:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,711
Активни 605
Страници 3,276
За един ден 1,302,066
Казус

Шоколадови гиганти се съдят заради лилавия цвят

Швейцарската фирма „Нестле“ не позволи на британската компания "Кедбъри" да превърне нюанс на лилавото в своя запазена марка
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Нестле" няма намерение да използва спорния нюанс на лилавия цвят, известен като Pantone 2865c, но приветства съдебното решение на лондонските апелативни магистрати.
Лют спор за нюанс на лилавия цвят изправи в ожесточена съдебна битка два от най-големите световни производители на шоколадови изделия - британската "Кедбъри" и швейцарската "Нестле". Тримата магистрати от Апелативния съд в Лондон, които гледаха точещото се от 2008 г. дело, се произнесоха в полза на "Нестле". Швейцарската компания се противопостави на молбата на конкурентите от "Кедбъри" да получат изключителното право да използват за опаковките на продукта си Dairy Milk определен нюанс на лилавия цвят, наречен Pantone 2865c. Още през 2004 г. британската Служба за интелектуална собственост удовлетворява искането на "Кедбъри". Специфичният нюанс на лилавия цвят се използва в опаковането на продуктите й от началото на ХХ век и това съвсем не е случайно - основателите на "Кедбъри" го избират в чест на кралица Виктория, на която лилавото било любимият й цвят. Въпреки това апелативните прокурори в Лондон прецениха, че искането на "Нестле" е основателно. "Формулировката на "Кедбъри" не съответства на изискванията за регистрация на търговска марка", постанови британският Апелативен съд. Според магистратите описанието на цвета, направено от британската компания в молбата за регистриране на лилавото като нейна търговска марка, е твърде общо и не отговаря на условията, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде дадено на "Кедбъри" изключителното право да използва Pantone 2865c.

"Разочаровани сме от това решение. Важно е да се отбележи обаче, че това не засяга дългогодишното ни право да защитаваме нюанса на лилавия цвят, отличаващ продуктите ни от тези на останалите производители, които се опитват да представят своите продукти като шоколад "Кедбъри". Повече от век лилавият цвят е свързан с "Кедбъри" и британците са свикнали, че лилавото означава "Кедбъри", обяви говорител на британската компания за производство на шоколадови изделия, цитиран от Би Би Си. От "Кедбъри", която през 2010 г. стана част от гиганта "Крафт", най-вероятно ще обжалват решението на апелативните магистрати. Това може да стане пред Върховния съд. Все още обаче не е взето окончателно решение дали ще има обжалване.

Конкурентите от "Нестле" са доволни от постигнатия успех в продължилата пет години съдебна битка за лилавия цвят. От швейцарската компания обявиха, че според тях "това е правилното решение от правна гледна точка". "Нестле" няма намерение да използва спорния нюанс на лилавия цвят, но приветства съдебното решение на лондонските апелативни магистрати.

Всъщност "Нестле", която е най-голямата компания в света за производство на хранителни продукти, започна делото през 2008 г., след като четири години преди това "Кедбъри" стартира процедура за регистриране на специфичния нюанс на лилавото за своя търговска марка. Молбата на британската компания е удовлетворена и тя получава изключителното право върху лилавия цвят. Швейцарският гигант, който в продуктовата си гама, особено при шоколадите, също използва в опаковките лилавия цвят, оспорва правото на конкурентите си и така започва съдебният спор, който може и да продължава да се точи. Последното решение на Апелативния съд отменя решението на британската Служба по интелектуална собственост, както и на първоинстанционния съд, произнесъл се в полза на "Кедбъри".

Първото решение по делото "Нестле срещу Кедбъри" излезе преди около година, като победител от съдебната битка излезе британската компания. Тогава първоинстанционният съд в британската столица постанови, че останалите световни компании, произвеждащи шоколадови продукти, трябва да спрат да използват конкретен нюанс на лилавото Pantone 2865c. Швейцарският конкурент "Нестле" обаче обжалва това решение и делото отиде за разглеждане в Апелативния съд.

Подобни дела, в които световни гиганти се съдят за правото да придобият търговска марка съвсем не са изключение. Преди време в съдебна битка се впуснаха производителят на луксозни обувки Кристиан Лубутен и американското представителство на модната компания "Ив Сен Лоран" заради червения цвят на подметки на обувки с висок ток. Френският дизайнер на обувки Лубутен даде на съд "Ив Сен Лоран", недоволен от факта, че компанията си е позволила да използва червени подметки за обувките си, въпреки че той смята това за своя запазена марка. Исковата молба бе подадена в съд в Ню Йорк. През 2008 г. Кристиан Лубутен патентова цвета на подметките в САЩ и искаше от "Ив Сен Лоран" обезщетение за нарушаване на запазеното му право в размер на 1 млн. долара. Французинът е първият дизайнер, който въвежда червените подметки при дамските обувки с висок ток. "Използването на почти идентични червени подметки може да доведе до объркване измама сред клиентите ни", се казва в исковата молба, подадена от Лубутен срещу "Ив Сен Лоран". Компанията била предупредена да отстрани червения цвят от подметките на обувките си, но след като не се съгласила, Кристиан Лубутен се обърнал към съда. Апелативният съд счете исковата молба на Лубутен за основателна.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Британската компания "Кедбъри" използва специфичния нюанс на лилавия цвят в опаковането на продуктите си от началото на ХХ век.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Кедбъри" се опита да превърне лилавото в своя запазена марка, но срещна сериозен отпор от страна на конкурентите си от "Нестле".
6
2805
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
29 Октомври 2013 19:46
paars zn. ‘kleur’
Mnl. perse ‘paarse (lakens)’ [1294; VMNW], perse saye ‘paarse wollen stoffen’ [1296; VMNW], peers bruxsch lakene ‘paars Brugs laken’ [1343-44; MNW], groen of blaeu of root of paers [ca. 1475; MNW].
Ontleend aan bn. Frans pers ‘blauwgrijs, donker-violet’ [ca. 1100; TLF], dat ontleend is aan middeleeuws Latijn persus, persum ‘donkerblauwe kleur’. Mogelijk is deze kleurnaam afgeleid van Persae ‘Perzen’ of Persia ‘Perzië’, bijv. vanwege de kleur van een bepaald soort kleding uit die streek. Een andere theorie is verband met Laatlatijn persica ‘perzik’, dat uiteindelijk ook weer van Persia afgeleid is, zie → perzik. In dat geval zou de violette kleur van de perzikbloesem een rol gespeeld kunnen hebben.
29 Октомври 2013 21:24
След патентоването на правоъгълната форма от Apple вече нищо не може да ме учуди.
Сега Нестле си харесала лилавото.
Утре някой идиот с много пари ще патентова някой човешки ген и ще иска по долар на ден такса от всеки, който го използва, т.е. от всички хора.
Западът запада неудържимо...
29 Октомври 2013 21:25
Патентовайте цветовете , патентовайте думите и ни забранете да виждаме , чуваме и говорим , ако не сме си платили ... Нали това е Великата Пазарна Икономика - тези , дето не ги търсят са излишни , те трябва да се махнат (да бъдат рециклирани)....
30 Октомври 2013 10:54
"Нестле" са кап.ти. Шефа им го гледах н а филм как обяснява, че не трябва да има свободен достъп на хората до вода, а всичко трябва да се продава. ГМОто било чудесно и т.н. Всеки пък, когато имам възможност, не им купувам нещата.
30 Октомври 2013 11:38
пеесе нюанса лила
30 Октомври 2013 18:24
"След патентоването на правоъгълната форма от Apple вече нищо не може да ме учуди.
Сега Нестле си харесала лилавото."

Това, горното - сериозно ли го вярваш?
Apple патентова точно определен радиус на закръгление на ъглите на своя мобилен телефон (заедно с десетки други патенти). И всичко си вървеше мирно и тихо, докато една корейска фирма не реши да използва точно същото закръгление - нито милиметър повече, и нито милиметър по-малко (както и цялостната визия) въпреки че знаеше за съществуващите патенти. И когато бе осъдена за това, се вдигна шум до Бога, а хейтърите (освен традиционните ругатни) обявиха, че Apple е патентовала и правоъгълника!? Мнозина явно са повярвали (щото Apple е могъща и сигурно може да си позволи да патентова кръга, квадрата, кълбото, слънцето и т.н., а за нас ще остави само калта и мръсния въздух). Би било смешно, ако всичко това не потвърждаваше тезата, че една лъжа, повторена сто пъти, става истина.
По същия начин се обобщава, че "Нестле си харесала лилавото"!? Ясно е казано, че спорът е за точно определен нюанс, използван за точно определен артикул. А тук някои вече оплакват загубата на лилавия цвят, човешкия геном и т.н. И всичко това насериозно ли?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД