:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,916
Активни 769
Страници 15,819
За един ден 1,302,066

Логично е да се увеличи цената на билетчето в София

Стремежът на Столична община е да стимулира редовните пътници, казва зам.-кметът Любомир Христов
Любомир Христов
- Г-н Христов, има ли вече яснота каква ще е новата тарифна политика за градския транспорт?

- Няма обсъждане все още, защото експертите от Центъра за градска мобилност не са приключили с вариантите, които трябва да предложат за обсъждане в Столичния общински съвет.

- Една от предложените мерки от анализаторите, наети от общината, е да се увеличи цената на билета.

- На този етап впечатленията са, че хората, които ползват метрото, ползват и друг транспорт. Статистиките показват, че най-добре се продават месечните карти за цялата градска мрежа. На базата на тези анализи предложенията за увеличение на цената на билета са разработени в посока да бъдат насърчени и поощрени именно хората, които често пътуват с градския транспорт, директно чрез цената на единичното пътуване. Цената на единичния билет тук не е водеща. Ако пътувате ежедневно, по-добре е да бъдете стимулирани да си купите карта, в която единичното ви пътуване да бъде в пъти по-евтино, отколкото да си купите един билет. Правихме изчисления, които се базират на обективна реалност, и според тях едно пътуване в София на хората, които пътуват по редовна тарифа, е от порядъка на 50 ст. Това е за най-скъпата карта - месечната за всички линии. Този, който пътува еднократно, не е обект на внимание и не би следвало да е. В този смисъл има логика цената на билета да бъде по-висока за сметка на пътуването с карта.

- Как се формира цената на пътуването с карта?

- Средно на ден човек сменя две превозни средства. Това значи четири пътувания на ден. Ако приемем, че има 23 работни дни и понякога почивните, то се получават 100 пътувания, а оттам и 50 ст. на пътуване. Но всичко това са средни стойности.

- Но билетът и сега е двойно по-скъп от пътуването с карта?

- Това вероятно не стимулира достатъчно хората да си купуват карта. И затова ще се търсят алтернативи.

- Аз например сега си купувам отделно билети, въпреки че ползвам често градския транспорт. Ако увеличите билета на 1.30 лв., с какво ще ме компенсирате, за да си взема карта?

- Нека да видим какво ще предложат колегите, които правят математически моделирания на всички варианти от карти и билети. Имаме достатъчно информация и анализи.

- Водят ли се преговори за премахване на частните оператори? Последният опит за прекратяване на договора с частния превозвач "Карат С" завърши със скандал заради грешно изчислена лихва.

- Имало е серия от разговори в работната група, но напоследък няма голяма активност. Трябва да припомним, че в последното решение на СОС за заема едно от нещата в него е именно комисия да проведе и финализира разговорите с частните оператори преди разплащането на акумулираните към тях задължения и евентуално прекратяване на договорите.

- Докога са договорите?

- Те са 8-годишни, което значи, че 2016-2017 г. поетапно изтичат. В тях няма предвидена хипотеза на удължаване или автоматично продължаване.

- Каква ще е съдбата на линиите, които в момента се експлоатират от трите частни оператора?

- Трябва да се вземе решение, защото автобусите са собственост на частните оператори. Нормалната експлоатационна възраст на тези автобуси е от 8 до 10 години, така че като изтекат договорите, те на практика няма да отговарят на очакванията. Две години оттук нататък е достатъчно да се реши въпросът дали ще продължи обслужването на тези линии - било то чрез пряко възлагане на общинския оператор, или ще бъдат пак обект на конкурс. Може би много от тях ще се обезсмислят и заради метрото.

- След скандала с лихвата при преговорите с "Карат С" Миролюб Столарски има ли претенции към общината?

- Има дела, които водят от гледна точка на очаквания на индексация на цената на километър пробег. В момента има съдебна процедура, така че не мога да кажа повече.

- В края на 2012 г. "Алианц Лизинг" заплаши общината със съдебен иск заради забавени плащания от 2 млн. лв. за 35 нови автобуса. Какво се случва там?

- Този въпрос е приключен, плаща се редовно. Няма опасност да се загубят автобусите.
12
2206
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
23 Февруари 2014 20:19
Амиии...Логично е и контрольорите да пътуват по линията на автобуса от Плиска до края на маршрута, а не само до пресечката с "Граф Игнатиев" Защото от там нататък се качват най-много пътници, на които билетчето им е- оранжевата жилетка
24 Февруари 2014 09:13
Какво качване на цената - да вземат и да си направят транспорта така, че без билет да не може да се качи човек. А и как може някой да измисли система с електронни билети, която да не може да се използва в целия градски транспорт, както е сега с електронните билети и автобусите. Освен това как може да няма седмични или тридневни карти, което е едно много сериозно предимство, особено за чужденци или дошли за ден-два в града.
Но основното е да се проверяват билетите. След като в другите страни може да се вкара - ами и тука да е така.
24 Февруари 2014 13:12
А може ли една статистика колко от отговорните общински служители и от общинските съветници ползват градския транспорт редовно? Да не се окаже, че хора, които не са се качвали на автобус или трамвай вземат решения за съдбата на нещо наистина важно!
24 Февруари 2014 14:06
Логично било ...
То е логично и такива като Фандъкова и този Христов да не припарват до управлението на София, но ето че не е така.
Цената на билетчето в София е съвсем логично да се намали много или изобщо градският транспорт в София да стане безплатен, но логични работи при демокрацията и пазарната икономика в България не стават. Стават нещата, които носят комисионни и далавери всякакви за управляващите демократи.
24 Февруари 2014 14:42
Няма никаква логика, ама карай да върви...
Не е сефте тоя номер с Фъндъчковата логика.
24 Февруари 2014 14:53
- Аз например сега си купувам отделно билети, въпреки че ползвам често градския транспорт. Ако увеличите билета на 1.30 лв., с какво ще ме компенсирате, за да си взема карта?

Присаждане на акъл за сега не се предлага, та нека опитам с аритметика:
Ако за един месец уважаемата авторка пътува повече от 50 пъти с градски транспорт, то ще ѝ е по-изгодно да си купи карта. Това е при сегашната цена от 1 лев за билет и 50 лева за карта /цялата мрежа за месец/.
Ако авторката се придържа към една само линия, сметката излиза с още по-малко пътувания. 23 с наземен транспорт, 35 с метро.
Още по-изгодно е ако се купи карта за 3, 6 или 12 месеца.
24 Февруари 2014 15:23
Тая сметка излиза само ако гражданинът пътува само по един маршрут..
А се отдели от схемата "на работа-вкъщи" - а не му се връзва бюджета.
24 Февруари 2014 15:35
Коя сметка?
За 50 и повече пътувания месечната карта е по-изгодна. По колкото си искаш линии.
За 1 линия е 23 пътувания /надземен/ или 35 метро.
24 Февруари 2014 17:18
За да не изпадна в подробности - би трябвало талоните да бъдат намалени, така че да се приравнят към картите, или - да се сложат кондуктори.
24 Февруари 2014 17:32
"- да се сложат кондуктори." Ами илекторатът от Факултето и Филиповци кът не иска кундуктури???
24 Февруари 2014 19:17
"На този етап впечатленията са, че хората, които ползват метрото, ползват и друг транспорт."
Добро утро!
24 Февруари 2014 19:31
"..........то се получават 100 пътувания, а оттам и 50 ст. на пътуване."
Този който прави сто пътувания на месец в София трябва да му су плащат ВРЕДНИ! Поне според мен.
Да започнем с това, че изкарваш всичките нови Грипни епидемии. Второ, джебчийските бригади. Трето, просяците. Четвърто, бездомните некъпани от месеци. Пето акордеонистите....и т.н. Или може би това е бонус към услугата?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД