- Г-н Попов, МВФ не подкрепя бюджет 2003, защото смята, че заложените приходи от ДДС не могат да се изпълнят. Как ще коментирате тази оценка?
- Проектозаконът за държавния бюджет за 2003 г. е напълно изпълним. Направени са достатъчно предложения в Закона за ДДС, които да гарантират това. От въвеждането на задължителната ДДС-сметка ще отпадне необходимостта от доста трудоемките насрещни проверки и ще се освободи сериозен ресурс ревизори, които да извършват и нормални ревизии. Разчитаме и на действията, които ще предприемем по програмата за повишаване на събираемостта. Очакваме около 340 млн. лв. приходи от тези действия през следващата година. Затова бюджетът е съвсем балансиран и изпълним.
- Другата тревожна констатация на МВФ е, че коректните данъкоплатци намаляват. Вие наблюдавате ли подобна тенденция?
- Не бих казал, че коректните данъкоплатци намаляват. В изпълнението на бюджета през тази година се вижда сериозен ръст на приходите от ДДС, а този данък не бе увеличен през миналата година. Приемам, че е следствие от повишаване на културата на данъкоплатците и от действията, извършени от данъчната администрация. Същото е с данък печалба и другите корпоративни данъци. Общото ниво на данък печалба бе намалено, но изпълнението на бюджета е сериозно, приходите ще стигнат цифрите за миналата година, при положение че бяха заложени по-ниски нива заради намалението на ставките. При физическите лица имаме над 1 млн. подадени декларации от хора със свободни професии, с доходи по граждански договори, доходи от наем и др. По патентни данъци са подадени над 300 000 декларации.
- Нарасна ли броят на хората, които плащат данъци?
- Има ръст спрямо миналата година и това е нормално. Проблемът е друг и той е от нашите компетенции - да установим дали това, което се декларира, е наистина това, което трябва да се декларира. При обикновените хора тези разминавания ги отдавам не толкова на някакъв умисъл, колкото на недостатъчно познаване на данъчното законодателство. В тази посока можем да работим още.
- Как се изпълняват данъчните приходи през тази година? Можете ли да се похвалите с повишена събираемост?
---------------
- Има сериозно завишение на данъчните постъпления. Ръстът спрямо миналата година е около 10%. При тези ниски цени на горивата и на други вносни продукти, които са следствие на ниския курс на долара, постъпленията наистина са много добри, защото курсът от началото на годината е паднал с близо 17%. Изпълнението на бюджета за тази година няма да бъде проблем. Има повишена събираемост и тя е почти два пъти по-голяма. Допълнителните приходи от ревизии, проверки, от недекларирани доходи и дейности за тази година са 500 млн. лв., а миналата са около 250-270 млн. лв.
----------------
- Приключи ли проверката кои граждани са укрили доходи за миналата година, като са декларирали по-малки суми, или изобщо не са се отчели пред вас?
- Първата засечка мина. Установиха се между 20 и 30 хил. несъответствия. В момента се прави втори филтър, защото понякога се допускат технически грешки. След това всички резултати ще се изпратят по данъчните подразделения със списъците на длъжниците и ще започнат предвидените по Данъчния процесуален кодекс действия като съобщения, покани за доброволно плащане и др. Предполагам, че до няколко седмици ще сме готови.
- Готвите масирана проверка на хората със скъпи имоти и коли, за да видите дали луксозното имущество отговаря на декларираните от тях доходи. Как ще се проведе проверката?
- Не бих казал, че това е масирана проверка. Това е част от мерките за повишаване на събираемостта. Условно казано, ще се направи връзка между декларираните от лицето имущество и доходи и ако се установи несъответствие, ще бъдат подбрани лица за ревизия.
Готова е програмата за действие, ще се разработи и математически алгоритъм, който автоматично ще вади лицата, които трябва да бъдат проверени. Избрани са показатели, които са различни за различните региони на страната, защото данъчните оценки извън София са доста по-ниски. Когато се наберат тези данни, ще направим в началото на годината физически контрол на място, като се разходим из определени райони на София и заснемем някои от имотите, за да сравним дали това, което е декларирано като имот, съответства на това, което е построено. И ако не съответства, тогава ще предадем преписките на прокуратурата за подаване на декларации с невярно съдържание.
- Само отвън ли ще правите оглед или вътре в домовете?
----------------------
- Ако имаме сериозни съмнения, можем винаги с помощта на полицията да поискаме съдействие и за оглед на имота отвътре. Както се прави при една ревизия. Тогава искаме съдействие, назначаваме вещо лице, то няма начин да не бъде допуснато. Но първо искаме да направим преглед отвън, няма да влизаме във всички къщи. Просто знаем, че къщата на лицето Х е декларирана в данъчната администрация, че е на два етажа, а ние отиваме и се установява, че е на три етажа. -----------------------
Имахме наш служител, който беше декларирал къща, която е построена 1930 г. и няма кой знае какви ремонти, а се оказа, че от тази къща са останали само основите и върху тях са вдигнати три чисто нови етажа. Което коренно променя данъчната оценка.
- Това първата по рода си проверка ли е?
- Не, правено е и преди. Имаше "Комар 1", "Комар 2". Но тогава бяха инцидентни проверките. Този път няма да е инцидентно, искам да се направи план за действие и цялата следваща година да се прилага. Да се селектират, да се проверяват хората и когато се установят несъответствия, да се правят ревизии. Когато лицето не представи доказателства за средствата, с които е построен даден имот или е закупено дадено имущество, ние по един вид показатели можем да оценим имуществото и да установим задължения към бюджета. Ако се натъкнем на престъпление - декларация с невярно съдържание, тогава сме задължени да уведомим прокуратурата, а тя има пълно право да търси наказателна отговорност.
Целта на проверката е да се установи тези имоти с какви средства са придобити. Може да са получени по наследство или по реституция. Те ще отпаднат от тези ревизии. Визирам хора, които например имат заплата 1000 лв. на месец, а притежават имущество на стойност 200 000 лв. Това са двеста месечни заплати. Откъде са ги взели - заем ли са, на тото ли са ги спечелили?
- Как ще бъдат подбрани лицата за тази проверка и какви са гаранциите, че тя няма да се използва за натиск?
- Подборът на лицата ще е на база на определен брой показатели - задължителни и препоръчителни. Ако лицето отговаря на задължителните и на част от препоръчителните, ще се провери. Например ако лицето има декларирани в порядъка на 2-3-4 години ниски доходи, а в същото време през някоя от тези години е придобило имущество, се търси информация как то е придобито, гледа се начинът на живот, притежание на друг вид имущество. Имаме възможност да проверим броя на излизанията от страната и посоката на пътуванията. Това също дава информация за екскурзия ли става дума или за бизнеспътуване. Когато лицето отговори на набор от показатели, влиза в селекцията за ревизии и ще бъде проверено. Мога да гарантирам, че в рамките на задълженията за опазване на служебната тайна информацията няма да излезе.
- Ще проверявате ли и политици?
-------------------
- Практика на данъчната администрация е да не прави разделение на данъкоплатците. Проверяваме свои служители, митничари, политици, обикновени граждани. Не мога да приема, че това ще бъде използвано за някакъв вид разплата.
По програма ревизиите трябва да стартират през юни, но ще можем да започнем и по-рано. Но няма да бъдат видими ревизии за обществото, не очаквайте да блокираме кръстовища или квартали. Ще се прави съвсем нормална данъчна ревизия.
-------------------
- Какви допълнителни приходи очаквате от тази проверка?
- Зависи от броя на проверените лица и това, което установим. Не мога да предвидя дали ще се направят 1000 или 5000 ревизии. Общата сума, която очакваме от всички мерки за повишаване на събираемостта, е около 340 млн. лв.
- Означава ли тази проверка, че според вас гражданите и фирмите масово не декларират новозакупени имоти и коли?
- Няма такава практика. Хората декларират, друг е въпросът какво декларират. Ако някой е декларирал жилище от 115 кв. м вместо 118 кв. м, това не е фатално. Фатално е, ако е декларирал, че къщата е двуетажна, а тя е четириетажна с басейн.
- Има идея да се създаде данъчна полиция. Какви ще са нейните правомощия?
- Идеята за данъчна полиция е много удачна. Най-важното, с което тя трябва да се занимава, е разследването на укрити доходи, укрити печалби и източване на ДДС. Когато един ревизор се натъкне на факти и обстоятелства, които показват, че има основание да се съмнява, че има умишлено укриване на доходи или печалби, опити за източване на ДДС или неправомерно ползване на данъчен кредит, тогава случаят да се поема от тези данъчни полицаи, които да разследват, да събират доказателства и да ги предоставят на прокуратурата. Но трябва да има нормативно основание за създаване на такъв орган и да се реши на какво подчинение ще бъде той.
- Освен контролът какви стимули ще накарат хората и бизнеса да плащат доброволно данъците си?
- Намаляване на данъчните ставки е добър стимул. Другият стимул е промяна в политиката на администрацията и повишаване на културата на данъкоплатците. Трябва да се осигури пълно обслужване на нуждите на данъкоплатците. Това предполага не физически контакт, а хората да знаят, че като се обадят по телефона, ще получат информация как да си попълнят декларацията, че могат да я подадат по електронен път и др. Това е бъдещето. Догодина ще изградим стратегията за информационна система, след това очаквам в рамките на 2-2,5 г. да я внедрим. Практиката на Запад е слабо грамотните хора и емигрантите да попълват декларациите си по телефона, а не да ходят в данъчните служби и да търсят някой да им помогне. Трябва да се ограничи директният достъп, той трябва да бъде електронен, телефонен. Директният достъп създава опашки, напрежение. Най-важното е хората да разберат, че техните пари отиват за колективните услуги като сигурност, отбрана, инфраструктурни обекти и за индивидуални услуги за здравеопазване и образование. Без данъци няма държава.
- Имахте идея от тази есен да глобявате гражданите, които не си искат касовите бележки. Отказахте ли се?
- Тази възможност е разписана в закона вече две години. В момента оценяваме дали това ще има ефект. Подготвили сме промени в наредбата за касовите апарати, с които да облекчим режима, и тогава ще решим дали да приложим тази мярка. Аз съм радетел на този начин. Той е имал успех в Гърция, Италия, Хърватско и др.
Другата идея е за томбола с касови бележки. Тя може би ще стартира от догодина. Едва ли на всички можем да възстановим ДДС, пък и не е целесъобразно от гледна точка на приходите в бюджета. Затова е по-удачно да има предметни награди дори и големи - автомобил, апартамент. Така хората да имат стимул да си искат касовите бележки. Може би като въведем този вид лотария, тогава ще преценим дали да въведем и другата мярка. Нека опитаме първо с добро.
- Какво показва атестацията на данъчните служители?
- Атестацията ще е задължителна от 1 януари, а пилотно се провежда в администрацията на МС и на МФ. Ние направихме атестация на нашите 9500 служители. Голяма част от оценките са тройка, което значи, че се справят с работата си. А тези, които имат четворка и петица, ще им бъде обърнато внимание и на следващата атестация, ако бъде затвърдена тази оценка, ще търсим начин или да минават на по-ниско отговорна работа, където да се справят, или да се освободим от тях.
|
|