Става ли въпрос за градската среда, единно мнение няма, особено когато на прицел е важно място като центъра на София. Сблъскахме се с подобни противоборства както в архитектурната гилдия, така и сред гражданското общество, когато на "Витошка" изникна фонтан, когато се ремонтира Южният парк, при всяка нова метростанция. Наред с резултата всеки път се критикува и навикът на Столична община да заобикаля конкурсното начало в тези начинания. На този фон беше очаквано, че конкурсът за нов облик на четирите най-знакови зони в центъра на столицата ще се следи с особен интерес.
Спечелилите проекти бяха представени в края на миналата седмица. Накратко: Перловската река ще се напълни, няколко подземни паркинга ще приютят колите в центъра, тунел ще поеме трафика пред НХА, трамваят по "Графа" става пенсионерска атракция и ще се движи с 10 км/ч, в градинката на "Кристал" ще има езеро, а зелени площади и артцентрове ще изпълнят сърцето на София. Състезателният дух обаче не усмири критиците, даже напротив - единодушието във всеобщото неодобрение за първи път изглежда пълно. Професионалните оценки на гилдията бяха в диапазона от "шменти капели" до "мечтания".
"Този конкурс е пълна трагедия. Това е пример как нашето съзнание е изостанало, и то с векове назад", коментира арх. Михаил Петков, който вече се срамува, че е член на Съюза на архитектите (председателят на съюза Георги Бакалов беше председател на журито на конкурса). По думите му София се нуждае от проектиране, а не от паркоустройство, каквото ни се предлага в момента. За част от по-радикалните идеи като напълването на Перловската река арх. Петков също изрази негативно мнение. "Отдолу няма канализация,
реката носи цялата мръсотия
и е лоша идея да се напълни. И не само това, но от двете й страни има огромен поток от коли и това е една от най-мръсните зони в София", коментира той. Скептичен е и за идеите за подземни паркинги. "Този зад опашката на Коня, ако се направи, ще стане голяма дупка и ще трябва да се унищожат входовете на сградите отзад, а този на овала на "Св. Александър Невски" няма как да стане, защото отзад има толкова много археология", казва архитектът.
Арх. Димитър Димитров, който също е участвал в конкурса (в неговия проект трамваят по "Графа" се спира), смята, че София ще продължи да се задръства. "Да вземем плочите с имена на знаменити българи на площада около храм-паметника "Св. Александър Невски". Първо, това значи да се избият паветата, които са емблематични за столицата, и да се заменят с такива, които най-вероятно ще бъдат разграбени за една нощ", обясни той. Запълването на Перловската река според него ще доведе до проблеми, защото трябва да се помисли за много сериозна изолация, а и сега това е просто един канал. "София трябва да се направи единна, а с тази работа на парче животът в столицата се влошава", коментира той. По неговото мнение е по-добре резултатите да се отменят и да се започне наново, когато има ясна концепция, защото сега всичко е "шменти капели".
Според арх. Борислав Загорски проектите са мечтателски и едва ли ще се реализират. "Аз не съм от София и в проекта за "Царя" ми прави впечатление, че се заличава емблематична зона,
махат се и жълтите павета,
което е дори незаконно, защото те са национално богатство", обясни той. И Загорски е на мнение, че като цяло конкурсът е разпокъсан и се предлага основно благоустройство - все едно целта е да се ремонтират тротоарите, а не да се достигне до комуникационно решение на проблемите в града.
Друга част от гилдията се въздържа да коментира самите проекти, но има възражения срещу процедурата по провеждане на конкурса. Арх. Ангел Захариев от група "Град" коментира, че е положително, че има конкурс, но всичко останало е ретроградно жури и нова доза боза за софиянци. "Този конкурс е опорочен още с неговото обявяване, с промяната на правилата му в движение, с резултатите - заради състава и начина на избор на жури. Всички наши съображения относно конкурсната програма сме ги изказали преди 7 месеца. За съжаление резултатите оправдаха нашите опасения - обидно кратък срок за такава сложна и отговорна материя, неясни цели, зони паметници на културата, включени в конкурса без ясен регламент, недостатъчно квалифицирано жури, което да застане с името си зад промяната на София", написа той в свой коментар до в. "Сега".
Критика към процедурата по провеждане на конкурса изразяват и от сдружение "Трансформатори". "Като цяло мнението ни е, че подобен конкурс следваше да бъде проведен след обществени обсъждания и дебат за обхвата му. Абсолютно недопустимо е задача от подобен ранг
да бъде обявена тихомълком
със срок, по-кратък от 2 месеца. Липсваше пиар на конкурса и голяма част от колегията разбра със закъснение", коментира и арх. Валери Гюров от сдружение "Трансформатори". Оттам отказват да коментират самите проекти, защото не би било коректно. "Но едно е сигурно - не може да се очаква високо качество в подобен срок. Минималният срок за качествено проучване и проектиране е 3 месеца. Можеше да бъде помислено в посока конкурсът да е за мастърплан за развитието на централна градска част, а едва след това да се проектират в детайли зоните", смята още Гюров.
Дори един от победителите в конкурса арх. Стефан Добрев коментира, че не е трябвало да се прави всичко на парче, защото така резултатът никога няма да е удовлетворяващ. Той спечели с проекта си зона 1 с едно от най-радикалните предложения - да се запълни Перловската река, което доста разбуни духовете.
Въпреки критиките главният архитект на София Петър Диков коментира пред "Сега", че проектите са хубави, но угодия никога няма. "Нямам намерение да отстъпвам от това, което сме започнали. Определянето на зоните е правилно, а и за първи път имам и конкурс, в който трябва да се развият и идеи", обясни той. В следващите дни предстои да се чуе мнението и на гражданите. Така или иначе пътят на проектите е дълъг и дори не е ясно кога те ще са факт. За тях София очаква 100 млн. лв. от новата оперативна програма "Региони в растеж". Оптимистичната прогноза е през 2016 г. да ги видим реализирани.
|
|