:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,957
Активни 396
Страници 25,367
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Реиндустриализация?

Източник: Световната банка
Деиндустриализацията на индустриалните страни
Има важна новина от последните дни - правителството "поема курс към реиндустриализация" и вече "работи по дългосрочна програма" за нея. Програмата е добре пазена тайна, в медиите не прониква нищо от нея. Не знаем нейните принципи, цели, идеи, още по-малко мотивите, моделите и цифровите данни, с които се гради този важен за страната план. А вече се обявяват първите мерки. А те са хем неясни, хем спорни; става дума за ренационализация на летящото към фалит "Ремотекс-Раднево" АД и несъстоятелното от години "Химко-Враца". Твърде мъгливи и постни на факти са обясненията защо тъкмо държавният енергиен холдинг ще купува тези предприятия, щом като частни инвеститори били заявили интерес към тях, а проектите имат изумителна ефективност, ако съдим по разказите за очакваните печалби и нови работни места. Не подкрепям колегите, които бързат да отрекат идеята и да осъдят планираните покупки по



презумпцията, че държавата е лош стопанин,



а (ре)национализацията винаги е вредна и губеща. Без достатъчно данни не можем нито да потвърдим, нито да отхвърлим никой инвестиционен проект. А вайкането, че някой "ще се нагуши" с държавните милиони, е най-тъп комунизъм: в една пазарна икономика всяко нещо си има цена и всеки купувач, включително държавата, трябва да плати на продавача договорената честна цена. Опитът на т.нар. суверенни инвестиционни фондове (SWF, sovereign wealth funds) на Китай, Норвегия, ОАЕ показват твърде добри резултати. Един интервенционен фонд, Дирекция "Храноизнос", спасява милиони български земеделци от глад и фалит, измъква страната от Великата депресия и извежда България сред най-бързо развиващите се страни в Европа. Публичните финанси са само инструменти, като нож или чук; дали служат за добро или за разбойничество и разбиване, зависи от замисъла, който ги направлява. Повече ме плаши



реиндустриализацията като рецидив



или ако предпочитате, deja vu стопанска политика. Още не сме изплатили докрай дълговете, в които затъна държавата при последната реиндустриализация от 80-те години на ХХ в., когато "построихме още една България". Още стърчат из страната бетонните руини на мегаломанските индустриални чудовища от тогава като доказателство, че държавните инвестиции могат да се окажат уникална разсипия. Поуки за не по-малко безумно пилеене на пари мога да дам от всяка държава, въздигана от сладкопойни колеги в еталон за блестяща държавност. Например Германия с летищата Берлин Бранденбург, Лайпциг-Хале, Касел-Калден и пр., ТЕЦ "Дателн IV", ветроенергийния парк "Зимерсфелд" при Фройденщат... Най-вероятно властта в София просто следва



новата реиндустриализационна мода,



запазена марка на социалистическата политикономическа стилистика, отскоро наложена и като официална цел на ЕС. Тъкмо "реиндустриализацията" бе стожер в предизборната риторика на президента Оланд. Звучи чудно, вдъхновяващо - кой не ще родината му да си върне индустриалната мощ? Най-тежък е спадът по този показател (виж графиката) във Франция. С г-н Оланд начело страната си има министър на реиндустриализацията (redressement productif, индустриално възстановяване). А Германия има г-н Зигмар Габриел - вицеканцлер, министър на икономиката и енергетиката, лидер на Социалистическата партия. Той пък има патентована теза: бори се срещу "деиндустриализацията", която заплашвала Германия, ако не се преразгледа (т.е. да се спре и върне назад към въглищата и ядрените централи) "енергийната революция" (Energiewende). Приказки много, резултати почти няма, но поради финансовата дисциплина (austerity) в ЕС няма и сериозни загуби. Мисля, че



реиндустриализацията е грешна рецепта



Прав е проф. Марк Пери - сбъркана е самата диагноза на болестта, от която страда индустриалният свят. Самият термин "индустрия" е фикция (измишльотина), изкована през XVIII в. за етикет на модерното, по-ефективно тогава масово машинно производство, организирано чрез капиталистическо предприятие (за да се различава от занаятчийското, лично и ръчно производство). Латинската дума industria значи само прилежание, усърдие, трудолюбие, старание; industrius е деен, активен. В индустрията днес става същото, което през XIX и XX в. сполетя селското стопанство - нови технологии позволяват по-малко работници да произведат повече продукт, по-малките предприятия стават по-успешни, понеже са по-гъвкави и икономични от огромните, тежки стопанства.



Всяко производство е индустриализирано



отдавна - аграрното, услугите, с пълно право говорим за финансова индустрия. Терминът индустрия е напълно изпразнен от съдържание извън стопанската история. Други разграничителни белези търсим между производствата днес, за тази цел служат секторните модели на Жан Фурастие и Колин Кларк, но "трисекторната хипотеза"*, на която се градят, отдавна издиша. Затова говорят и за четвъртичен, че и петичен сектор. Засега най-смислен е моделът на Саймън Кузнец, на който се базира световноприетият класификатор на дейностите. Но тези въпроси излизат от нашата тема. Та да обобщим: реиндустриализация нито е възможна, нито е лек срещу стопанския упадък в "индустриалните страни", които губят пазар в конкуренцията с по-бързо развиващите се, по-модерни, по-свободни и по-гъвкави, адаптивни предприятия и икономики. Много да мислим за смисъла, преди да харчим държавни пари за инвестиции.



---------

* Според тази теория икономическите дейности се делят на три сектора: първичен (добиване на природни и аграрни продукти), вторичен (преработване) и третичен (услуги). Според това кой сектор доминира, се различават първична, вторична и третична цивилизация.
69
10037
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
69
 Видими 
26 Януари 2014 19:26
Много е задълбал днес г-н Хърсев по темата. Та модели,дефиниции. Няма смисъл.
Под "индустрия" наште хора разборат там нещо да блъска, трещи и фъщи.
И народ, много народ. Да е потен и пооцапан.
Портрети в коридора и знамето, разбира се.
На тва хората му викат реиндустриализация.
И ще я направят.
26 Януари 2014 19:46
Ами да, 'реиндустриализация' може да значи всичко, също както 'айде да продаваме книги' може да значи както 'айде да пишем книги', така и 'айде да печатаме ъмнайсто издание на дон кихот', а двете не винаги вървят ръка за ръка - АРМ например само правят дизайн на процесори но други ги произвеждат физически (това разбира се е по скоро изключение от правилото).
Но всичко това е прах в очите - нищо не може и няма как да стане без страната първо да е станала бяла държава, защото никой нормален човек няма да си вложи парите (или частната инициатива) в страна с подобна държава (справка -> последния доклад на ЕК).
26 Януари 2014 19:51
реиндустриализация нито е възможна, нито е лек срещу стопанския упадък

не само няма програма, то никой не е осъдил стопанския упадък.
Той в България се приема за норма и всячески му се помага.
НЯМАМЕ от никого заявено желание да позитивно развитие в държавата ни...
Така, че всякакви анонси за "ре-нещо си" са просто смешни.
Когато не си обявил къде отиваш, не можем да оценяваме действията ти, дали те доближават към целта...
26 Януари 2014 19:56
Химко не е работил 10 години... за това време познайте дали има нещо читаво останало. Отделно, че всичко там отдавна е морално остаряло.

Просто се търси повод някой да прибере едни пари. И да се поискат още. Нали Белене е затворено, трябва отнякъде другаде да се цоца.. нали са цоциалисти..
26 Януари 2014 20:15
Абе тия комунистически откачалки хептен се побъркаха- навремето те продадоха на безценица предприятията на частници, сега пък ще купуват за сметка на държавата фалиралите и обезкостени вече заводи.
Аз ли не разбирам "стратегията" на тия бсп-ненормалници или те наистина мислят, чемогат да продадат всякаква глупост на обществото.
Мизерници проклети, искат да довършат държавата ... чрез реиндустриализация!
Навремето неграмотните шумкари застроиха България със всякакви ненужни, но "мащабни" и грандомански фабрики, които нито имаха суровини, нито -пазари...
Сега червената лудост и/или глупост (простотия) се развихря с нова страшна сила, поне додето не се изметат пак от властта - надявам се задълго!
26 Януари 2014 20:29
"Не читал, тем не менее осуждаю!" - това повтаря Хърсев откакто обърна палачинката. Преди беше на "Не читал, тем не менее подкрепляю!".
26 Януари 2014 20:39
дъртреалист
26 Яну 2014 19:51

НЯМАМЕ от никого заявено желание да позитивно развитие в държавата ни...

Напротив, всички "заявяват желание", ама само заявяват.
26 Януари 2014 20:47
Според автора, явно "наливането" на Държавни средства в GM-Opel-Vauxhall и Renault-Nissan са изключение.
Вероятно за потвърждаване на правилото.
Опс, да не забравим и "некои банки" в САЩ, дето бяха в състояние "манджа с грозде"...

Как беше сентенцията - "Това което е позволено на Юпитер..."
Абе я направо на латински - Quod licet Jovi, non licet bovi!
(турнах "увсъ", щото емотикон за говедо/вол нямаме, а за бик - хептен)
26 Януари 2014 20:56
Ако приемем ,че сегашното положение в държавата България, пък и за ЕС се отнася, е политико-икономическа зима,защо не преосмислим мисълта на Ботев от фейлетона му Политическа зима, а именно : .....в тая студена /политическа/ зима на човек му трябва топла соба,комат хляб и една от тия две болести или млада жена или стар равматизъм.
26 Януари 2014 20:58
Знаем ние много добре какво е индустриализация. Индустриализация е да има много и големи заводи с много бетон, които произвеждат много и големи неща с много чугун и дават работа на много хора. Частниците и многонационалните корпорации ни залъгват с глупости - услуги, дребни джвъчки, интелектуални продукти и други измишльотини. И затова държавата трябва да извърши реиндустриализацията. Има само един малък проблем - на времето СССР ни изкупуваше индустриалната продукция и ни даваше срещу нея нефт, газ и други суровини за индустрията. Сега Русия търгува на световните пазари с конвертируема валута, но ние вярваме, че Правителството на др. Орешарски ще се договори с руското правителство да се върнат старите търговски отношения от времето на СИВ, та да си имаме и суровини, и пазари за реиндустриализацията!
26 Януари 2014 20:58
* Според тази теория икономическите дейности се делят на три сектора: първичен (добиване на природни и аграрни продукти), вторичен (преработване) и третичен (услуги). Според това кой сектор доминира, се различават първична, вторична и третична цивилизация.


Въпросът е какво се прави, когато първичният ти сектор запада, вторичният е разпродаден за скрап, а никой отвън не иска да купува ти услугите на третичния?
Демек ние към коя цивилизация се числим?
26 Януари 2014 21:01
В интерес на всички български граждани е българското правителство да прави колкото се може по-малко, каквото и да е. Хеле пък депесарското правителство.
26 Януари 2014 21:06
ИПИотите пак накацаха.
26 Януари 2014 21:09
"Индустриализация" има, когато има превес на производството на Средства за производство!!!
26 Януари 2014 21:13
Другаде го стяга Хърсев - повече реален сектор означава рязко съкращаване до нормалните 10% на разрасналия се до уродливи размери финансов сектор и подчиняването му на нуждите на производството. Нито един паразитен сектор не обича да му отрежат изобилните благини, на които е свикнал от десетилетия.
Но вече въпросът е - "или-или".
26 Януари 2014 21:20
Реиндустриализация можеше да се мисли до към 1998 -2000 някъде, вече е прекеленно късно, изпуснали сме последният влак!Няма смисъл, ще купуваме машини от германците, ще градим неконкурентноспособна индустрия и ще продаваме скраб после!
26 Януари 2014 21:49
Правилно сиско, само туризъм и малко селско стопанство ни се полага.
Аз даже предлагам да разкараме тия китайци с техните коли от Ловеч, само ни развалят специализацията. Вместо това може просто да купуваме от румънците Дачии, а в замяна те ще почиват по Варненско.
И край Пловдив може да се разкарат доста заводи, например какво си позволява тоя Либхер там?! Вместо да произвежда домати, прави хладилници!
26 Януари 2014 22:01
Вместо да произвежда домати, прави хладилници!

Han, ние сме по услугите - няма нищо да произвеждаме, само ще внасяме и продаваме.
26 Януари 2014 22:20
Според автора, явно "наливането" на Държавни средства в GM-Opel-Vauxhall и Renault-Nissan са изключение.
пак йезуитстваш Олде, паак!
нерде Ямбол, нерде Станбул - къде видя приликата между ХИМКО и цитираните от теб компании? А и съм сигурен, че ти е известно, но "удобно" премълчаваш факта, че много от подпомогнатите, с пари на данъкоплатците, вече ги върнаха с лихвите.
Да не би да очакваш другарите дето ще делнат сега 50 млн и те така да ги върнат?
26 Януари 2014 22:22
Аз го гледам от друг ъгъл - все повече хора се уволняват от производствата, защото същите се автоматизират и оптимизират на световно ниво.
От тук - какво ще ги правим излишните хора ? Услуги, услуги, ама и там има автоматизация ...
26 Януари 2014 22:23
Mick, Romell и Другар , вие сте върхът. Господин Хърсев теоретизира и вероятно е прав, но това няма връзка с намеренията на правителството т.е. мафията. Благодаря.
26 Януари 2014 22:28
много от подпомогнатите, с пари на данъкоплатците, вече ги върнаха с лихвите.


Did General Motors Really Repay Its Taxpayer Bailout?
Натисни тук

Should GM repay $10B rescue cost? CEO says no
Натисни тук
26 Януари 2014 22:34
Тези дето ограбиха и деиндустриализираха страната с приватизация, да върнат парите, с лихвите, на общините (десетки печелившите предприятия зорлем фалираха в ръцете на хора като г-н Банев), та да си направят хората там поне по едно общинско предприятие. Хич няма да е зле.
Пък може и с общински 3D принтери да се оборудват, и те ви реиндустриализация.
Е хайде, "стратези" на прехода, връщайте! Връщайте, защото всички предприятия бяха държавни не партийни.
26 Януари 2014 22:58
И с туризъм не става , много конкуренция, турците с ефтина лира, хървати и черногорци с по топло, хубаво и близко море, гърците с много острови....и туризма няма бъдеще.Можем само в селското стопанство да пробием, но трябва да приемем останалите европейци за врагове, за конкуренти за унищожаване , а не като партньори и приятели, но управниците ни нямат толкова кураж.
26 Януари 2014 22:59
OLDMAD
26 Януари 2014 20:47
Нерде България, нерде УСА. В този форум най- ми харесват екземплярите, които пиошат по формулата: "Видяла жабата че подковават вола, вдигнала и тя крак".
27 Януари 2014 01:45
Han моите адмирации за това.
'Другаде го стяга Хърсев - повече реален сектор означава рязко съкращаване до нормалните 10% на разрасналия
се до уродливи размери финансов сектор и подчиняването му на нуждите на производството.
Нито един паразитен сектор не обича да му отрежат изобилните благини, на които е свикнал от десетилетия.'

Наистина така наречената реиндустриализация ми прилича по скоро на нова далавера със събраните данъци отколкото опит за въстановяване на икономиката.
Нещо като наливане на вода в морето. Ако някой виден капиталист ( бивш номенклатурчик) е искал това предприятие да работи, досега трябваше да го е вдигнал на крака.
27 Януари 2014 02:03
Толкова безмислена ТИРАДА отдавна не бях чел. Прочетох я два пъти с надежда да намеря причината за нейното написване. Показаната диаграма идва като оправдание за тоталната деиндустриализация, която ни спретнаха нашите демократи, под “ мъдрото“ ръководство на нашите американски и европейски съветници. Резултатите, макар и известни, не пречат да глаголствуваме по темата, щото журналисти, политолози, политици и всякакви лидери се споиха в мащабното звено на услугите, да ни веселят, да ни забавляват, да си правят фелацио, да си вадят тестиците през гърлото и т.н и т.н. когато умираме буквално от студ, от липса на качествена храна и на лекарства. А наглостта на нашите “просветители“ чиито наставления бликат от многобройните медии е просто безгранична.
А знае се, че думите на истината са прости. Парите и богатството се създават в производтвената сфера, услугите само го преразпределят. Докато нас ни деиндустриализираха планово, Турция направи невероятен икономически бум, с което доказа на всички тъпи глави в държавата, точно обратното на това, което се твърди в настоящата статията. Докато алчните западни индустриалци изнасяха производството си в источните страни, където реализираха космически печалби, то последните се научиха да произвеждат и станаха достатъчно силни във всяко отношение, ние останахме само с празнодърдорковците.
27 Януари 2014 02:41
Абе няма ре, почва на зелено, в Странджа.
27 Януари 2014 02:46
Хърсев започва да се ориентира все по-добре в обстановката.
Още малко му остава за да стигне до простия извод, че на една значителна част от работниците е по-добре да им се плаща за да не работят.
27 Януари 2014 03:05
ред.
То пък що ли.
.

27 Януари 2014 07:52
Още малко му остава за да стигне до простия извод, че на една значителна част от работниците е по-добре да им се плаща за да не работят.

То, това още бай Тошо, го знаеше. Ама, нали било неефективно, и затова соца бил фалирал. Това е основата (А и Б) на новата идеология, като - кой не скача е червен.
ПП Всъщност, знае го добре и Хърсев, нали той предлагаше излишните да одат в лагери, за преквалификация
27 Януари 2014 08:15
Съпоставките с индустрията от времето на СИВ са безсмислени.
За нова индустриализация се искат две неща:
Първо - пазарна ниша. Ако ще се произвеждат хладилници срещу 50 марки - ще се наложи да се продават на ескимоси за иглута. Търговска марка и т.н.
Второ - инвестиция в оборудване, обучение на персонал. Нещо, което за нашто бизнесмен е като свинкя в джамия.
Хърсевчето изпуска варианта подизпълнителни производства към чужди концерни с наложени съществуващи марки и пазари, със съответната специализация.
България AGV не може да произвежда, но може фирми да работят като подизпълнители за тях - такива примери много.
Въпрос и на държавна политика обаче, която да не ръкопляска, че ИКЕА дошли у нас като франчайз, да пробутват ента употреба мебели.
27 Януари 2014 08:22
Мале, мале колко мъка има по този свят? Индустрия на латински, българските земеделци по времето на Великата депресия и как не е необходимо да имаш индустрия, а само финанси. Финансовите потоци щели спасят света, а индустрията не съществувала. Неолиберален бълвоч.
27 Януари 2014 08:30
Финансовите потоци щели спасят света

ъхъм - като Мидас от гречката митология, дето щял да се самоизяде, щото станал целио златен. Но и да продаваш хладилници за иглута - дело нестоящее.
Фючърсите са най-сладката благина - какво ще се случи след 20 години, обърнато в сегашни материални блага.
27 Януари 2014 08:54
Абе къде се мерите с GM вие нормални ли сте ??? GM има капитализация от 50 милиарда ... кое в България струва толкова ? Видяла жабата, че подковават коня и тя дигнала крак ...
27 Януари 2014 09:27
но ние вярваме, че Правителството на др. Орешарски ще се договори с руското правителство да се върнат старите търговски отношения от времето на СИВ, та да си имаме и суровини, и пазари за реиндустриализацията!
Одобрявам.Звучи ми някак...мащабно.
27 Януари 2014 09:43
Още не сме изплатили докрай дълговете, в които затъна държавата при последната реиндустриализация от 80-те години на ХХ в., когато "построихме още една България".
Като гледам България гаче е с най-малко дългове в сравенение с развития Запад. И тоз автор иска една държава, каквато няма нигде по света с пазарна икономика. Със сигурност Северна Корея е с най-малко дългове.
Само една справка за докторот по икономика. В началото на 80-те България имаше 2 милиарда.200 милиона дълг (сведение от Швейцарска банка дадено на швейцарци, които основаха първата чужда компания "Тангра" към "Хемус"-Бургас) , нищожен за възможностите и. До тогава беше извършена огромна индустриализация - всички гиганти - Нефтохим, Кремиковци, другите химически заводи (Видин, Полихим-Девня, Ямбол, Свищов), заводите от електрониката и машиностроенето, корабостроенето бяха построени. И дългът беше толкова малък. С идването на Горбачов, когато под влияние на либералните икономисти Гайдар, Немцов и др. той започна да нарушава договореностите, тогава започна да се трупа дълът. Като доФтУр по икономика той би трябвало да знае тези данни.
Явно някои наши велики мислители не могат да се отърсят от либералните икономически идеи, които все повече показват своята несъстоятелсност. Хубаво е да се гледат реалностите - какво беше построено за 24 години по време на социализма и какво през тези 24 години по време капитализма. През последния период освен хотели и молове почти нищо. Повечето инвестиции са в областта на търговията, а не на производството. Затова навремето бюджетът се пълнеше от производство, а срга от ДДС, което някой не е успял да го скрие.
27 Януари 2014 09:53
Само не разбрах как тарикатите от бесепето оцениха този боклучарник наречен Химко, на цели 50 милиона.
27 Януари 2014 10:30
Ако не друго-поне един полезен цитат има в статията.
Сега ще мога спокойно да наричам "голям тъпак" всеки, който се вайка, че някой щял да се "нагуши" с държавните милиони.
Без да ме санкционират, щото ще цитирам Хърсев.
Вече имам предвид и конкретната растителност.
27 Януари 2014 10:54
Въпрос и на държавна политика обаче, която да не ръкопляска, че ИКЕА дошли у нас като франчайз, да пробутват ента употреба мебели.
Ти ходил ли си в някоя друга Икеа освен тази ан околовръстното, че се пениш за мебелите, които продава? Щото аз съм бил в Икеа -Плимут -САЩ, Икеа между Фюрт и Нюрнберг (от там си купих доста неща), Икеа на магистрала No 1 в Будапеща. Дължа да те уведомя, че стоките са едни и същи, даже шведските кюфтенца в ресторанта са едни и същи. Не знам, обаче дали и там предлагаха английска закуска за 0.99 ст. с безплатно кафе, както у нас до 10 часа. Там съм ходил в по-късен час.
27 Януари 2014 10:57
Комунистите имат склонността винаги да използват много сложни думи, когато имат предвид класически пладнешки грабеж: ПАРТИЗАНСКА ВИЗИТА НА ПЛАНИНСКА МАНДРА, ЕКСПРОПРИАЦИЯ, НАЦИОАНАЛИЗАЦИЯ, МАСОВА ПРИВАТИЗАЦИЯ, ТРОЙНА КОАЛИЦИЯ, РЕИНДУСТРИАЛИЗАЦИЯ... ***
27 Януари 2014 11:37
За да може социалистите( да ги бие господ) да разграбят построеното в НРБ , трябваше да проведат тая психооперация по очернянето на индустрията , мантрата със "соц мастодонтите", апк -тата и прочие глупости. Пак тогава измислиха и мита за 10те милиарда дълг. Дори и Хърсев припява на това като пълен....( по принцип в Бг има много малко добри икономисти). Сега другата тъпанарщина е " бесепарите разграбиха заводите , сега пак ще ни ограбят". Хубаво , ама пичове , в лайн=та сте. Верно свикнали сте, някои дори са мутирали до степен , че им харесва, ама или трябва да се напрегнете или ще си седите вечно там. Ако искаме да има България - индустриализация ако не - някои ще са живи да видят спускането на завесата...А за това , че нямаше "социалисти" вкарани в панделата е отговорен единствено БСП електората. Въпроса за възмездието е съвсем отделен от това накъде ще върви тая страна.
27 Януари 2014 11:37
Хубаво е да се гледат реалностите - какво беше построено за 24 години по време на социализма и какво през тези 24 години по време капитализма.

И кой плати цената на построеното по време на социализма ? Що се правите на утрепани ? Без Великия Съветски съюз и евтините ресурси щяхме курници да строим ... като сега ...
За развитие на индустрията трябват РЕСУРСИ - тва се учи по география прогимназията ...
27 Януари 2014 11:47
„Още не сме изплатили докрай дълговете, в които затъна държавата при последната реиндустриализация от 80-те години на ХХ в., когато "построихме още една България".”

Въобще не става дума за някаква реиндустриализация през 80-те години на ХХ в.,! Това беше мегаломанщина надхвърляща финансовите възможности за изпълнение на нови проекти.Няма как да го наречеш освен недомислица и се нарича голо „политическо решение” зад каквото винаги наднича глупост или лъжа.Това в никакъв случай не може да се определи,като РЕиндустриализация,а продължение на индустриализацията в грешната за България посока.Такава мегаломанщина се е проявявала в историческото време там,където има продължително застояване във властта на някой около който се хранят пазещите го плъхове,а той е оглупял от мания за величие.Има достатъчно много примери за меголомания в строителството на каквото и да е.Развиването на индустрията е практически непрекъснат процес,който е съпътстван с естествена деиндустриализация – по различни причини.
Ето една примерна схема на деиндустриализация в мрежата,където са показани „секторите”.
Натисни тук
Хърсев трябваше да обясни,като д-р на ик.нАуки и за да стане по-ясно, за извършената умишлена и неестествена ДЕИНДУСТРИАЛИЗАЦИЯ,което стана с ПОЛИТИЧЕСКО РЕШЕНИЕ.Като следствие икономическия статус на България се срива стремително надолу!! Сега отново се появява кух политически лозунг за курс към РЕиндустриализация,който няма икономически смисъл. Хубаво беше Хърсев да обясни причината за трудно плащане на старите дълговете,а пък се пръкнаха „корпоративни милионери” без корпорации с пари от ДЕиндустриализация и допълнителни "бонуси",която не се замести с нищо,но „кухите” милионери живеят щастливо? Дали помисли „експерта” за какво става дума,когато съвсем неграмотно си слагаше подписа под някакъв план на двама световнонеизвестни икономисти,нямащи понятие от съществуващата икономика тук и начинът на тогавашното ù управление?!? Сигурно не си е давал сметка,че е използван като будала с още 28, досущ като него и много по-големи от него „експерти” ? Подписи послужили за предварителна експертна база при взимане на „политическо решение” с което сега всички помияри „работещи политика” нагло се оправдават.
27 Януари 2014 12:09
и извежда България сред най-бързо развиващите се страни в Европа
E те тая глупост ми напомня истинската новина от онова време, че България била удвоила трамвайните си линии, за всеобщо учудване на западноевропейците. А то какво било - просто сме били купили още един трамвай.
27 Януари 2014 12:17
Другари, както вече се изказах вчера, индустриализацията на социалистическа България се осъществи благодарение на СИВ и братската помощ на великия СССР. Като ги разтури архипредателят Горбачов, свърши и индустриализацията. Сега сме изправени пред много по-неблагоприятно международно положение. Като си спомняме с умиление за индустриализацията и за пушещите комини, трябва да отичтаме, че почти всички от тези предприятия не можеха да съществуват без СИВ - било защото можеха да си намерят пазари само в СИВ, било защото имаха пазари на Запад, но бяха конкурентноспособни само заради евтините суровини от СИВ. Сега Партията и правителството са изправени пред тежката задача да извършат реиндустриализацията без СИВ и без братска помощ. Кажете как да стане, другари, да помогнем с идеи!
27 Януари 2014 12:57
Няма ключови думи като "High Value-Added". Прочита е губене на време! Например в какъв контекст се използва High Value-Added Industries за Сингапур:
High Value-Added Industries To Drive Growth
In order to maintain economic growth and to overcome reduced international competitiveness in traditional manufacturing, Singapore will have to shift to increasingly high value-added industries in the coming years. In our view, chemicals, electronics, biomedical manufacturing and HQ & professional services will be key growth sectors in the coming decade.
27 Януари 2014 14:06
Каквото и да ви говорят става въпрос за кражби. Ще бетонират Странджа и с това реиндустриализацията ще се изчерпи.
27 Януари 2014 15:09
Реиндустриализaция по български: дa купим фалиралите предприятия от нашите хора; наши фирми да участват във възстановянането им с държавни, разбирай на всички нас пари и след това да продадем същите тези предприятия пак на наши хора за жълти стотинки.
27 Януари 2014 15:12
Кучето влезе заради заглавието, Авторът е с точен коментар...
Тази "политика" е нееднозначна и твърде притворна...
Станишев и стойневчетата не сещат от "възстановяване и балансирано развитие на вече изтърваното" и обективно, това е така...
Те просто я адресират към днешна дата и предизборно, до ветераните в БСП, ДПС и "периферията"...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД