Сигурно ви е писнало да слушате за "калинките" във властта, превърнали се в нарицателно за назначаване на "свои хора" в администрацията.
Всяко ново правителство ритуално обещава да спре това, за да възтържествува справедливостта и да се назначават само можещи и знаещи. Задължително поема ангажимент да сложи ред в администрацията и най-вече да я намали. И винаги се случва точно обратното. Новите структури и постове никнат като гъби.
За последните 17 години броят на административните структури в страната се е увеличил двойно. През 1996 г. е имало 55 държавни институции, през 2003 г. стават 140. Миналата година са били 114.
На практика няма управляващи, които да не са допринесли за раздуването на армията на чиновниците, докато лицемерно говорят пред избирателите си как ще я намалят и ще подобрят обслужването на гражданите. Специалното министерство на държавната администрация бе създадено през 1997 г. по време на управлението на Иван Костов. Министри са били Марио Тагарински, самият Костов заедно с премиерстването, Димитър Калчев, Николай Василев. Това ведомство осмисли съществуването си най-вече след влизането ни в Европейския съюз. Усвояването на пари по програмата "Административен капацитет" осмисли живота на съответния министър, зам.-министри и обръчите им от пиарски фирми. Спойката се оказа толкова здрава, че успя да положи темелите и на настоящото правителство. А иначе формално погледнато, по програма "Административен капацитет" от 2007 г. досега са усвоени 146 млн. лева. Не е като във фонд "Земеделие", но очевидно си струва. Откакто се е заговорило за електронно правителство пък, ей така са изтекли 1 милиард лева.
Кабинетът на тройната коалиция създаде специално Министерство на бедствията и авариите и ДАНС. Класическият и устойчив трик за раздуване на администрацията са назначенията на допълнително щатно разписание и с консултантски договори. След оставката на правителството на Бойко Борисов бяха изнесени данни, че при управлението на ГЕРБ
от 6000 държавни служители са сменени 2800
От тях 2240 са назначени без конкурс. Само в Министерството на икономиката са били освободени 300 души, новоназначените са били 500, от тях 400 без конкурс. От 65 служители в Агенцията за устойчиво енергийно развитие са били уволнени 21, назначени са 37, от тях 7 на ръководен пост, от които нито един с конкурс.
Настоящото правителство направи няколко ярки кадрови гафа, но пък написа стратегия за реформа в администрацията, в която ясно се казва, че тя е в колапс. Армията от хиляди чиновници работи неефективно, раздуват се щатове, липсва прозрачност, електронното управление не действа, а грешките остават безнаказани. Това са констатации от документа. И докато говорят всичко това, в правителството на Орешарски продължават на високи темпове да създават нови и нови структури. Няма и помен от думите на лидера на БСП Сергей Станишев, че критерият при новите назначения ще е много ясен - професионализъм и начин на подбор на кадрите. Нито пък за планираното закриване на държавни агенции и 10% намаляване на чиновниците. Не че това са единствените му думи, от които няма и помен.
Новото правителство се разшири с Министерството на инвестиционното проектиране, което вече осми месец не може да си стъпи на краката. Вливането на ГДБОП в ДАНС и създаването на Агенцията за подслушване бе следващото набъбване на администрацията при това управление. Това, което е ясно, е, че преназначаването на тези служители ще ни струва доста по-скъпо, тъй като бившите антимафиоти и служителите на закритата специализирана дирекция "Оперативни технически операции" получават по-високи заплати в държавните агенции. В същото време се запазиха структурите за подслушване в ДАНС и двете разузнавания, което направи реформата безсмислена. Такива ще са и плановете на правителството да създадат разузнавателен борд, национален център по сигурността и одитно звено към Съвета по сигурност към МС. Всичко това ще доведе до допълнително назначаване на чиновници с най-високи заплати в администрацията.
Не по-различно стои въпросът с конкурсите
в администрацията. Вече 4 години не е провеждан централизиран конкурс за младши експерти и няма изгледи скоро да се случи. В едно от последните си решения за миналата година кабинетът отвори врати за ново раздуване на щата, като отказа постепенно да намалява работещите извън утвърдената численост на министерствата. Изненадващо министрите промениха Постановление №66, с което отмениха текстовете за автоматично закриване на незаетите и освободените длъжности в т.нар. допълнително щатно разписание. Така назначените по този начин могат да достигнат до 10% от годишната средносписъчна численост на персонала. По този начин по времето на тройната коалиция бяха назначени без конкурс 2473 души, които получаваха минимална работна заплата, но и бонуси.
В редица министерства вече се прилагат доста успешно схеми за заобикаляне на конкурсното начало при назначенията. Една от най-използваните е назначаването чрез заместване. Схемата позволява нашият човек да бъде назначен временно на мястото на разболял се чиновник, тъй като с министерска заповед се определя, че мястото е важно и не може да стои празно. Няма конкурс, няма изисквания за ценз и стаж. Докато болният чиновник се лекува, се организира вътрешен конкурс за директорски пост. Разбира се, на него вече има право да се яви и заместникът, който "изненадващо" спечелва. Така хем нашият човек си има добре място, хем болният може да се върне спокойно на работа.
Другият способ е
командироването от една администрация в друга
За това е нужно само дадено министерство да си поиска определен служител, а той да се съгласи. Така един чиновник, влязъл в някоя изпълнителна агенция на ниска длъжност, след преместването може да бъде назначен и за директор на дирекцията.
Разбира се, тези неща няма как да ги прочетете в стратегията на правителството за реформа на администрацията до 2020 г. В нея има наивни идеи като публично порицание на провинилите са държавни служители, но нищо конкретно, което да намали бюрокрацията и армията от чиновници. Изграждането на електронното правителство продължава да е мираж. По всичко изглежда - през 2020 г. отново ще броим с колко са се увеличили чиновниците в очакване на новата стратегия.