:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,291
Активни 504
Страници 1,856
За един ден 1,302,066

Да не би катаджиите вече да не правят хайки?

Корупцията на пътя закани не я ловят и това всеки министър идеално го знае
Снимка: БГНЕС
Нова наредба на министъра на вътрешните работи посочва конкретно кои са четирите случаи, в които КАТ може да спира автомобил, който не е във видимо нарушение, но и те подлежат на доста широко тълкуване.
Как и защо могат да бъдат спирани шофьорите, за да се ограничи корупцията? В българската социална и транспортна действителност тези въпроси имат силата на вечни философски въпроси. И всяко ръководство на МВР се пробва да направи нещо. Обикновено излиза нищо.

Настоящото ръководство на МВР не прави изключение. Тъй като темата е винаги чувствителна, и то извади обещания и закани. Оценката за работата на пътните полицаи ще е обвързана с намаляването на жертвите и пострадалите, а не с наложените глоби и наказаните водачи, закани се след национално съвещание на МВР вътрешният министър Цветлин Йовчев. Той се похвали също, че е подписал и пуснал в действие нова Инструкция за организацията на работата и реда за осъществяване на дейността по пътен контрол, която е в сила от 10 септември. Според нея водачите вече могат да бъдат спирани на пътя само в точно определени случаи. Това може да се прави, когато "има видимо нарушение на правилата за движение по пътищата", или пък ако има "явни неизправности на пътното превозно средство или разположението на товара създава опасност за участниците в движението". Може да се спира и ако "начинът на движение и поведение пораждат съмнения към водача за преумора, употреба на алкохол или друго упойващо вещество". Както и ако "съществуват данни или предположения, че водачът е участвал в ПТП или в извършването на престъпление". Така формулирани, тези изключения всъщност също позволяват разширено тълкуване, например преценката дали водачът е преуморен или не. Все пак да го отбележим като поне някакъв опит да се ограничи масовото спиране на пътя и когато няма нарушение.



От една страна, заради корупцията, която тази масовост влече



А от друга - така се дава доказателство, че няма практика КАТ да прави негласни акции и да определя колкото се може повече глоби за нарушения на Закона за движение по пътищата - дори с цел да се помага на държавния бюджет. Всъщност годишно КАТ налага стотици хиляди глоби за десетки милиони левове.

Но е достатъчно да се погледне поведението само за няколко минути на патрулите в града. Като оставим настрана, че затрудняват и без това хаотичното движение, не става ясно инструкцията на министъра познават ли я или не. Както и неговата закана, че ще ги оценява не по глобите и спиранията на автомобилите, а по това да има по-малко жертви и проблеми на пътя. За да се види, че продължава масовото спиране, е достатъчно дори шефовете на МВР да погледат малко от видеонаблюдението, което е повсеместно в големите градове. Или пък да пуснат агенти от вътрешната сигурност по местата, в които няма камери, или да патрулират по нощите. Със сигурност ще се изненадат неприятно.

Сега МВР твърди, че взима допълнителни мерки за прилагане на новата стратегия.

Въвеждала се система, в която всеки от патрулите на "Охранителна полиция" и съответно КАТ ще бъде снабден с GPS. По този начин ще се знае къде се намира и дали точно изпълнява разпорежданията на съответния си ръководител. Същевременно чрез връзката, осъществявана с таблети, ще бъде въвеждана информация за всички случаи, в които е спрян автомобил. Полицаите ще съобщават в районните управления за всички спрени автомобили и конкретната причина за осъществената проверка.

"Трябва да си даваме сметка, че промяната в поведението на служителите е процес, който няма да бъде кратък и лесен. Но очаквам, че съвсем скоро ще се забележи положителният ефект от мерките, които се прилагат", заяви вътрешният министър. Той обяви, че МВР въвежда система, чрез която хората ще могат да подават оплаквания от неправомерни действия от патрулите на КАТ. Системата включва телефон и имейл, на които да се съобщава за искане на подкуп. Но на страницата на МВР от години има имейл адрес и специален телефон за сигнали за корупция. Ако няма ефект от старите, как точно ще има от новите? А някой да е виждал пътен полицай с таблет? Или такъв, който да докладва всеки път на началниците си за спирането на автомобил, както всъщност са длъжни?

"Пътна полиция" изобщо не е единствена, чиито служители спират на пътя. Това правят и тези от охранителна, и от магистрална, и от гранична. Отделно на пътя спират и от "Военна полиция", спират и от ДАИ. Освен това никой не е обявил, че се премахва най-важното изключение - когато се провеждат специализирани полицейски операции. Точно последните



са един от основните начини,



по които КАТ и останалите полицейски звена заобикалят забраната да се спира без нарушение. Например обявява се акция по проверка на това дали се слагат колани на задната седалка за една седмица и се започва масово спиране. Същото се получава дори за акции например дали се спазва правилото за пуснати светлин, при положение че това се вижда отдалеч и с просто око. Обещанието, че видеокамери ще сменят полицаите навсякъде, брадяса. Дори не помним вече по времето на кое правителство бе направено.

През последните няколко седмици всички шумни и големи операции срещу корупцията на пътя започнаха да се сриват в правосъдната система и в някакви процедури, сякаш направени за такива случаи. Корупцията на пътя закани не я ловят и това всеки министър идеално го знае. Да видим какво ще се случи със заплатите на катаджиите? Ей така - поне за назидание. Защото дори и министрите знаят, че катаджиите и митничарите от заплата не живеят.
16
4379
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
29 Октомври 2013 19:43
Добре си беше при тиквите:
- настъпиш непрекъсната линия - акт!
- минеш с 40 покрай знак 30 - акт!
- минеш с 65 покрай ръждясал прострелян покрит с клони, висящ на един болт, отдавна забравен от почти всички знак "50" на прав път - акт!
- престроиш се 5 метра предварително - акт!
- светиш си на обяд с фаровете и си свиркаш!
В 4 от всеки 5 пътувания миналата година (на разстояние до 50 км) ме спираха за пълна проверка и дълго търсеха за какво да ми направят акт. По едно време реших, че страната е във военно положение, необявено обаче от обективните и независими медии.
А сега - орешарковщина!
29 Октомври 2013 21:12
Аз пък искам тотални проверки, щото абсолютни простаци продължават да карат пили и да застрашават нашия живот!
29 Октомври 2013 22:25
Темата е добра, но автора не може да навлезе в дълбочината на проблема и се плъзга по повърхността. "Оценката за работата на пътните полицаи ще е обвързана с намаляването на жертвите и пострадалите, а не с наложените глоби и наказаните водачи", закани се след национално съвещание на МВР вътрешният министър Цветлин Йовчев. Няма нужда от такава закана от страна на министъра, защото оценката за работата на пътните полицаи винаги е била свързана с броя на загиналите и ранени при ПТП. За сведение по този показател в България е налице устойчива тенденция за намаляване жертвите при ПТП и сме пред 7-8 държави членки на ЕС( За сведение през 1090г. в страната са загинали близо 1600 души, а през 2012-под 600. По въпроса за корупцията на пътя новата Инструкция е добра на теория, но за изпълнението и трябва да се ангажира низовия ръководен офицерски състав. Да сте го виждали на пътя съвместно с полицаите ? Да има наказани полицаи от проверки на преките началници, въпреки че такива са разпоредени? Да сте чували къде се водят регистрите на намерата на спрените за проверка МПС ? В дежурните части се водят едни тефтери.....не е за приказка. Няма ли съответствие на наказаните водачи с тия на спрените говори за корупционно поведение. А пътната полиция е нищожна част от охранителна, от магистрална, и от гранична полиция. С тях не вярвам да се справи и настоящото ръководство на МВР, защото на тях не им е възложен контрол над пътното движение, а те си го правят помежду другото, особено нощем когато няма КАТ, по лесно обясними причини. Дайте гласност и посочете имейла и телефона за подаване на сигнали за корупция.
29 Октомври 2013 22:42
Добре си беше при тиквите:
- настъпиш непрекъсната линия - акт!
- минеш с 40 покрай знак 30 - акт!
- престроиш се 5 метра предварително - акт!
- светиш си на обяд с фаровете и си свиркаш!
А сега - орешарковщина!


Къде и кога е било това?
29 Октомври 2013 23:55
Добре си беше при тиквите:
- настъпиш непрекъсната линия - акт!
- минеш с 40 покрай знак 30 - акт!
- престроиш се 5 метра предварително - акт!
- светиш си на обяд с фаровете и си свиркаш!

Да вземеш да смениш дрогата ли, к´во.......
30 Октомври 2013 02:11
Няма да се уморя да повтарям – високата скорост не убива – пример Германия.
Ниската скорост означава повече отровни изгорели газове, тоест повече заболели и починали от рак. (Не забравяйтите, че ауспухът е ниско долу, горе-долу където са и още неукрепналите дихателни органи на децата!) Означава също така по-дълго време стоене в най-лошата за гръбнака седяща позиция – тоест повече инвалидизирани поради болки в гърба и също така означава повече починали поради сърдечно-съдови заболявания поради обездвижване. Също така дългото седене прави мъжете импотентни.

Цитирам произволни медии:

- Най-голямо е увеличението на случаите с летален изход при болните с белодробен карцином - във Варненска област - от 25,9 на 100 хил. през 2010 г. на 57,5 на 100 хил. през 2011 г.
- По данни на Националния раков регистър на година се разболяват над 34 000 българи, а умират над 18 000.
- Най-разпространеното злокачествено заболяване в България е ракът на белия дроб.
- 18 хиляди българи умират всяка година от онкологични заболявания. Замисля ли сте се, че утре може да бъдете един от тези 18 хиляди! Вероятноста да умреш от лоша болест е повероятното от колкото на пътя!
- Les enfants sont plus sensibles que les adultes à la pollution automobile
- A few years ago, researchers in Montreal, Quebec found that the risk of breast cancer, the second leading cause of death from cancer in women, is linked to traffic-related air pollution among older women
- La pollution de l’air serait responsable de 40.000 décès dans trois pays européens, affirme une nouvelle étude publiée par la revue médicale The Lancet. En Suisse, en France et en Autriche, 6% des décès annuels seraient dus à cette pollution, selon les chercheurs. A lui seul, le trafic automobile serait à l’origine de la moitié de ces décès, précise Nino Kunzli, de l’Université de Bâle. La pollution atmosphérique serait aussi responsable de 25.000 nouveaux cas de bronchites chroniques chaque année et d’un demi-million de crises d’asthme. Le coût économique est évalué à 1,7% du PIB (produit intérieur brut) de chacun des trois pays
30 Октомври 2013 03:37
Досадно е вече. Корупция има в КАТ, защото никой от управляващите не иска да я премахне.
30 Октомври 2013 08:29
Ниската скорост означава повече отровни изгорели газове, тоест повече заболели и починали от рак. (Не забравяйтите, че ауспухът е ниско долу, горе-долу където са и още неукрепналите дихателни органи на децата!) Означава също така по-дълго време стоене в най-лошата за гръбнака седяща позиция – тоест повече инвалидизирани поради болки в гърба и също така означава повече починали поради сърдечно-съдови заболявания поради обездвижване. Също така дългото седене прави мъжете импотентни.

Сори, Палавнико, но доводите ти са несъстоятелни.
30 Октомври 2013 08:43
Полицаите и катаджиите не ИСКАТ подкуп ! Водачите на МПС ПРЕДЛАГАТ за да отърват голяма глоба... Не знам дали има навити да платят 200 лв. за неправилно преминаване през пешеходна пътека на пример, като могат да минат с 20-30 кинта.И въпроса "КО ши прайм ся?" отдавна е заменен със " Старши компромис може ли?". Само не ми се правете на светци, щот да те спрат просто ей така без няма нищо се случва, ама рядко.
30 Октомври 2013 08:52
chengel
30 Октомври 2013 08:43
Полицаите и катаджиите не ИСКАТ подкуп ! Водачите на МПС ПРЕДЛАГАТ за да отърват голяма глоба... Не знам дали има навити да платят 200 лв. за неправилно преминаване през пешеходна пътека на пример, като могат да минат с 20-30 кинта.И въпроса "КО ши прайм ся?" отдавна е заменен със " Старши компромис може ли?". Само не ми се правете на светци, щот да те спрат просто ей така без няма нищо се случва, ама рядко.


И те милите служители на законЯ , бягат като вампир от чесън кат попаднат на такива гадове - водачи ! И пишат ли пишат ....актове и фишове - наказват строго , Но справедливо ! Но да вземат кинти ...НЕЕЕЕЕЕ - Туй Страшен е ЪПСУРТ
30 Октомври 2013 09:43
В голямата част от случаите когато са ме спирали за проверка на пътя, е имало защо.
В останалите не са ми искали подкуп - проверяват ми документите и кой откъде е !
Не казвам че няма корупция, но поне при мен ситуацията е такава.
30 Октомври 2013 10:26
Основна задача на КАТ е да организира и контролира движението по пътищата, това произтича от закона за полицията и ЗДП, но има задачата и да помага, а не да пречи на движението. Свидетели сме на много случаи, в които неправилно според ЗДП, паркирали МПС на МВР работят, спират други автомобили, като при това те - другите спрени автомобили - също извършват нарушение с разпореждане на спиращия ги патрул. Това в други държави се нарича беззаконие. В една Америка например всички автомобили на тамошните катаджии са оборудвани с камери и всяко спиране се записва, там не можеш да предложиш подкуп на полицая, защото той веднага ще те арестува за предлагане на подкуп, патрулните седят скрити, но на места с радарни камери и когато получи сигнал от тази камера че е превишена скоростта полицая предприема мерки по спиране на нарушителя, като се старае да го спре на безопасно място така че да не се пречи на останалото движение. Това тук не се случва, е правят се опти сега, но са само опити защото преценка дали да бъде спрян някой отново е субективна - нито една от страните не може да докаже тезата си защото не ползват технически средства като доказателство за нарушението и така съвсем субективно катаджията че си нарушил правилата и те спира защото автомобила нов и лскав и можеш да извадиш пари. Крайно време да се обмени опит с Германия в това отношение и парите дадени на МВР да не се харчат за оборудване на подслушвателни станции, а за технически средства за контрол на движението. Всички зависещи от тях институции трябва се вземат в ръце и да преразгледат стратегията си относно пътните знаци, маркировка, светофари едва тогава можем да си говорим за ред и изкореняване на корупцията. В много случаи някакви препятствия на пътното платно ни принуждават да извършим нарушение с цел да избегнем препятствието, в много случаи джигити също ни принуждават да извършим нарушение. За последното смятам, че трябва да се ограничи използването на мощна озвучитела техника в автомобилите с правило от рода на "Музиката да не се чува извън автомобила" никой не трябва да бъде задъжаван да не чува музиката от собствения си автомобил. Другия момент са младите водачи, които току що получили свидетелство за правоуправление се смятат за великите шофьори, качили се на мощен автомобил и настъпват педала - тук трябва да води кампания за култура в движението. Култура в движението и спазване може да се постигне едва тогава когато всичко останало е наред и започнат да наказват всички от депутата до обикновения човек иначе всичко ще си остане в сферата на пожеланията за по-добро.
30 Октомври 2013 10:30
Казвам го за пореден път - корупцията в КАТ може да изчезне само когато водачите престанат да дават пари.
30 Октомври 2013 10:43
Ловкия ,
и аз това от години говоря. Дори вчера си платих 100 лева в КАТ, но на полицаите съставили акта не дадох нищо. А си правеха устата. Спирали са ме и друг път - кога с основание, кога не. И като съм бил виновен - фиш или акт. Но никога досега не дадох 1 лев на ръка. Да - може много хора да не ми повярват, но това не променя факта, че е така.
30 Октомври 2013 12:28
Joros на входа на една сграда в Солун има изненадващ надпис на латински, а не на гръцки език: "Facta, non verba!"
30 Октомври 2013 15:54

Blackstar
2013-10-30 10:26:21 Наблюденията ти са верни и точни,но ще те допълня.Там се монтират преносими спидомери по някои натоварени улици,за да си свериш скоростта с този в колата ти,"полегналите полицаи" се правят така/широки/ ,че да са устойчиви на разрушаване и не се полагат там,където минават автобуси и други тежка машинария, и скоростта се определя според гъстотата на пресечките и драйвуеите на къщите.А също и магазините за алкохол се определят според гъстотата на населения район.На 2000 човека в радиус на две мили се полага ликиор стор,докат тук са през 50-100м.Там може да те спрат по обаждане по сигнал даден от съсед ,за това,че превишаваш скоростта в квартала или безотговорно каране, когато ти изсфистят гумите.Тук във Варна наблюдавам всеки ден,как гъзарята се кефят,като видят,че няма други коли, особено вечерните часове,спрат внезапно и с пълна газ потеглят отново.Е там има много пари за вземане.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД