:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,524
Активни 694
Страници 25,454
За един ден 1,302,066
Репортаж

Двама от жандармерията стигат

На един хвърлей място от София - в Ихтиман, битовата престъпност очевидно не е голям проблем, тъй като МВР не отделя сериозни ресурси за борбата с нея
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Във Вакарел животът си върви постарому, въпреки че има постоянно присъствие на полиция и обиколки на специализираните сили. Магазинът и банкоматът са обрани, но поне никой пенсионер не е връзван, пребит и обран.
Двата свята, в които обитават държавата и гражданите й, се разделят от вратата на районното полицейско управление в Ихтиман. Вътре се надяват, че ще спечелят доверието на хората, ще привлекат сътрудници, уверени са, че новите мерки, които МВР прилага, ще дадат резултат и битовата престъпност ще бъдe ограничена. Нещо повече - вече отчитат и първите резултати - наскоро жандармерията е заловила двама души, които посред бял ден се опитвали да крадат елементи от жп линията. Освен това отчитат и намаляване на сигналите за престъпления.

Отвън слушат всичко това, усмихват се под мустак и реагират типично по нашенски: "Знам ги аз тия мерки".

От пръв поглед личи, че ихтиманската полиция



не разполага с особен ресурс



да бори каквато и да е престъпност. Нямат си дори читав паркинг, където да държат конфискуваните коли. Настоящият се намира току пред полицейското управление, където достъпът е абсолютно свободен. Компания на конфискуваните прави един смачкан до неузнаваемост форд фиеста. Ударът в него е бил толкова силен, че дясната му задна част е отишла на шофьорското място. Който го види за пръв път, започва да обикаля учудено около него. Някои дори предполагат, че водачът е останал жив, тъй като по останките от колата кръв няма. Едва ли полицаите са я измили след катастрофата.

Вратата на полицейското управление е с нова дограма, но пък тази, през която се влиза във фоайето, със сигурност е по-стара от демокрацията. В единия й ъгъл е окачено доста възрастно огледало, на което дежурните гледат кой влиза през вратата. "Изчакайте отвън, защото вътре имаме други мероприятия", казва полицаят през малкото прозорче. Какви точно са мероприятията, не е ясно, но няма съмнение за участниците в тях - двама мургави български граждани, "инсталирани" на два стола до стената и закопчани с белезници за тръба в стената. Хората с повечко посещения из районните наричат въпросната тръба "тролея" или "трамвая".

Ихтиман и близкото село Вакарел отговарят на профила за малко населено място с множество кражби, компактно ромско население и доста слабо присъствие от страна на държавата. Именно заради такива кътчета преди десетина дни главният секретар на МВР Светлозар Лазаров нареди на специализираните полицейски сили, както официално се нарича жандармерията, да излязат от поделенията си и да окажат съдействие в борбата с битовата престъпност. Още през първия ден от акцията



заваляха резултати -



заловен контрабанден тютюн, месо с неустановен произход, а през следващите дни - стотици проверки на коли и арестувани представители на кримиконтингента. Още тогава обаче стана ясно, че силите на жандармерията ще се използват според "оперативната обстановка". Т.е. днес са тук, утре ги няма.

За районното управление на Ихтиман, което обслужва около 40 махали, са определени двама жандармеристи. Цифром и словом толкова. "Понякога и четирима", казва директорът на РПУ-то Владимир Сотиров. Когато дойдат четирима души, се сформират два екипа, които излизат с колегите си от Ихтиман, иначе само един. Според Сотиров и двама души стигат. "Опитваме се да манипулираме най-вече престъпността. Така че да не знаят в кой момент и къде има насищане на определени сили", казва той. Това значи, че на практика двамата жандармеристи обикалят колкото е възможно повече, за да ги видят колкото се може повече хора. Така се създава впечатлението, че са едва ли не навсякъде. Понякога директорът ги изпраща в близкото село Вакарел, където заради многото вили има и доста кражби. Но те все си остават двама, макар и да обикалят много. Обаче подходът очевидно върши работа, защото хората в Ихтиман са ги виждали.



"Мотаят се напред-назад



Ама на тях това им е работата, да се мотаят", споделя пенсиониран учител на площа. Във Вакарел също виждат жандармеристите. Но понеже тези сили се ползват "според оперативната обстановка", днес просто ги няма. Дали защото същия ден има голям протест на футболни агитки в Пловдив срещу връщането на карловската Куршум джамия на мюфтийството, или заради друго, не е ясно.

Така или иначе основното натоварване отново се поема от местните полицейски сили. Ролята на двамата жандармеристи е да изглеждат респектиращи, за да знае кримиконтингентът, че държава има. Всъщност жандармерията често ходи в Ихтиман, особено когато има напрежение в ромския квартал, който не е никак малък. Затова представителите на специализираните полицейски сили помагат, когато се привикват за "респектиране" местните кримки или при задържане. "Те така или иначе нямат разследващи функции", казва Сотиров.

На улицата обаче мнението за работата на полицията е съвсем различно. Повечето хора са убедени, че най-ценното за ромите са дървата, които режат от близката гора незаконно и ги продават. Много просто, тук няма ТЕЦ и хората се топлят на дърва или ток. Според жителите на града изборите за кмет се печелят от този, който обещае на ромите, че ще ги пуска безнаказано в гората. Горските правят актове, но не могат да смогнат. Дори когато се появи жандармерията, всичко се укротява едва за няколко дни, за да започне отново малко след като си отидат. "Излез след 8 вечерта и виж с колко каруци се карат дърва. Жандармерия е идвала много пъти.



За пет дни иху-иху, после тихо",



споделят местните.

За сметка на едва двамата жандармеристи Сотиров е получил сериозно увеличение на ресурса по друга линия. Отскоро шефът на районното разполага с цели 1040 литра гориво на месец при 640 литра досега, което си е сериозно увеличение. В рамките на града около 1/3 от престъпленията са кражби. Същият е и процентът на безработните - 30-32%. В селата ситуацията е по-различна - кражбите заемат половината от всички престъпления.

Може би заради близостта до столицата обаче тук, за радост, няма бруталните изстъпления, при които старци биват връзвани, бити и измъчвани, докато не кажат къде е пенсията. Въпреки това обаче се забелязва устойчив ръст на престъпността. В периода 2008-2009 г. тук са регистрирани по около 300-360 престъпления годишно, а сега са 560.

Дали акцията на жандармерията ще спре битовата престъпност, е рано да се каже. Самите полицаи не са много уверени в резултатите. Факт е, че винаги когато има струпване на сили, кражбите и изобщо всякакви престъпления намаляват драстично. След като полицията се прибере обаче, всичко тръгва постарому. "Имаме спокойствие за няколко месеца", обобщава Сотиров.

"Виждали сме жандармерията, имаме и полиция постоянно, ама какво от това. Магазина го обраха два пъти, ограбиха и банкомата, който се намира точно под стаята на полицията", казват на площада в селото. Както в Ихтиман, тук също нямат много голямо доверие, че акцията на жандармерията ще спре битовата престъпност. "За да спре, първо хората трябва да са заети, да имат работа. А като нямат хляб, какво очаквате", казват те.

СНИМКА:БГНЕС
В началото на миналата седмица жандармерията тръгна по малките населени места. От МВР обявиха, че ще остане там колкото е нужно.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Жандармеристите в Ихтиман са едва двама. За сметка на това горивото на местната полиция е увеличено два пъти, казва началникът й Владимир Сотиров.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Жандармерията често навестява ромската махала на Ихтиман. След като си отидат обаче, нещата си тръгват постарому.
17
3374
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
16 Февруари 2014 19:37
Колко пари от данък сгради/имоти се събират в Ихтиман за една година. За колко полицая стигат тия пари, за поддържането на колко улици стигат тия пари? За колко чиновника в общинската администрация стигат тия пари?

Трябва ли да стигат? С какви пари трябва да се охраняват имотите на гражданите? С пари на самите собственици на имоти или с пари на някой който няма имоти и то от другия край на България?

Всички се оплакват.. но никой не казва с какви пари...

Натисни тук
16 Февруари 2014 20:31
Хората едва преживяват, mick си пее неговата.
16 Февруари 2014 20:39
Не го закачай, че ще скочи сега, че щом имаш апартамент за 100 бона трябва да го продадеш и да вземеш такъв за 20 и да плащаш поне тройно по-големи данъци
Или да живееш под наем
16 Февруари 2014 21:14
Атанас Димитров 16 Февруари 2014 20:39 - Странно ми е когато някой плаща 2 лева и иска услуги за 200. Че и после се оплаква, когато нищо не получи.

16 Февруари 2014 21:16
мик, ще видиш какво ще се получи като общините въведат заплащането на такса смет да е според количеството изхвърлен отпадък
Множество общински бюджети и боклучийската мафия ще изпаднат в будна кома
16 Февруари 2014 21:28
Атанас Димитров 16 Февруари 2014 21:16 - Нищо чудно и това да стане, но сегашното е ГАРАНТИРАНА мизерия.
17 Февруари 2014 00:52
Колко пари от данък сгради/имоти се събират в Ихтиман за една година. За колко полицая стигат тия пари, за поддържането на колко улици стигат тия пари? За колко чиновника в общинската администрация стигат тия пари?

Трябва ли да стигат? С какви пари трябва да се охраняват имотите на гражданите? С пари на самите собственици на имоти или с пари на някой който няма имоти и то от другия край на България?

Всички се оплакват.. но никой не казва с какви пари...

Натисни тук

Mick, много ми е странно защо винаги повтаряш едно и също и даваш един и същ линк. По някое време заприличва на пропаганда, не на споделяне на идея.

С какви пари е ирелевантно, жителите на Ихтиман или на което е да е населено място в България са граждани на тази страна и държавата трябва да им осигури безопасност. Самата идея на данъците е да се преразпределят ресурсите с определени цели, включително от парите от данъците на хора от другия край на България. Ако всеки получава от страна на полицията само това, за което плаща, то тогава с какво полицията би се различавала от частна охранителна фирма?

17 Февруари 2014 07:30
Pstr 17 Февруари 2014 00:52 - Хората в държавата са различни - едни имат повече, други по-малко. Едни работят повече, други по-малко. Едни консумират повече, други по-малко. Това са 3 различни групи. В момента работещите и консумиращите плащат за удобствата на имащите. Това е несправедливо. Отделно, че парите не стигат, щото работещите и консумиращите са малко.

Държавата/общината е възникнала като начин хората да се организират и поделят разходите по поддържане на инфраструктурата. Нормално е този който има имот някъде да плаща за инфраструктурата около тоя имот, за охраната му. Не е нормално - някой който няма имоти да плаща за удобствата на собствениците на имоти, както е в момента/с данъците от заплатата си/. Не е нормално консумиращите/с ДДС, акцизи/ да плащат за удобствата на собствениците на имоти. Щото много рядко - собствениците консумират достатъчно/плащат достатъчно ДДС, акцизи/, нито пък имат достатъчно висока заплата, че да плащат достатъчно ДОД за да има пари за инфраструктурата и охраната около всичките им имоти. Отделно има и национална инфраструктура, която би трябвало да се поддържа с националните данъци - ДДС, акцизи.

Вие си мислите, че някой друг трябва да плаща за вашите удобства. Аз казвам - всеки трябва да си плаща сметката. Социализмът отдавна си отиде.

А за линка - да ще го пускам, докато най-накрая хората разберат, че безплатен обяд няма. Че безплатно е сиренето само в капана за мишки. Докато разберат, че всеки трябва да си плаща сметката, а не да стоят в мизерия и да чакат някой друг да им я плати. Не може да плащаш 2 и да искаш някой да ти върши работа за 200.

Всъщност има и други линкове там, които също мисля са важни.

--
Блог




17 Февруари 2014 07:40
То бива, бива обсесия по обсебване домовете на хората, обаче не е добре чак пък толкоз очеизвадно да си личи собственият, егоистичен материален интерес. Ако случайно не е продиктувана от личен интерес, то тогава е обект на сериозен интерес от страна на определена група медицински специалисти.
17 Февруари 2014 08:54
Преди време имах "удоволствието" да попадна в Ихтиман и да се размотавам по тамошните болници.Е нямал съм такъв сблъсък с гротеската, предполагам че и другите им държавни учреждения ще са така.Впрочем - днеска при нас, догодина и у вас , това е бъдещето на държавата.

Mick обаче е забавен, силно ми напомня на дядовците с пропиления живот в началото на 90те години, които твърдяха че комунизма е виновен за непроявлението на техните таланти, и бутаха "произведенията" си на всички въпреки тяхното явно нежелание :-)
17 Февруари 2014 09:59
mick,
ако правилно те разбирам - по-богатите да имат повече права от по-бедните? Тоест, ако имаш голям имот и плащаш повече данъци, ти се полага поне един полицай персонално, така ли? А ако едва свързваш двата края (по някаква причина) - кучета те яли?
Ами, пич, ти си открил българския социализъм - едни хора пазят богатите, другите - да се оправят. Дай да изтрием от картата малките села и градчета, където заплатите са по 300 лева, и да останем само на 10-ина града - София, Варна, Бургас, Пловдив, Стара Загора, Благоевград, Велико Търново, Габрово, иииии май до там. Другите са с ниски доходи, значи не ни касаят.
ОбъркАл си рейса, пич... Чудя се дали да ми е жал за теб, но май не... Ти парички (ако) си имаш, ще си купиш щастие.

П.п. Ето точно заради такива... индивиди като теб, трябва подоходното облагане да е със стръмна скАла. Като ти тупнат 60-70% от многото пари, които изкарваш, ще запееш друга песен. Но пък ти сигурно си имаш бизнесче, бачкаш си на сиво и черно, и не ти пука, а? Или пък ще надуеш разходи (фиктивно), за да оставиш хазната с пръст в уста. Юнак!
17 Февруари 2014 10:31
Циганската престъпност започна рязко да се увеличава след разтурянето на Строителни войски (СВ), създадени още след Първата световна война. Без професия, без работа, без образование, тези хора са обречени да попълват криминалния контингент. Миналото лято наех една Ихтиманска фирма за малък ремонт на вилата. В един период работеше един майстор-циганин (възпитаник на СВ), а му помагаше по-възрастен българин. Докато българинът мрънкаше непрекъснато, че шефът им ги кара да работят по 12 часа на ден, циганинът методично си свърши работата, при това качествено. Похвалих го пред шефа му, а онзи само се усмихна и нищо не каза. Според мен под една или друга форма, тази изпитана у нас форма на приобщаване на малцинствата би трябвало да се възстанови. Иначе не ни чака нищо добро. С жандармерия нещата могат само да се отлагат, но не и да се решават.
17 Февруари 2014 10:56
Solace 17 Февруари 2014 09:59 - Пич, не знам какво четеш, явно това което искаш да прочетеш Казвам, че колкото повече и по-скъпи имоти има човек, толкова повече трябва да плаща, защото най-малкото има повече неща за пазене. Отделно има и повече инфраструктура за поддържане.

Т.е. ако човек има малък и евтин имот трябва да плаща малко. Който има много и скъпи имоти трябва да плаща много. И тия пари трябва да са достатъчни за съответната услуга. А не както е в момента плащаш 2 искаш услуга за 200.


17 Февруари 2014 11:09
Държавата/общината е възникнала като начин хората да се организират и поделят разходите по поддържане на инфраструктурата. Нормално е този който има имот някъде да плаща за инфраструктурата около тоя имот, за охраната му. Не е нормално - някой който няма имоти да плаща за удобствата на собствениците на имоти, както е в момента/с данъците от заплатата си/. Не е нормално консумиращите/с ДДС, акцизи/ да плащат за удобствата на собствениците на имоти. Щото много рядко - собствениците консумират достатъчно/плащат достатъчно ДДС, акцизи/, нито пък имат достатъчно висока заплата, че да плащат достатъчно ДОД за да има пари за инфраструктурата и охраната около всичките им имоти. Отделно има и национална инфраструктура, която би трябвало да се поддържа с националните данъци - ДДС, акцизи.

Държавата (в конкретния случай) е възникнала по решение на недемократично съставеното учредително събрание от 1879. Ако се върнеш по-назад държавата е "възникнала" по силата на това какво държи като земя българският владетел. Общината пък е възникнала като следствие на Конституцията от 1991 и предоставените в нея възможност.
Независимо дали ти харесва или не, живеем в държава, която има следните ценности според преамбюла конституцията си:

"Ние, народните представители от Седмото Велико Народно събрание, в стремежа си да изразим волята на българския народ,
като обявяваме верността си към общочовешките ценности: свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост и търпимост;
като издигаме във върховен принцип правата на личността, нейното достойнство и сигурност;
като съзнаваме неотменимия си дълг да пазим националното и държавното единство на България,
прогласяваме своята решимост да създадем демократична, правова и социална държава
"

Всяко отклонение от тези ценности е грешка на законодателя и лицемерие спрямо обявените начала.


Това, което ти искаш от една държава, е по-близко до анархия (не че има нещо лошо в това, но при сегашната конституция е невъзможност). Ти можеш да искаш друг тип плащане на данъци, но не можеш да искаш гражданите да получават по-малко от полагащото им се заради това, плащат по-малко средства. Все пак повечето хора в България са се обявили чрез представителите си за свобода, мир, хуманизъм, равенство, справдливост, тъпимост, както и права, достойнство и сигурност на личността. Поради това сме и разочаровани от представителите си, които не се придържат към тези принципи. Причината да не се придържат са ирелевантни.


На кратко-можеш да искаш всякакви данъчни реформи, но да се обявяваш за това гражданите да получават по-малко сигурнсот, справедливост и равенство на базата на събраните от тях данъци е абсурдно.



ПС Когато липсват пари и има желание от страна на държавата е налице поне опит частично да се реши проблемът според финансовите възможности. Такъв липсва, просто защото проблемът не са парите, а липсата на желание и воля. Твоят данък не е панацея. Макар да е парадоксално, основният проблем на България за жалост не е финансов.

17 Февруари 2014 11:52
mick16 Февруари 2014 19:37

Колко пари от данък сгради/имоти се събират в Ихтиман за една година. За колко полицая стигат тия пари, за поддържането на колко улици стигат тия пари? За колко чиновника в общинската администрация стигат тия пари?

Трябва ли да стигат? С какви пари трябва да се охраняват имотите на гражданите? С пари на самите собственици на имоти или с пари на някой който няма имоти и то от другия край на България?
Всички се оплакват.. но никой не казва с какви пари...


mick16 Февруари 2014 21:14

Атанас Димитров 16 Февруари 2014 20:39 - Странно ми е когато някой плаща 2 лева и иска услуги за 200. Че и после се оплаква, когато нищо не получи.


mick17 Февруари 2014 07:30

Pstr 17 Февруари 2014 00:52 - Хората в държавата са различни - едни имат повече, други по-малко. Едни работят повече, други по-малко. Едни консумират повече, други по-малко. Това са 3 различни групи. В момента работещите и консумиращите плащат за удобствата на имащите. Това е несправедливо. Отделно, че парите не стигат, щото работещите и консумиращите са малко.
Държавата/общината е възникнала като начин хората да се организират и поделят разходите по поддържане на инфраструктурата. Нормално е този който има имот някъде да плаща за инфраструктурата около тоя имот, за охраната му. Не е нормално - някой който няма имоти да плаща за удобствата на собствениците на имоти, както е в момента/с данъците от заплатата си/. Не е нормално консумиращите/с ДДС, акцизи/ да плащат за удобствата на собствениците на имоти. Щото много рядко - собствениците консумират достатъчно/плащат достатъчно ДДС, акцизи/, нито пък имат достатъчно висока заплата, че да плащат достатъчно ДОД за да има пари за инфраструктурата и охраната около всичките им имоти. Отделно има и национална инфраструктура, която би трябвало да се поддържа с националните данъци - ДДС, акцизи.

Вие си мислите, че някой друг трябва да плаща за вашите удобства. Аз казвам - всеки трябва да си плаща сметката. Социализмът отдавна си отиде.

А за линка - да ще го пускам, докато най-накрая хората разберат, че безплатен обяд няма. Че безплатно е сиренето само в капана за мишки. Докато разберат, че всеки трябва да си плаща сметката, а не да стоят в мизерия и да чакат някой друг да им я плати. Не може да плащаш 2 и да искаш някой да ти върши работа за 200.

Всъщност има и други линкове там, които също мисля са важни.


mick17 Февруари 2014 10:56

Solace 17 Февруари 2014 09:59 - Пич, не знам какво четеш, явно това което искаш да прочетеш Казвам, че колкото повече и по-скъпи имоти има човек, толкова повече трябва да плаща, защото най-малкото има повече неща за пазене. Отделно има и повече инфраструктура за поддържане.

Т.е. ако човек има малък и евтин имот трябва да плаща малко. Който има много и скъпи имоти трябва да плаща много. И тия пари трябва да са достатъчни за съответната услуга. А не както е в момента плащаш 2 искаш услуга за 200.



Това чета, което си писал. Но като гледам, само в последното ти мнение има (поне) две противоречащи си изречения. Право на защита от полиция имат както съборетината с 20 лева данък, ака и палатът с 20 000 лв. Друг е въпросът полицията на кого обръща внимание - за съжаление на този, който може да си позволи И частна охрана.
В тази сметка не включвам крадливата циганска сган - не плащат нищо, но за съжаление имат много права.
17 Февруари 2014 13:58
"Право на защита от полиция имат както съборетината с 20 лева данък, ака и палатът с 20 000 лв" - Ей пак права.. някой трябва да плати за да ги има тия права. Ако никой не плаща, права не може да има. Ако никой не работи - също. Ако 1 плаща, а двама-трима потребяват права.. пак не се получава сметката. Ако се плаща много по-малко отколкото струва услугата.. пак не се получава сметката. Щото няма как да накараш полицая да ти работи даром.. Същото е и с лекарите даже.. със строителите.. всеки иска да получи пари за труда си.

Отделно правата са за хората. А не за собствеността. Ако искаш да ти се пази собствеността.. да ти е подредено около нея - трябва да плащаш за това.





18 Февруари 2014 00:57
За съжаление, Мик, трябва да ти кажа, че в момента плащам 200, а получавам работа за 20! Лично съм виждал как цигане мъкне капак от канализацията пред МВР-то, познай колко човека обърнаха на този факт внимание - 0.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД