Всички електронни фишове по Закона за движение по пътищата ли може да се атакуват в съда? Какви са процедурите и сроковете?
К.Ч., София
Според чл.189, ал. 1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) актовете, с които се установяват нарушенията, се съставят от длъжностните лица на службите за контрол, предвидени в самия нормативен акт. В масовия случай това са служителите на пътната полиция. Редовно съставените актове пък имат доказателствена сила до доказване на противното. Пак тук е и разпоредбата, че "свидетел по акта може да бъде и служебно лице". Нещо, което е направено, за да може един служител на пътната полиция от същия екип да става свидетел на друг и обратно. Това са общите правила.
Що се отнася до електронния фиш, той се издава "при нарушение, установено и заснето с техническо средство в отсъствието на контролен орган и на нарушител" и чрез него се налагат глоби в размер, определен за съответното нарушение.
Важно е да се знае, че въпросният документ има задължителни атрибути. Един от тях да липсва, и той ще падне в съда. Според закона електронният фиш трябва да съдържа:
- териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението
- мястото, датата, точния час на извършване на нарушението
- регистрационния номер на моторното превозно средство
- името на собственика, на когото е регистрирано превозното средство
- описание на нарушението, нарушените разпоредби
- размера на глобата
- срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане
Всичко това се слага в електронен фиш, който е по образец, утвърден от министъра на вътрешните работи.
Законът разпорежда, че електронният фиш се изпраща на лицето по чл. 188, ал. 1 или 2 с препоръчано писмо с обратна разписка. Разшифровано това означава, че се изпраща на собственика или на този, на когото е предоставено МПС-то. Те отговарят за извършеното с автомобила нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. Другата хипотеза е, когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице. Тогава предвиденото по закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство.
В 14-дневен срок от получаването на електронния фиш собственикът заплаща глобата. Ако не е карал той, тогава по закон трябва да предостави в съответната териториална структура на МВР писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.
И тук стигаме до конкретните проблеми. По ЗДвП в 7-дневен срок от получаването на електронния фиш може да се направи писмено възражение пред директора на съответната структура на МВР - съответната областна дирекция. Директорът разглежда възражението и преценява доказателствата в 7-дневен срок от постъпването му. Така е според закона. Винаги обаче това правят упълномощени от съответния началник лица, но накрая той трябва да подпише. Така или иначе, издаденият електронен фиш се анулира, ако от събраните доказателства е установено, че:
1. моторното превозно средство е било обявено за издирване;
2. нарушението е извършено с МПС със специален режим на движение.
Директорът на областната дирекция на Министерството на вътрешните работи уведомява собственика на превозното средство, а когато то е собственост на юридическо лице - неговия законен представител, за решението си в 7-дневен срок от датата на анулирането, съответно - на отказа за анулиране на фиша.
Електронният фиш подлежи на обжалване по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Жалбата срещу електронния фиш се подава в 14-дневен срок от получаването му, а когато е направено възражение - в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша.
На практика това означава, че всеки електронен фиш може да се атакува и пред МВР, и пред съда. Доскоро съществуваше норма в ЗДвП, според която не подлежаха на обжалване наказателни постановления и електронни фишове, с които е наложена глоба до 50 лв. включително. Конституционният съд обаче отмени тази разпоредба и сега всеки фиш може да се атакува.
Иначе по закон при плащане на глобата, наложена с електронен фиш, в срок се дължи 70 на сто от нейния размер. Глобата, наложена с електронен фиш, който е бил обжалван и потвърден от съда, обаче се дължи в пълен размер. Влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление. А за влезли в сила се считат фишовете, които не са обжалвани в срок или са обжалвани, но са потвърдени или изменени от съда.
|
|