Прав е Лютви Местан. Не само ДПС е против даването на реална власт в ръцете на гражданите. Всички партии в парламента, без изключение, не желаят да се разделят с част от властта си и това за пореден път стана ясно при приемането на новия Изборен кодекс в края на миналата седмица. По предложение на ДПС и с горещата подкрепа на БСП и "Атака" преференциалният вот за депутати и общински съветници на практика бе обезсмислен. Докато текстовете се гласуваха, депутатите от ГЕРБ твърде услужливо отсъстваха от залата.
Протестите от лятото на миналата година имаха две основни искания - оставка на правителството и мажоритарен вот. Или поне силен мажоритарен елемент, който дава повече власт на гражданите по време на избори. Вече е безпощадно ясно - оставка и предсрочни избори може и да има, но власт за избирателите няма да има. Няма как да се очаква партиите на статуквото да отрежат сами клона, на който седят вече 25 години.
И все пак
в новия Изборен кодекс гражданското общество постигна и някои малки победи
На предстоящите избори за евродепутати ще има реален преференциален вот. Прагът за размествания в листата е само 5%. И за разлика от изборите за НС и общински съветници, бюлетините, в които не е отбелязана преференция, няма да се броят като предпочитание за водача на листата. Този текст е предпоставка да няма особено големи караници в партиите за избираемите места в листите. И ще принуди дори водачите да не се осланят само и единствено на партийната подкрепа. А да потърсят такава сред актива на по-ниски нива и сред симпатизантите на съответната партия.
Що се отнася до парламентарните и местните избори, преференциалният вот там засега поне си остава само на книга. Но пък от друга страна, най-накрая бе намерен начин този вид гласуване да се съчетае с интегралната бюлетина. И тройната коалиция, и ГЕРБ отхвърлиха възможността за такъв вот именно с аргумента, че бюлетината ще бъде огромна по размери. Още тогава беше ясно, че това са смешни и жалки оправдания. Този път обаче те не минаха, което също е една малка победа за гражданите.
А и в крайна сметка духът от бутилката бе пуснат
Защото досега в изборите за НС и за общински съветници нямаше никакъв преференциален вот, дори и само на книга. Колкото повече граждани упражнят правото си на преференция, толкова повече ще намалее служебното предимство, което законовият текст осигурява на водача в листата. Ако стане ясно, че голяма част от избирателите се възползват от правото си на преференция, това ще бъде сериозен аргумент в усилията на гражданите да си извоюват от политиците реална власт по време на избори. В нашия случай това означава само едно - задължителна преференция с нулев праг, което ще даде на избирателите възможност сами да преподреждат цялата листа. Да избираме половината или дори всичките депутати мажоритарно със сигурност са по-добри варианти, но засега в обществото няма достатъчно съгласие около тях.
Още докато течаха дебатите стана ясно, че
новото в новия Изборен кодекс е твърде малко
Електронно гласуване няма да има, а машинното ще бъде само експеримент. Активната регистрация, единственото сигурно средство за прочистване на избирателните списъци от т.нар. фантоми, също отпадна в последния момент. Единственото, което има значение за БСП и ДПС, е да изберат нова ЦИК, в която да доминират техни представители. Подобна ЦИК обаче съвсем не е гаранция за честни и прозрачни избори, каквато бе прокламираната цел на новия кодекс. Все още са пресни спомените от 2009 г., когато в ЦИК именно БСП и ДПС колеха и бесеха. Ако зависеше от онзи състав на ЦИК, СДС дори нямаше да бъде допуснат да се яви на парламентарните избори. Изборната администрация от времето на ГЕРБ натрупа много грехове, но със сигурност не беше чак толкова изобретателна в опитите да прецака опонента изначално.
Основният проблем е, че изборното законодателство само по себе си не може да гарантира честни и почтени избори. Дори да е идеално, каквото нашето със сигурност не е. Няма Изборен кодекс, който да успее да спре номерата от костинбродските вечеринки, които са любими на нашите политици. Независимо какво говори Мая Манолова. Отсега е ясно какво ни чака след няколко месеца, след като от предстоящите евроизбори до голяма степен зависи продължителността на живота на настоящото правителство.