:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 118
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Тенденции

Държавните фирми затъват бавно, но сигурно

Дълговете им растат с близо 3 млрд. лева от 2010 г. насам
Таблица на задълженията
Задълженията на държавните компании са нараснали с 2.85 млрд. лева, или с 46% за периода от края на 2009 година до средата на 2013 година. Това показват данни на Министерството на финансите за задълженията на държавните предприятия, търговските дружества с над 50% държавно участие и дружествата, които те контролират с отчетена загуба над 400 хил. лв., или съвкупни задължения от над 20 млн. лв. към 30.06.2013 година.

Тук трябва да се отбележи, че ИПИ изпрати до МФ заявление за достъп до информация за всички задължения на всички държавни предприятия, търговски дружества с над 50% държавно участие и дружества, контролирани от тях. Поискахме месечни данни от януари 2007 до ноември 2013 г. с детайлна разбивка по видовете дългосрочни и краткосрочни задължения. В крайна сметка ни беше предоставена годишна информация само за задълженията на предприятия със загуби над 400 000 лева или дългове над 20 млн. лева, като периодът, за който ни бяха изпратени данни, обхваща 31.12.2009-30.06.2013 г. Все пак може да се предположи, че тези данни са достатъчно представителни, тъй като обхващат основната част от задълженията на държавните предприятия и търговски дружества, предвид това, че включват предприятията с по-сериозни загуби и тези с дългове над определен (относително нисък) размер.

От данните ясно се вижда, че през 2010 г. задълженията са нараснали относително малко на фона на ръста през следващите години - "само" с 385 млн. лева. През 2011 и 2012 г. обаче дълговете скачат с по около 1 млрд. лева на година, а за първите 6 месеца на 2013 г. се вижда увеличение с над 500 млн. лева.

Това, което е особено притеснително, е, че основната част от увеличението на дълговете на държавните фирми



се дължи на краткосрочните задължения



Последните нарастват с около 2.58 млрд. лева за разглеждания период от 3 години и половина (от края на 2009 г. до средата на 2013 г.), а ръстът при дългосрочните задължения е далеч по-скромен - около 275 млн. лева за същия период. Като цяло, рязкото нарастване на краткосрочните задължения на една компания е притеснително, независимо в кой сектор и чия собственост е тази компания, тъй като това прави нейното цялостно финансово състояние по-рисково предвид краткосрочния хоризонт на задълженията и това, че те стават изискуеми след относително кратък срок (максимум година). По-сериозният ръст на краткосрочните задължения теоретично може да показва и невъзможност на компаниите да се финансират дългосрочно, тъй като доверието от кредитодателите в тях е ниско. При такива условия и цената на краткосрочния кредит е относително по-висока.

Разбивката на краткосрочните задължения показва, че най-голям ръст на тези задължения се наблюдава при задълженията към предприятия от групата (с около 1.33 млрд. лева за целия период), следвани от задълженията към финансови предприятия - с около 465 млн. лева и задължения към доставчици - с 230 млн. лева. При другите краткосрочни задължения (към персонал, за осигуровки, по аванси) се наблюдава или минимално увеличение в рамките на около 10 млн. лева, или дори спад, какъвто е случаят с данъчните задължения.

Интересно е обаче да се види



при кои държавни дружества се наблюдават най-сериозните увеличения



на дълговете. Не е изненада, че Националната компания "Железопътна инфраструктура" е шампион по увеличението на дълговете си за периода от края на 2009 г. до средата на 2013 г. - с 1.1 млрд. лева, но тук трябва да се отбележи, че това увеличение е дошло почти изцяло от дългосрочните (международни) заеми за дружеството. БДЖ също продължава да трупа дългове - дружеството за пътнически превози отбелязва ръст на дълговете си с 279 млн. лева, а това за товарни превози - със 126 млн. лева.

Значителният ръст на дълговете на държавните енергийни дружества също не е неочакван, предвид политиките в сектора от последните години. НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и БЕХ се нареждат в челото на класацията на държавните компании, чиито дългове са нараснали най-значително от края на 2009 г. насам (с 605 млн. лева, 267 млн. лева и 323 млн. лева съответно за всяка от трите компании). "Булгаргаз", ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Мини Марица-изток" също бележат увеличение на дълговете си - респективно с 207 млн. лева, 111 млн. лева и 100 млн. лева. Като цяло, дълговете на жп дружествата (вкл. и Холдинг БДЖ, чийто дългове намаляват) нарастват с 1.28 млрд. лева, а тези на дружествата в енергетиката (които освен гореизброените включват и още няколко дружества, трупащи дългове през периода - "Булгартрансгаз", "Булгартел", ЕСО и ДП "Радиоактивни отпадъци") - с 1.69 млрд. лева.

Ако трябва да се обобщи - държавните дружества, които са успели да натрупат най-сериозно увеличение на дълговете си за периода края на 2009 г.-средата на 2013 г., са тези в енергетиката и в жп транспорта. Общо тези дружества са увеличили дълговете си с около 3 млрд. лева, което де факто е повече от нетното общо увеличение на дълговете на държавните дружества. Единствено благодарение на факта, че някои държавни дружества (сред които летищата София и Пловдив, пристанище Бургас, ГУСВ, "Терем", някои от държавните болници и ВиК дружества) са успели да намалят дълговете си за периода, общото увеличение е по-ниско.

Разбира се, предвид това, че ни бяха предоставени данни само за периода след началото на икономическата криза и последвалата я стагнация, може да се спекулира, че една от причините зад това влошено финансово състояние на държавните дружества е именно по-трудната икономическа обстановка. С цел да се опитаме да изолираме ефектите от кризата върху дълговете, нашето заявление съдържаше искане за данни от началото на 2007 г. до 2013 г. Данни преди края на 2009 г. обаче не ни бяха предоставени, което ни навежда на мисълта, че и МФ не разполага с подробна статистика за периода преди кризата.

Друга част от обяснението, която вероятно е по-меродавна, е именно



сбърканата политика и липсата на реформи



в двата държавно доминирани сектора - жп транспорта и енергетиката. Приватизацията на товарните превози се провали и към момента е замразена, не се правят реформи в пътническия транспорт с цел закриване на губещи линии поради социални съображения, а жп инфраструктурата е в окаяно състояние и има нужда от огромни инвестиции. В енергетиката проблемите също са широко известни - крос-субсидиране между отделните потребители, провеждане на социална политика през цените, скъпоструващи преференции и субсидии за един подотрасъл (ВЕИ) за сметка на НЕК и на потребителите и т.н., и т.н.

Предвид структурните дисбаланси и трупаните с години проблеми в двата отрасъла и нежеланието за болезнени реформи огромните и постоянно растящи дългове в тях не би следвало да учудват никого. Въпросът обаче е защо проблемът с дълговете остава встрани от общественото внимание, при положение че в крайна сметка дълговете на държавните фирми се плащат не от някого другиго, а от данъкоплатците, било то рано или късно.

снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
БДЖ продължава да води класациите по бързо трупане на дългове сред държавните компании.
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Благодарение на хаотичната енергийна политика АЕЦ "Козлодуй" също затъва.
12
3095
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
12 Януари 2014 19:20
от 2009 до юни 2013. това е на практика анализ на управлението на бойко, дянков и останалите от герб.
12 Януари 2014 19:49
При тях куче влаче- диря няма , защото след всеки парламентарен избор - следва смяна на ръководството, в т.ч. и надолу по вертикала.
Всякакви сатанишки, калинки и агички се назначават на ясла.
Спецслужбите , които трябва да ги обслужват, отдавна са обезкостени или са пълни с набухватели.
Понякога и не виждат смисъл да работят , защото има политически чадър над "предприемчивите ".
Това е добре дошло за каролевци, ИПИ и пазарни фундаменталисти, за да дрънкат , че държавната собственост е загуба .
12 Януари 2014 20:13
.
12 Януари 2014 21:17
И нито дума за персоналната заслуга на едно лице - Симеон Дянков, корифей на икономическата мисъл (по неговите думи), за катастрофалното нарастване на задълженията на държавните предприятия. Нали именно той им иззе цялата печалба за да докара бюджетния дефицит до под 3%? Е как тогава дълговете ще намаляват? По-красноречива оценка за управлението в периода 2009-2013 год. до сега не бях чел. Не е излишно тези, които изпитват носталгия по управлението на "АЗ съм прост и вие сте прости" да си окачат тази статия на стената и постепенно ще им мине.
12 Януари 2014 21:30
Най-вероятно Правителството на др. Орешарски ударно е намалило дълговете от 30.06 насам, но или от ИПИ лъжат, че не са получили данни за това, или някой останал от ГЕРБ чиновник саботира информационната стратегия на Правителството и е скрил данните.
И да не са намалени дълговете, пак е добре, защото тези дългове са за нас, за народа! Да ни е евтин токът, да ни вози евтино БДЖ. Пък един ден ще ги плащат богатите, като им увеличим данъците!
12 Януари 2014 21:30
Ако една фирма има дългове за 20 милиона, а вземания за 25 милиона къде се брои?
12 Януари 2014 21:31
Нищо , де, нали отново изгря звездата на др. Гечев. ще се разпореди да не изплащат задълженията си и voila!
13 Януари 2014 00:04
Тук трябва да се отбележи, че ИПИ изпрати до МФ заявление за достъп до информация за всички задължения на всички държавни предприятия, търговски дружества с над 50% държавно участие и дружества, контролирани от тях.
Айде пак изплува мухлясалото "Държавата е льош стопанин!!!"
Специално за момците и момите от ИПИ /колко е гръмко да кръстиш обикновена чуждестранна НПО хранилка "Институт по пазарна икономика"/ обяснявам - няма лош стопанин, има некадърно управление на ресурсите! И е все едно дали това е държавен некадърник, пазарен некадърник или едноличен некадърен петролен шейх - некадърното управление винаги води до криза и разпад на управляваната организация, независимо от фетишизираната от пазарниците форма на собственост.
Пожелавам да си го запишете това с дебели букви, да изхвърлите от главите си пазарните мантри и да натиснете копчето Turn On на мозъците си.
13 Януари 2014 08:37
"Държавата е лош стопанин" (мантра Костова)
Илия Павлов - добър стопанин
Красимир Банев - добър стопанин
братя Галеви и братя Маргини - добри стопани
Енрон - добри стопани
АртурАндерсен - добра одиторска компания
13 Януари 2014 08:55
Просто трябва нормални конкурси за всеки пост в държавните предприятия.
За бордовете - също конкурси.
Състезание по CV и програма за действие.
И публичност на резултатите по 3-месечия
13 Януари 2014 10:25
На сдружението със стопанска сметка И.П.И още му викат Институт за ПсевдоИкономика. И те си имат опорни точки, от които не смеят да мръднат и на инч. Държавните дружества отдавна са само една малка част от икономиката на държавата. Задлъжнялостта на частните фирми за същия период е нарастнала много повече като обем и като част от общата задлъжнялост. Ама не, в И.П.И-то има инструкция да глозгат само държавното.
13 Януари 2014 18:35
Държавните и общински предприятия закономерно затъват финансово, ЗАЩОТО БИВАТ УМИШЛЕНО ИЗТОЧВАНИ в полза на лични и частни интереси! Когато виновниците влезнат в затвора и тази практика бъде прекратена, ТОГАВА държавните и общински предприятия ще станат силно печеливши!...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД