Как и защо могат да бъдат спирани шофьорите, за да се ограничи корупцията? В българската социална и транспортна действителност тези въпроси имат силата на вечни философски въпроси. И всяко ръководство на МВР се пробва да направи нещо. Обикновено излиза нищо.
Настоящото ръководство на МВР не прави изключение. Тъй като темата е винаги чувствителна, и то извади обещания и закани. Оценката за работата на пътните полицаи ще е обвързана с намаляването на жертвите и пострадалите, а не с наложените глоби и наказаните водачи, закани се след национално съвещание на МВР вътрешният министър Цветлин Йовчев. Той се похвали също, че е подписал и пуснал в действие нова Инструкция за организацията на работата и реда за осъществяване на дейността по пътен контрол, която е в сила от 10 септември. Според нея водачите вече могат да бъдат спирани на пътя само в точно определени случаи. Това може да се прави, когато "има видимо нарушение на правилата за движение по пътищата", или пък ако има "явни неизправности на пътното превозно средство или разположението на товара създава опасност за участниците в движението". Може да се спира и ако "начинът на движение и поведение пораждат съмнения към водача за преумора, употреба на алкохол или друго упойващо вещество". Както и ако "съществуват данни или предположения, че водачът е участвал в ПТП или в извършването на престъпление". Така формулирани, тези изключения всъщност също позволяват разширено тълкуване, например преценката дали водачът е преуморен или не. Все пак да го отбележим като поне някакъв опит да се ограничи масовото спиране на пътя и когато няма нарушение.
От една страна, заради корупцията, която тази масовост влече
А от друга - така се дава доказателство, че няма практика КАТ да прави негласни акции и да определя колкото се може повече глоби за нарушения на Закона за движение по пътищата - дори с цел да се помага на държавния бюджет. Всъщност годишно КАТ налага стотици хиляди глоби за десетки милиони левове.
Но е достатъчно да се погледне поведението само за няколко минути на патрулите в града. Като оставим настрана, че затрудняват и без това хаотичното движение, не става ясно инструкцията на министъра познават ли я или не. Както и неговата закана, че ще ги оценява не по глобите и спиранията на автомобилите, а по това да има по-малко жертви и проблеми на пътя. За да се види, че продължава масовото спиране, е достатъчно дори шефовете на МВР да погледат малко от видеонаблюдението, което е повсеместно в големите градове. Или пък да пуснат агенти от вътрешната сигурност по местата, в които няма камери, или да патрулират по нощите. Със сигурност ще се изненадат неприятно.
Сега МВР твърди, че взима допълнителни мерки за прилагане на новата стратегия.
Въвеждала се система, в която всеки от патрулите на "Охранителна полиция" и съответно КАТ ще бъде снабден с GPS. По този начин ще се знае къде се намира и дали точно изпълнява разпорежданията на съответния си ръководител. Същевременно чрез връзката, осъществявана с таблети, ще бъде въвеждана информация за всички случаи, в които е спрян автомобил. Полицаите ще съобщават в районните управления за всички спрени автомобили и конкретната причина за осъществената проверка.
"Трябва да си даваме сметка, че промяната в поведението на служителите е процес, който няма да бъде кратък и лесен. Но очаквам, че съвсем скоро ще се забележи положителният ефект от мерките, които се прилагат", заяви вътрешният министър. Той обяви, че МВР въвежда система, чрез която хората ще могат да подават оплаквания от неправомерни действия от патрулите на КАТ. Системата включва телефон и имейл, на които да се съобщава за искане на подкуп. Но на страницата на МВР от години има имейл адрес и специален телефон за сигнали за корупция. Ако няма ефект от старите, как точно ще има от новите? А някой да е виждал пътен полицай с таблет? Или такъв, който да докладва всеки път на началниците си за спирането на автомобил, както всъщност са длъжни?
"Пътна полиция" изобщо не е единствена, чиито служители спират на пътя. Това правят и тези от охранителна, и от магистрална, и от гранична. Отделно на пътя спират и от "Военна полиция", спират и от ДАИ. Освен това никой не е обявил, че се премахва най-важното изключение - когато се провеждат специализирани полицейски операции. Точно последните
са един от основните начини,
по които КАТ и останалите полицейски звена заобикалят забраната да се спира без нарушение. Например обявява се акция по проверка на това дали се слагат колани на задната седалка за една седмица и се започва масово спиране. Същото се получава дори за акции например дали се спазва правилото за пуснати светлин, при положение че това се вижда отдалеч и с просто око. Обещанието, че видеокамери ще сменят полицаите навсякъде, брадяса. Дори не помним вече по времето на кое правителство бе направено.
През последните няколко седмици всички шумни и големи операции срещу корупцията на пътя започнаха да се сриват в правосъдната система и в някакви процедури, сякаш направени за такива случаи. Корупцията на пътя закани не я ловят и това всеки министър идеално го знае. Да видим какво ще се случи със заплатите на катаджиите? Ей така - поне за назидание. Защото дори и министрите знаят, че катаджиите и митничарите от заплата не живеят.