:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,288
Активни 656
Страници 20,755
За един ден 1,302,066
Метаморфози

Идеите за промяна на центъра на София - от "шменти капели" до "мечти"

Дори и част от победителите в конкурса разкритикуваха липсата на единна концепция
Другата невралгична точка на новия център на София - тунелът пред НХА, трудно ще бъде реализиран.
Става ли въпрос за градската среда, единно мнение няма, особено когато на прицел е важно място като центъра на София. Сблъскахме се с подобни противоборства както в архитектурната гилдия, така и сред гражданското общество, когато на "Витошка" изникна фонтан, когато се ремонтира Южният парк, при всяка нова метростанция. Наред с резултата всеки път се критикува и навикът на Столична община да заобикаля конкурсното начало в тези начинания. На този фон беше очаквано, че конкурсът за нов облик на четирите най-знакови зони в центъра на столицата ще се следи с особен интерес.

Спечелилите проекти бяха представени в края на миналата седмица. Накратко: Перловската река ще се напълни, няколко подземни паркинга ще приютят колите в центъра, тунел ще поеме трафика пред НХА, трамваят по "Графа" става пенсионерска атракция и ще се движи с 10 км/ч, в градинката на "Кристал" ще има езеро, а зелени площади и артцентрове ще изпълнят сърцето на София. Състезателният дух обаче не усмири критиците, даже напротив - единодушието във всеобщото неодобрение за първи път изглежда пълно. Професионалните оценки на гилдията бяха в диапазона от "шменти капели" до "мечтания".

"Този конкурс е пълна трагедия. Това е пример как нашето съзнание е изостанало, и то с векове назад", коментира арх. Михаил Петков, който вече се срамува, че е член на Съюза на архитектите (председателят на съюза Георги Бакалов беше председател на журито на конкурса). По думите му София се нуждае от проектиране, а не от паркоустройство, каквото ни се предлага в момента. За част от по-радикалните идеи като напълването на Перловската река арх. Петков също изрази негативно мнение. "Отдолу няма канализация,



реката носи цялата мръсотия



и е лоша идея да се напълни. И не само това, но от двете й страни има огромен поток от коли и това е една от най-мръсните зони в София", коментира той. Скептичен е и за идеите за подземни паркинги. "Този зад опашката на Коня, ако се направи, ще стане голяма дупка и ще трябва да се унищожат входовете на сградите отзад, а този на овала на "Св. Александър Невски" няма как да стане, защото отзад има толкова много археология", казва архитектът.

Арх. Димитър Димитров, който също е участвал в конкурса (в неговия проект трамваят по "Графа" се спира), смята, че София ще продължи да се задръства. "Да вземем плочите с имена на знаменити българи на площада около храм-паметника "Св. Александър Невски". Първо, това значи да се избият паветата, които са емблематични за столицата, и да се заменят с такива, които най-вероятно ще бъдат разграбени за една нощ", обясни той. Запълването на Перловската река според него ще доведе до проблеми, защото трябва да се помисли за много сериозна изолация, а и сега това е просто един канал. "София трябва да се направи единна, а с тази работа на парче животът в столицата се влошава", коментира той. По неговото мнение е по-добре резултатите да се отменят и да се започне наново, когато има ясна концепция, защото сега всичко е "шменти капели".

Според арх. Борислав Загорски проектите са мечтателски и едва ли ще се реализират. "Аз не съм от София и в проекта за "Царя" ми прави впечатление, че се заличава емблематична зона,



махат се и жълтите павета,



което е дори незаконно, защото те са национално богатство", обясни той. И Загорски е на мнение, че като цяло конкурсът е разпокъсан и се предлага основно благоустройство - все едно целта е да се ремонтират тротоарите, а не да се достигне до комуникационно решение на проблемите в града.

Друга част от гилдията се въздържа да коментира самите проекти, но има възражения срещу процедурата по провеждане на конкурса. Арх. Ангел Захариев от група "Град" коментира, че е положително, че има конкурс, но всичко останало е ретроградно жури и нова доза боза за софиянци. "Този конкурс е опорочен още с неговото обявяване, с промяната на правилата му в движение, с резултатите - заради състава и начина на избор на жури. Всички наши съображения относно конкурсната програма сме ги изказали преди 7 месеца. За съжаление резултатите оправдаха нашите опасения - обидно кратък срок за такава сложна и отговорна материя, неясни цели, зони паметници на културата, включени в конкурса без ясен регламент, недостатъчно квалифицирано жури, което да застане с името си зад промяната на София", написа той в свой коментар до в. "Сега".

Критика към процедурата по провеждане на конкурса изразяват и от сдружение "Трансформатори". "Като цяло мнението ни е, че подобен конкурс следваше да бъде проведен след обществени обсъждания и дебат за обхвата му. Абсолютно недопустимо е задача от подобен ранг



да бъде обявена тихомълком



със срок, по-кратък от 2 месеца. Липсваше пиар на конкурса и голяма част от колегията разбра със закъснение", коментира и арх. Валери Гюров от сдружение "Трансформатори". Оттам отказват да коментират самите проекти, защото не би било коректно. "Но едно е сигурно - не може да се очаква високо качество в подобен срок. Минималният срок за качествено проучване и проектиране е 3 месеца. Можеше да бъде помислено в посока конкурсът да е за мастърплан за развитието на централна градска част, а едва след това да се проектират в детайли зоните", смята още Гюров.

Дори един от победителите в конкурса арх. Стефан Добрев коментира, че не е трябвало да се прави всичко на парче, защото така резултатът никога няма да е удовлетворяващ. Той спечели с проекта си зона 1 с едно от най-радикалните предложения - да се запълни Перловската река, което доста разбуни духовете.

Въпреки критиките главният архитект на София Петър Диков коментира пред "Сега", че проектите са хубави, но угодия никога няма. "Нямам намерение да отстъпвам от това, което сме започнали. Определянето на зоните е правилно, а и за първи път имам и конкурс, в който трябва да се развият и идеи", обясни той. В следващите дни предстои да се чуе мнението и на гражданите. Така или иначе пътят на проектите е дълъг и дори не е ясно кога те ще са факт. За тях София очаква 100 млн. лв. от новата оперативна програма "Региони в растеж". Оптимистичната прогноза е през 2016 г. да ги видим реализирани.
 Идеите за Перловската река разбуниха духовете.
 Колко ли време ще оцелеят златните павета пред "Св. Ал. Невски", преди някой да ги изкърти, питат се архитектите.
 Друга гледна точка към проекта за Градската градина, който също буни духовете.
13
5580
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
30 Януари 2014 20:12
Ами София и сега прилича на кенеф. Та по-лошо не може да стане...
30 Януари 2014 21:04
На кенеф може да прилича жалката ти панелна гарсониера в "Обеля". Облечи си официалния анцуг и слез до София да се поразгледаш. А иначе и на мен ми е чудно как "експертното" жури с един замах е разрешило да се изтърбушат жълтите павета и през ум не им е минало, че са културно наследство.
30 Януари 2014 21:13
Протор, а ти ми намери 20 метра тротоар по центъра без коли и разбити плочки. Ама без да мислиш повече от 10 секунди.
Центърът на София е пълна мизерия, защото една демократична клика от доста години използва столицата за лично забогатяване. Пари има бол, но ефекта не се вижда в обществения център, а по частните палати на витошката яка. И явно на кликата на следващите избори ще й пари под краката, та затова спешно почват да правят грандиозни грозотии.
31 Януари 2014 00:52
София по-красивата чат. А тези жълти павета само развалят пяйзажа
31 Януари 2014 11:41
Не: "шменти капели" и "мечти", а на нещо друго приличат идеите за промяна на центъра на София. Докато се предлага да се похарчат над 100 000 000 (сто милиона) главно за подмяна на тротоарни плочки и подреждането им "на вереф" вместо направо, това си е финансова далавера, а не архитектурно изграждане на столицата на една европейска държава.
31 Януари 2014 13:57
Тия проекти целят огромен грабеж за последно от една оттичаща в канала и осъзнаваща го партия. Самата логика е безумна не заради липсата на интегрирано решение, а за по-логичното - да си оправим това което имаме и тогава да мислим какво ни липсва. Всички проекти залагат на разширяване на водни площи (дадох си труда да разгледам зона по зона и фирма по фирма поне 90% от предложенията). Хайде най-напред да си възстановим: водните площите до НДК, до хотел Рила, всички в Борисовата градина (поне 5-6 са), Южния и Северния паркове, парка Заимов, на Централна гара, градинката Майчин дом до гарата, в подлеза на Левски и Гурко, зад Паметника на Съветската армия и пред него (до алпинеума имаше езерце), убиеца фонтан на Славейков, малката площ която е част от заведението на мястото на мавзолея до алпинеумчето, зад Народната библиотека (много е зле макар и да го има още или вече го няма?), няколкото мини водни площи в пешеходните зони по протежение на Перловската от бул.Мадрид та до НДК, в градинката по диагонал от НДК където беше Валенсианата, по подлезите на бул.България и т.н. и т.н. Пък да видим тогава какво ни липсва и къде да го правим. и да спрем с това развитие на бананова република където всичко се хвърля в центъра 3 на 3км., а зад първия завой е гето.
31 Януари 2014 15:47
Според мен, тези проекти са породени от диващината на П. Диков, манията му да върши глупости, която се гледа с овчи поглед от Фандъкова. Вместо 100 млн. за центъра на София, който и към момента е в приличен вид (изключая липсата на тротоар хем без автомобили, хем със здрави плочки, но това е друга тема), да вземе кметицата да каже за завода за боклук. Който беше обещан още от Бойко Борисов...
Веднага се "връщам в бъдещето" - само да се вдигнат жълтите павета през Двореца, вече не могат да се наредят така. Съвременните български майсторани (които ще бъдат наети от изпълнителите) така ще ги наредят, че до месец ще има коловози и дупки...
П.П. А колко крадене ще падне от страна на изпълнителите, не ми се мисли. Сещам се за вица "Виждаш ли моста над реката? Не! Е, точно тези пари ядем..."
31 Януари 2014 15:53
Това на най-горната снимка, детска количка ли е?
Ако е детска количка, майката как ще я качи по стълбите?
С бутане, нема как да стане.

31 Януари 2014 16:36
Бобърче 31 Януари 2014 15:53
Това на най-горната снимка, детска количка ли е?


За най-голямо съжаление е детска количка. Но, не това е проблема. Истинският проблем е, че нивото на новите зелени площи скрива цокълния етаж на "двореца". Без него се нарушава пропорцията на сградата, а тя е паметник на културата от национално значение. Другия проблем е, че на времето парка е бил с друга форма на алеите.
31 Януари 2014 17:20
"Цокълният" етаж на бившия дворец си е бил под земята. Проблемът е друг. Сътворителите на това архитектурно чудо предвидливо не са представили скици с входа и изхода на тунела. Щото височината му трябва да е достатъчна за нормална мостова конструкция, а това означава 6-7 метрови дупки пред Народната Банка и на бул. Руски пред хотел Балкан с поне 60 метра подход.
31 Януари 2014 17:28
Тези проекти са последни напъни на ГЕРБ да дооткрадне каквото може, а след тях и потоп. Пълна безмислица, липса на каквато и да е идея как ще се развива София и в частност центъра на София.
Между другото обърнете внимание как изчезват дърветата от градината между БНБ и Народния театър.
31 Януари 2014 19:22
Dedovec 31 Януари 2014 17:20
"Цокълният" етаж на бившия дворец си е бил под земята.


Да, бил е. Но след 1944 г. е вече над земята. Като арх. паметник, трябва да се запази във вида в който е заварен, защото по тази логика може да се реставрира и в турския конак, какъвто е бил до 1978 г. или в равна поляна, каквато е била примерно през 16 век. Въпросът е, че се губи мащаба. От ренесанса насам сградите имат тричленение, което при двореца го е нямало и масивния покрив е изглеждал като голяма шапка на нисък човек.

За тунелите: минималната височина е 4,5 м. светло. Да речем, че конструкцията е още метър. Стават 5,5 м. От цокъла на двореца се печелят около 2-2,5 м. Остават поне 3 метра, които трябва да се преодолеят с рампа. При наклон от 5 градуса (максимум), дължината на рампата трябва да е 60 м. Това означава, че ще влиза пред БНБ и ще излиза пред руската църква. Пълни глупости.
31 Януари 2014 19:28
...а някой, някъде дървета да вижда? Кой идиот ще седне на тези пейки през лятото?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД