндер сюрприз"

Чиновниците от МФ нито аргументират, нито обясняват, нито дебатират по промените, които предлагат. Затова неприятните изненади ще са доста
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Подчинените на финансовия министър Петър Чобанов не си правят труда да аргументират предлаганите от тях промени.
Колко ли века традиции трябва да остави зад гърба си парламентарната демокрация, за да проумеят институциите у нас, че са длъжни да аргументират решенията си. Направо е обидно да се налага да обясняваш, че когато някой е решил да променя живота ти, той трябва да знае какво ще прави и защо. Но не - институциите най-обичат решенията им да минават колкото може по-незабележимо, без дебат, без анализ на плюсовете и минусите. Обяснението за това поведение е просто - зад него се крие и некадърност, и лобизъм, и чиста проба корупция.

Последният пример на нехайни промени от министерство, което иначе работи интензивно, е пакетът от промени в данъчните закони. С лека ръка бяха изсипани поредица данъчни промени без яснота как те ще се отразят на засегнатите лица и с напълно отсъстваща аргументация на някои от промените. Нещо повече - финансовото министерство вече започна да отстъпва от някои предложения и още от сега е ясно, че



така се преследват и политически цели



Така например държавата е на път да увеличи данъка върху превозните автомобили на стотици хиляди българи. Колко точно - не е ясно, защото по нищо от мотивите не личи, че данъкът се вдига. В момента собствениците на автомобили с мощност на двигателя до 74 kW, които имат катализаторни устройства, плащат 50% отстъпка. Според финансовото министерство обаче наличието на катализаторно устройство се установявало трудно и занапред намалението ще се дава на база екостандарти. Автомобилите с една и съща мощност, покриващи екокатегория "Евро 3" и "Евро 4", ще имат 30% отстъпка, а тези с "Евро 5" и "Евро 6" ще ползват 50% отстъпка.

Това на практика представлява масово увеличение на данъка. Според коментари по автомобилните форуми катализаторни устройства имат и част от автомобилите с "Евро 1" и "Евро 2", за които занапред няма да има никаква отстъпка. Аргументите, с които се прави това - да се обвърже данъкът с нивото на парниковите емисии, вероятно са много убедителни, но не може зад тях да се прикрива реалният ефект от промяната. Тези пари ще се извадят от джобовете на хората и ако твърдиш, че няма да увеличаваш данъчното бреме, трябва да обясниш защо точно този данък следва да се вдигне. Показателна в тази посока е реакцията на кмет на голяма община, който обясни, че е възнамерявал да възрази срещу поредното орязване на местните приходи, но като се зачел внимателно в проекта, разбрал, че данъкът всъщност се увеличава.



Като лобистки текст бе заподозряна



и друга немотивирана промяна в данъчното законодателство - освобождаването от лихви по облигационни заеми. За нея в мотивите към законопроекта за корпоративното подоходно облагане e посветено точно 1 изречение. Няма никакво обяснение защо се прави промяната и какъв ще е ефектът от това върху бюджета. При това облекчението се допуска на фона на отказ на управляващите да премахнат критикувания от самите тях данък върху лихвите по депозитите на гражданите. Трябва да се признае, че финансовият министър Петър Чобанов навреме установи, че облекчението за лихвите по облигационни заеми не е домислено и има вероятност да отпадне.

Самият данък върху лихвите по срочните депозити на този етап отсъства от намеренията за промени, но е ясно, че с него ще се действа тактически, в зависимост от политическата конюнктура, като на даден етап от законодателната процедура той може да отпадне. Аргументите, с които властта се опитва да обясни защо не го отменя, са неубедителни. Основният мотив на финансовия министър е, че данъкът вече е изконсумирал негативите по въвеждането му и е по-добре да остане за 2014 г., а после евентуално да бъде отменен. Това с негативите звучи, меко казано, странно - и на фона на парите, които занапред данъкоплатците ще са длъжни да привеждат, и на фона на разходите за администриране на събирането на данъка, които надхвърлят приходите от него, и на фона на основателните критики за безпринципност в позицията на властта.

Тактическо отстъпление с политическа цел е и намерението на финансовото министерство да преразгледа идеята за отпадане на данъчното облекчение за млади семейства с ипотечен кредит. Не може допреди седмица да си обяснявал, че това облекчение е дискриминационно по възраст и социално положение, а и ЕК те критикува, че важи само за българските граждани, а после да твърдиш, че ще се съобразиш само с ЕК и ще го оставиш в разширен вариант и за чужденците у нас.



Какво е това - дискриминация или заиграване с електората?



Няма никаква яснота и около промените в иначе сериозното облекчение за фирмите, които произвеждат в региони с висока (35% над средната за страната) безработица. В момента те имат право да приспаднат на 100% корпоративния си данък при определени условия. В този списък понастоящем влизат 160 общини. Макар броят на фирмите, които ползват облекчението, да не е голям - 220, сумата, която са си приспаднали за 2012 г., възлиза на 14 млн. лв. Финансовото министерство предлага в списъка да влизат общини с безработица над 25% над средната, без да е ясно колко са те и дали няма накрая да се окаже, че преференцията важи за територията на почти цяла България. Отделно от това се предлага занапред от нея да могат да се ползват само фирми с минимум 30 души персонал, като поне 30% от тях са от съответното населено място. На фона на структурата на икономиката ще се окаже, че макар и да важи за почти цялата страна, облекчението ще се ползва само от шепа средни и големи фирми. И тук няма оценка за ефекта от допълнителното изискване за наетия персонал, а бизнесът вече коментира, че това ще удари малките фирми.

Големи притеснения има и около ефекта от въвеждане на касова отчетност по ДДС, която ще позволи данъкът да се плаща и приспада при постъпило реално плащане във фирмите. От БСК предупредиха, че ще се получи двоен режим - част от фирмите, най-вече малки, ще ползват касова отчетност, докато други - не, и това може да доведе до сериозни затруднения.

По темата оценка на въздействието от финансовото министерство се презастраховаха, че такава ще бъде направена на по-късен етап, като се отчетат коментарите по предложените промени. Така обаче се оказва, че дебатът трябва да се проведе, без да са ясни параметрите.

Синдикатите вече настръхнаха и заради големия отсъстващ в данъчните закони - обещания от БСП за необлагаем минимум или нулева ставка върху най-ниските доходи. Още от сега е ясно, че коментарите по подобна промяна ще са ожесточени - бизнесът и кабинетът са против, синдикатите го искат. И тук аргументите на финансовото министерство не могат да се изчерпват с дежурното изречение, че възможностите на бюджета не го позволяват. Извинявайте, но това наистина нищо не казва.

Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Голяма част от притежателите на по-стари автомобили ще се окажат неприятно изненадани от увеличения данък.
12
3434
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
01 Октомври 2013 20:01
за да проумеят институциите у нас, че са длъжни да аргументират решенията си.


а малко по-надолу:
Аргументите, с които се прави това - да се обвърже данъкът с нивото на парниковите емисии, вероятно са много убедителни, но не може зад тях да се прикрива реалният ефект от промяната.


По-нататък не виждам смисъл да чета. Очевидно поредната голословно-наплювателска статия.
01 Октомври 2013 20:41
за да проумеят институциите у нас, че са длъжни да аргументират решенията си

И откога, интересно, институциите са длъжни да аргументират решенията си? От юни 2013? Дотогава решенията очевидно са били добре аргументирани, защото вестникът не е споменавал за този важен проблем.
01 Октомври 2013 20:47
.
01 Октомври 2013 21:16
Голяма част от притежателите на по-стари автомобили ще се окажат неприятно изненадани от увеличения данък.

Да живей БСП/ДПС и компетентното им управление!
01 Октомври 2013 21:37
И откога, интересно, институциите са длъжни да аргументират решенията си? От юни 2013? Дотогава решенията очевидно са били добре аргументирани
Винаги! Е, аргументацията преди юни 2013 силно куцаше, та се налагаше Той да се появява по няколко пъти по медиите с леко преобръщане на аргументите. Но това не означава, че след юни аргументацията трябва да е откровена лъжа. Като закона за ДАНС.
Да не би да се надявате вашите маймуни да надминат по циркаджийство предходните!? За да разберем, че и те са Х.У.И.?
По-нататък не виждам смисъл да чета.
И аз не виждам смисъл да четеш каквото и да е за бюджетно и данъчно планиране. Таз материя не е за хора от сорта "Дайте да дадете!".
01 Октомври 2013 21:38
защото вестникът не е споменавал за този важен проблем

А, споменвал е споменавал, findbringer,
Виж например това: http://www.segabg.com/article.php?id=619253
Ама ти къде беше, че не си чел, или наскоро те изправиха пред амбразурата?
01 Октомври 2013 22:37
Синдикатите вече настръхнаха и заради големия отсъстващ в данъчните закони - обещания от БСП за необлагаем минимум или нулева ставка върху най-ниските доходи.


Най-големата мафия след бесепето са...
двата профсъюза.
02 Октомври 2013 02:29
А боклука ? Боклука ? Все още най-скъп заради най - безумния данък - не жилищната площ произвежда боклук, а хората, съответно броят им . Гласувайте за комунистите - пак, и пак, и пак.
02 Октомври 2013 09:43
Отново нескопосана и манипулативна статия в "СЕГА". Пример - данъка върху лихвите:
Това с негативите звучи, меко казано, странно - и на фона на парите, които занапред данъкоплатците ще са длъжни да привеждат, и на фона на разходите за администриране на събирането на данъка, които надхвърлят приходите от него, и на фона на основателните критики за безпринципност в позицията на властта.

Пълна некомпетентност от страна на журналистката. Едва ли има данък, който нито данъкоплатците са длъжни да превеждат, още по-малко разходите за администрирането му да надхвърлят приходите от него. Просто няма никакви разходи за администрирането му от страна на държавата и затова е един от "най-евтините" данъци. Проблемът с този данък е че липсва раципрочност, т.е. не се приспадат платените лихви преди облагане с данък върху доходите.
Друг пример:
...сериозното облекчение за фирмите, които произвеждат в региони с висока (35% над средната за страната) безработица.

Сериозно, колко да е сериозно ?
Макар броят на фирмите, които ползват облекчението, да не е голям - 220, сумата, която са си приспаднали за 2012 г., възлиза на 14 млн. лв.

Много ли сериозни са 14 млн. на фона на 1 567 млн. приходи от корпоративен данък, като съотношение на 90 млн. приходи от данъка върху лихвите към 2 500 млн. приходи от данъка върху доходите.
Трети пример:
Големи притеснения има и около ефекта от въвеждане на касова отчетност по ДДС, която ще позволи данъкът да се плаща и приспада при постъпило реално плащане във фирмите. От БСК предупредиха, че ще се получи двоен режим - част от фирмите, най-вече малки, ще ползват касова отчетност, докато други - не, и това може да доведе до сериозни затруднения.

Въвежда се едно облекчиние за малките фирми, но въпреки това се внушава, че ще има затруднения за тия дето няма да се възползват. Ами много ясно, облекчението не е за всички, а само за малките и средни фирми, т.е. за тия, които имат нужда от него. Явно журналистическата позиция е облекчения да има и за едрите.
02 Октомври 2013 10:23
"Казвам ти дъще, сещай се снахо."
Идеята на БирникЬ е да има специализация на списващите.
Същата история е в неподкупният и независим и справедлив български съд.
Съдийките там, на ден гледат по найсетина дела, едно с едно нямат нищо общо.
Ама кое за КАТ, кое за делба, кое за данъци, няма значение.
Тюлрю гювеч.
И как тия съдийки, по на 30 години се справят ли ?
Ами по същия начин.
"Плувай там, не е риба."
02 Октомври 2013 10:52
Извинявайте, но това наистина нищо не казва.

Не се извинявай!
02 Октомври 2013 16:57
БирникЪ 02 Октомври 2013 09:43 - По въпроса за начисляването на ДДС на касова основа, няма ли да се увеличи значително бюрокрацията? Освен това, така не се ли узаконява бавенето на плащането на фактури? Т.е. увеличава се взаимната задлъжнялост? Не трябва ли да е обратното - просто да има ограничаване на бавенето на фактури?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД