Испанската пианистка Лаиа Мартин свидетелства пред съда по време на първото заседание по делото й на 11 ноември. |
Според ищцата продължителното всекидневно свирене, или т. нар. шумово замърсяване, й е причинило "психологически травми", писаха испанските медии. Според медицинския доклад Соня Босом страда от множество неразположения, в това число безсъние, тревожност, пристъпи на паника и гинекологични проблеми. Също така на пострадалата от шумовото замърсяване й се налагало да си взема отпуск, а травмите й от ежедневните упражнения на нейната съседка били толкова трайни, че тя започвала да изпитва ужас, когато чувала звуци от пиано, независимо къде. Неприязънта на жената стигала дотам, че дори не можела да гледа филми, в които се използвал злополучният инструмент, споделила тя пред в. "Ел Паис" в първия ден от съдебния процес. Според обвинението именно годините, прекарани в ежедневно слушане на музикалните упражнения на съседката, са предизвикали тежки психологически травми у ищцата, която е напуснала апартамента си през 2007 г. Делото приключи на 15 ноември, присъдата се очаква до дни.
Колко замърсява шумът
Според обвинението направените тестове от местните власти в североизточния испански град Хирона показали, че звуците, които пианото издава, са близо с 10 децибела над разрешените 30 за музикален инструмент. Експертът по околна среда Нуриа Бланес от Независимия университет в Барселона заявява пред Асошиейтед прес, че произведените 40 децибела не са толкова много. Според нея обикновеният човешки разговор е приблизително 55-60 децибела, а в шумна обстановка може да достигне и до 65-70 децибела. Според адвоката на потърпевшата Томас Торес обаче няма никакво значение какъв вид е шумът, важни са само четирите години на мъки, които неговата клиентка е принудена да търпи, продължава агенцията.
Няколко пъти след подадени оплаквания от Соня Босом властите са предупреждавали съседите или да спрат с музиката, или да шумоизолират апартамента си. Според статия, публикувана в "Ел Паис", семейството на Лаиа Мартин два пъти е правило ремонт на апартамента си с цел да шумоизолира мястото, но въпреки това оплакванията не стихнали.
Според Фернандо Симон Ярза, професор по конституционно право в университета в Навара, проблемът идва оттам, че на много места местните власти определят като приемлив шум до 30 децибела, който обаче не е толкова дразнещ през деня, колкото нощно време. Според адвоката причина са високите глоби, които хората плащат за подобни нарушения. Делото е приключило на 15 ноември, а съдията трябва да се произнесе по присъдата до няколко седмици след това.
Според защитата
Въпреки сериозните травми на ищцата за адвокатите на пианистката Лаиа Мартин исканията на пострадалата съседка са напълно неоснователни. Според тях обвиненията трябва да бъдат отхвърлени, тъй като клиентката им не е била постоянно в апартамента си през периода 2003-2007 г., защото за това време тя е имала редовни обучения извън града. За адвокатите на усърдната пианистка изходът от това дело единствено би "опозорило разобличителя" на неговата клиентка.
Съучастниците
За злодеянието обаче не е виновна само редовно упражняващата се пианистка. Родителите на Лаиа Мартин също са подведени под съдебна отговорност. Тях ги грози същата присъда като дъщеря им заради съучастие. Според Соня Босом те не са успели да шумоизолират апартамента си, въпреки че двамата са правили ремонти. Пострадалата също така твърди, че майката на Лаиа Мартин е идвала в дома й и е потвърдила пред нея факта, че звуците от пианото са по-силни, отколкото са се чували в нейния апартамент. Освен със своето свирене Лаиа Мартин е заплашила съседката си и физически, опитвайки се да я удари, но в спора се е намесил бащата на музикантката и е възпрял дъщеря си.
Юридическият спор между двете дами Соня Босом и нейната съседка музикантка Лаиа Мартин определено буди любопитство в страна като Испания, където съседи често се оплакват от шумни улици и близки барове. Именно затова случаят на заплашваната от затвор професионална пианистка е следен с интерес на Иберийския полуостров.
Ако попаднем в същата ситуация
Какво обаче да правим, ако попаднем в същата ситуация? В България часовете, в които обичайно трябва да се спазва тишина, са между 22 и 6 ч. сутринта. Всяка община сама издава наредба за обществения ред, която съседите са длъжни да спазват. Най-често забраната за свирене на музикален инструмент и пеенето за обучение, репетиране, преподаване и музициране не важи от 8 до 14 ч. през деня и от 16 до 22 ч. вечерта, какъвто е случаят в Столичната община.
Според експерти най-добрият вариант, ако съседите ни пречат, е да успеем да се разберем с тях. В случай че това е невъзможно обаче, трябва да се обърнем към съответните власти. Глобата за нарушаване на наредбата за обществен ред започват от 200 лв., а за еднолични търговци и юридически лица имуществена санкция може да достигне 10 хил. лв. При повторно нарушение глобите започват от 400 лв.