:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 317
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Депутатите най-после се захващат с бюрото за СРС

С повече от месец закъснение депутатите ще се заемат с формирането на Националното бюро за контрол на СРС. В четвъртък ресорната комисия в НС ще разгледа шест кандидатури за 5-членното ново звено. То беше регламентирано с поправките в Закона за СРС още през август. Президентът Росен Плевнелиев обаче наложи вето и така промените бяха гласувани едва през август. Срокът за съставяне на новия орган изтече на 9 октомври.

Кандидатите са шестима. Най-вероятният шеф на звеното ще е бившият шеф на следствието и депутат от БСП Бойко Рашков. Социалистите са номинирали и Илия Ганев, който е бивш член на ДКСИ. ДПС има само един кандидат - бившия член на ВСС Георги Гатев. От ГЕРБ са внесли две номинации - на Димитър Георгиев, зам.-министър по времето на Цветан Цветанов и на Огнян Атанасов, който е оглавявал Дирекция "Оперативно издирване". "Атака" пък издига бившия си депутат и шеф на образователната комисия Огнян Стоичков. Публичното изслушване на кандидатите най-вероятно ще е на 4 декември, когато въпроси ще могат да им задават неправителствени организации, експерти, журналисти и др. След това на закрито заседание те ще бъдат препитани и от депутатите.

Бюрото за контрол на СРС далеч не е единственото забавено назначение. От предишните управляващи още се мотае изборът на главен съдебен инспектор. Ана Караиванова, която през октомври подаде оставка, е с изтекъл мандат от януари тази година. Проблемът е в това, че за избирането на главен съдебен инспектор е необходимо мнозинство от 2/3 от депутатите. Остава непопълнена и държавната комисия за конфликт на интереси след скандала с тефтерчето на бившия й шеф Филип Златанов. Тук трябва да бъдат избрани двама души.



1228
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД