:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,824
Активни 708
Страници 11,389
За един ден 1,302,066
Интервю

Пътните фирми ще получават по-малко пари за готовност през зимата

Бюджетът за поддържане на пътищата няма да се увеличи след новите 4-годишни договори, казва шефът на АПИ Стефан Чайков
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Стефан Чайков
ВИЗИТКА:

Стефан Чайков е строителен инженер по транспортно строителство от Университета по архитектура. Работил е в редица фирми като "Пътперфект" "Абак ДС" и др. От април 2011 г. до лятото бе председател на Българската браншова камара "Пътища". Бил е член на комитета за наблюдение на ОП "Транспорт" и е участвал в подготовката на програмата за следващия програмен период.



- Инж. Чайков, какво ще е различното в подготвяните договори за поддържане на републиканските пътища за следващите 4 години?

- Сегашните договори изтичат през лятото и есента на 2014 г. Поради това много бързо трябва да подготвим и започнем новите процедури. Моята амбиция е това да се случи още през януари, за да извървим нормалната фаза до април и следващите месеци да останат за евентуални обжалвания. Новият елемент в четиригодишните договори ще са фиксираните пределни цени, за да не се получават диспропорциите, които съществуват в момента. Другото е, че искаме да променим концепцията за зимното поддържане, като увеличим парите за активна работа на пътноподдържащите фирми и намалим средствата за дежурства.

- Т.е. ще остане плащането за готовност на фирмите, така наречения стендбай?

- Разбира се. Не е възможно да няма такава опция, защото фирмите трябва да са готови в момента, в който излезе заповедта, независимо дали има или няма условия за зимно поддържане.

- Но ще намалите коефициента, според който те получават парите за готовност?

- Вероятно да. В момента се дискутира в какви пропорции да стане това. По отношение на подготовката имаме становище от областните пътни управления, започнали сме обсъждания и с браншовите организации, което за мен е важно. Очаквам до 30 ноември да имаме проект на методика за оценка, както и методика за оценяване на работата по време на изпълнението на дейностите. Ще наблегнем на предварителните анализи на най-възлаганите работи - асфалтиране, ръчни и машинни кръпки, рязане на храсти и т. н. Има между 6 и 10 основни вида работи, които се възлагат. Ще искаме предварителен обстоен анализ за тях, защото тези дейности представляват над 80% от стойността на договорите. При предишните процедури анализите са искани при сключване на договорите. Сега ще ги поискаме предварително, за да можем да оценим заложеното от фирмите - предвидена механизация, работна ръка, норма време - доколко е реалистично и доколко всяка една от фирмите кандидатки е наясно с това, което й предстои да върши.

- Разликите в цените на едни и същи дейности между различните области сега са драстични. Има ли опасност да се отиде в горните граници при новите договори?

- Не, няма да го допусна. С експертите от АПИ сме напълно наясно с реалистичните цени за отделните видове работи. Знаем къде в момента цените са много ниски и къде са твърде високи.

- Тоест ще се върви към средни цени?

- Ще се върви към реалистичност на анализите и цените.

- Кои дейности ще отделите от основните договори и защо?

- Ще бъдат извадени доставката, монтажът и ремонтът на стоманени предпазни огради, на пътни знаци и полагането на хоризонтална маркировка. На практика ще има 18 договора - по три за тези три дейности за всеки от шестте района за планиране. Целта е да обособим специфичната дейност и да се гарантира качеството й. Шестте региона съвпадат с регионите за развитие. Умишлено сме окрупнили дейността, тъй като свеждането й до областните управления само намалява интереса, а тези работи са силно специализирани. Предстои окончателното приемане на методиката за оценка и тръжната процедура ще стартира.

- Ще има ли дейности, които ще отпаднат? Например измиването на пътни знаци, засаждането на декоративен храст и едногодишната грижа за него...

- Определено ще има дейности, които ще се преразгледат. Още повече ако опитът покаже, че някои от тях не са възлагани изобщо - като миенето на знаци. Списъкът с дейности е твърде голям, би било хубаво да се опрости. В същото време би било хубаво да се включват нови дейности.

- Какво е вашето очакване - след новите процедури бюджетът за поддържане на пътната мрежа ще остане ли в сегашните си рамки?

- Да.

- Кои пътища от ниския клас ще ремонтирате?

- Голямата надежда е в програмата, която сме подготвили за ремонт на 700 км пътища с пари от държавния бюджет. Предварителният разчет е за 240 млн. лв. С нея ще кандидатстваме пред фонда за политики. Два са основните критерии за малките пътища. Първо, осигуряване на хомогенност на дадени участъци. Тоест ако пътят между точка А и Б е ремонтиран на две трети, да довършим останалата част. Второ - пътища, неремонтирани от много дълго време, които имат ключов трафик и са от съществено значение за региона. Такъв например е пътят от Попово към Стражица и Велико Търново.

- Имате ли индикации дали ще ви отпуснат средствата?

- Има, но сме в бюджетна процедура и не е уместно да коментирам. Ще кандидатстваме с цялата програма, но като начало бих бил доволен и на сума от около 100 млн. лв. Най-важното е подобен тип програма да се превърне в политика. Да, догодина може бюджетът да не позволява 240 млн. лв., но каква е гаранцията, че през 2015 или 2016 г. няма да позволява?

- Измествате ли наистина фокуса от магистралите към малките пътища?

- Не, няма как да се измести. Магистралите са важни, те имат определен режим на финансиране и ще продължим да полагаме усилия за строителството им. Извън ограничените възможности на Оперативна програма "Регионално развитие" нашата амбиция е да изградим ясна и последователна политика по отношение на пътищата от втори и трети клас. Друга важна задача е да довършим трасетата по програмата "Транзитни пътища V" чрез споразумението с Европейската инвестиционна банка, което бе удължено до 2016 г. По нея e заложено довършване на отсечки от първи и втори клас с голямо натоварване. Приоритетният проект за догодина е ремонтът на старите участъци на магистрала "Тракия". Индикативната стойност е 70 млн. лв. Работата трудно ще се свърши за една година, но ако успеем да започнем през ранното лято, преди активния летен сезон на 2015 г. ремонтите трябва да приключат.

- Парите за пътища в следващите 7 години в новата Оперативна програма "Региони в растеж" са много по-малко от предвиденото. Пуснахте поръчка за проектиране на около 800 километра. За толкова ли ще стигнат средствата?

- Средствата за ремонт през юли миналата година бяха 0, тъй като първоначално Европейската комисия не смяташе да отпуска пари за пътища извън Оперативна програма "Транспорт". Това вече е променено - все пак 170 млн. евро по регионалната програма не са малко. Те обаче няма да стигнат за тези 800 километра.

- Казахте, че "ерата най-ниска цена" е приключила. Това не крие ли опасност цените, по които се строят пътищата, да скочат рязко?

- Отиването към икономически най-изгодна оферта дава възможност строителят и възложителят да имат гаранции за качеството на продукта, който получава обществото. Контролът върху това цените да не се изкривят в неправилна посока са индикативните цени, които са задължителни за всяка обществена поръчка. Експертите в АПИ имат вече достатъчно опит, за да не позволят цените да бъдат твърде високи и в същото време да не са дъмпингови. Пределно ясно е вече кои цени са дъмпингови и не трябва да се отива към тях. Това е защитата.

- А ще продължите ли да възлагате поръчки на инженеринг (проектиране и строителство - б.а.)? Проектантите и архитектите са против този тип поръчки, защото според тях те дават възможност на строителя да им извива ръцете и да прави каквото си иска.

- Аз също не съм привърженик на поръчките на инженеринг. Въпросът е, че трябва да имаме достатъчно време, за да залагаме работни проекти, които да се огледат внимателно. На строителите е необходимо да се предлагат одобрени готови проекти, за да предотвратим възможностите за някои изкривявания по отношение на проектирането при взаимодействието между строители и проектанти. За съжаление назад във времето е имало период, в който не са правени никакви проекти и за да се осигури започването на строителството, процесът е трябвало да се сгъсти. Единственият вариант е инженерингът. Неслучайно сега обявихме предварително голяма поръчка за проектиране по "Регионално развитие". Надяваме се до следващата пролет проектите да са готови, за да да влезем с летящ старт в програмата.

- Какви ще са приоритетите за следващите 7 години?

- На първо място довършване на започнатите обекти по Оперативна програма "Транспорт". След това, ако се стигне до политически консенсус националното съфинансиране да се увеличи на 50 на 50 за следващия програмен период, ще има възможност да се включат и други обекти освен лот 3 от магистрала "Струма" - от Благоевград до Сандански. Приоритет номер 1 е също пътят Видин - Монтана. Трябва да осигурим най-накрая един цял коридор на страната, той е ключов и за ЕС. При наличието на Дунав мост 2 и довършването на "Струма" трябва да направим всичко възможно да завършим връзката от Видин през Монтана и Ботевград до София. Калотина - София - също е приоритет, както и тунелът под Шипка, магистрала "Хемус". Но трябва да се съобразим с финансовия ресурс.

- Някой носи ли вина за отлагането на "Струма" между Сандански и Кулата с 4 месеца?

- Вината е съвкупна. Комуникационните дружества не са съгласували по адекватен начин проекта и едва след отиването на място се установяват мрежи, които ги е нямало в предварителния проект. От друга страна, проектантите са можели да проявят малко повече настойчивост конкретно при изследването на този проблем. За съжаление съм изправен пред свършен факт.

- Как може да се изчисти проблемът с некачествените проекти, които водят до оскъпяване и забавят големите обекти?

- Чрез контрол и достатъчно време за проектиране. Трябва да се разширяват експертните съвети в агенцията с външни експерти и да се дава достатъчно време на проектантите, за да си огледат проектите.



1739
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД