"Нестле" няма намерение да използва спорния нюанс на лилавия цвят, известен като Pantone 2865c, но приветства съдебното решение на лондонските апелативни магистрати. |
"Разочаровани сме от това решение. Важно е да се отбележи обаче, че това не засяга дългогодишното ни право да защитаваме нюанса на лилавия цвят, отличаващ продуктите ни от тези на останалите производители, които се опитват да представят своите продукти като шоколад "Кедбъри". Повече от век лилавият цвят е свързан с "Кедбъри" и британците са свикнали, че лилавото означава "Кедбъри", обяви говорител на британската компания за производство на шоколадови изделия, цитиран от Би Би Си. От "Кедбъри", която през 2010 г. стана част от гиганта "Крафт", най-вероятно ще обжалват решението на апелативните магистрати. Това може да стане пред Върховния съд. Все още обаче не е взето окончателно решение дали ще има обжалване.
Конкурентите от "Нестле" са доволни от постигнатия успех в продължилата пет години съдебна битка за лилавия цвят. От швейцарската компания обявиха, че според тях "това е правилното решение от правна гледна точка". "Нестле" няма намерение да използва спорния нюанс на лилавия цвят, но приветства съдебното решение на лондонските апелативни магистрати.
Всъщност "Нестле", която е най-голямата компания в света за производство на хранителни продукти, започна делото през 2008 г., след като четири години преди това "Кедбъри" стартира процедура за регистриране на специфичния нюанс на лилавото за своя търговска марка. Молбата на британската компания е удовлетворена и тя получава изключителното право върху лилавия цвят. Швейцарският гигант, който в продуктовата си гама, особено при шоколадите, също използва в опаковките лилавия цвят, оспорва правото на конкурентите си и така започва съдебният спор, който може и да продължава да се точи. Последното решение на Апелативния съд отменя решението на британската Служба по интелектуална собственост, както и на първоинстанционния съд, произнесъл се в полза на "Кедбъри".
Първото решение по делото "Нестле срещу Кедбъри" излезе преди около година, като победител от съдебната битка излезе британската компания. Тогава първоинстанционният съд в британската столица постанови, че останалите световни компании, произвеждащи шоколадови продукти, трябва да спрат да използват конкретен нюанс на лилавото Pantone 2865c. Швейцарският конкурент "Нестле" обаче обжалва това решение и делото отиде за разглеждане в Апелативния съд.
Подобни дела, в които световни гиганти се съдят за правото да придобият търговска марка съвсем не са изключение. Преди време в съдебна битка се впуснаха производителят на луксозни обувки Кристиан Лубутен и американското представителство на модната компания "Ив Сен Лоран" заради червения цвят на подметки на обувки с висок ток. Френският дизайнер на обувки Лубутен даде на съд "Ив Сен Лоран", недоволен от факта, че компанията си е позволила да използва червени подметки за обувките си, въпреки че той смята това за своя запазена марка. Исковата молба бе подадена в съд в Ню Йорк. През 2008 г. Кристиан Лубутен патентова цвета на подметките в САЩ и искаше от "Ив Сен Лоран" обезщетение за нарушаване на запазеното му право в размер на 1 млн. долара. Французинът е първият дизайнер, който въвежда червените подметки при дамските обувки с висок ток. "Използването на почти идентични червени подметки може да доведе до объркване измама сред клиентите ни", се казва в исковата молба, подадена от Лубутен срещу "Ив Сен Лоран". Компанията била предупредена да отстрани червения цвят от подметките на обувките си, но след като не се съгласила, Кристиан Лубутен се обърнал към съда. Апелативният съд счете исковата молба на Лубутен за основателна.