:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,731,893
Активни 734
Страници 16,796
За един ден 1,302,066

Новият Наказателен кодекс - край на демократичните преструвки на властта

Драконовските мерки срещу прозрачността на управлението несъмнено ще постигнат целта си за създаване на оптимална среда за корупция и задкулисни решения
Снимка: webcafe.bg
Михаил Екимджиев
През последните дни мислещите и разбиращи хора са потресени от духа и целите на разпоредби от проекта за нов Наказателен кодекс (НК). Някои дори прибързано провидяха в тях реставрация на тоталитарната наказателна политика. Всъщност при късния Тодор Живков такива наказателни норми нямаше. Затова случващото се не е реставрация, а законодателно дерогиране на Конституцията чрез отказ от демократични ценности и достижения като свободата на словото и правото на информация.

Еманация на нормотворческа глупост е злополучният чл. 146, предвиждащ година затвор за "противозаконното снимане, филмиране и записване...", и текстовете, разширяващи обхвата и засилващи суровостта на наказанията за изтичане и разпространяване на защитена информация.



Законодателните цели на новия НК са пределно ясни:



След еротичните фотосесии на Волен Сидеров в Париж и Варадеро политиците ни не искат да се обясняват къде и за чия сметка са ваканцували. Нищо, че капризът им за медиен комфорт драматично се бие с българската Конституция и с Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи (КЗПЧОС). Действително Конституцията и Конвенцията бранят правото на личен живот, кореспондиращо със забраната за фотографиране и филмиране. Това право обаче не е абсолютно и еднакво за всички. То защитава най-вече неизкушените от политика, шоубизнес и медийно отразяване. Обратно, публичните фигури, които доброволно "кацат" под прожекторите, на фокуса на общественото внимание, са длъжни да търпят значителни ограничения на личното им пространство. В етичен аспект това е част от цената на известността, на шанса на политиците да отглеждат егото си през телевизорите в очите на възбудения електорат. В юридически план правото на личен живот на хората с власт е подчинено на нашето право да виждаме зад институционалната черупка техния ценностен и морален лик. Само така суверенът би имал информиран избор да товари с бремето на властта само тези, които могат да го понесат.



Поставяйки на везните правото на личен живот и правото на информация,



Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) изследва специфичните за всеки индивидуален казус факти. Отчитат се целта, средствата и последиците от навлизането в личното пространство, времето и мястото на фотографирането, социалните и професионалните характеристики на заснетото лице и на автора на снимките. От тази перспектива е очевидно, че заснемането на престъпления или корупционни практики не е общественоопасно. За разследващите журналисти то е професионален дълг. Поради това то не е престъпление по смисъла на НК дори когато е направено със скрита камера, без знанието на заснетите лица. Затова разумният баланс между конкуриращите се права на информация и личен живот като защитими ценности на демократичното общество се намира чрез възможността всеки, който се чувства увреден, да търси гражданскоправно обезщетение както за неправомерно нахлуване в личния му живот, така и за незаконно отказана и цензурирана информация. В Стара Европа Темида решава тези спорове с везните на гражданското право, а не с меча на наказателната репресия.

Криминализирането en gros в чл. 146, ал. 1 от новия НК на всяко "противозаконно фотографиране и филмиране" без отчитане на легитимната цел и обществения интерес е откровено законодателно скудоумие. Наказателната репресия срещу хора, които разкриват престъпления, както в случаите с румънския журналист Бухнич, заснел корумпирани митничари, и с екипа на BBC, филмирал готовността на Иван Славков да търгува Олимпийските игри в Лондон, разместват базисни цивилизационни ориентири за добро и зло, за закон и морал. Шокиращо е, че в случая снимането и филмирането не просто са криминализирани. За тях е предвидено едно от най-тежките наказания в НК - лишаване от свобода. Плашеща е и неяснотата на понятието "противозаконно", след като няма нито легална дефиниция, нито изчерпателно изброяване на случаите на "законно" фотографиране. Неясната наказателна норма е предпоставка за полицейски и прокурорски произвол. Независимият съд, който у нас не се отличава със симпатия към медиите, нито с респект към правата на човека, едва ли би бил надежден коректив. Поради това, ако въпреки обещанието на правосъдния министър Златанова чл. 146, ал. 1 от новия НК не бъде отменен, българските медии ще трябва да придобият севернокорейски визуален дизайн.

Подобна мракобесна тенденция се забелязва и в няколкото текста от глава 28 на новия НК, систематизираща престъпленията против режима на защитена информация.

В действащия НК нормите, уреждащи тази материя, са насочени главно срещу длъжностни лица, злоупотребили със защитена информация, до която имат служебен достъп. В новия НК фокусът е различен. Наказателната репресия с много по-сурови наказания е насочена и срещу тези, които разгласяват такава информация. Обичайно това са журналисти и медии.

Освен тенденцията притеснителна е непосилната лекота, с която в България бюрократи от различен ранг поголовно засекретяват информация независимо от обществения интерес от нейното разгласяване. Според чл. 415, ал.1 затвор до две години грози дори адвокатите, ако си позволят да оспорват с факти разпространена от прокуратурата информация от досъдебни производства.

Особено застрашителен със своята нелепост е чл. 416, предвиждащ лишаване от свобода за разгласяване на информация, която не е държавна или служебна тайна, а просто е "защитена". Такава информация е и търговската тайна. Зад нея обичайно се крият политиците при сключване на крупни енергийни и инфраструктурни договори с огромен корупционен потенциал. Тогава министри и шефове на агенции, позовавайки се на търговска тайна, отказват да ни информират колко от нашите пари ще платят на фирмите изпълнители.

Визираните в новия НК драконовски мерки срещу прозрачността на управлението, срещу правото на хората да знаят кой и как управлява несъмнено ще постигнат целта си -



създаване на оптимална среда за корупция и задкулисни решения



Посланието на новия НК към хората е безпощадно ясно. Чрез него лъсва двуличието на управляващия политически елит. В началото на протестите срещу назначението на Делян Пеевски, изненадани и стъписани, управляващите заговориха за "грешка и прошка", за катарзис и покаяние. Някои дори започнаха да пригласят на уличните скандирания за почтеност, прозрачност и морал в управлението. Институциите заговориха за активно гражданско участие във властта. После, уплашено от засилващия се натиск, правителството започна нечиста и недостойна битка с гражданите. Бяха използвани военни и паравоенни стратегии - сила и заплахи, черен пиар и дезинформация.

Днес, близо седем месеца след политическия идиотизъм с Пеевски, протести няма. Няма и нов Изборен кодекс. Има обаче проект на нов НК, обещаващ затвор за неудобните граждани, които винаги са готови да питат, да искат и изобличават.

Упоена от пировата победа над недоволните хора, властта вече няма нужда да се преструва. С новия НК тя показа истинския си образ - страхлив, злобен и отмъстителен. Готов за разправа - не само с полицейски щитове и палки, но и с меча на Темида.
Снимка: ЕПА
Ако все пак забраните в проекта за нов Наказателен кодекс бъдат приети, българските медии ще се вместят в закона, ако добият ей такова визуално оформление. Снимката е от Пхенян, където военни полагат клетва да следват заветите на Ким Чен Ун.
57
5939
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
57
 Видими 
12 Януари 2014 19:14
Нещо за члена срещу агентите на влияние на чужди държави?
екипа на BBC, филмирал готовността на Иван Славков да търгува Олимпийските игри в Лондон,

Как хубаво звучи - "готовността да търгува"... Така всяка жена, отговорила на поздрав, може да бъде осъдена за готовност да проституира, а всеки мъж - направо в затвора. Има си и инструмент, който винаги е готов...
1 000 адвокати на дъното на океана...
----------------------------------------------
Сайтът на Генек
12 Януари 2014 19:38
Действително Конституцията и Конвенцията бранят правото на личен живот, кореспондиращо със забраната за фотографиране и филмиране. Това право обаче не е абсолютно и еднакво за всички

"Действително"! Как го брани Конституцията? Къде е законовата норма, която гарантира чрез наказание нарушението на това право? НК не може да гарантира неограничена свобода на журналистите. Те не са някаква специална порода, а виждаме, че в огромната си част са доказани мюзевири.
12 Януари 2014 19:40
'драконовски мерки', фотосесии на Сидеров, леле мале !

А къде бяхте през 2012-а г, когато това бе публикувано за пръв път, адвокат Екимджиев ? (Справка: Натисни тук)

Много жълто, много ....
12 Януари 2014 19:42
Има разбира се текстове, за които дори и Милко Калев Балев не си е помислял.
Статуквото ще се опита с цената на всичко да брани заграбеното.
Най- интересното е ще остане ли текста , визиращ дейността на НПО на хранилка зад граница ?
За тях е нужен отделен закон за Чуждестранните агенти, както е в САЩ и Русия.
12 Януари 2014 19:44
за които дори и Милко Калев Балев не си е помислял.
Като например?
12 Януари 2014 19:47
.
12 Януари 2014 19:58
Избирателното цитиране на парченца от нещо с цел да се манипулира е доста характерно за соросчетата и за другите подобни същества, определяни като отрепки и лекета.
Чл. 146. (1) Който противозаконно фотографира, филмира, записва или подлага на друго подобно действие другиго без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие, се наказва с лишаване от свобода до една година, с пробация или с глоба.
(2) Когато деянието по ал. 1 е извършено от длъжностно лице в нарушение на службата или на функцията му, наказанието е лишаване от свобода до две години и лишаване от право по чл. 60, ал. 1, т. 1.
(3) Когато деянието по ал. 1 или 2 е извършено при публични прояви на лицето, деецът не се наказва.
12 Януари 2014 20:12
Добре де , разбрахме за тия два три казуса, които касаят журналисти и т.н. От шестотин и няколко члена само това ли са кусурите???Та опищяха с тия снимки, как нямали да показват корупцията...До сега снимки с корупция като валят из медиите ден след ден.
Просто не мога да и си представя, че някое тъпо животно от битиви ще ми навира микрофон, да ме пита как се чувствам, след като съм катастрофирал или ми е изгоряла къщатат и аз да немога да го отсветкам в съда....
12 Януари 2014 20:17
Просто не мога да и си представя, че някое тъпо животно от битиви ще ми навира микрофон, да ме пита как се чувствам, след като съм катастрофирал или ми е изгоряла къщатат и аз да немога да го отсветкам в съда....


Рядко изпадам в лична конкретика, но в случая не мога да се въздържа:
Същите тези "журналисти" се обаждаха на племенниците ми часове след смъртта на сестра ми, за да ги разпитват.
След като препратих всякаква "журналистическа" паплач към себе си, не последва нито едно обаждане. Но тях успяха да разстроят още повече.
И същите сега реват за "права". Това не са права, това са жълтевините и парите ви. Гнусна история!
12 Януари 2014 20:19
От тази перспектива е очевидно, че заснемането на престъпления или корупционни практики не е общественоопасно. За разследващите журналисти то е професионален дълг. Поради това то не е престъпление по смисъла на НК дори когато е направено със скрита камера, без знанието на заснетите лица.

Ами така е! Представете си, че някой е заснел с мобилен телефон убийство, вандализъм или др. престъпление, а съдът отхвърли доказателствата като невалидни, защото не е искано съгласието на извършителя?! Или записан разговор, при който едно лице е заплашвано със саморазправа.
Така, че очевидно законът трябва да се прецизира.

12 Януари 2014 20:23
Ами така е! Представете си, че някой е заснел с мобилен телефон убийство, вандализъм или др. престъпление, а съдът отхвърли доказателствата като невалидни, защото не е искано съгласието на извършителя?! Или записан разговор, при който едно лице е заплашвано със саморазправа.
Така, че очевидно законът трябва да се прецизира.


Ох, Патагонец, ако искаш да коментираш наказателни теми от правна, а не от фактическа страна, чети, чети бре, човек (това - най-добронамерено).
Отхвърлянето на такова доказателство може да се случи не защото не е искано съгласие на извършителя, а по съвсем други причини и не това прави доказателството валидно или невалидно в съда.
12 Януари 2014 20:25
твърдението А
Нищо, че капризът им за медиен комфорт драматично се бие с българската Конституция и с Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи (КЗПЧОС).
е в противоречие с твърдението Б:
Действително Конституцията и Конвенцията бранят правото на личен живот, кореспондиращо със забраната за фотографиране и филмиране.
а твърдения А и В не подкрепят твърдение С:
Това право обаче не е абсолютно и еднакво за всички.

В демокрацията правото на мнозинството надцаква правото на малцинството, оттук и пълната ирелевантност на твърдение С.
НК не се прави за хатъра на малцинствата със специални интереси, били те "публични фигури", "медии" или "адвокат Екимджиев".

НК е за всички граждани.
12 Януари 2014 20:26
Представете си, че някой е заснел с мобилен телефон убийство, вандализъм или др. престъпление, а съдът отхвърли доказателствата като невалидни, защото не е искано съгласието на извършителя?!

Просто не можем да си го представим, защото е изключително тъп "пример". Съдът приема доказателства снети само по реда на НПК, а не по съгласие или несъгласие.
12 Януари 2014 20:29
Представете си, че някой е заснел с мобилен телефон убийство, вандализъм или др. престъпление, а съдът отхвърли доказателствата като невалидни


Нямаш грижа, гледал съм хиляди адвокатски и полицейски филми, в които става въпрос за нередовността на внесени с съда доказателства.
12 Януари 2014 20:36
Е, записаните разговори с главен герой Бацето се оказаха незаконно записани, та затова и нямаше последствия.
12 Януари 2014 20:39
Е, записаните разговори с главен герой Бацето се оказаха незаконно записани, та затова и нямаше последствия.


Това в подкрепа на твърдението си ли го пишеш или се самоопровергаваш?
12 Януари 2014 20:48
Искам да кажа, че в някои случаи съдържанието на записите е по-важно отколкото начина, по който те са записани или придобити.
12 Януари 2014 20:50
че в някои случаи съдържанието на записите е по-важно отколкото начина, по който те са записани или придобити.
За създаване на версии, но не и за пред съда.
12 Януари 2014 20:59
Искам да кажа, че в някои случаи съдържанието на записите е по-важно отколкото начина, по който те са записани или придобити.


Да, разбира се, но интересно защо същите медии, които отделиха точно никакво внимание на сагата с Мишо Бирата, сега са истерично загрижени за "правото на хората да знаят".
12 Януари 2014 21:10
'драконовски мерки', фотосесии на Сидеров, леле мале !

А къде бяхте през 2012-а г, когато това бе публикувано за пръв път, адвокат Екимджиев ? (Справка: Натисни тук)

Много жълто, много ....


Много тъпо, много ...Ама досущ тиквата станахте прогресариата!
Беше на същата позиция, както и сега.
12 Януари 2014 21:16
Агентът на чужди интереси Михаил Екимджиев защо се разхожда из пресата, вместо да търка наровете в съответното изправително общежитие?


Ако това беше достатъчно основание , то цялата задунайска пета колоноа трябваше да бъде въдворена ....
12 Януари 2014 21:19
Много тъпо, много ...Ама досущ тиквата станахте прогресариата!
Беше на същата позиция, както и сега.
Такива неща се доказват.
12 Януари 2014 21:21
"Отнемайки излишното, постигаме съвършеното" - дзенски принцип, върху който почива изкуството на ... скулптурата. Очевидно, по този НК предстои доста ... каменоделска работа. Но то е в генезиса му. Да сравним с АПК. Съвсем нелош, даже добър кодекс. Създаден бе чрез кодифициране на съдебна практика (стабилна) на ВАС. Тук така не става, подходът е друг - дялкане, стъргане, изчукване на един монолит, довлачен от каменоломната. Работа като за Микеланджело. С какъв инструмент ли? Конституцията, тълкувателните решения на КС, нови решения на КС, сезиран по този НК след приемането му. Създаването на НК е процес, не е акт в един такт.

И като свърши говоренето си с Моисея на Синайската планина, Господ му даде двете плочи на свидетелството, каменни плочи, написани с Божия пръст.

(Изход, 31:18)


Бог, дето е Бог, и той пише, а не "стоварва". Скрижали, скрежет, стъргане ... Иска си дялането ...

И Той написа на плочите, както бе написано по-напред, десетте заповеди, които Господ ви изговори на планината изсред огъня, в деня когато се събрахте там; и Господ ги даде на мене.

(Второзаконие, 10:4)
12 Януари 2014 21:21
то цялата задунайска пета колоноа
А такива - не. Ще останете без хляб.
12 Януари 2014 21:54
hamel
12 Януари 2014 21:19
Много тъпо, много ...Ама досущ тиквата станахте прогресариата!
Беше на същата позиция, както и сега.
Такива неща се доказват.


Няма смисъл да ви се доказват добре известни неща. Още от 2005 г., когато оня кретен Филчев започна проверка срещу екипа на ББС за аферата с игрите и срещу един румънски журналист, който засне някаква митничарска далавера на Дунав-мост, Екимджиев е известен с позицията си и делата си срещу държавата в Страсбург. И е бил винаги последователен, независимо от това, кой е бил на власт.
Изобщо, инсинуациите на някои тук - да не посочвам имена , са толкова жалки, че не помните собствените си реакции спрямо човека през миналия мандат.
12 Януари 2014 22:02
Да здравствует новый НК, товарищи!
12 Януари 2014 22:07
Екимджиев е известен с позицията си и делата си срещу държавата в Страсбург. И е бил винаги последователен, независимо от това, кой е бил на власт.
Екимджиев е известен с това, че трябва да се търси баланс между двете тези: „Няма нищо лошо да има една наказателно-правна санкция и всичко зависи от това кой как ще тълкува тези наказателни разпоредби, как ще ги интерпретира и как ще ги прилага. Защото като си говорим за ценности на едната страна, на везните като ценност са заложени правото на лично достойнство, на етническо самоопределение, правото на алтернативна сексуална ориентация, които безусловно са ценности в едно демократично общество, а от другата страна на везните е една не по-малко важна обществено-значима ценност, каквато е свободата на словото, която е фундамент на цялото демократично общество". По-нататък -
Той обясни, че нашето общество и чрез публичното говорене и обсъждане на тези теми, и чрез съдебната система, трябва да намери оптималния, разумния баланс между тези две защитими ценности и права.
И ако има да каже нещо по това, че е говорил, участвал в обсъждане и са му казали: "Я се разкарай" - Моля, и аз ще се присъединя към протеста му. Но, ако не е участвал, а като знам, че в рамките на 24 часа през юни, 18 НПО отказаха да участват в обсъждането на Изборния кодекс при Мая Манолова, предполагам, че не е участвал - няма право на коментар от подобен тип и с такива термини. С такива думи не се участва в обсъждане.
12 Януари 2014 22:11
Впрочем Манолова си умреше да го цитира в предишното НС за полицейщината на онази власт, ама нали е властимеюща сега, низмвергна го като авторитет ...
Но какво общо имат думите му по повод съвсем различен казус.
12 Януари 2014 22:14
низмвергна го като авторитет ...
Дали? Или и той като онези 18 НПО, предвкусвайки "победата", ако не днес, то утре, реши да отклони поканата за участие? Нищо не казва по този въпрос.
Надявам се, не си пропуснал да отбележиш, че и двете тези са защитими и ако не е постигнат балансът, харесващ се на Екимджиев, това не трябва да е основание да се говори "Готвените поправки в НК са позорни".
12 Януари 2014 22:18
Ама ти сигурен ли си, че е отказал? И каква победа - той няма политически амбиции.
И не мога да разбера, това, че не не е участвал в обсъжданията , прави доводите му по-малко основателни, може би?
12 Януари 2014 22:24
Ама ти сигурен ли си, че е отказал? И каква победа - той няма политически амбиции.
Ми и НПО-тата не би трябвало да имат политически амбиции, но не само говорят, а работят за "победата". А дали се е отказал - не знам, но ако дискусията не е била в състав, който на него му харесва и не се е стигнало до там, където на него му харесва - няма право да говори по подобен начин. Пак ти обръщам внимание - двете тези са защитими - думите са негови. Ако едната е надделяла, това не означава позор.
12 Януари 2014 22:26
Но какво общо имат думите му по повод съвсем различен казус.
Казусът е същия - правата на индивида и правата на обществото.
12 Януари 2014 22:30
А дали се е отказал - не знам, но ако дискусията не е била в състав, който на него му харесва и не се е стигнало до там, където на него му харесва - няма право да говори по подобен начин. Пак ти обръщам внимание - двете тези са защитими - думите са негови. Ако едната е надделяла, това не означава позор.


Божееееее, колко мъка ....ма прекалено много кладенците, откъдето си мъкнеш водата... и все кални
Серизозно, СЕГАшната власт се опитва да прокара онова, което ГЕРБ не успя. И както и тогава, така и СЕГА Екимджиев е против
12 Януари 2014 22:36
Бонго, писах ти като на грамотен уж човек. Един път се усъмних, че не знаеш какво е дискусия, съмненията ми се затвърдиха. Цитирах ти самия него, философията му по тези въпроси, надявам се, че не я променил, и актуалната му реакция. Не съм се позовал на нищо друго. В ответ - хвърляш къчове.
12 Януари 2014 23:18
И както и тогава, така и СЕГА Екимджиев е против

Не намерих никъде публикация на Екимджиев по въпроса от 2012-а. Ако е бил 'тогава' против, явно е избягвал да обяви публично позицията си. Подчертавам - публично - не в съдебната зала. Нито писа, нито дава интервюта, нито се появи в някое ТВ студио да разкритикува драконовските предложения на властта.

Което ме провокира да напомня очевидното - сегашната власт гарантира несравнимо повече демократични свободи на медиите.
12 Януари 2014 23:59
Серизозно, СЕГАшната власт се опитва да прокара онова, което ГЕРБ не успя.


глупости.
В момента медиите искат от нас да се съгласим, че е в наш интерес те да се отнасят с нас така, както се отнасят с политиците ни.
Тоест, ограничаването на правото на ненамеса в личния живот на "публичните фигури" да се разпростре върху всички български граждани.

Не виждам това да е в мой интерес и не виждам това да е в интерес на опазването на човешките права.

13 Януари 2014 09:02
И тоз е пресолил манджата за да се пише голям демократ. Министерката обясни, че първо този проект още не е гледан от правителството, след това от съответната комисия в Народното събрание и т.н. Тя каза, че въпросния абзац за фотографирането може да се махне. Той разбира се не се отнасяше за публични места. Ама да го махнат и от Конституцията, щото не може в Конституцията едно да пише в Наказателния кодекс нищо да няма. АЗ съм всеки всекиго да фотографира, и мене тоже, кой как прави любов с жена си или с чужда жена и т.н. Що ще пречат на частното търговско и промишлено разузнаване, на частните следещи, кой с коя булка и съответно коя булка с кого изневеряват.
13 Януари 2014 09:32
Новият НК е айрян. Към млякото на стария НК е добавена вода и здраво е разбъркано...
13 Януари 2014 10:05
Има и други недомислици в новия НК. Има един текст за криминализирането на събирането на паднали дърва в гората с до 5 г. лишаване от свобода. Тя касае най-бедните слоеве от населението, които ги събират за да се топлят и да си готвят. Масово из страната се прави това, най-вече със стари детски колички. При огромната енергийна бедност, вместо да се даде възможност под контрола на съотните горски служители хората да събират легално такива паднали дърва, се прави точно обратното. Я също така си представете, че сте отишли сред природата, събрали сте малко дърва и сте си запалили огън за барбекю. Идва горския и хайде на прокурора за наказатлна отговорност.
13 Януари 2014 10:08
Проектът е готвен в продължение на години, с доста завършена физиономия още по времето на Борисов. Къде беше тогава този адвокат? Ако авторът не беше юрист бих си помислил, че не е чел проекта. Всъщност може и да не го е чел. Важно е да се запише сред активните борци.
13 Януари 2014 10:10
Има и други недомислици в новия НК. Има един текст за криминализирането на събирането на паднали дърва в гората с до 5 г. лишаване от свобода. Тя касае най-бедните слоеве от населението, които ги събират за да се топлят и да си готвят.


А в сегашния НК същият текст не е недомислица? При това наказанието в новия е занижено с една година.
Ама кой да чете, преди да пише...
13 Януари 2014 11:08
Ееее, братя! Сега, когато комунетата ни управляват отново, се диша "по-леко", "примката е разхлабена", "не ни подслушват", "полицията не ни бие","можем да се разхождаме свободно", а бе с една дума станахме по-европейци,по-човеци. Но не е луд тояк който ни дава зелника, а лудите сме ние, че се изпокарахме взаимно, кой да е по-по-най и позволихме на тая пасмина от комунисти и агенти да ни правят на маймуни.
13 Януари 2014 11:11
край на демократичните преструвки на властта


Сегашните управляващи паразити изобщо не са се престрували демократично - още от напъните им да сложат прасе начело на ДАНС. Но се хвърляше много прах и се вдигаше олелия.
13 Януари 2014 15:40
Heat, става ясно, че при публични прояви "деянието" е все така противозаконно, но ненаказуемо. Това е идиотско и очевидно е поставено с цел сплашване. Махаме това изреченийце и всичко отива под ножа. Екимджиев е прав, не може нещо да се дефинира като "противозаконно", след като не е дефинирано какво е "законно".

Това е такъв произвол, че няма накъде повече. И няма нищо общо с каквито и да е правни норми.

Монополизирането на тълкуването, вместо ясно разписване на значимите казуси в закона в условията на непрозрачност е един от най-ярките признаци за диктатура.
13 Януари 2014 15:54
Heat, става ясно, че при публични прояви "деянието" е все така противозаконно, но ненаказуемо. Това е идиотско и очевидно е поставено с цел сплашване. Махаме това изреченийце и всичко отива под ножа. Екимджиев е прав, не може нещо да се дефинира като "противозаконно", след като не е дефинирано какво е "законно".

Това е такъв произвол, че няма накъде повече. И няма нищо общо с каквито и да е правни норми.


Боже, Боже...и тук намесена политика, диктатура и какво ли не...а става дума за това, че в посочената хипотеза деянието не е престъпно.
Определение за престъпление:
Чл. 12. (1) Престъплението е общественоопасно и противоправно деяние (действие или бездействие), което е извършено виновно и е обявено от този кодекс за наказуемо.

По-ясно от това, здраве.
НК не се пише само за медии, повтарям.
Отделен е въпросът, че всеки НК, включително и сега действащият, предвижда хипотези, които изключват наказуемостта.
За тях какво мислите?
13 Януари 2014 16:16
Този г-син адвокат е по правилно да търка наровете на някое бг затворническо общежитие , а не да обсъжда НК. Още повече че той живее на гърба на БГ данъкоплатец с постоянните дела,които завежда в Страсбург.
13 Януари 2014 16:47
Посланието на новия НК към хората е безпощадно ясно. Чрез него лъсва двуличието на управляващия политически елит. В началото на протестите срещу назначението на Делян Пеевски, изненадани и стъписани, управляващите заговориха за "грешка и прошка", за катарзис и покаяние. Някои дори започнаха да пригласят на уличните скандирания за почтеност, прозрачност и морал в управлението. Институциите заговориха за активно гражданско участие във властта. После, уплашено от засилващия се натиск, правителството започна нечиста и недостойна битка с гражданите. Бяха използвани военни и паравоенни стратегии - сила и заплахи, черен пиар и дезинформация.


От сегашните български юристи не може да се очаква да напишат нов, читав НК, след като 5 години в Юридическия факултет им е набивано в главите, че сегашният НК е връх на наказателноправната мисъл в Европа. Новият НК трябваше да се напише в чужбина или с активното участие на чужди консултанти, подобно на новия ГПК, който беше написан с австрийско участие, ако не се лъжа.
13 Януари 2014 17:12
После, уплашено от засилващия се натиск, правителството започна нечиста и недостойна битка с гражданите.

И кои са гражданите?
НПО с чуждо финансиране?
Как пък се уплашиха точно от текстовете за предателство и незаконно снимане (при това, изрично изключена е отговорността при публични прояви на обектите), а за други текстове - ни дума?
Другите текстове не касаят ли гражданите?

Новият НК трябваше да се напише в чужбина или с активното участие на чужди консултанти, подобно на новия ГПК, който беше написан с австрийско участие, ако не се лъжа.


И запознат ли си с резултатите от прилагането му?
Впрочем, илюстрираш прекрасното горната част от поста ми.
13 Януари 2014 17:15
Heat, Вие сам сте цитирал текста. В него единствено се казва, че деянието е ненанаказуемо, ако е в публични условия. Никъде не виждам аргументи за тезата Ви, че ненаказуемостта означава законност.
13 Януари 2014 17:17
Впрочем, илюстрираш прекрасното горната част от поста ми.
Този в който омесваш понятията, "организация, която служи на чужди интереси" и "незаконно снимане и филмиране" ли?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД