И през 2013 г.
най-предпочитаното професионално направление остава икономиката
С 60 535 записани студенти икономическите специалности са много пред второто направление в класацията по масовост - администрация и управление (27 663 студенти). На трета позиция е правото с 11 475 студенти. Дори и при тези масови и модни направления за една година е настъпил чувствителен спад в броя на студентите. През 2012 г. студентите по икономика са били било с 6000 души повече. Студентите по право са намалели с около 1500 души. При администрация и управление спадът е по-незначителен - около 1000 души.
Любопитна тук е и динамиката по университети. Софийският университет може да е втори по качество в специалностите от администрация и управление, отстъпвайки място само на Американския университет в Благоевград, но това не му пречи да губи сериозен дял от студентите си в тези дисциплини. За една година записаните в това направление в СУ са намалели от 1676 на 1142 души. Докато СУ губи позиции, неразпознаваемото от работодателите Частно висше училище по агробизнес и развитие на регионите е сред малкото, които бележат ръст. С 3632 студенти - близо 232 повече от година по-рано, частният агровуз се оказва водещо по мащаб висше училище у нас в областта на администрацията и управлението. Повече студенти в областта на администрацията обучава само Частното международно висше бизнес училище в Ботевград с 3771 студенти. Частните университети като цяло държат висок дял от студентите в това направление, а държавният вуз с най-много студенти по администрация и управление е УНСС с 2326 души.
Софийският университет, който за поредна година е лидер по качество в почти всички направления, отчита сериозен спад и в други направления. Във филологическите специалности е отчетено намаление от близо 400 души, записаните в педагогическите специалности намаляват от 2856 на 2334. С около 300 души намаляват и студентите в престижното направление информатика и компютърни науки. При химическите науки, където СУ е абсолютен лидер по качество, студентите падат от 520 на 343. С това ниво Пловдивският университет в момента е водещ в обучението по химия с 540 записани студенти.
Този спад при водещия университет в страната на фона на цялостен спад в броя на студентите и наличие на свободни места е странен. Възможно обяснение за по-малкото студенти в СУ е ефектът от кризата и евентуално предпочитание на студентите да учат по-близо до родните си места. За това косвено свидетелства отчетеният ръст в педагогическите специалности в част от регионалните университети, като Тракийския университет - Стара Загора, Югозападния в Благоевград, Великотърновския. Друга възможна хипотеза е отливът на студенти към чужбина, предпочитанието към по-достъпни университети или по-агресивна политика по набиране на студенти. Така например, докато и СУ, и Нов български университет губят студенти в направлението информатика и компютърни науки в София, Университетът по библиотекознание отчита ръст от 848 на 1017 души. Като пълен университет, който обучава във всички области на науката, Софийският университет е и като цяло по-уязвим към динамиките в различните направления. За сравнение специализираният и утвърден сред конкурентите си Технически университет в София отчита лек ръст в студентите - от 13 020 на 13 121.
Тази динамика би следвало да е обект на анализ и от страна на университетите, и от страна на Министерството на образованието, още повече, че от броя на студентите зависи и субсидията на висшите училища. Години наред обаче задълбочен анализ на политиката на прием и реално приетите студенти не е представян. Не помагат в достатъчна степен и данните на националната статистика, които са твърде общи. При тях спад е отчетен само при студентите, записани в частни университети.
Инженерните специалности - популярни сред чуждестранните студенти
Новост в тазгодишния рейтинг е и възможността за проследяване на динамиката в броя на чуждестранните студенти. Традиционен лидер тук са медицинските направления. Любопитно е доброто представяне по този показател на не така популярни сред българските студенти направления като машинно инженерство и общо инженерство. 6.3% от всички записани студенти в направление машинно инженерство са чужденци, като с най-голям дял на чуждестранни студенти в това направление е Техническият университет-София (17.1% чуждестранни студенти в направлението). При общото инженерство най-голям дял чуждестранни студенти учат в Университета по хранителни технологии в Пловдив. Този държавен вуз като цяло се представя много добре по показател чуждестранни студенти - 19.5% от записаните в направление комуникационни и компютърни технологии в него са от чужбина, чужденците в направление туризъм са 12.86%. Активна политика към чуждестранните студенти има и Техническият университет-София. В Софийския университет най-голям дял чуждестранни студенти има в направление медицина - 25.9%, следвана от политически науки - 14.22% и психология с 12.36%. С най-голям дял чуждестранни студенти в 1 направление в цялата страна е Европейският политехнически университет в Перник. 88% от обучаваните във вуза 132 души по архитектура, строителство и геодезия са чужденци.
От данните става ясно още, че броят на докторантите повсеместно се увеличава. Класацията на водещите по брой докторанти университети по правило съвпада с общата класация по качество. Любопитен детайл тук е първото място на Академията на МВР. С 30 докторанти на 100 записани студенти направлението администрация и управление в академията на вътрешното министерство е на първо място по този показател сред всички университети и професионални направления у нас. Втора в списъка е философията на Софийския университет, следвана от направление военно дело във Военната академия "Г.С. Раковски".
Математиката в СУ е безспорен лидер по престиж сред бизнеса
Новият индикатор в рейтинга обаче засега трябва да се приема с едно наум
Специализираните университети, които обучават голям брой студенти в съответното направление, излизат на преден план по престиж сред работодателите. Новият индикатор обаче не бива да се абсолютизира, показва внимателно вглеждане в данните. Анкетираните при съставянето на рейтинга работодатели са били помолени да посочат от кои университети предпочитат да наемат студенти по дадено професионално направление. Както може да се очаква, начело в класацията излизат големите висши училища. Така сравнението по престиж и рейтингът на дадено висше училище се разминават.
Показателен пример е направлението "Икономика". Тук 56.8% от анкетираните работодатели са отговорили утвърдително, че наемат студенти от УНСС и това е университетът на първа позиция по престиж сред фирмите. Стопанската академия в Свищов е на втора позиция, посочена от 35.6% от работодателите, трети е Икономическият университет във Варна с 24.6%. Американският университет в Благоевград, който иначе оглавява общата класация в направлението и тази година изпреварва СУ, е доста назад в класацията сред работодателите с показател 2.1%. Обяснение за тази задна позиция може да се търси в броя студенти, обучаван в АУБ - 139 в професионално направление Икономика срещу 15 982 студенти, записани в икономически специалности при лидера сред работодателите УНСС.
Любопитен е и нулевият престиж сред работодателите в направление физически науки и на четирите университета, които обучават студенти в тези специалности - Софийския, Шуменския, ЮЗУ и Пловдивския. На практика нулевият резултат говори, че сред анкетираните преподаватели няма такива, наемащи висшисти с образование в областта на физиката. Нулеви са резултатите и на университети, обучаващи в областта на химическите технологии. Липсата на данни е знак, че по извадката с работодатели ще трябва допълнително да се работи.
Въпреки тези уговорки данните от анкетите с работодателите рисуват любопитна картина за направленията и университетите, при които престижът е безспорен. На първо място по разпознаваемост и предпочитания сред бизнеса е математиката в Софийския университет, като тази специалност води и в анкетите за престиж в самата академична общност (преподавателите от съответното професионално направление са давали предпочитанията си за три висши училища, но без своето собствено). 91.17% от анкетираните работодатели биха наели студенти по математика на СУ, а 85.26% от преподавателите биха я препоръчали на свои близки и познати. Възпитаниците на Национална академия по театрално и филмово изкуство също се радват на предпочитанията на работодателите - 90.49 на сто от фирмите в бранша са готови да им осигурят работа. Силно разпознаваеми на пазара на труда са кадрите на УАСГ, посочени като предпочитани служители от 88.36% от бизнеса. Като цяло в Топ 50 на най-престижните направления на университетите няма големи изненади.
Топ 10 по мнението на преподавателите е "окупиран" от специалности в СУ. След безспорния лидер - математиката, се нареждат специалностите философия (84.44%), право (82.88%), биология (77.22%%), физика (76.18%) и химия (76.13%). В челната десетица извън специалности на СУ успява да се класира единствено направление комуникационна и компютърна техника в Техническия университет - София. 74.09 на сто от лекторите във висшите училища биха препоръчали на свои познати това направление в този вуз.
Показателен пример е направлението "Икономика". Тук 56.8% от анкетираните работодатели са отговорили утвърдително, че наемат студенти от УНСС и това е университетът на първа позиция по престиж сред фирмите. Стопанската академия в Свищов е на втора позиция, посочена от 35.6% от работодателите, трети е Икономическият университет във Варна с 24.6%. Американският университет в Благоевград, който иначе оглавява общата класация в направлението и тази година изпреварва СУ, е доста назад в класацията сред работодателите с показател 2.1%. Обяснение за тази задна позиция може да се търси в броя студенти, обучаван в АУБ - 139 в професионално направление Икономика срещу 15 982 студенти, записани в икономически специалности при лидера сред работодателите УНСС.
Любопитен е и нулевият престиж сред работодателите в направление физически науки и на четирите университета, които обучават студенти в тези специалности - Софийския, Шуменския, ЮЗУ и Пловдивския. На практика нулевият резултат говори, че сред анкетираните преподаватели няма такива, наемащи висшисти с образование в областта на физиката. Нулеви са резултатите и на университети, обучаващи в областта на химическите технологии. Липсата на данни е знак, че по извадката с работодатели ще трябва допълнително да се работи.
Въпреки тези уговорки данните от анкетите с работодателите рисуват любопитна картина за направленията и университетите, при които престижът е безспорен. На първо място по разпознаваемост и предпочитания сред бизнеса е математиката в Софийския университет, като тази специалност води и в анкетите за престиж в самата академична общност (преподавателите от съответното професионално направление са давали предпочитанията си за три висши училища, но без своето собствено). 91.17% от анкетираните работодатели биха наели студенти по математика на СУ, а 85.26% от преподавателите биха я препоръчали на свои близки и познати. Възпитаниците на Национална академия по театрално и филмово изкуство също се радват на предпочитанията на работодателите - 90.49 на сто от фирмите в бранша са готови да им осигурят работа. Силно разпознаваеми на пазара на труда са кадрите на УАСГ, посочени като предпочитани служители от 88.36% от бизнеса. Като цяло в Топ 50 на най-престижните направления на университетите няма големи изненади.
Топ 10 по мнението на преподавателите е "окупиран" от специалности в СУ. След безспорния лидер - математиката, се нареждат специалностите философия (84.44%), право (82.88%), биология (77.22%%), физика (76.18%) и химия (76.13%). В челната десетица извън специалности на СУ успява да се класира единствено направление комуникационна и компютърна техника в Техническия университет - София. 74.09 на сто от лекторите във висшите училища биха препоръчали на свои познати това направление в този вуз.
Привлечени средства за научноизследователска дейност на студент (в лв. за 2013)
Университет | Сума | |
Европейски политехнически университет - Перник | 4530.74 | |
ХТМУ | 1771.96 | |
Международен колеж - Албена | 1605.82 | |
АУБ | 1193.60 | |
Тракийски университет | 1038.02 | |
Медицински университет - Варна | 749.74 | |
Медицински университет - Пловдив | 636.43 | |
Технически университет - София | 508.92 | |
ВСУ "Любен Каравелов" | 470.12 | |
Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас | 444.64 | |
ПУ | 399.86 | |
СУ | 363.40 | |
МГУ | 353.49 | |
Технически университет - Варна | 346.11 | |
ВВМУ - Варна | 331.73 | |
Колеж по икономика и администрация - Пловдив | 323.31 | |
Висше училище по застраховане и финанси - София | 309.47 | |
Университет по библиотекознание и информационни технологии | 301.29 | |
Лесотехнически университет | 267.06 | |
Европейски колеж по икономика и управление - Пловдив | 256.82 | |
Медицински университет - София | 253.09 | |
Аграрен университет - Пловдив | 251.14 | |
Международно висше бизнес училище - Ботевград | 233.22 | |
Висше транспортно училище "Тодор Каблешков" | 207.39 |