Преди да бъде свален от власт, иранският шах Мохамед Реза Пахлави сключва договора за доставката на танковете и плаща предварително цялата сума по сделката, която е 600 млн. лири. |
В основата на иранско-британския конфликт са танкове, за които Техеран е платил преди повече от три десетилетия, но никога не е получил заради избухването на революцията в страната и смяната на властта.
През 1971 г. иранският шах Мохамед Реза Пахлави
подписва договор с компанията "Интернешънъл милитари сървисиз" за доставката на 1500 танка Chieftain, а през 1976 г. сключва споразумение и за 250 специализирани военни транспортни средства. Общата стойност на договора с Лондон е 650 млн. британски лири, като Техеран предплаща цялата сума. Докато шахът е на власт, до 1979 г., а и малко след това, на Иран са доставени 185 бронирани машини. Новата власт, начело с аятолах Хомейни, обаче анулира споразумението с британската компания и Иран настоява да си получи обратно парите, които са предварително платени за неполучените танкове. Въпреки провала на сделката Великобритания успява добре да пласира договорените и произведени танкове - част от тях са продадени на Йордания, а другите отиват в Ирак, където са използвани срещу Иран в продължилата осем години война между тези две държави.
Казусът стига до Международната търговска камара, намираща се в Холандия, която взема страната на Техеран по време на арбитража, приключил през 2009 г. Решено е компанията
да върне на Иран сумата,
платена за недоставените преди повече от три десетилетия бронирани машини. Спорът е смятан за разрешен през 2010 г., но не и от страна на Техеран, който използва странна тактика за водене на преговори, провежда тайни срещи в турския град Истанбул и др.
До 2010 г. компанията "Интернешънъл милитари сървисиз" заделя стотици милиони британски лири в продължение на повече от десетилетие, в случай че по-късно международните съдилища произнесат решение, което не е в нейна полза. След решението на арбитража фирмата трябва да прехвърли на Иран над 390 млн. британски лири, което обаче Техеран не може да използва заради наложените му санкции от Европейския съюз. Сумата трябва да бъде внесена по доверителна банкова сметка, за която отговарят независими попечители.
Тогава "Интернешънъл милитари сървисиз" е пред фалит, но Министерството на отбраната, което притежава най-много от всичките 20 милиона акции, продължава да покровителства фирмата. Служители във ведомството отказват да разкрият детайли за това какво се е случило в годините след това. Британският в. "Индипендънт он сънди" обаче установява, че Иран продължава да настоява "Интернешънъл милитари сървисиз" да му плати почти 400 млн. британски лири и битката за парите ще се води през лятото във Върховния съд.
Ръководството на компанията, чийто председател е бившият високопоставен служител в Министерството на отбраната сър Роджър Даклинг, смята, че е постигнато споразумение с иранците след съдебното решение от 2009 г. Преговарящите от името на Иран и представителите на "Интернешънъл милитари сървисиз" се срещат през юли 2010 г. и през март 2011 г., за да договорят детайлите по това, което се смята, че ще бъде крайното споразумение между двете страни в съдебния спор.
Тогава иранците мълчат
Осъществена е среща в Истанбул
в началото на миналата година с правосъдния министър на Иран, след това се провеждат в Лондон и разговори, определени като "неофициални". Иран подаде искова молба срещу "Интернешънъл милитари сървисиз" във Върховния съд в Лондон през миналото лято, но британците настояваха, че той ще бъде отхвърлен, тъй като висшите магистрати имат повече познания в имотни спорове, отколкото в спорове, свързани с тайни международни договори. Разглеждането на иска бе отложено, но трябва да се гледа по-късно тази година за голямо учудване на британски представители, според които "има много малко" неуредени неща между двете страни за това каква е стойността на дълга, как парите могат да бъдат компенсирани и преведени и др.
Служители в Министерството на отбраната все още се надяват, че споразумението, по което са водени преговори, може да бъде завършено преди началото на последните съдебни процедури. Има обаче спекулации, че представителите на Техеран искат казусът да се реши в съдебната зала, а не да се постига компромис.
В последния си доклад ръководството на "Интернешънъл милитари сървисиз" пише: "След като веднъж се решат всичките тези спорове, имаме намерение компанията да бъде закрита." Министърът на отбраната в сянка Алисън Сийбек казва: "Не е ясно защо Министерството на отбраната не... се опита да приключи случая и се стигна до съдебното отлагане на случая миналата година."
"На Иран няма да бъдат изплатени никакви суми, докато санкциите, наложени от ЕС на страната, продължават да бъдат в сила. Преговорите за постигането на споразумение между "Интернешънъл милитари сървисиз" и режима в Иран продължават, като все още не е постигната договореност", обясни говорител на Министерството на отбраната.