През ноември м.г. американската Агенция за лекарствата и храните (АЛХ) обяви, че ще предпази населението на САЩ от т.нар. трансмазнини, чиято употреба води до запушване на артериите. Този вид мазнини се получава в процеса хидрогениране, когато течни масла се превръщат в твърди. Хидрогенираните масла увеличават срока на годност на продуктите, поради което са и често употребявани от индустрията, но реално вредят на човешкото здраве. В момента тече консултативен период по изработването на план за борба с трансмазнините. Тъй като ресторантите за бързо хранене използват най-много този вид мазнини, най-вероятно АЛХ ще издаде предписание за ограничаването им, което ще накара гиганти като "Макдоналдс" да преразгледат технологията си за приготвяне на храна.
В САЩ е известен големият юридически скандал от 1911 г. "Правителството на САЩ срещу 40 барела и 20 буренца кока-кола". Инициатор на процеса беше отново АЛХ, които искаше да бъде променена рецептата на напитката и да не се използва вредният за здравето кофеин. Агенцията обаче тогава загуби делото заради законодателството, което защити натуралните продукти, а главният аргумент на защитата беше, че уискито съдържа вредни мазнини, които обаче имат природен произход. Може би затова сега компаниите производители няма да могат да победят най-вече заради използването на изкуствени мазнини.
Трансмазнините
Обяснението за тях трябва да започне с растителните мазнини, които се състоят от ненаситени мастни киселини и повечето от тях се намират в течно състояние, затова често ги наричат масла. Такива са царевичното, слънчогледовото и соевото олио. Мононенаситените мазнини се съдържат в маслата от маслини и рапица, в авокадото и маслото от макадамия. Именно те се смятат за най-ценни от диетична гледна точка.
Ненаситените мазнини от животни са известните на всички омега-3 мастни киселини, в наши дни те са много популярни за профилактика срещу много болести. Намират се в скаридите, омарите, сьомгата, херингата, сардините и скумрията. Към наситените мазнини, които запазват твърдата си консистенция на стайна температура, се отнасят мазнини от животински произход - сланина и краве масло. За последния продукт трябва да се спомене, че независимо от обвиненията, че "влияе лошо на фигурата", всеки възрастен човек трябва да яде поне 50 грама масло на ден, за да балансира своето хранене. Но е важно също така друго уточнение - никога не използвайте в храната си гранясало масло. Ако има характерен мирис, то трябва незабавно да се изхвърли. Маслото гранясва, когато се окислява и в него се образуват много вредни за здравето свободни радикали. Затова маслото трябва да се купува в малки количества и да се съхранява в хладилника. Естествено, на всички е известно, че наситените мазнини водят до образуването на "лошия холестерол", но безразсъдната употреба на всякаква храна е способна да я превърне в отрова, докато в неголеми количества някои продукти са просто жизненонеобходими. Палмовото масло, какаовото масло и ореховата каша при стайна температура също са вредни в големи количества и се втвърдяват, защото се състоят от наситени мастни киселини.
Макар че в маргарина има по-малко наситени мазнини, отколкото в сметаната, трансмазнините, които се намират в него, могат да са много вредни, смятат специалисти. В най-твърдите разновидности на този продукт тяхното количество е максимално, но дори в меките и течните маргарини те са прекалено много.
Трансмазнини на закуска, обяд и вечеря
Много от готовите за употреба хранителни продукти се приготвят след хидриране или хидрогениране. Те се съдържат в торти, бисквити, пайове, разфасованите в специални пакети пуканки за микровълнова печка, замразената пица и дори в нормалната сметана. Затова, когато се пазарува, трябва внимателно да се четат етикетите. Присъствие на трансмазнините може да се открие в продуктите, когато подробно се изучи списъка на съставките. Ако на опаковката има такива думи като "хидрогенирано", "частично хидрогенирано", "шортънинг", "с допълнителни мазнини", това означава, че трансмазнините присъстват в дадения продукт. В редица страни няма точен регламент в тази сфера, но в САЩ от януари 2006 г. бе въведено задължителното изискване, според което производителите на продуктите за хранене са длъжни да указват на етикета за състава на даден продукт. Тези вещества са опасни за здравето и повишават риска от онкозаболявания като лимфом, рак на простата и рак на дебелото черво. Те увеличават значително вероятността от сърдечни пристъпи и инфаркти.
Да се ядат мазнините или не
Понякога може да се чуе, че мазната храна е вредна и колкото по-малко мазнини се поглъщат, толкова по-добре. Отчасти това е така. Например, при повишаването на нивата на холестерола в кръвта лекарите препоръчват да се намали употребата на мазнини като цяло - не повече от 20-35%, но не и по-малко от 7 на сто от общото число калории. Трябва също така да се "преразпределят" мазнините и да се набляга на рибата, богата на омега-3 мастни киселини, както и да се ядат авокадо, маслини и да не се забравят обезмаслените млечни продукти.
Богатата на мазнини кетогенна диета (засилен прием на мазнини, умерена консумация на белтъчини и занижаване на количеството на въглехидрати - бел. ред.), която се предписва при детска епилепсия, получи световно признание едва преди пет години. С нейна помощ се намаляват не само дозите на предписваните лекарства, но и броя на припадъците. Специалистите смятат, че това най-вероятно е най-големият пробив при лечението на тази болест през последните 10 години.
Другата крайност - преяждането
Най-вероятно новите мерки в САЩ срещу трансмазнините са свързани с един пресен скандал. През това лято в списание American Journal of Public Health бе публикувана статия, в която се разкри, че официалните данни за смъртността в САЩ заради наднормено тегло са били занижени четири пъти. В същото време ново проучване в Русия шокира дори и неговите автори. Оказа, че руснаците като цяло подценяват и просто игнорират методите за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания.
"Аз много години работих в Норвегия, където разработвах програма за здравословно хранене. В тази страна управляващите са обезпокоени, че 5% от населението има наднормено тегло. Именно заради това в Норвегия е забранено рекламирането на газирани напитки, бонбони и дори продуктите на "Макдоналдс", заяви известният руски лекар диетолог Мариана Трифонова. Всички тези продукти се продават в тази скандинавска страна, но просто не се рекламират, допълни тя. "Децата от малки биват учени да се хранят най-вече с готвена здравословна храна, при това се използва формата на весели игри. Например, в едно семейство, където има диабетици, децата дълго време въобще не знаят какво представлява шоколадът. Те са мотивирани не с помощта на бонбони, а с някоя полезна ябълка. Храната трябва да си остава максимално натурална и не трябва от нея да се прави фетиш", убедена е Трифонова. "Качеството на храната пряко зависи от процеса на нейното приготвяне, съхраняване и консервиране. Днес само мързеливите хора не говорят за трансмазнините. Вече е доказано, че те съкращават живота в пъти", поясни и докторът на медицинските науки Аркадий Верткин. Глобалната инициатива на Световната здравна организация в момента е профилактиката. Натуралната храна и определянето на режима за хранене имат съществена роля. "А ако Господ ви даде здраве, то това ще доведе до щастие", допълва той.