Имамът Фетуллах Гюлен има огромно влияние сред политическия елит в Турция, въпреки че от 1999 г. живее в САЩ. |
Само половин година по-късно всичко се променя. "Ердоган трябва да си върви", казва сега бившият привърженик на премиера и добавя, че министър-председателят е "предал" милиони турци. Дълго време Келеш гласува за консервативната Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на министър-председателя. Това, което е по-силно от подкрепата му за партията, е уважението към мюсюлманския проповедник Фетуллах Гюлен, лидер на създаденото през 70-те години на ХХ век влиятелно гражданско движение ( "Имана Хизмет" - бел.ред), което сега е на нож с Ердоган. Келеш е посещавал училище, основано от последователите на Гюлен, а по-късно е учил в един от университетите на движението. Организацията му е помогнала да си намери работа. Днес Келеш работи за строителна компания в Истанбул и си остава предан привърженик на Гюлен. "Всеки, който обижда Гюлен, обижда и мен", казва той.
За дълъг период от време Гюлен и Ердоган бяха съюзници
През есента министър-председателят обяви, че учебните центрове на движението на Гюлен ще бъдат затворени. В тези школи учениците са подготвяни за изпитите за влизане в университетите и те са важен източник за приходи на движението на Гюлен. (Ердоган атакува училищата, след като близък до Гюлен съдия призовава шефа на разузнаването Хакан Фидан да дава показания като свидетел в дело за тероризъм. Фидан е смятан за един от най-близките приближени на Ердоган - бел.ред.). Привържениците на Гюлен стават прекалено влиятелни според Ердоган и той ги обвинява в създаването на "държава в държавата" и оттогава двете страни водят ожесточена битка за власт. В. "Хюриет" определи решението на Ердоган за закриване на школите на Гюлен като "обявяване на война". Конфликтът потвърди също и определяната някога като конспиративна теория - че в много случаи движението на Гюлен контролира полицията и правосъдната система.
Точно преди Коледа полицията арестува повече от 50 заподозрени, като сред тях бяха високопоставени членове на ПСР, бизнесмени и синовете на трима министри. Те са обвинени във взимане на подкупи и участие в незаконни петролни сделки с Иран. Сред арестуваните е и шефът на държавната "Халкбанк" Сюлейман Аслан, за когото се твърди, че е ръководил сделките с Иран. Част от задържаните са обвинени, че са заобиколили санкциите, наложени на Техеран, забраняващи валутни трансакции с ирански банки, като купували петрол, за който плащали със злато. Сделките били за няколко милиарда евро. Когато полицията обискира дома на Аслан, са открити 3.3 млн. евро, скрити в кутии за обувки. Разследванията, довели до арестите, са водени от истанбулския прокурор Зекерия Оз, който е сред привържениците на Гюлен. Той бързо бе отстранен от проверките. Досега Оз разследваше турския елит, смятан за недосегаем: политици, журналисти, адвокати и генерали. Той бе сред най-важните прокурори по наказателни дела при Ердоган, като му помогна да предприеме съдебни мерки срещу мрежата, известна като "Ергенекон", чиито членове са обвинени в подготовката на държавен преврат. Едва няколко месеца след края на процеса, продължил 5 години, Оз се обърна срещу Ердоган.
Влиятелна ислямистка организация
Страхувайки се да не бъде забелязан, Келеш се оглежда в кафене на странична истанбулска улица. Всъщност той не е получил разрешение да говори за движението на Гюлен и затова не иска да използва истинското си име. Той иска едно нещо да е напълно ясно: Не движението, а Ердоган е този, който започна сегашния конфликт. "Той се държи като тиранин".
Фетуллах Гюлен, за когото се смята, че е на 72 години, живее в изгнание в Пенсилвания. Той бяга от Турция през 1999 г., когато правителството, което по това време е светско, го обвинява в опит да ислямизира страната. Неговите 8 млн. поддръжници имат училища, медийни компании, болници и застрахователни фирми в 140 държави. Това е "най-влиятелната ислямистка организация" в Турция според изтеклите грами на Държавния департамент на САЩ, които бяха публикувани от Wikileaks през 2010 г. Мрежата "контролира големи бизнес организации, търговия и издателска дейност, като е проникнала дълбоко в политическия живот - сред които и по високите етажи в ПСР".
Гюлен започва като имам в Одрин и Измир и скоро убеждава набожни бизнесмени да правят дарения. С тези пари финансира училища, а неговите поддръжници създават общежития, известни като "Дом на светлината", които са много важна част от организацията. Келеш живеел в едно от тези общежития, където често се предлагало безплатно настаняване срещу лоялност. Тези, които са ги напуснали, твърдят, че дисциплината е много строга; обитателите учат писанията и проповедите на Гюлен под наблюдението на имам. Организацията наема нови поддръжници в училищата и центровете за обучение, като ги обучава, че са "воини на светлината". Задачата им, независимо дали са бизнесмени, политици или съдии, е да разпространяват идеите на Гюлен за исляма.
Въпреки че организацията е огромна, движението на Гюлен няма нито адрес, нито централа. Фетуллах Гюлен сам определя неговата структура и поле на действие, а доверените на проповедника "братя" се занимават с най-важните бизнес дейности. Сред тях са турският вестник с най-голям тираж "Заман", както и най-голямата банка в страната "Айша".
Внедрени в турското правителство
Преди повече от 2 години, по време на проповед, Гюлен настоява негови последователи да се внедрят в турското управление. Изказването му е заснето с камера. "Трябва да проникнете в артериите на системата, без да бъдете забелязани", казва той. "Трябва да изчакате точния момент, докато не поемете цялата власт". Гюлен твърди, че видеото е манипулирано.
Когато ПСР пое властта през 2002 г., премиерът виждаше съюзник в организацията на Гюлен. Той съдействаше на движението, като назначи негови членове на важни постове в правоприлагащите органи и съдебната система. Продължилият 5 години процес срещу мрежата "Ергенекон", най-драматичното и противоречиво дело в съвременната история на турската правосъдна система, доведе до ареста не само на генерали, но и на стотици политици, адвокати и журналисти заради участието им в подготвян опит за преврат. Обвиненията се оказаха измислени. Според критицитe с разрешението на Ердоган движението на Гюлен манипулира делото, за да елиминира политически противници в правителството и гражданското общество. Военните искат да върнат делото за преразглеждане. Главният съветник на премиера предположи, че по това време служители в съдебната система са организирали конспирация срещу армията. Генщабът сега поиска делото отново да бъде върнато в съда.
Високопоставен бивш член на ПСР твърди, че множество държавни служители са действали по заповедите на хората на Гюлен: "Те бяха наши студенти. Обучавахме ги и ги подкрепяхме. Когато тези благодарни деца бяха назначени на различни постове, те продължиха да служат на Гюлен".
Критично настроените журналисти също са преследвани. Репортерът Недим Шенер например разказва за машинациите в общността на Гюлен, както и колегата му Ахмет Шик. През март 2011 г. двамата са арестувани. Освободени са едва през следващата година.
Те искат влияние и пари
Шенер казва, че не се съмнява в сериозността на обвиненията в корупция, но мотивите на разследващите обаче трябва да бъдат поставени под въпрос. По-трудно е да бъдат открити неутрални юристи, отколкото последователи на Гюлен. "Тази общност не се ръководи от върховенството на закона и демокрацията, заяви Шенер. - Те искат влияние и пари."
Защото не става въпрос само за идеология, а също така и за богатство. С отварянето на училища в чужбина движението на Гюлен развива нови пазари за турския бизнес. Групата "Калъч" например, която е ръководена от зет на Ердоган, печели от връзките на компанията с покойния туркменистански диктатор Сапармурат Ниязов.
Съюзът между Ердоган и Гюлен започва да се пропуква след парламентарните избори през 2011 г. Ердоган казва, че не може повече да разчита на движението. Последователите на Гюлен, от своя страна, са притеснени от все по-авторитарния стил на управление на Ердоган. "Ердоган се превърна в тежест за нас", казва Келеш.
Сред другите неща, разделящи двата лагера, са различията за това как трябва да се действа с кюрдите. Шефът на турското разузнаване Хакан Фидан, близък до Ердоган, ръководи тайни преговори от името на премиера със сепартистите от Кюрдската работническа партия. Гюлен призова във видеопослание турската армия да нападне кюрдските сепаратисти.
Конфликтът ескалира
През февруари 2012 г. прокурорите се опитаха да задържат шефа на разузнаването на Ердоган. Премиерът попречи на ареста на Фидан - и прехвърли полицейски правомощия на разузнаването. Медиите атакуваха Ердоган заради тези му действия със същия плам, запазен някога за опозицията. През лятото на 2013 г. Гюлен критикува Ердоган за бруталния начин, по който бяха потушени протестите в парка "Гези".
Едва след като Ердоган заплаши да затвори учебните центрове, конфликтът ескалира. Депутатът Шукур, който е бивш футболист и национален герой, обяви, че напуска ПСР. "Като поддръжник на движението приех лично враждебното отношение към Гюлен", заяви той. След това в. "Заман" го нарече "герой с лъвско сърце" и определи оттеглянето му като "последно предупреждение".
Ден по-късно корупционният скандал разтърси Турция. Премиерът все още се опитва да отхвърли твърденията за конспирация, като заговори за "втора война за независимост". Той обяви, че ще предприеме действия срещу поддръжниците на Гюлен.
Илхан Джиханер, който е опозиционер и опонент на Гюлен, очаква разкритията да продължат. Според него организацията притежава достатъчно компрометиращи документи, които да свалят от власт Ердоган: "Конфликтът е далеч от края си".