:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,731,428
Активни 654
Страници 16,331
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Домашното обучение не е за всеки

Около 200 българчета не посещават училище заради избора на родителите им да вземат образованието им в свои ръце
Обучавани у дома българчета могат да получат американска диплома благодарение основно на системата на CLASS Homeschools - дистанционно училище, акридитирано от Националната асоциация на частните училища (National Association of Private Schools) в САЩ. Тя помага да се изготви учебен план, методика, да се осигурят учебни помагала за обучението на детето.

"Това е по-академична система, една от най-разпространените и признатите за най-добри. Цената за една година е абсолютно поносима - 1010 долара. Гимназиалното ниво е 4 години", обяснява Петър Порумбачанов, който е председател на Асоциацията за домашно обучение в България, а децата му никога не са ходили на училище. По същата система учи и 12-годишният Божидар Маринов от Смолян. Той е момчето, заради което тези дни дебатът "за" и "против" домашното образование излезе отново на дневен ред, след като стана ясно, че Божидар печели състезания по информатика, но държавата не го признава, тъй като не ходи на училище.

Домашното обучение не е за всеки родител и не може да бъде самоцел, предупреждава обаче Порумбачанов. Той и съпругата му Живка вземат решението да обучават сами децата си след много мислене, четене на книги, изследване на чуждия опит и системи. Виждат и развитието на деца на техни познати чужденци, обучавани у дома. Но той е с педагогическо образование, което му позволява да се справи с отговорната задача. Историк е. Съпругата му работи предимно у дома -



друго условие за качествени резултати



при ученето вкъщи. Майката на Божидар е компютърен специалист и също работи от дома.

"Вече 10 години консултираме семейства, които искат да обучават децата си у дома. В асоциацията пристигат стотици писма. Правим ежегодни конференции за домашното образование. Идват много семейства вкъщи. Мнозина са започнали да образоват децата си, но след сериозни и задълбочени разговори. И така трябва да бъде. Това е много сериозно и осъзнато решение и не всеки родител е способен да го прави", категоричен е Порумбачанов. Той изчислява, че в момента вкъщи се обучават със сигурност над 200 българчета, тъй като е получавал писма и е комуникирал с около 150 семейства, които имат по 2-3 до 5 деца, някои и по 6.

Проблемът според Порумбачанов е, че няма ред, по който тези деца да докажат знанията си, като се допускат например до приравнителни изпити, за да им се заверяват годините и да получават български дипломи. Защото без тях не могат да кандидатстват в родните вузове, не могат дори да вземат шофьорски книжки. Това е и битката на асоциацията - образованието у дома да се признае от родната образователна система като вид обучение и да се въведе начин за легализиране на знанията на тези ученици. "И в момента някои семейства успяват да издействат дипломи за децата си, но с



уговорки с директори на селски училища,



които ги водят формално на училище и им позволяват да се явяват на изпити и да им пишат оценки", обяснява Порумбачанов как може да се заобиколи системата.

Той лично не е правил такива опити, защото за университетите в САЩ, а и за много в Европа дипломата не е важна. Има си отделни изпити и интервюта за влизане в тях и добре обучените у дома деца нямат проблеми с по-нататъшната си реализация. "В САЩ например е достатъчно домашните ученици да покрият изпитите за език и специално за тях се изисква да имат портфолио с всичко, което са правили през обучението си. Ние събираме от детските рисунки през грамотите от спортни състезания, есетата, писани на български и на чужд език. Има интервю и това е достатъчно", обяснява бащата на четири деца, които учат вкъщи.

Най-големият му син Георги ще навърши 18 г. през февруари и на практика е първият възпитаник на домашното обучение в България. Само той от четирите деца на семейството е влизал в общата образователна система - в детската градина. Но след като го наказали заключен в тъмна стая, задето не си е изял обяда, родителите му го отписват от градината. Засега семейството е закупило само за него академичната система CLASS. В момента Георги взема две години за една и вече има предложения за реализация в САЩ. Поканен е да проведе там тригодишен стаж, като ръководи различни бизнеси в различни щати. "За съжаление няма да продължи образованието си в България, защото още не сме стигнали дотам да проведем смислени разговори поне с академичните среди, за да им обясним, че домашните ученици са желани кадри поне за висшата ни образователна система. Образованието в крайна сметка е пазарен продукт. За 25 г. в България почти във всички сфери беше създадена конкуренция, само не и в образованието. И понеже държавното остана без конкуренция, затова е и на толкова ниско ниво. Ако искаме да работим за доброто на страната си, трябва да освободим конкуренцията и в този сектор, за да може да се чувстват застрашени и държавните училища и да вдигнат нивото", смята Петър Порумбачанов.

Другите популярни и често използвани системи за домашно обучение са Robinson Curriculum и Sonlight Curriculum. В сайта на асоциацията са качени линкове и към други системи. "Системата Robinson Curriculum е много интересна, особено за деца с афинитет към литературата, тъй като е базирана на



много литература и четене



Създадена е от баща на осем деца, чиято съпруга умира и той се посвещава на обучението им", разказва Порумбачанов. Семейството обучава вкъщи и другите си двама сина - Никола на 11 г. и Павел на 8 г. Най-малката Ралица е само на 2 г. За всяко дете обаче е избрана различна система. "Това е смисълът на домашното образование - да се избира най-подходящата система, съобразена с талантите и интересите на децата. Те напредват според възможностите си, а не със стъпките, зададени от МОН, например. Оказва се, че напредват много по-бързо и винаги се позиционират в различни класове по различните предмети. Никола е два класа напред по математика, по литература е с неговото ниво, по история е с два класа напред, по музика - с 3-4 класа напред", споделя опита си Порумбачанов. Когато учат разказвателни предмети, семейството избира енциклопедии и книги, в които очевидци разказват за дадения период. И избягват всички учебници и помагала с гриф "Одобрено от МОН".

Според шефа на асоциацията най-несъстоятелното обвинение към хората като него е, че пречат на социализацията на децата си. Подобни притеснения изказаха експерти от образователното министерство и за Божидар от Смолян - извън близките си комуникирал само по скайп. "Неестествената среда за едно дете е да бъде затворено с двадесетина други негови връстници между 4 стени в сграда с висока ограда. Къде има офис, в който да работят 20-30 човека само на една възраст? Кое е естественото в средата в училищата? Нашите деца постоянно контактуват с други на различни възрасти, което е естественият начин на комуникация. На нашите конференции идват деца от училищата, които веднага се надушват и контактуват само със свои връстници. Докато домашните ученици комуникират и с по-малки, и с по-големи. Това показва, че десоциализация се извършва в реалното училище, а истинската социализация е извън него", смята Порумбачанов. Затова плановете на семейството и за двегодишната Ралица са тя да учи вкъщи като батковците си.
65
6568
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
65
 Видими 
12 Януари 2014 19:19
Поканен е да проведе там тригодишен стаж, като ръководи различни бизнеси в различни щати.

Може ли да се поусъмня в "ръководенето" на различни бизнеси? Щото и оберкелнерът ръководи, а и миячите на чинии имат шеф.
Що се отнася до удостоверяването на "обучението" - за 15 минути си произведох диплома от Вселенската свръхкосмическа академия на супернауките...Пък не съм на "ти" с компютъра...
Отделно - за образование, за обучение, за учебна степен ли говорим? Защото има разлика...
--------------------------------
Сайтът на Генек
12 Януари 2014 19:43
Смисълът на училището не е само в усвояването на знания.
Смисълът на училището е също в изграждането на социални умения - умения за общуване с хора от различни класи. Нещо, което домашното обучение трудно ще осигури.
12 Януари 2014 20:00
Дори обучението в професия домашни помощнички не се случва при домашното обучение! Дето - при мама или под ръководството на "стара майка"... Запаметяват единствено мамино-бабините стереотипи. Че и акълите им раздават; и навсякъде след такива обучени остават съсухрени останки на работодатели...

12 Януари 2014 20:10
Не мога да се сдържа. Вече една седмица ни занимават с историята на една изтрещяла сектантка, която не пуска детето си на училище. И сега има форма, при това абсолютно безплатна - нарича се самостоятелна форма на обучение. Тази договорка на родители със директори на селски училища, която цитира този никому неизвестен председател на асоциация, е всъщност самостоятелната форма на обучение. Обучението може да се осъществи и в индивидуална форма на обучение - тя е предназначена за болни и даровити деца - като при нея може да се вземат две години за една. Обучението е абсолютно безплатно!
12 Януари 2014 20:16
образованието у дома да се признае от родната образователна система като вид обучение и да се въведе начин за легализиране на знанията на тези ученици.

Харесва ли ни или не, очевидно явлението "домашно образование" съществува и това, което човекът предлага, е съвсем разумно. Трябва по някакъв начин да се регламентира, такова образование има и в САЩ, и в Европа. Прав е този Порумбачанов, че подобно нещо не е за всеки родител. И очевидно към подобно нещо подхождат отговорни родители. И не мисля, че са само разни сектанти тези, които го правят. Не ми се вярва да държат децата си заключени. Аз например никога не съм ходила на детска градина, а директно на забавачка, ами не мисля, че не съм била социализирана. По цял ден играехме с децата навън. То тогава сигурно е нямало много детски градини, сестра ми е с три години по-голяма от мен, майка ми работеше на 100 метра от къщи, явно сме се гледали сами или около работата й. Ама да се твърди, че няма никаква социализация, не съм съгласна. Ако сега децата ми бяха малки, не бих предприела подобно нещо, твърде отговорно е.
12 Януари 2014 20:22
P.S. На четири години и половина вече четях, на 5 се записах в библиотеката на завода, където работеше баща ми. Не помня майка ми и баща ми да са ме учили да чета, очевидно покрай голямата ми сестра, която е била първи клас тогава.
12 Януари 2014 20:52
Добре де, сега като има самостоятелна форма на обучение и то фактически е домашно образование, кво толкова ще узаконяват сектите? Не, другаде ги стяга чепика – в самостоятелната форма на обучение изисква покриване на държавните образователни изисквания (ДОИ), а това е нещо, което няма как да се случи с тия системи. По този начин децата ни ще взимат дипломи от щатите (най-вероятно Юта или Тексас, щото там са най-вече сектантите), които пък дипломи не се признават в повечето висши учебни заведения. Тоя тип лобизъм обаче несъмнено ще дискеридира окончателно българската образователна система и това е крайната цел!
12 Януари 2014 21:05
Личен опит: наложи се отрочето да отсъства месец и половина от училище. Директорът и класният му ръководител направиха всичко възможно ние с хлапето да следваме програмата у дома и накрая то да се яви на изпитите си. Зачете му се годината, защото си покри нормативите.
В Канада домашното обучение съществува и е напълно законна практика. НО! Родителите подписват декларации, че ще се занимават с детето и то ще покрива минималните задължителни учебни нива на държавното образование. Има деца, живеещи на ферми на разстояния, които правят практически невъзможно ежедневното ходене на училище. Има болни деца, има просто родители, които могат да се справят по-добре (поне според тях). Но всички, абсолютно всички са задължени да покриват националните нормативи - не нормативите на филанкишията на другия край на света. Иначе има санкции.
12 Януари 2014 21:08
Интересно, че на никой не му минава през ум за домашно висше образование. Що?
12 Януари 2014 21:14
Не сте ли чули за "самоук акушер гинеколог"?
12 Януари 2014 21:14
Да добавя: едно елементарно търсене в гугъл за споменатите софтуерни продукти за домашно образование, дава много ясна идея кои са идеолозите на тоя натиск:

Robinson Self-Teaching Home School Curriculum

Instant Key
Learning Styles: Best for self-directed, independent learners
Audience age: grades K-12
Need for parent/teacher instruction: minimal
Prep time needed: minimal
Need for Teacher's Manual: N/A
Educational Approach: real books/classical elements
Religious perspective: Protestant


Sonlight Curriculum

Instant Key
Audience: preschool through grade 12
Need for parent/teacher instruction: moderate
Prep time needed: low
Teacher's manual:essential
Educational philosophy: Ruth Beechick/Charlotte Mason/Real books
Religious perspective: Protestant


Може би вече се изяснява кои искат да променят традиционните православни ценности на българите и защо някакви евангелисти правят такава мощна кампания срещу българското образование
12 Януари 2014 21:45

Patriot1965
12 Яну 2014 21:14

Не сте ли чули за "самоук акушер гинеколог"?

Айде сега, на 21 е Бабинден!
Но не е там работата
12 Януари 2014 21:45
"Но той е с педагогическо образование, което му позволява да се справи с отговорната задача. "
Малко ме съмнява, че ще се справи с материали по физика, математика, химия, биология, особено в гимназията.
Интересно ми е как ще се разделят с отрочетата си като децата станат за женене?
12 Януари 2014 21:49
Абе какви секти тресат някои форумци! Протестанството и католицизмът не се водят секти. Е, някога, когато Лютер е правил Реформацията, протестанството си е било ерес. А католицизмът и сега се счита за ерес от каноничното православие, доколкото знам. Да сте чували, че колежи и училища /на запад обикновено/, основавани и ръководени от църквата, са обикновено сред най-елитните в съответните държави? Да речем, Рон Пол е доста противоречива личност. Ами прочетете Алвин Тофлър, определено не е сектант. Натисни тук.
12 Януари 2014 22:02
Лен, изреждам ти някои протестантските секти.

1) Секти на немския и швейцарски протестантизъм
- анабаптисти
- менонити
- социниани
- арминиани

2) Секти, произлизащи от английската реформация
- конгрегационалисти
- баптисти
- квакери

3) Други секти
- армия на спасението
- мормони

И пак да попитам: що дирят тия в православна България? Лен, сега ни кажи по коя протестантска деноминация са системите на предлаганите софтуери (виждам, че имаш отношение към тях)?
12 Януари 2014 22:27
Не сте ли чули за "самоук акушер гинеколог"


Чували сме за шлосер интелигент - В. М. Полесов, търси флашки от три осми цола. Същият и хусар-частник с мотор.

12 Януари 2014 22:33
Кире, въобще нямам отношение нито към предлаганите софтуери, нито към религиозните им деноминации /аз съм православна/. Това, което имам предвид е, че всъщност това явление "домашно образование" е един вид бунт срещу системата, срещу "стената" по Пинк Флойд. Твърде вероятно това не е най-добрият начин да се пребори човек със системата, но е някакъв начин. А че системата, не само при нас, въобще, в световен мащаб, е остаряла, това си е факт. Прочети линка към интервюто с Тофлър. Както казва той - индустрията се движи със 100 мили в час, а образователната система с 10 мили в час. Трябва нещо да се направи.
12 Януари 2014 22:35
И пак да попитам: що дирят тия в православна България?

България е светска държава. Но нека информирам игнорантите, че "Славейковата" Библия е печатана от протестантски печатници, че и "тия" дали и печат и част от хартията даром...
12 Януари 2014 22:41
Бонго, имам издание на Славейковата библия от 1892 година, една от най-ценните книги в семейната библиотека.
12 Януари 2014 22:43
67AF
Кире

Прави впечатление, че корените на този тип образование са в англоезични, доскоро /а може би и сега/ преобладаващо протестантски страни.
И ако не винаги, то най-често обучението и у дома, и в споменатите по-горе от len колежи и училища е свързано с религиозно индоктриниране.

"такова образование има и в САЩ, и в Европа"
Когато прочета/чуя, че има нещо еди-къде-си като аргумент за безкритичното му прилагане у нас, сериозно започвам да се притеснявам. Ние, българите, от 1944 г. насам все доказваме, че сме царе на прилагането на чужди модели в свой ущърб. На тези, които все пак виждат нещо положително в домашното образование по чужд модел, препоръчвам да направят бегла справка в Wikipedia: Homeschooling - Legal Status ... in Europe. И да помислят /щом са склонни автоматично да следват чужди примери/ защо в Германия, Испания и други държави то е напълно забранено, а в останалите - строго регламентирано и съобразено с националните образователни програми .
12 Януари 2014 22:44
Не сте ли чули за "самоук акушер гинеколог"?
Спомням си в "Чапаев" - книгата, Фурманов описва една случка, при която Чапаев е искал да го застреля. Случката е в общи линии следната - отива една делегация от селяни в щаба на Чапаев при Фурманов (комисаря му) и иска Фурманов да подпише бележка, че там някакъв селянин е лекар и може да лекува. Фурманов естествено отказва. Реакцията на Чапаев е: "Така значи! Само буржуите могат да бъдат лекари, а!?" И т.н. - както и да продължим, ще бъде малко - известен е нравът Чапаевски.
12 Януари 2014 23:00
Лен, бунт - ОК. Само че не се предлагат рационални решения, а просто една сравнително лесна форма на зомбиране и тя в крайна сметка подрива точно светските устои на държавата (Бонго). Ако човек вземе да проучи малко въпросът с протестантизма ще забележи, че те имат много хубави и светски насочени течения. Точно рационализмът в протестанството е една от най-важните предпоставки за социално-икономическия растеж в англо-саксонските държави. Аз срещу това нямам против. На мен проблемът ми е, че в последните години в България се натресоха безброй евангелски секти, които в девиацията си стигат до тотално противоречие с основите, дадени от Лутер и Калвин. Самите Лутер и Калвин в учението си до голяма степен позволяват такива отклонения, ама тва е съвсем отделен въпрос. Така или иначе тия нароени църкви говорят каквото им скимне, като обикновено това е обвързано с материални ползи (ето защо циганите масово стават евангелисти; пояснявам - става дума за анти-светски структури, защото не всички са такива). Но развиването на дейност на тия сектанти става възможно с юридическата подкрепа на платени от американски религиозни организации НПО - те говорят за свобода на словото, свобода на вероизповеданието, защита от държавата (т.е. нарочват за враг светските органи на властта)...

Около рекламата на тия домашно-образователни софтуери: ако разгледаме по-подробно сайтовете (например на Sonslight Christian Homeschool Curriculum) ще видим, че се изучават най-вече история, география, библията и литература. Всички дисциплини се пречупват през библията (евангелска някаква версия, така и не стана ясно на коя деноминация е). Няма начин това образование да се признае именно от светската система. Иначе са ми добре известни теоретичните постановки на предимствата на домашното образование - те по принцип не се отнасят до академичната подготовка. Впрочем едно от основните твърдения за домашното образование е, че изгражда лидери: само че не е ясно защо, при положение, че лидерските качества се проявяват и надграждат в група.
13 Януари 2014 01:45
Редакцията да сложи бележка "платена публикация", защото това писaние е всъщност реклама на т.нар. "домашно обучение". Очаквах да прочета нещо сериозно, което да отрази всички гледни точки, да покаже как тези системи работят в страните, където ги има, има ли такова нещо у нас, да проучи какви са предлаганите в статията програми за обучение и т. н. Вместо това авторката ни пробутва реклама на това "обучение", безкритично предавайки мнението само на едната страна. И толкова. Напомня ми за "репортажите" на пишман-журналиста Николай Дойнов от Сирия и Украйна. Който ги е гледал, знае за каква липса на елеметарен журналистически професинализъм става дума. И тук имаме някакъв безкритичен преразказ вместо журналистическо изследване. Единственият смисъл от публикуването на подобна глупост е ако е платена публикация. Сложете й една бележка и толкова.
13 Януари 2014 05:08
индустрията се движи със 100 мили в час, а образователната система с 10 мили в час. Трябва нещо да се направи.


Образованието е консервативна система, не е индустрия и не е услега и така трябва да бъде. Въвеждането на нови дис;иплина в нея трябва да се извършва внимателно и премислено.
Но ми се струва, че отново изместват фокуса на вниманието ни от основния проблем у нас, а той не е, че 200 деца ще си учат вкъщи, а че стотици деца не ходят на училищи или "отпадат" от образователната система, ако употребим тъпия канцеларизъм, използван от образователните чиновници и преповатарян от журналистите.
13 Януари 2014 06:41
"акрИдитирано", да? Интересно къде се е случило образованието на аФторката. Оттам нататък има ли смисъл да си губи човек времето в четене... все пак за образование божем иде реч.
13 Януари 2014 06:51
Очаквам в следвашия брой пламенно есе в защита на прогресивните практики на амишите.
13 Януари 2014 06:54
Непонятно е все пак защо родният джърнализъм се държи, сякаш Просвещението никога не се е "случило".
13 Януари 2014 07:34
Цяла седмица я дъвчем тази тема във Форума и гледам как даскалите(Учител е свята дума и в този случай е неподходяща) отчаяно бранят Статуквото в т.нар. средно образование, с една едничка мисъл - да защитят сега съществуващия принцип "Парите следват ученика".
Да, грубо и обидно е това което пиша, но точно така трябва да се отговаря на грубостите и обидите с които беше засипана майката на това дете.
Каква ли не я наричаха - малоумница, идиотка, социопатка, сектантка, психарка, комплексарка... и още ред други високо Ентелегентни обиди и епитети.
Написани от най-обикновени... тухлари, с претенции за велики ваятели на детската душа-глина.
Резултатът от усилията обаче е плачевен - натъпкване детското съзнание в калъп и "производството" на поредните тухли необходими за Стената - сервитьорки, камериерки, обслужващ персонал и всякакъв род нископлатени "бачкери".
Д-р Тормозчиян (09 Яну 2014 00:56) и Prometheus (09 Яну 2014 01:08) - Натисни тук, се помъчиха да поразпръснат мъглата в закостенелите мозъци, но бяха подминати с презрително мълчание и шопски манталитет - "Най-мразим да мислим"!
Е, благодарско и дълбок поклон.
13 Януари 2014 07:45
Непонятно е все пак защо родният джърнализъм се държи, сякаш Просвещението никога не се е "случило".
Защото е бил на "домашно" образУвание, по подобие на УкОпирашите...
13 Януари 2014 07:47
Малко ме съмнява, че ще се справи с материали по физика, математика, химия, биология, особено в гимназията.


То пък сякаш болшинството завършили училище са се справили с него. Хората масово си нямат и идея за елементарни понятия от гореописаните науки. Даже в предишната тема някакъв беше тръгнал да ми обяснява, не, да ме учи кое било подлог и кое не, при положение, че не е чувал за страдателен залог.
13 Януари 2014 08:00
... при положение, че не е чувал за страдателен залог.
Залозите в "Еврофутбол" са доста по-страдателни, дори са обект на защита от финансовото министерство и комисията по хазарта.
13 Януари 2014 08:32
Това си е поредният опит за изместване и заместване на дебатите по същество - и не само в сферата на образованието. Дебатите трябва да са как да се подобри училищното образование, какво реално да се направи, за да се стигне нивото от 89-та, защото за надминаване и дума не може да става. А междувременно, докато обсъждаме насаждането на сектантски практики, чужди на българската образователна традиция, в МОН за пореден път, зад гърба на учители, родители и университетски преподаватели, се подготвя поредната "реформа" в учебните програми, "добра" и "приемлива" единствено в очите на предлагащите я добре платени НПО-иди. Що мълчат медиите както за самите "промени", така и за факта, че се правят тайно от българското общество. За пореден път. Програмата по съсипване на българското държавно образование, зададена отвън, си върви, независимо коя партия е на власт. Впрочем съсипването е и единственият "успех" на т.нар. реформа. И нейната крайна цел. (Ако някой не ми вярва, да изгледа пак клипчето на М. Задорнов. Бих искала да се намери някой - един - като него, да произнесе думите му по адрес на "реформата" на български, пред българи. А не да ми се пробутват "учители на годината" със стръкче праз в едната ръка и с призиви за насилствен преврат, излизащи от ... съответното отверстие).
Подмяна, подмяна и подмяна. С това ни занимават българските медии в момента. Политиците-партизани - тоже. Една "Деконструкция" пролет не прави.
13 Януари 2014 08:34
преди няколко години немско семейство получи политическо убежище в сащ, защото в германия по закон е забранено домашното обучение, а хората били много вярващи християни и искали да обучават по християнски децата си в къщи. така че свят широк...
13 Януари 2014 08:40
SvSophia, Михаил Задорнов малко хора ще го разберат.
Причината няма да ти я обяснявам... русофилка такваз.
13 Януари 2014 08:55
Задунайка и рубладжийка ниедна
13 Януари 2014 09:00
SvSophia
13 Януари 2014 08:32,
Там е работата, че всичко се съсипва мълчешката и под благовидни предлози. Научиха се да обещават. Когато децата ми учеха по соцвреме, дъщеря ми ми се подиграваше в пети и в шести клас, че не винаги намирам най-бързото решение на задачите от школата им по математика. Решаваше училищните си задачи със ситен шрифт на място колкото билетче за градския транспорт. Та учителката й беше писала 5, защото си е хабила очите. Бяха седмокласници, когато премахнаха математическите им школи (демокрацията нахлуваше). Преди години директорката намерила начин да уволни и учителката им по математика! Неясно защо. За кандидатстване във ВУЗ с математика и английски я подотвяхме със съпруга ми по математика, защото и двамата - физици и работещи - не си получавахме мизерните заплати по 1 година. Учителят им по математика я изпитвал винаги, за да види как е решила задачите - било "нетрадиционно". Та като гледам управлението на държавата и на образованието - много се съмнявам, че са най-добрите особено за интелигентните деца. Какви министри на образованието се изредиха - ум да ти зайде. И друг път съм давала линк Натисни тук.

Не сте ли чули за "самоук акушер гинеколог"?

Спомням си два вица от онова време.
Стажант-гинеколог работел в месарница, за може да учи. Ражда се бебето. Той с привичен жест го тръсва на кантара и казва: " Три и двеста, госпожо. Толкова ли да остане?"
И лекар-гинеколог се явява на изпит в автосервиз. Задават им задача да осъществят някакъв ремонт. Дават максимално 100 точки на задачата. В крайна сметка на него дават 120 точки. Другите питат как е възможно. Собственикът доволен пояснява, че всичко е отлично, а бонусът е защото е успял да го направи през ауспуха.
За съжаление и двата вица вече са загубили актуалност. Сега вече няма лекари.

Та най-важното е, че "златният телец" стана водещ и...
" човешкия Дух — обруган, окован,
аз го зърнах под трънен венец."
13 Януари 2014 09:16
По отношение на полуинтелигента, който запомнил отчасти нещо в пети клас и не схванал каква е разликата между глагол и сказуемо.
Страдателен залог е термин от морфологията, която е част от граматиката и описва формите на думите. За цели изречения не е редно да се казва, че са в страдателен залог. В горните случаи, в страдателен залог са причастията затворен и избран - това са минали страдателни (пасивни) причастия.
А иначе, като се комбинира лексиката и морфологията, наборът от изразните средства на езика става огромен и трудно описуем формално. В такъв по-общ план следва да се говори не за страдателен залог, а за страдателни (пасивни) конструкции.
Но - едно си баба знае, едно си бае... Те такива натискат за премахване на пълен и кратък член, за ликвидация на кавичките, за използване само на малки букви...
Не виждам смисъл да обяснявам на образа неща, предназначни за хора с поне нормални знания...
-----------------------
Сайтът на Генек
13 Януари 2014 09:42
олде,

аз пък останах с впечатлението, че цялата дунанма е, щото няма никакви доказателства, че пишман образованието на майката е покрило за тройка стандартите на училищното таквоз.

кото и сега има ученици, които се готвят самостоятелно. и те са ученици, защото доказват получените през годината знания. дали им преподават учители, дали четат по нета, дали ги готвят майките им и бащите им - няма значение. те се явяват на изпити, покриват ги и продължават в следващия клас.

история, география, библия и литература. това математика, физика, химия, биология - мани ги, те не трябват. макар че по математика детето сигурно е получило някаква подготовка - без математика не мож стана програмист.

обаче биологията и теорията на дарвин така се връзва с библията, че направо...

после - рисуване, музика - няма, братче. ней-много някой госпъл да чуе детето. физическо - забрави. трудово - също. разните му етики, морал и право или както се казва сега - тоже. нво няма, но това не е повод за съжаление.

та така. ако по история /на сащ, не нашата/, математика и литература има нещо, то какво правим с останалите поне 6 предмета?
13 Януари 2014 09:43
забравих географията. сигурно и още нещо съм пропуснал.
13 Януари 2014 10:16
Резултатът от усилията обаче е плачевен - натъпкване детското съзнание в калъп и "производството" на поредните тухли необходими за Стената - сервитьорки, камериерки, обслужващ персонал и всякакъв род нископлатени "бачкери".

Решението, обаче, трябва да се търси точно в противоположна посока, а не в посока "домашно образование без покриване на държавните критерии". Надали има някой (родител или учител), който да подкрепя безумната схема "парите следват ученика". И подобряването на работата в училище трябва да тръгне от там и да се движи в съвсем друга посока. Всъщност празните приказки за "домашно обучение" са тези, които подкрепят сегашната ситуация. Защото предлагат толкова неработещо решение, че сегашното да изглежда като приемлив вариант.
13 Януари 2014 11:17
Натисни тук
Талантите, образованите напускат България. Накрая няма да остане нищо в нея. Защото няма възвръщаемост нито на средства, нито на хора.
13 Януари 2014 11:38
По отношение на полуинтелигента


Има ли какво изобщо да се дискутира с цели интелигенти, способни на подобно отношение, които смесват желаното с действителното. Сигурно и ти защитаваш тезата, че в изречението "ПодЪТ беше измит" няма подлог. Плувай си там
13 Януари 2014 12:05
Надали има някой (родител или учител), който да подкрепя безумната схема "Парите следват ученика"
Грешка!
Точно тази схема се подкрепя както от директорите на СОУ, така и от родителите, а най-паче ако наоколо има ромски квартали. Лятната кампания по "набиране" на ученици е почти като по време на избори, само че подхода не е толкоз брутален.
Схемата е проста - малко преди 15 септември, идва бай Манго и записва отрочето в 7-ми или 8-ми клас, но под условие - на 15-ти получава 100 лв, и на всеки извънреден сигнал за "Сбор" по 20 лв.(завистници бол, директорите се накисват един други без предпране)
Ама дали после чаветата ще ходят на училище, или ще правят нови чавета... абе на кой му пука.
От РИО си траят, щото за тях също има(мизата е доста висока), а освен това се запазват и училищата. Знаете как е - няма ли СОУ, няма и РИО.
Предполагам процедурата вече ви е ясна - няма ли паралелки съгласно "норматива", няма паре, следва закриване на учителски щатове, после се закриват паралелки, и разбира се накрая следва закриване на училището!
Заветната Цел уважаеми дами и господа е постигната - "Майната му на образованието!"(по Мони Паси), всеки да се спасява поединично!
Как мислите, тази женица дали не се е сетила преди вас за последствията?
13 Януари 2014 12:10
Надали има някой (родител или учител), който да подкрепя безумната схема "Парите следват ученика"


Схемата, като всяка друга, трябва да се прилага в пълнота. Ако имаше адекватна проверка на знанията на ученика, получени през учебната година, нещата нямаше да изглеждат така.

Описаните от OLDMAD събития са 1:1 с реалността. И явно никой от МОН не се опитва да промени нещо.
13 Януари 2014 12:21
Сигурно и ти защитаваш тезата, че в изречението "ПодЪТ беше измит" няма подлог.


Гоше, давай примери с одушевени съществителни в ролята на подлози - тогава ще те признаят. Желателно е примерите да са сензационни и близки до съвременната душевност.

Да речем, "Поп-идолът бе садистично разпльокан от съперника си. Мозъкът му бе пръснат из целия апартамент."

13 Януари 2014 12:42
Гошо,
все пак, гледай си информатиката и води борбата срещу образованието в името на недоученото си дете...
П.П. Извинявай, без да искам издадох коя си...
-------------------
Сайтът на Генек
13 Януари 2014 13:05
Генек, СЕГА доволен ли си?
13 Януари 2014 13:05
Точно тази схема се подкрепя както от директорите на СОУ, така и от родителите, а най-паче ако наоколо има ромски квартали.

Говоря за кадърни и способни директори, както и за съвестни родители, желаещи добро образование за децата си. Мисля, че по тях трябва да мерим, а не по формалното "циганско образование".
13 Януари 2014 13:07
Генек,

Но пък нищо не си издал, бъди спокоен. Гарантирам .
13 Януари 2014 13:16
Училищното обучение не е за всеки.
Все някога ще се разбере.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД