:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,746,896
Активни 626
Страници 3,363
За един ден 1,302,066
Анализ

Абонатите станаха заложници в "студената война" за парното

Три ведомства спорят за топлата вода, "Топлофикация" София пак затъва
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Въпреки протестите миналата зима нищо в начина на изчисляване на сметките за парно и прогнозните дялове не е променено.
Има ли спасител за столичната "Топлофикация", който веднъж завинаги да сложи ред в делата й - така че хем да е на печалба, хем доволните абонати да са повече от недоволните? И да има, няма да ни огрее скоро. Има страни в Европа, обитавани от щастливи жители с парно, които вярват на доставчиците си и си плащат сметките с охота. В тези страни например имат и по няколко завода за боклук и тяхното строителство не се е проточвало колкото на АЕЦ "Белене".

При нас не може да става умно, лесно, практично. Сега са актуални хаотичните действия на икономическото министерство, на общината и на ДКЕВР, които се опитват да се "надцакат" в опитите да се докажат като работеща институция. Последната заявка на градската управа е, че може да повика чуждестранен консултант, който да предложи външен мениджмънт и дори да прави инвестиции в закъсалото финансово дружество. Схемата подозрително напомня концесията на "Софийска вода" - оспорвана години наред, със съмнения за източване и оплаквания за лошо качество на услугата, но въпреки това непоклатима. Има слухове, че "Топлофикация" може и да бъде продадена. Но този изход изглежда невъзможен в сегашния хаос със сметките и с нормативната база.

Всяка година, след като пристигнат сметките за първите студени месеци, столичното парно е под прицел. Най-често оплакванията са, че фактурите изглеждат надути спрямо потреблението и че няма достатъчна яснота как всъщност се формират.

"От обичайните 130 лв. на месец през зимата за жилище от 64 квадрата сметката ми е скочила двойно - на 260 лева. Сумата от фактурата е за т.нар. прогнозни стойности или за "нероден Петко", каза неотдавна Еленко Божков от ДКЕВР, а скоро след това комисията започна да проверява сметките, които пуска дружеството.

Еленко Божков далеч не е изключение от златното правило на софийското парно - всеки януари с по-висока фактура. Миналата година жалбите срещу топлофикацията за надписани сметки, неясно изчислени прогнозни дялове и изравнителни сметки са достигнали рекордно число - около 13 000, в пъти повече в сравнение с предходни години.

Когато миналата зима имаше взрив от протести, заваляха обещания, че "Топлофикация" ще се поправи. После потънаха в административни боричкания. След протестите Столичната община разработи нова наредба за топлоснабдяването. Според новата методика в нея прогнозните сметки трябваше да се правят върху среднодневно потребление, изчислено на едногодишна база. Това означава, че потребителите ще плащат равни вноски през цялата година, а не както досега - според месечния разход на енергия. Целта бе така да се избегнат ниските сметки през лятото за сметка на



шокиращите фактури през зимата



Как всъщност се определя прогнозният дял? В повечето сгради с етажна собственост уредите се отчитат от топлинните счетоводители веднъж годишно, в края на отоплителния сезон. В тази случаи месечните сметки могат да се изчислят само на база на прогнозно месечно потребление - прогнозен дял, определен въз основа на потреблението през минали периоди. След годишното отчитане на уредите се извършва изравняване. При него може да се окаже, че потребителят трябва да доплаща или пък дружеството трябва да му върне пари.

Ако не се осигури достъп на топлинния счетоводител, за да засече уредите в края на отоплителния сезон, се начислява максимално потребление.

В случаите, при които има голяма промяна в потреблението - например когато човек пътува и дълго време не си е вкъщи, може да подаде заявление в местния клон на "Топлофикация", в което се попълва какво количество вода и кои радиатори ще или няма да ползва. Документът се подписва от домоуправителя, а достъпът до имота в края на сезона, когато уредите трябва да се засекат, остава задължителен. За периода на отсъствието му топлинният счетоводител ще му намали прогнозния дял в съответните месечни сметки.

Тънкият момент при прогнозните дялове е, че когато веднъж си се топлил повече, следващата прогноза е на база на по-голямото потребление. Това води до по-високи месечни сметки, преди изравняването. Ако обаче потребителят е новодомец, прогнозният дял се прави не на база на минал период (тъй като такъв липсва), а на прогнозна мощност енергия, която той евентуално ще потреби. Подобно е положението и при топлата вода, с тази разлика, че дружеството все пак пита клиентите си колко кубика топла вода ще им трябват за месец. И при двата случая накрая се прави засичане, което се ползва за база при следващо изравняване. Интересно дали ако цялата зима излезе по-мека от предходната, прогнозните сметки за сезон 2014/15 г. ще бъдат по-ниски от настоящите? Досега май такова топлофикационно чудо не се е случвало.

По-справедливо е месечното отчитане на потреблението, но към него са преминали сравнително малко абонати. Впрочем точно реалното месечно отчитане се оказа и причина за високата сметка на Еленко Божков. Изглежда много странно как в топлия декември на 2013 г. е консумирал два пъти повече от декември 2012 г. Но г-н Божков отказа да даде повече разяснения по личната си сметка.

Наредбата на столичната община, която трябваше да изчисти част от неяснотите, бе пусната за обществено обсъждане още миналия май, но икономическото министерство реши да я одобри едва в началото на отоплителния сезон - около половин година по-късно. Това отприщи задочен скандал между министерството и общината. В крайна сметка ресорният министър Драгомир Стойнев спря документа с мотива, че топлинните счетоводители няма да се справят с изискването за равни вноски през цялата година. По-късно от общината внесоха в ДКЕВР и промени в общите условия на договора със столичното парно, но регулаторът реши



творчески да подобри част от тях



да ги пренапише. Според Закона за енергетиката обаче регулаторът може само да одобрява общите условия и правилата за работа с потребителите. Но не и да пише или да коригира общи условия.

В крайна сметка общината изтегли проекта за общи условия, очаквайки и предстоящи промени в Закона за енергетиката. А идеите на експертите отговарят на доста от желанията на клиентите - например да е възможно данните между отделните топлинни счетоводители да се пренасят, тоест сами да избираме счетоводител. Освен това бе предвидено да се отдели сметката за топла вода от сметката за консумирана топлоенергия, да се въведе таван върху сградната инсталация и др. Друга идея предвиждаше онлайн контрол на изразходваната енергия не само за тръбите, но и за подаваната и изхарчената топла вода.

На този фон в последния ден на януари ДКЕВР пусна наредба, според която комисията ще може да променя цените на парното по всяко време - както бе направено при тока. Основание за промяна са рязко поскъпване или поевтиняване на природния газ, както и при други значими променив икономическата конюнктура. Самите топлоенергийни дружества ще могат пак да искат промяна на цените с обосновано предложение до три месеца предварително. Дори и да изтеглят след това предложението си, ДКЕВР може да постанови нови цени. Така реално комисията получава възможност за директен контрол върху фирмите.

Наскоро от потребителските организации припомниха, че по закон топлинната енергия трябва да се мери след последния спирателен кран на абонатната станция. Вместо това обаче топломерът обикновено е поставен още на входа, т.е. отчита по-висока температура от действително постъпващата в тръбите на абонатите. Потребителските организации отчитат, че е имало драстични случаи на надписване на сметки, според които един радиатор излъчвал с хиляди единици над капацитета си, дори и в жилището да е студено.

Ясно е, че заради спора между министерство и община, който започва да изглежда по-скоро политически, в момента



ситуацията е същата, както миналата година по същото време



Неплатените навреме прогнозни сметки продължават да се олихвяват, нещо срещу което протестираха толкова абонати миналата зима, а кметът Фандъкова обеща, че ще премахнат тази несправедливост.

Пред "Сега" Богомил Николов от организацията "Активни потребители" призна, че не знае какво предвиждат поправките в общите условия. Но е сигурен, че не могат да се приемат без съответните промени в наредбата за топлоснабдяването, която бе отменена. "Иначе няма смисъл - защо сега да се приемат правила, които след приемането на наредбата ще трябва да се променят", коментира той.

Бавят се и отдавна готвените нови промени в Закона за енергетиката в частта за топлоснабдяване, които трябва да дадат повече свобода на потребителите да избират начина на отчитане и топлинния си счетоводител. Единственият справедлив начин за отчитане всъщност би бил сегашните вертикални щрангове в блоковете да се превърнат в хоризонтални, тоест всяко жилище да има собствен топломер за енергията, която потребява. Но това скъпо преустройство не се състоя, дори когато абонатите имаха повече средства - в началото на 90-те или малко преди 2008 г. Сега изглежда невъзможно. А дори и 10 г. след поставянето на задължителните индивидуални измервателни устройства по радиаторите в София все още има немалко блокове, в които липсват.

Вместо да се съсредоточи върху тези проблеми икономическият министър Драгомир Стойнев неотдавна нападна общината, че не контролира ефективно подчиненото й дружество. Той забравя, че в Закона за енергетиката ясно пише, че и самият министър може да налага санкции, да разпорежда проверки и дори временно да отнема лицензи, в случай че са накърнени интересите на обществото или дружеството не работи по правилата. Под шапката на министерството има и още една институция, която може да се намеси при проблем - Комисията за защита на потребителите.

Самата "Топлофикация" София предпочита да живее в паралелна реалност, в която няма проблеми. Появи се и оптимистичен отчет, че сметките за декември били средно с около 17% по-ниски спрямо същия месец на 2012 г. Жалбите в дружеството за декември били само 29, което е 0.001% от общия брой на клиентите, а компанията от 3 години "инвестирала в доверие".
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Потребителските организации твърдят, че топломерите не са поставени правилно в абонатните станции, като по този начин отчитат по-високо от реалното потребление.
10
3279
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
02 Февруари 2014 20:54
Преди да избухне демокрацията в България, нямаше хора, които да се оплакват от парното. Нямаше и неплатили.
Нямаше ДКЕВР, нямаше топлинни счетоводители, Тодор Колев го нямаше даже. Лили пееше "Малка съм аз".
Нямаше го и Вальо, т.н. "топлото" (впрочем той май се измъкна сух за големите си золуми).
Защо ли беше така???
02 Февруари 2014 23:28
И после парите свършиха, другарите от ЦК решиха, че в соца няма вече далавера и те така, те...
03 Февруари 2014 07:28
Един дядо 02 Февруари 2014 20:54 - Тогава, цяла България работеше за да имат софиянци евтино парно.

Не, че и сега не е така, но сега поне цените са по-нормални от тогава. Проблемът е, че софиянци не са свикнали да си плащат за парно и сметките на тия дето не плащат и крадат отиват на гърба на плащащите и на останалите в държавата - Топлофикация трупа дългове.

Всичко тръгва от глупавият закон, който прави невъзможно събирането на сметките. Минава през общите тръби и стига до - на мен апартамента ми е топъл, не ми трябва парно/че то нали съседите са си го пуснали/. Отделно има много неизползвани апартаменти.

Че и топлинните счетоводители дето нямат никакви отговорности, но пък получават добри пари за смятането на елементарна формула. Не трябва да е така - те трябва да са доставчици на дребно във всеки вход. А Топлофикация не трябва да работи с крайни клиенти - трябва да продава по цени на едро до абонатната станция.

03 Февруари 2014 07:34
Единственият справедлив начин за отчитане всъщност би бил сегашните вертикални щрангове в блоковете да се превърнат в хоризонтални, тоест всяко жилище да има собствен топломер за енергията, която потребява.


Това, че е справедливо да, но е безумие, да накараш не знам си колко стотин хиляди абоната да си направят ремонт в апартаментите. Защо просто не се мине на вариант - топлофикация да стане доставчик на едро до абонатната станция, а топлинните счетоводители да продават на дребно или даже етажните собствености да разпределят сметките помежду си? Не е работа на топлофикация да решава съседски войни.

Утре сигурно и за водата и тока, някой ще реши, че е най-справедливо е всичко да е хоризонтална инсталация, щото и там го има проблема.. и ако сега цените на водата и тока са ниски.. кой знае по-нататък как ще е.
03 Февруари 2014 09:06
@mick
Кажете нещо и за данъците, де. Не ни дръжте в напрежение.
03 Февруари 2014 13:57
Не е проблемът само в прогнозния дял. Тук плащам само сградна инсталация и сметката пак е необичайно висока, като сравнявам с предишни периоди и без отношение към консумацията на топла вода. Хрумна ми, дори, че някой отново може да се опитва да изкарва хората на улицата по този начин
03 Февруари 2014 14:12
mick03 Февруари 2014 07:34
...
Защо просто не се мине на вариант - топлофикация да стане доставчик на едро до абонатната станция, а топлинните счетоводители да продават на дребно или даже етажните собствености да разпределят сметките помежду си? Не е работа на топлофикация да решава съседски войни.


Дори да се мине на този безумен вариант (безумно е счетоводотелят да е продавач на дребно - реално изменение спрямо сегашното положение е, че същият ще може да определя цена, каквато си иска - монополистите ще станат два един след друг), как виждаш нещата със сметките до момента? Във входа има юнаци, които се греят на макс, и не плащат (наематели, собствениците са в чужбина и не ги е еня) - кой ще им плати масрафа? Сега се товари общата сметка на входа, щоо ония са заявили нулево потребление, пък от 4 години не са им засичани нито водомери, нито разпределители. Получава се, че не Топлофикация, а съседите трябва да водят войни.
Да не говорим пък за безумието, при спрени радиатори (нула потребление в последните 3 г.), да плащам по 600 лв. на сезон за това, че през апартамента ми минават тръби. Не ми плащат наем, че четири от стаите ми са с по един неизползваем ъгъл, а пък не ми дават да ги зазидам и изолирам, и да се откача от този хамут.
03 Февруари 2014 16:27
Има ли връзка с мозъка някой ,който може да напише такава глупост ,че парното било като енергото и ВиК -ато.
След електромера и водомера на практика ситемата е хоризонтална. Ако това се направи е в топлофикация,
общата част ще е не повече от 10% и сметките ще са реални, а който не плаща ще бъде спрян все едно ,че не си е
платил GSM или тока.Затова топлофикация има и работници и инструменти да направи преустройството, а след това да си
удържи парите разсрочено от сметките. Операцията не е скъпа ,сега тръбите са евтини ,радиаторите си ги има всеки,има
външни канали.Става бързо ,евтино и лесно. Като искаш да печелиш ,трябва да дадеш.Ако го направят и аз ще искам да съм
абонат като ще мога по всяко време да се откажа.
03 Февруари 2014 18:12
С парното има много проблеми и в статията са се опитали да покажат някои от тях, за което поздравления, но все пак липсват познания. и още нещо.
Основната причина за проблемите с парното, са мизерните доходи на хората. При използването на студената вода, също се краде, също има общи част, както при парното, но понеже сметката не е особено голяма, никой не повдига въпроса как ни снабдяват с студената вода, а всички се вълнуват само от парното.

Прогнозните дялове - те не са чак толкова лошо нещо, но при промяна на потреблението, примерно жилището остава празно за една-две години, а после пак идат някакви хора да живеят в него, системата е така направена, че реално не можеш да си смениш потреблението и да кажеш - спирам за една година да ползвам, а после да кажеш начислявайте ми, защото вече потребявам. Взимаш си един ден отпуск, отиваш при топлинния счетоводител, а не в Топлофикация, както пише в статията, за да си смениш размера на потреблението и там те чака изненада - събирай 2-3 подписа от съседи, че това което ти казваш е вярно и пак се връщай. Теглиш им една и ги оставяш да си начисляват, каквото си искат - няма да си губиш отпуската, за да се занимаваш с тях, т.е. с топлинния счетоводител. После след една година Топлофикация ти връща накуп, 200-500-1000-1500 лева или там колкото имат да връщат, а топлинния счетоводител спира да ти начисляват потребление, а през това време някакви хора започват да живеят в това жилище и не плащат друго освен общи части и пак след около една година доплащат яко. Не може топлинния счетоводител да ми иска подпис от съседи, които нямат никакво понятие аз какво ще си правя с апартамента.
Има и още много работи, но стига.
06 Февруари 2014 07:27
Централното топлоснабдяване е въведено според разработените от СССР правила като и по-голямата част от икономиката ни - водато един път се загрява в ТЕЦ, след това се пренася на километри по тръби и се доставя в аб.станция. При този пренос неизбежно има загуби на енергия и затова в аб.станция водата отново се подгрява до необходимата температура. При тези условия има голям разход на енергия, който се поема сега от потребителя. При соца за това имаше грижа държавата. При богатата на енергийни суровини държава СССР това за тях не беше проблем. Сега когато има пазарно стопанство всеки трябва да си плаща сметките, както е нормално - ток, парно, вода и т.н. Само за циганите това не се отнася и затова и останалите потребители пемат и техните разходи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД