3145 са децата, вписани в регистъра за пълно осиновяване към септември, докато кандидат-осиновителите са едва 1408, показва справка на Агенцията за социално подпомагане, изготвена за "Сега". Въпреки че хората, които искат дете, са два пъти повече от сираците, през последните две години се забелязва тенденция на намаляване на осиновяванията. До края на септември са осиновени 535 деца, което означава, че до края на годината в най-добрия случай осиновяванията ще достигнат тези през 2012 г. - 738, колкото и през далечната 2009 г. През 2010 и 2011 г. обаче те бяха почти 1000. Основна роля за отпушването им изиграха промените в Семейния кодекс от края на 2009 г., които позволиха по-бързо включване на изоставените деца в регистъра и леко ускоряване на процедурите.
Според социалните експерти причината осиновявания да не вървят е, че хората искат основно бебета и имат претенции към етническия им произход, докато в регистъра преобладават по-големи деца, изоставени от ромски семейства. Кандидат-осиновители обаче твърдят, че вече е честа практика да бъдат съветвани да минат първо през приемното родителство, което държавната политика за деинституализация се опитва да наложи като най-добрата алтернатива за грижа за изоставените деца. Осиновяванията на по-големи деца не са предпочитани и защото държавата не оказва никаква подкрепа на кандидат-родителите им, въпреки че продължителният престой в институции натрупва много повече поведенчески и образователни дефицити. Често срещано е например дете от дом в трети клас да няма знанията дори за първи.
В момента в парламента чакат да бъдат приети на второ четене промени в Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване, които ще дадат право на осиновители на деца до 5 г. да ползват отпуск по майчинство и за гледане на дете. Сега те имат такива права само до навършване на 2 г. от детето. Законопроектът обаче няма да реши проблема с осиновяванията на по-големите деца, тъй като и в момента децата до училищна възраст са сред предпочитаните за осиновяване след бебетата. Смята се, че те сравнително лесно могат да наваксат пропуските в обучението си и много по-лесно се адаптират в новата среда.
|
|