:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,525
Активни 615
Страници 3,090
За един ден 1,302,066

Непримирените - все още ги има

Ден след като театрите обявиха, че затварят, властта намери пари, за да се разплати с тях за сумите, които им дължи
Снимка: Михаела Катеринска
----------
На 26 май 1988 г. вътрешният двор на СУ беше пълен. Първият хепънинг. Студенти се бунтуваха, денят беше 26 май, появи се милиция. Имаше музика, Петър Манолов чете стихове, освирканията позамлъкнаха, когато излезе проф. Исак Паси, преподавателят, който говореше пред препълнени зали и на чийто спецкурсове в известната днес заради окупацията 272-а, седяхме по земята, тъй като нямаше места. Проф. Паси говори малко, смисълът беше да не превръщаме университета в това, което се опитваме да направим...



Властта не падна



България спеше и чакаше някой да й внесе революция отвън, беше верен и покорен съветски сателит, по-късно едното крило, или по-скоро обръч на червената номенклатура свали Т. Живков и сложи началото на забогатяването си.

А през 1993-а синята метла, във вида на онзи декомунизационен закон, известен по името на създателя си - законът "Панев", направи невъзможно оставането на проф. Паси, член на БКП, в университета. Самият той заяви, че не се отказва от идеите си. Непримирим, непримирен.

Вече съм достатъчно възрастна, за да искам да знам какво ще се случи после. Наясно съм, че днешната окупация на алма матер няма да е Великата Октомврийска, тази власт няма да падне по този начин. Няма да е и студентската 1968-а в Париж, когато са летели павета, проляла се кръв, милиони френски работници са излезли на стачка, а изборите с абсолютно мнозинство са спечелени от партията на Шарл де Гол, комуто Франция вече е простила Алжирската криза.

Но също така съм наясно, че протестите раздрусват властта, правят я неспокойна, дразнят я, изнервят я, гаврят се с нея, пускайки балони с риторичния вече въпрос: "Кой предложи Пеевски?", и размахвайки плакати с иронично-подигравателни надписи.

Дали ГЕРБ и разни кръгове се опитват да сместят костюмираните си задници зад студентските суичъри?

Несъмнено. Екзалтацията и дързостта, присъщи на тази възраст от човешкото развитие, лесно могат да бъдат използвани за не дотам чистоплътни интереси. Ако искат да им вярваме, студентите сами ще плеснат през лицето манипулаторите, които - също като Санчо Панса - се появяват, когато идва моментът за подялба на плячката.

Но позитивното сега е, че след като енергията на уличните протести се изчерпа, студентите заредиха изтощените ни батерии, съживиха ни и станаха нов център на гражданско недоволство, показвайки, че има все още непримирени. Малцинство. Непримиримите и несъгласните винаги са малобройни. Затова и в шаха пешките са повече.

Ако няма окупация, властта отново ще потъне в леност, доволство и тщеславие, а медиите на Фамилията ще я надуват като плондер с компресора на разхваляването. Но окупаторите вече я изплашиха.

Ден след като театрите обявиха, че затварят, властта намери пари, за да се разплати с тях за сумите, които им дължи. Факт, че тези, които ходят на театър, са значително по-малобройна група от подкрепящите правителството, нали - но затварянето на театри в София ще изкара на улицата известни лица.



Ето това те не искат да става



Ако до протестиращите студенти се изправят лицата, познати на цяла България от сериали, реклами и театрални сцени, това отнема от екзалтацията на анонимковците, подкрепящи кабинета, в известна степен го обезценява. Друго си е, когато известните заемат определена страна. И то не известни като Мишо Шамара и Петното.

Заплахата за "протест на интелектуалците" изрече председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев, който вчера заяви как утре, сиреч в понеделник, "всички актьори ще са тук, за да подкрепят студентите". Не бяха, но се намериха парите за театрите.

След като изчерпа противодействието с нахлуването на контрите в университета, премиерът Пламен Орешарски любезно покани от Брюксел студентите на разговор и се показа по европейски диалогичен.

"Сигурно много неща имат и те да ми кажат, и аз да им кажа", каза той пред БНР, а после разказа как е подкрепял протестите на студентите си в началото на 1990-те като университетски преподавател.

"Те са в правото си да протестират, естествено, но трябва да избираме и формите на протеста, така че да не пречим на останалите", каза още Орешарски. Същата теза подкрепи вчера и Академическият съвет на СУ.

Защо, като е толкова диалогичен, Орешарски не дойде в 272-ра аудитория? От подобна акция - публичен дебат със студентите, само би спечелил - стига да е сигурен и уверен, че ще се представи добре.



Очи в очи, лице в лице



Дори няма нужда НСО да го пази, това не са протестиращите, които го карат да търси задния вход при всяка своя публична проява. Години наред се е изправял в аудиториите на УНСС, за да преподава. Когато престане да бъде премиер, а това със сигурност ще му се случи след няколко месеца, отново ще преподава. Дали не се страхува сега, че няма да може да овладее една пълна с млади непримирими хора аудитория, за да обясни защо не трябва да си подава оставката? Да вземе пример от този уникален човек проф. Паси.

Иначе най-лесно е да му спретнат една среща в МС с хора от Националното представителство на студентските съвети, които не приемат окупацията, и после да дадат брифинг за журналистите. Както направи и тогавашният премиер Бойко Борисов например с едни подставени лица от февруарските протести, които бързо бяха разкрити. Но това е наистина евтина манипулация. Нека се срещнат. Макар че алма матер (майка хранителка, букв. превод) на г-н Орешарски вече е друга. (заглавието е на "Сега")
16
2531
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
29 Октомври 2013 19:49
след като театрите обявиха, че затварят, властта намери пари

Много са меки тия от webcafe. Подаглавието звучи по-добре така:
"след като театрите обявиха, че затварят, ТОТАЛИТАРНАТА ДЕСПОТИЧНА власт намери пари"
медиите на Фамилията ще я надуват като плондер с компресора на разхваляването.

Ало-о-о-у-у-у! Освен медиите на фамилията, има и много други медии, които са ОБЕКТИВНИ И НЕЗАВИСИМИ, ако и да ги притежават корпоративни олигарси!
Не повече от пет кафета дневно, ако обичате!
29 Октомври 2013 19:58
Още едно напразно загинало дърво...
Цапардосай драскач - спаси дърво!
------------------------------------------------------
Сайтът на Генек
29 Октомври 2013 20:27
Защо, като е толкова диалогичен, Орешарски не дойде в 272-ра аудитория? От подобна акция - публичен дебат със студентите, само би спечелил - стига да е сигурен и уверен, че ще се представи добре.

Ами защото отсреща няма диалогични. Речено е в прав текст - при това цитиран от авторката "но трябва да избираме и формите на протеста, така че да не пречим на останалите". Отиването на премиера в Алма Матер ще е отказ от тази теза. Професор Паси е направил впечатление на авторката с отстояването на идеите си. Защо същото се отказва на премиера?
"Но това е наистина евтина манипулация." Дявол да го вземе, такова прекрасно заглавие за статията! Или обобщение.
29 Октомври 2013 20:54
Защо, като е толкова диалогичен, Орешарски не дойде в 272-ра аудитория?
А защо да легитимира с присъствието си жалката "Укупация" и да й придава изкуствена тежест, от каквато тези хора отчаяно се нуждаят?
29 Октомври 2013 20:56
А защо да легитимира с присъствието си жалката "Укупация" и да й придава изкуствена тежест, от каквато тези хора отчаяно се нуждаят?


Сбъркал дума - "укОпация"
29 Октомври 2013 21:09
що бе, елена, що бе, христозова, не се поинтересува как жан виденов например овладява аудиторията си? тогава тъпите въпроси можело ли някой да се страхува от нещо си щяха да си отшумят тихо. и вероятно нямаше да бъдат включени в настоящото писание.

а диалог, елена, се постига с двама. когато обаче единият крещи като прищипан за оставка и не чува нищо друго, диалог не може да се осъществи. радоточката не е подходящ за диалог събеседник. грамофонът тоже.
29 Октомври 2013 23:07
А бе, това уебкафе с какво го пият, та им е толкова объркано в главите?
29 Октомври 2013 23:22
НЕ е нито "УкУпация", нито "УкОпация"!
Нито, дори, "Окупация" е!
ОГЛУПАЦИЯ е(пълна, при това!)!
29 Октомври 2013 23:36
Защо, като е толкова диалогичен, Орешарски не дойде в 272-ра аудитория? От подобна акция - публичен дебат със студентите, само би спечелил - стига да е сигурен и уверен, че ще се представи добре.
Какво да спечели? Да се изправи срещу шепа келеши и да им слуша глупостите докато те мучат безподобно "уставка"? Гаче ли не се е пробвал да разговаря с протестиращи - в YouTube има клипчета как говори с протестиращи в Брюксел, а те надуват тромби и му тикат някакви листчета в лицето. И за какво да говори с тях? Той, университетския препосавател, с хора без висше образование? Така - като равни ли? Гаче ли те са институцията в държавата - те, дето никой не ги търси за мнение освен родителите им (и то не е сигурно), или пък Орешарски, който стана премиер след общонародни избори и доверието на повече от милион избиратели.
*
Просто чета неща като Уебкафе, Офнюз и Икономедия и се чудя вие хора на кой свят живеете. Днес Капитал критикува другите медии, защото давали трибуна на различни гледни точки от тези на протестиращите - било все едно по време на Априлското въстание българските вестници да търсят и гледната точка на османците... (не е майтап - който има нерви да провери). Просто ми е писнало от анархизма и откровения реваншизъм избил в антидемократични прояви - след като не става с избори дайте да пробваме с наглост и вандалщина. И ми писна от въпроса "Кой". Явно на Местан и Станишев не им се отговаря - след като са такива наглеци не гласувайте за тях. Но хайде да зададем въпроса "Какво?". След като не искате тази политическа система или този парламент, какво точно искате? Какво искате да постигнете с нови избори? Какво различно управление мислите, че ще дойде след тях? Какво? Какво? И така до безкрай.
30 Октомври 2013 01:51
Какво различно управление мислите, че ще дойде след тях? Какво? Какво? И така до безкрай.


Компетентно и отговорно управление, което поставя Закона над личните си интереси. Като получи сигнал за нередности, да не бездейства. И настоящето би могло да бъде такова, но се колебае, както се колебаеше и предишното.
30 Октомври 2013 02:03
Компетентно и отговорно управление, което поставя Закона над личните си интереси. Като получи сигнал за нередности, да не бездейства. И настоящето би могло да бъде такова, но се колебае, както се колебаеше и предишното.
Това е същия отговор като "Ами не си спомням кой предложи Пеевски... събрахме се с г-н Станишев и г-н Местан, имаше списък с имена и той беше едно от тях". Също толкова абстрактен, лишен от конкретика и с пожелателен характер. Щом искаш конкретно да знаеш "Кой", би трябвало да можеш конкретно да отговориш "Какво". Или не?
30 Октомври 2013 02:04
Още едно напразно загинало дърво...
Цапардосай драскач - спаси дърво!

С удоволствие ще спася дърво!
Наведи се!
30 Октомври 2013 07:32
Джорос,
кара ли те някой да четеш при мен? Щото гьозтерицата ми е по-голяма...
И не мисли, че слагането на ухилен емотикон скрива злобата...
-----------------
Сайтът на Генек

30 Октомври 2013 08:12
Компетентно и отговорно управление, което поставя Закона над личните си интереси.

Бързо дай пример на такава държава, сладуранко!
Или ще ни светнеш, че България ще е първата в света?
Че тиквите, плевелиев, ръбъ и прокопиев ще поставят закона над личните си интереси?
30 Октомври 2013 08:25
А-аа,
Генчо,ако не разбираш и от шега, си имаш "игнор".
А пък за злобата си бошлаф, но туй и ти самият си го знаеш,нали?
30 Октомври 2013 10:37
би трябвало да можеш конкретно да отговориш "Какво". Или не?

Мога. Аз съм преводач. От година и нещо водя официална кореспонденция за решаването на конкрететен въпрос. Не съм сама.


Че тиквите, плевелиев, ръбъ и прокопиев ще поставят закона над личните си интереси?

Конкретният въпрос в случая с преводачите касае всички изредили се правителства през целия период на т.нар. преход.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД