:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,347,118
Активни 260
Страници 5,372
За един ден 1,302,066

Магистратите да не се правят на ощипани девици

Съдебната система е проблем и за чуждите инвеститори, и за българския бизнес, защото делата се точат по 4-5 години
Висшият съдебен съвет вика премиера и вицето Василев да дават обяснения защо последният казал в Германия, че съдебната система е най-големият икономически проблем на България, понеже спира чуждите инвестиции. Ако те не се отзоват, магистратите щели да идат при тях.

Да ходят. Само че преди това да погледнат какво става по българските съдилища. Ами проблем е съдебната ни система - и за чуждия инвеститор, и за българския. Защото във фирмените отделения можеш да регистрираш каквото си поискаш, стига да знаеш тарифата. И хитреците се възползват - регистрират я увеличение на капитала без знание на партньорите си във фирмата, в резултат на което буквално им отнемат собствеността, я директно ги изхвърлят от компанията с помощта на някой услужлив съдия.

В този етап съдебната ни система действа светкавично. Преди няколко години например две групи се караха за контрола върху приватизационния фонд "Мултигрупелит". Тогава правосъдието ни постави своеобразен рекорд - решенията на общото събрание, проведено от едната група,



бяха регистрирани в съда, преди самото събрание да е започнало!



Миналия месец в Бургас около скандала и стрелбата в "Промет" се оказа, че в регистрите е вписана несъществуваща фирма. Пак в Бургас регистрирано увеличение на капитала е в основата на скандала около "Елкабел". Кипърската компания "Ленитекс лимитид", собственичка на 26% от акциите на кабелния завод, твърди, че без да е свиквано общо събрание, "Мултигруп" самоволно е вдигнала капитала и е увеличила дела си в завода, като по този начин е свела участието на "Ленитекс" до 8%.

И докато въпросните регистрации се извършват понякога за наносекунди, обжалването им се влачи с години. През това време ощетеният продължава да бъде ощетяван по напълно законен начин - с благословията на съда. Одисеята "Елкабел" се точи втора година. Миналата седмица се разбра, че за да реши аналогичен случай в Нефтинвестбанк (бившата Ортодоксална банка), на българската съдебна система са й били нужни 4 години.

Подобен скандал имаше през 1999 г. в сливенския завод за килими "Декотекс". АКБ корпорация с 34% от акциите се опита да изхвърли американския бизнесмен Реми Евар, който притежаваше 50%. След паралелни общи събрания Сливенският окръжен съд беше регистрирал решенията и на двете страни! Скандалът се разрасна, намеси се и тогавашната американска посланичка Ейвис Боулън - тя писа писмо до правосъдния министър. Адвокатът на американеца твърдеше, че местна съдийка помага на АКБ със съдебни машинации да завладее предприятието. Случаят стигна и до комисията "Антимафия" в Народното събрание. "Зачестиха случаите, в които собственици на по-малкия дял от акциите в акционерни дружества силово провеждат събрания и поставят на изпитание и съдебната власт, която трябва да регистрира решенията", каза тогава шефът й Йордан Соколов, който бе и председател на парламента. И обеща НС да обмисли санкции за съдебните състави, които бавят производствата. Всуе!

"Химко" умря, докато течаха безкрайните дела за собствеността му. Българският съд точи делото за несъстоятелност на "Балкан" 2 години. Такива истории има още безброй. Да не захващаме темата



"Прокуратура" ООД, както галено я наричат някои бизнесмени,



използващи услугите й, за да се саморазправят с нежелани партньори или конкуренти.

Или темата как някои сами решават да раздадат правосъдие, като не го дочакат от Темида. Преди 2 години в София застреляха пред дома му едър бизнесмен, замесен в грандиозен скандал около приватизационен фонд, за който течаха безкрайни съдебни дела. Тогава един приятел на убития каза: "Ако в България имаше правосъдие, той щеше да е жив. Можеше и да е в затвора, но щеше да е жив."

Е, как да дойде чуждият инвеститор, след като правата му няма да са защитени? А липсата на чужди инвестиции не е ли основен икономически проблем?

Това е, господа магистрати. Истината боли. Вицепремиерът Василев може да има куп кусури, но че съдебната система спъва икономиката, е напълно прав. Затова не се правете на ощипани девици.
802
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД