От ГЕРБ коренно са променили позицията си за това дали членовете на Висшия съдебен съвет имат право на достъп до класифицирана информация, без да бъдат проверявани. Това става ясно от проект за промени в Закона за съдебната власт, внесен в края на миналата седмица от петима депутати на бившата управляваща партия. Ако предложенията на Цецка Цачева, Красимир Ципов, Димитър Лазаров, Данаил Кирилов, Желязко Желязков и Снежина Маджарова минат, членовете на съдебния съвет ще получават автоматичен допуск до всички нива на секретна информация.
През 2011 г. ГЕРБ се опита с промени в съдебния закон да задължи членовете на ВСС да минат проверката за надеждност. Конституционният съд обаче отмени текста с аргумента, че така се погазва независимостта на третата власт. "В нарушение на принципа за разделение на властите - за разлика от широкия кръг от лица с достъп до класифицирана информация в законодателната и изпълнителната власт - в съдебната власт сред лицата, за които не се извършва проучване за надеждност, неоснователно не са включени членовете на ВСС, предвид характерът му на автономен орган в съдебната система", мотивираха се конституционните съдии. Без допуск са и членовете на инспектората към ВСС, които проверяват движението на делата и преписките в системата. За тях обаче вносителите на проектозакона не са помислили.
В момента двама от членовете на ВСС - Ясен Тодоров и Галя Георгиева, по свое желание са проучени и одобрени за достъп до класифицирана информация. Затова те бяха и единствените, допуснати от главния прокурор Сотир Цацаров да четат секретните материали, свързани с искането за дисциплинарно уволнение на колегата им от ВСС Камен Ситнилски. Липсата на допуск до тайни пък даде повод на инспектората да откаже да провери разследването "Мишо Бирата". С оправданието, че някои дела срещу магистрати са секретни, Цацаров отказа да попълни регистъра с разследванията срещу съдии и прокурори, който съдебният съвет имаше намерение да води.
Друго любопитно предложение на ГЕРБ за промени в съдебния закон е свързано с кариерното развитие на съдии и прокурори, които стават шефове в системата. Предвижда се по тяхно желание да могат да се връщат на старите си места. Така например, ако върховен обвинител стане шеф на Софийската градска прокуратура, когато мандатът му там изтече, той няма да остане в по-ниската прокуратура, а ще се върне като висш магистрат.
|
|