"Спомням си една операция, мисля, че беше във Фрайбург", разказва унгарският хирург Ласло Харзани. - Пациентът беше турчин, опериращият беше поляк, а асистентът - руснак, който беше пристигнал само две седмици по-рано от Москва и не знаеше нито една дума на немски или английски. Това беше живата Европа, но по-важното - операцията успя."
Днес Харзани е професор и шеф на хирургичната болница към будапещенския медицински университет "Земелвайс", един от най-реномираните в страната. Последиците от свободното движение на работници в Европа е предмет на разгорещени спорове в Германия, нещо, което унгарските болници все повече усещат.
Близо 5 хил. лекари под 40-годишна възраст са напуснали страната след присъединяването й към Европейския съюз. Това е все едно около 40 хил. предимно млади доктори изведнъж да напуснат Германия.
Но не само в здравния сектор има недостиг. "Почти няма асансьорни техници", заявява Алберт Котнер, който самият е от бранша. "Трудно може да се намери някой, който няма скоро да си отиде."
"Човек трябва да е луд, за да не го прави (да работи в чужбина - бел.ред.)", казва Котнер. "Тук в Унгария с много усилия изкарваш 500 евро месечно, докато в Австрия за седмица можеш да изработиш близо 1000 евро." Много негови колеги отиват в съседната страна, "тъй като там скоро бяха променени правилата за безопасност в пътническите асансьори и всички те трябва да бъдат сменени в един определен момент".
Масовото преселение от Румъния
Но за румънците емиграцията е национална катастрофа. Населението на страната е намаляло от близо 23 млн. души на по-малко от 20 млн. Министърът на труда Мариана Къмпяну наскоро заяви, че масовото изселване от страната ще има пагубни последици, ако тенденцията не може да бъде обърната.
"Емиграцията на румънци в Западна Европа е започнала отдавна", заявява Къмпяну пред "Файненшъл таймс" и подчертава, че вълненията в Западна Европа не са опасен феномен. С други думи: ограничаването на свободното движение на хора няма да помогне особено, тъй като хората винаги ще успяват да заминат в страните на запад и да си намират работа там.
Румънският министър на труда се оплака и от последствията от тази практика: през последните години започва да се усеща недостигът на квалифицирана работна ръка - особено лекари, програмисти и инженери.
Най-много мигрират младите хора
Най-мобилни, естествено, са хората, които имат най-малко неща, които ги задържат - младите. За застаряващото население на Източна Европа това значи само едно - образованите и млади хора, които могат да създават семейства и да отглеждат деца, напускат страната.
Тиктакащата пенсионна бомба на Запад идва в страните от Източна Европа като атомна бомба. Тук не само че се раждат по-малко деца, но и тези, които са там, изчезват към по-богати страни. Кой обаче ще финансира по-късно пенсиите тук? Защото не само хората напускат региона. Заедно с тях отлитат и парите.
Тенденцията засяга и Балканите
От 1995 г. насам 150 хил. млади босненци са напуснали родината си. При общо население от 3.8 млн. души това е значително число. По същия начин много македонци са емигрирали през същия период, а там населението е едва 2.1 млн. души.
Според информация от Белград от 1990 г. между 300 хил. и 500 хил. млади, добре образовани сърби са напуснали страната. Отново оставащите са възрастни, които са около 7 млн. души. Още по-трудно е и в Литва - 300 хил. души са напуснали малката държава. Една трета от по-малко от трите милиона оставащи също ще имигрират.
В крайна сметка остават само възрастните, които все пак имат нуждата от лекари и хора, които да се грижат за тях. В богатите страни обаче населението се възползва. Благодарение на миграцията през 2011 г. по данни на Световната здравна организация на 100 хил. души се падат 382 лекари, през 2004 г. са били само 339.
В Унгария през 2004 г. на 100 хил. души са се падали 33 лекари, днес числото е 295. Покачва се и възрастта на лекуващите. Преди пет години близо 5 на сто от тях са били на възраст над 65 години, сега този процент е 15 на сто.
Липсват и зъболекари
В Черна гора почти няма зъболекари. В миналото са се падали 40 стоматолози на 100 хил. души, техният брой през 2011 г. се е свил на 5. В Полша числото е намаляло от 48 (1990 г.) на 34 (2011 г.). В същото време в Германия броят им се покачва от 65 на 80 на всеки 100 хил. души.
Медицинският персонал в Германия постоянно расте от 2000 г. насам от малко по-малко от 1000 до 1100 на 100 хил. жители. В някои страни от Източна Европа, където броят на медицинските работници е намалял или е в застой, вероятната причина за това е именно миграцията.
Въпреки това статистиката показва, че миграцията не навсякъде протича по еднакъв начин. Независимо от оплакванията на румънската министърка Къмпяну броят на лекарите в страната расте. Кардиолози, общопрактикуващи лекари и тези по вътрешни болести мигрират повече от хирурзите. Медицинските работници в някои от по-трудоемките сектори като тези, свързани с грижа за хора с увреждания, често напускат родината си като обикновени медицински сестри. Най-голямо изтичане на мозъци има от страни, които все още не са членки на Европейския съюз като Албания, Босна, Черна гора, Сърбия.
Служба за контрол на имиграцията
Страни като Сърбия (от 2009 г.) и Унгария (от 2011 г.) развиват програми за засилване на контактите със своята диаспора. Става въпрос за подобряване на информираността на хората, които живеят в чужбина, за това, което се случва в родните им места, както и за по-лесното получаване на документи за самоличност, в случай че решат да се завърнат.
Емиграцията обаче има и своите добри страни. В Унгария паричните преводи от чужбина за първите 10 месеца на 2013 г. Възлизат на повече от 2 млрд. евро. Безработицата е висока и това като че ли намалява малко желанието за миграция. Завръщащите се често имат заделени пари в чужбина, където усвояват и език, и умения. Мултинационални компании като "Ауди" и "Сузуки" имат стабилни и добре платени работни места за квалифицирани служители, които иначе биха отишли в чужбина.
"Докато има страни, в които човек може да изкарва повече, ще има и миграция", коментира Янош Саму, анализатор на миграцията на фирмата "Конкорд". "Няма да помогне това, че държим работниците далече от закона. Едва когато качеството на живот стане навсякъде еднакво, можем да говорим за решение на проблема."
Дотогава погрешно разбраната "миграция на бедните" ще продължава да облагодетелства Запада и да прави Изтока по-беден, а не обратното. А останалият последен ще изгаси лампите.
|
|