Каква е процедурата по вадене на удостоверение за наследници. Прочетох наскоро, че ще се въвежда европейско удостоверение за наследство. То същото като сегашните ли ще е?
Р. Ч., София
Съществуващото в момента удостоверение за наследници е един от важните моменти в процеса на наследяване. Макар и нерядко да има проблеми около неговото издаване, около определянето и вписването на съответните наследници, то документът е една от първите стъпки в процедурата, която започва след смъртта на съответния наследодател.
Удостоверението за наследници е особено важно и защото чрез този документ държавата признава съответното лице за наследник. Чрез него наследникът може практически да започне да се ползва от имуществени права, които получава от наследодателя. С това удостоверение всеки може да се легитимира пред съответните държавни или общински органи.
Удостоверението се издава от общината. В него задължително се записват и останалите наследници. Това е всъщност един от начините наследник да разбере дали има и кои са другите сънаследници.
Основни моменти за процедурата по вадене на удостоверението може да бъдат открити в закона за гражданската регистрация, закона за наследството, закона за местните данъци и такси. Подава се молба-декларация по образец до кмета на общината по последния постоянен адрес на наследодателя. Към нея се прилага и актът за смъртта на наследодателя. Плаща се и такса, която е различна за различните общини. С молбата се иска подателят да посочи наследниците по закон, които той смята, че има още наследодателят. После длъжностното лице прави служебно проверка, включително и в регистъра на починалите лица. Последният пък е част от регистъра на населението в общината. Длъжностните лица, които ще издадат удостоверението, са длъжни да проверят информацията, подадена чрез молбата, както и да я допълнят или коригират при неточности. Накрая се издава удостоверението за наследници и в него трябва да се изброяват всички наследници на наследодателя по закон.
Що се отнася до европейското удостоверение, то ще е за наследство, а не за наследници. Неговото въвеждане предстои. То ще е по Регламент №650/2012 г. на Европейския парламент и Съвет относно наследствените правоотношения с международен елемент и реда за издаване на удостоверения за наследство. Целта е уеднаквяване на приложимото право в областта на наследяването. Това удостоверение ще е много важно и за България, защото има много български граждани, които живеят в чужбина. Както и много чужденци, които придобиват различни имущества в България.
Регламентът трябва да започне да се прилага от 17 август 2015 г. Той ще има предимство пред цялото национално законодателство и въвеждането ще е задължително. Документът ще въведе нов принцип и критерий за наследяване - като приложимо право ще се счита обичайното местопребиваване на починалия наследодател към момента на неговата смърт. Това означава, че ако българин трайно и постоянно живее в Испания - примерно 10 години, то тогава наследяването ще става по испанския закон. Просто ще се приеме, че обичайното му местопребиваване е било в Испания. На практика документът може да промени в много случаи реда на наследяване, сравнимо с българското право. Иначе, веднъж издадено, европейското удостоверение за наследяване ще се ползва в целия ЕС.
|
|