:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,305
Активни 579
Страници 2,870
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Умберто Еко: Помощ! Губим паметта си

Писателят издаде нова дигитална енциклопедия, която е филтрирана и позволява да се намерят връзките между определени събития, каквито не съществуват в "Уикипедия"
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Умберто Еко
"Лошо използваме нашите ресурси", предупреди Умберто Еко, като имаше предвид образованието и научните изследвания. После си спомни шегата на бившия министър Тремонти, когато бе съкратен бюджетът на правителството на Берлускони: "Някои бяха казали, че с култура не можеш да се нахраниш, но ето, че във Франция културата дава възможност да печелиш нелошо за насъщния." (Джулио Тремонти бе финансов министър на Италия през 2008-2011 г. - бел. ред.)

Умберто Еко току-що публикува в Италия "Историята на легендарните места и земи" (Storia delle terre e dei luoghi leggendari (Bompiani). В Ню Йорк той пристигна да изнесе в ООН лекция на тема "Срещу загубата на паметта" и да представи своята EncycloMedia, нова цифрова енциклопедия, създадена в сътрудничество с EM Publishers на Корадо Пасера и Данко Сингера. С писателя се срещнахме след това събитие, организирано от посланика Себастяно Карди в италианското посолство.

---------

- Какво лошо има в това, че някой търси в интернет датата, на която Никсън е избран за президент на САЩ?

- По принцип няма нищо лошо. Винаги съм казвал, че образованият човек не е този, който помни рождената дата на Наполеон, а този, който може да намери търсената справка за пет минути. Но не може да тръгваш от пълното незнание. Ако някой няма представа дали Никсън е бил президент преди или след Кенеди, това вече е лошо.

- Ние губим общата или качествената памет от излишъка на информация в мрежата?

- И двете. Често се налага да чуваш, че студенти от университетите не знаят дори кой е Де Гаспиери (Алчиде де Гаспиери е италиански премиер и външен министър през трудния следвоенен период от 1945-1953 г. - бел. ред.).

- Какви са проблемите, свързани с такава загуба на паметта?

- Ще посоча няколко примера. Ако Хитлер бе прочел "Война и мир", би разбрал, че идеята да окупира Русия е неправилна. Ако Буш бе прочел историята на западните нашествия в Афганистан, би направил друг избор.

- Дали полемиката, разразила се във връзка с погребението на Прибке, е пример за вреда, нанесена от загуба на паметта? (Починалият наскоро нацистки военнопрестъпник Ерих Прибке бе осъден през 1998 г. в Италия на доживотен затвор заради избиването на 335 цивилни италианци през 1944 г. - бел. ред. )

- Това е проблем от обществен калибър. Не мисля, че хората са забравили за неговите престъпления.

- И така, EncycloMedia предлага обширна информация, подобно на "Уикипедия" и други енциклопедии в интернет, но филтрирана и гарантирана.

- Несъмнено. Проблемът на интернет е, че информацията е твърде обширна, а източниците й често са неизвестни. EncycloMedia обаче позволява да се намерят връзките, което мрежата не позволява. Например, някой търси в интернет сведения за Бетовен, но не знае дали той е мислил за Наполеон, когато е писал "Ероика". Нашата енциклопедия позволява това да бъде намерено.

- В света доминират "големите данни" (Big Data), информация за всичко и за всички, която се използва и в политиката. Дали това застрашава личния ни живот?

- Личният живот малко ме вълнува. Аз съм ползвател на интернет, но привилегирован, защото образованието ми позволява да филтрирам информацията. Телевизията стана благо за бедните, защото с нейна помощ те научиха италиански, но бедствие за богаташите, които започнаха да гледат телевизионни програми, вместо да ходят на опера. Интернет прави обратните неща - той е благо за богатите, които умеят да го ползват, и зло за бедните (естествено бедните не в материално отношение), които не могат да различат доброто от лошото в интернет.

- А Big Data не ви ли плаши?

- Това е проблем не на културата, а на политиката. Какво значи да живеем в общество, в което всички знаят, че в 18.30 ч. аз съм излязъл на магистралата, водеща до Варезе? У мен се създава впечатлението, че в края на краищата всички тези събрани данни ще престанат да интересуват когото и да било.

- Днес информацията се предава и чрез социалните мрежи, но писатели като Джонатан Франзън твърдят, че това нанася вреда. Вие как мислите?

- Аз не влизам във Facebook, в Linkedin и която и да е друга социална мрежа. Те не ме интересуват, не искам да се разсейвам.

- Вие сте в ООН в момент на голяма неопределеност. Изглежда никой вече не управлява света. Тази дезориентация свързана ли е с излишъка на информация, която често е погрешна?

- Има прояви на анархия, но отговор на този въпрос не мога да ви дам.

- Преди известно време нарекохте себе си "трагичен оптимист". Това все ли е така, или вече надделява песимизмът?

- Все още се опитвам да бъда оптимист, трагически.

- И така, ще се справим ли независимо от изоставането на Италия?

- Може би. Ако пък не се справите, аз няма да съм свидетел на това. (със съкращения)



19
6906
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
29 Октомври 2013 19:52
Телевизията стана благо за бедните, защото с нейна помощ те научиха италиански, но бедствие за богаташите, които започнаха да гледат телевизионни програми, вместо да ходят на опера. Интернет прави обратните неща - той е благо за богатите, които умеят да го ползват, и зло за бедните (естествено бедните не в материално отношение), които не могат да различат доброто от лошото в интернет.

Професоре!
29 Октомври 2013 19:54
Нищо не се е променило, освен това, че някои прости хорица, които доскоро са си споделяли глупостите един с друг, днес могат да го правят по-публично и по-сложните хорица, които вече имат достъп до техния свят, се шашкат.
29 Октомври 2013 20:41
Най-обичам ей такива професори на синекур да алармират как човечеството се самопогубва. Аман от стойкаджии!
29 Октомври 2013 20:44
Редакцията, .
29 Октомври 2013 21:02
Не, не е същият!
29 Октомври 2013 22:15
Ако Буш бе прочел историята на западните нашествия в Афганистан, би направил друг избор.


то брежнев и политбюро, ако бяха чели това нещо, СССР още щеше да го има
29 Октомври 2013 22:23
то брежнев и политбюро, ако бяха чели това нещо, СССР още щеше да го има

И това е вярно, но на английски звучи доста класически:
Натисни тук
29 Октомври 2013 22:23
Дублаж, затова бонус в песенен вид:
Натисни тук
30 Октомври 2013 00:00
Къде е Нобеловият комитет? Защо правят лауреати световно неизвестни автори?
30 Октомври 2013 04:01
Какво е тази политнекоректна снимка с пурета?
30 Октомври 2013 04:01
Какво е тази политнекоректна снимка с пурета?
30 Октомври 2013 07:33
Естествено е като минат две поколения , простотиите да се повторят, но когато се повтарят в рамките на едно, това вече е пълна идиотщина.
30 Октомври 2013 08:29
"Ако Хитлер бе прочел "Война и мир", би разбрал, че идеята да окупира Русия е неправилна."
Ама този човек вярва ли си като говори такива неща? Хитлер прочита Толстой и си казва, е няма да я нападаме, я виж Наполеон как е затънал. И понеже не е чел нищо за американската война за независимост решава да нападне щатите?
30 Октомври 2013 08:56
А Наполеон много обичал да чете за Карл XII, ама я нападнал... Бе това бедните и да четат, и да не четат, все не могат да се оправят... Хем и Наполеон, и Хитлер са ходели и на опера, щото не е имало телевизия...
30 Октомври 2013 09:05
Това иска матрицата - дебили!
30 Октомври 2013 09:18
И Наполеон и генералите на Хитлер не са били дебили и внимателно са планирали всяка кампания. Но са допуснали по отношение на Русия съществена грешка - ефекта на мащаба. Мащабът е съществен. Две и две не прави четири в тази игра. Скейлинг ...

А иначе инициативата на Умберто Еко заслужава адмирации. Прави се енциклопедия, по същество - база данни, с елементи на изкуствен интелект. Структурирана е асоциативно, така както работи и човешкия мозък, трупайки ... знание. За писател, защото Еко е и такъв, това е твърде полезна ... "вещ". Особено в етапа на подготовка и проучване преди "писането", който става все по-важен за определени типове литература.
30 Октомври 2013 11:25
Чудесно, как можем да се сдобием с "вход" в нея? Дори и да е платено, поне в началото?
30 Октомври 2013 12:20
Прав е общо взето. в тази насока мнозинството от нас губи лична памет покрай новите технологии. колко снимки са отишли в небитието, защото са дигитални и заминават покрай преинсталации, надхвърлени лимити, неподдържани регистрации и т.н. Моят малък личен принос срещу загубата на памет - и аз нямам ни фейсбук ни нищо подобно, че даже и скайп.
30 Октомври 2013 18:16
Де Гаспиери на сливенски ли е? Иначе се пише De Gasperi.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД