:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,402
Активни 662
Страници 25,332
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Децата трябва да вземат решения и да не се страхуват от провала

Новата икономика търси изобретателност и новаторски идеи, смята основателят на първото Демократично училище в света Яков Хехт
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Яков Хехт
Яков Хехт е международно известен практик и теоретик на демократичното образование, теорията на обучението и обществената промяна за образованието. През 1987 г. основава първото в света Демократично училище в израелския град Хадера. Благодарение на успеха на училището с помощта на Хехт се създава мрежа от демократични училища в цял Израел и по света. Автор на книгата "Демократичното образование". Яков Хехт бе основен участник в Първата национална среща за свободното развитие на образованието.





- Г-н Хехт, какво представлява демократичното образование - как учат децата, как преподават учителите, как се определя учебната програма?

- Обществото, в което живеем днес, се промени драстично. През последните 150 години светът стана все по-демократичен, но образователната система, която познаваме днес и която е създадена приблизително преди 150 години с цел да образова децата за недемократично общество, не се е променила - същата система, която е образовала към диктатура, сега образова привидно към демокрация. Всяко училище, което си задава подобни въпроси - как се създава образователна система, която образова към живот в демократично общество и живот с демократични ценности, как да възпитаваме децата за бъдещия живот в демократичното общество - от моя гледна точка представлява едно демократично училище. Ние влизаме в един свят, в който има т.нар. вълна на знания, и за да успее човек в този свят, трябва да бъде все по-креативен, да бъде предприемач. Всяко едно училище, задаващо си въпросите в сферата на демокрацията, но също така и в икономическата сфера, от моя гледна точка е демократично училище.

Отговорите вече могат да бъдат различни. Нашите отговори се основават на четири принципа. Първо, всяко едно дете трябва да намери своя собствен елемент. Този елемент е представен от сър Робинсон, който казва: "За да осигури бъдещия си успех, всеки човек трябва да намери своя талант и мотивация. Там, където вроденият талант и мотивация се срещат, е мястото, където имаме най-голяма вероятност да успеем". Според първия принцип всяко едно дете изгражда своя собствен учебен план в съответствие с този елемент, който е открило в себе си. Вторият принцип е, че детето избира някой от учителите като свой личен ръководител - ментор. Третият принцип е, че животът протича в една демократична процедура. Имаме общо събрание, което наричаме парламент, и на това събрание присъства цялата общност - учениците, учителите и родителите. И четвъртият принцип се отнася до учебната програма, която се основава на принципа за зачитане на човешките права. Ако преподаваме история, ние я преподаваме от гледна точка на жената, на малцинствата, на децата.

- Традиционалистите вероятно ще ви опонират, че е наивно детето само да определя какво да учи или какво е важно за него.

- Това е вярно. На всеки един от нас му е трудно да разбере какво е правилно и грешно за неговия живот. Вие например какво правите, за да разберете кое е правилно във вашия живот? Нека си зададем същия въпрос от гледна точка на детето, на родителя и на учителя. Животът не е място, където имаме написани отговори. Незнанието е основната енергия на нашия живот. В неизвестна ситуация аз избирам своя приятел, избирам в кого да се вслушвам и също така избирам как да живея. Когато детето избира, то не знае дали това е добро за него. Точно както министърът на образованието избира неща - той не знае дали е добро. Но това, което децата правят, е да питат своите родители, ако имат добри отношения с тях, да попитат учител, на когото се доверяват, и тогава правят своето решение. Това решение може да бъде грешно или правилно. Но според мен това деление не е точно - правилното и грешното не съществува. Важната идея е да поемеш отговорност за своите решения. И това нещо, което учениците учат - да не се страхуват от провала, и това е най-важното нещо в живота, аз така смятам. И второ, да поемат отговорност за резултатите. А ролята на учителя е да вижда уникалността на детето - какво има в това дете, което го няма в другите. Традиционните учители се опитват да ни направят всички еднакви. Защо го правят? Може би преди 100 години сме искали нашите деца да бъдат като Чарли Чаплин в "Модерни времена" - като роботи, които вършат едно и също. Новата икономика търси изобретателност и новаторски идеи и затова трябва да гледаме на уникалността на едно дете.

- Не звучат ли прекалено революционно тези идеи?

- Хората, които ги приемат като такива, са малцина. Но! Може да звучи радикално за държави, може би сред тях е и България, където традицията е била различна. Ще ви кажа какво аз правя днес. Принципът е да спрем да подготвяме децата за миналото, а да започнем да ги подготвяме за бъдещето. Аз ги водя в стартъп компании в Тел Авив - имаме около 4000 стартъп компании само в Тел Авив - и аз организирам среща между основателя на компанията и учениците. На тези срещи учениците научават как изглежда новата икономика. Изпълнителните директори на тези компании почти не търсят академичен успех, а търсят креативност, предприемачество, мислене извън кутията и това е бъдещето.

- За да са търсени, хората трябва да носят в себе си някакво познание... Например да знаеш добре родния си език или да владееш поне един чужд език.

- Аз съм съгласен, но всяко нещо, което се извършва насилствено, не само че не е демократично, но това нещо не работи. Най-важното нещо е желанието да знаеш. Що се отнася до майчиния език и до втория чужд - английския, постиженията на нашите ученици са високи, много високи. Защото те искат да знаят това. Кое дете не би искало да знае майчиния си език? Но ако вземем нещо, което много силно желаете, и ви кажа, че сте длъжна да го правите по цял ден, повярвайте ми, че ще унищожа тази обич. Помислете за секунда как трябва да бъдат нещата в училище. Училището трябва да е място, където децата идват, за да им разказват нови неща. Те би трябвало да се радват, че са научили нещо ново. Децата би трябвало да седят и да казват: "Леле, това е гениално!" Но това никога не се случва, защото им се дава много знание, което не е ясно за какво служи. Ако свържете децата с тяхната страст, ако ги насочвате към това, което учат - това е нов разказ, нова история. Това е едно ново преживяване. Това е например, ако ви разкажа за една екскурзия и излезем заедно на това пътешествие. Това е разликата - ние излизаме на това пътуване заедно с децата.

- Доколко тези взаимоотношения между децата, родителите и учителите могат да се внедрят в традиционните образователни системи?

- В началото ние започнахме да извършваме тази промяна в 30 училища в Израел и сега правим това в 10 различни града. Наричаме тези градове "градове на образованието". Ние влизаме в обикновените училища и ги променяме. Можем да се похвалим с голяма успеваемост - целият град става едно голямо училище. Главната идея е всяко дете да намери своята собствена сфера на реализация. И също така в цялата страна Израел имаме реформа, която се нарича "значимо образование". Целта не е дипломата или различните дипломи, които се получават в живота. Всички тези промени ги правим в общественото образование, това не е частно образование. Нашият бюджет е от държавата, ние сме държавни обществени училища.

- Вие оптимист ли сте за развитието на образованието в глобален мащаб?

- Да. Мисля, че днес е ясно почти на всички, които се занимават с образование, че ние сме в състояние на големи промени. Това е една промяна от положение на пирамида, на йерархия към една нова парадигма, която е мрежа, не пирамида, а мрежа.
18
5515
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
16 Февруари 2014 19:23
Като тръгнат едни идеи от Израел...Ставам много подозрителен...
----------------------------
Сайтът на Генек

16 Февруари 2014 21:01
Но според мен това деление не е точно - правилното и грешното не съществува.
Важната идея е да поемеш отговорност за своите решения.

E, този оправда Хитлер.
Крайно време беше - гений на либерастите.
Значи Освиенцим не е нито правилно, нито грешно решение.
Просто се е случило.
Хитлер избил 6 000 000 евреи и после поел отговорността като се самоубил.
А дали дядото на този либераст е бил на същото мнение?
16 Февруари 2014 21:12
Като тръгнат едни идеи от Израел...Ставам много подозрителен...

Не се бой. Нови идеи у нас се въвеждат едва когато остареят достатъчно. Ако изобщо се въвеждат.
16 Февруари 2014 21:38
Още един демократ Яков...
16 Февруари 2014 21:57
Като отчетем колко перверзно, лицемерно и манипулативно е съвременното понятие за демокрация (тъкмо Израел и САЩ го направиха такова), разглаголстването за демократично образование ми изглеждат нахално нагла спекулация.
16 Февруари 2014 23:05
Яков Хехт правилно се е ориентирал, че нереформираността на образователната система е сред основните пречки пред развитието. Българската образователна система е създадена с идеята да подготвя хората за живот в тоталитарна държава и го прави много успешно-до завършването си децата са намразили ученето, знанията им са фрагментарни, умишлено им се предават факти, а не принципи (да не вземат да мислят критично). Същата тази нереформирана образователна система е причината за липсата на критичност и гражданска адекватност на българите от роденото през социализма поколение, а и на това след него. В този смисъл не разбирам омразата, която се лее към учениците и студентите в България-те учат сходен материал със сходни методи на преподаване, просто времената са други и с такава подготовка провалът в една конкурентна среда е неизбежен.
17 Февруари 2014 03:34
Pstr
16 Февруари 2014 23:05
Точно така е. Градът, в който живея, от преди около 2 месеца се включи в инициативата "град на обучението". Тук Хехт не го пише, но този тип инициатива включва и висшето образование, и даже научните изследвания.
17 Февруари 2014 09:09
Pstr - толкова си прав, успехите на демократичната образователна система която замени тоталитарната, доказа правотата ти.
Така е то - пазарната икономика ражда гении, и форуми по които да се проявляват.

17 Февруари 2014 09:09
В този образователен модел отново има идеологически подход, защото целта му е да подготвя демократи, значи самият модел не е демократичен. Всяко образование, в което се залага някаква политическа идеология е недемократично. Но все пак в него има неща, които звучат добре. Въпросът е как се реализират?
17 Февруари 2014 09:46
През последните 150 години светът стана все по-демократичен, но образователната система, която познаваме днес и която е създадена приблизително преди 150 години с цел да образова децата за недемократично общество, не се е променила

Това е вярно в някаква степен, но и не е вярно, защото има един набор от ясни, прости и окончателни знания, които всеки трябва да запамети "с бой по главата" - както и да се променя света, 5+5 винаги ще е = на 10, а "сграда" винади ще се пише със "с", и много други примери, най-вече от точните науки. За хуманитаристиката съм съгласен, че много неща могат и трябва да се променят. Освен това не съм съгласен, че всяко дете имало някакви таланти, има хора, които се раждат без някакви особени способности, да не говорим за таланти и гениалност. Елементи от подобна система могат да се приложат при по-отраснали деца, при това мотивирани и високоинтелигентни. Останалите - да научат основното, някакъв занаят и айде - чупката...
17 Февруари 2014 11:33
Децата трябва да вземат решения
Натисни тук
17 Февруари 2014 13:12
През последните 150 години светът стана все по-демократичен, но образователната система, която познаваме днес и която е създадена приблизително преди 150 години с цел да образова децата за недемократично общество, не се е променила.

Чакайте сега, значи образователната система в последните 150 г. е довела до "все по-демократичен" свят не е достатъчно съвършенна ли?
Излиза, че тази, същата образователна система нещо е объркала и не е трябвало да демократизира света?!
Този Яков, яко се опитва да ни мотка!
17 Февруари 2014 13:53
В този смисъл не разбирам омразата, която се лее към учениците и студентите в България

И къде - конкретно! - се лее омразата към ученициТЕ и студентиТЕ?
-----------------------
Сайтът на Генек

17 Февруари 2014 13:54
Още по-съмнителен ми е тоя, като се знае, че е по покана на Национална мрежа на родителите (които представляват единствено себе си). Те са от същото котило като Асоциацията за домашно образование и някъде в основата на всичките тия са американски религиозни проповедници. Такива не бива да пипат по никакъв начин образованието ни!

Иначе идеята на Хехт за класове без разлика във възрастта на децата е толкова архаична, че минава за новаторска.
17 Февруари 2014 13:55
И това нещо, което учениците учат - да не се страхуват от провала, и това е най-важното нещо в живота, аз така смятам.

Пък аз мислех, че човек трябва да се учи на победа, а не на провал...
-----------------------------
Сайтът на Генек

17 Февруари 2014 15:04
Децата трябва да мислят "извън кутията" - какви са тези преводи, моля! Out of the box би трябвало да се преведе като "нестандартно мислене", що за глупости. Иначе от статията не схванах много много точно за какво иде реч, как аджеба на практика стоят нещата.
17 Февруари 2014 19:30
Я да го рекна и тука: те нашите цигани отдавна работят по тази система на обучение! Сутрин циганката казва на циганетата "хайде деца сега избирайте - кой на училище, кой на просия, кой с баща ви за джелезо". И децата щастливи се радват на демокрацията, и обучението протича най-демократично!...
18 Февруари 2014 15:11
Слагам тук един линк към аудио, което е свързано с темата. Интервюираният казва, че образованието е противоконситуционно... http://thepoliticalsharkpodcast.wordpress.com/2014/02/07/interview_yavor_ganchev/
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД