Предишният ми работодател ме бави и не ми връща трудовата книжка. От време на време твърди, че я търси, друг път, че била изгубена, трети път, че няма време. Как се решават такива случаи?
Ч.Г., София
"Трудовата книжка е официален удостоверителен документ за вписаните в нея обстоятелства, свързани с трудовата дейност на работника или служителя." Това е записано в чл. 347 от Кодекса на труда (КТ). В кодекса има цяла, специална глава, озаглавена "Трудова книжка и трудов стаж". Именно там са основните правила, които се отнасят до книжката. Те от своя страна са детайлизирани в специална Наредба за трудовата книжка и трудовия стаж, която е приета с постановление на Министерския съвет през 1993 г. Последното изменение в нея е от 2010 г.
Според КТ при постъпване на работа работникът или служителят е длъжен да представи на работодателя трудовата си книжка. Ако му е първа работа, то работодателят е длъжен в срок от 5 дни да го снабди с трудова книжка. Изрично е посочено обаче, че постъпването за първи път на работа се удостоверява от работника или служителя с писмена декларация. Според КТ трудовата книжка се съхранява от работника или служителя. Нормата обаче не е задължителна, затова на много места книжката се държи от работодателите. Ако обаче тя е в работника или служителя, той е длъжен да я представи на работодателя при поискване, както и за вписване на нови обстоятелства в нея.
В трудовата книжка наред с всякакви лични данни като име, дата и място на раждането, адрес, номер на лична карта, образование, професия, специалност и др. подобни се записват и обстоятелства като например заемана длъжност и организационно звено, в което се работи (отдел, цех, служба), както и уговореното трудово възнаграждение. Там се посочват дата и основание за прекратяване на трудовото правоотношение (член, алинея, точка и буква от КТ) плюс продължителност на времето, което се признава за трудов стаж, както и на времето, което не се признава за трудов стаж. В книжката се отбелязват изплатени обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение, дори запорите по Гражданския процесуален кодекс. По закон работодателят има задължението "точно и своевременно да вписва в трудовата книжка данните по предходната алинея и настъпилите промени в тях".
И тук стигаме до конкретните въпроси и отговори. Според чл. 350, ал.1 "при прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да впише в трудовата книжка данните, свързани с прекратяването", както "и да я предаде незабавно на работника или служителя". Законодателят не случайно е записал незабавно.
Отделно от това е предвидена и отговорност на работодателя за вреди. Така в чл. 226 от КТ е записано, че "работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно за вредите, причинени на работника или служителя поради" например при неиздаване или несвоевременно издаване на необходимите му документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение. Същото ще им се случи и ако има вписване на неверни данни в издадените документи. Обезщетението тук обхваща всички вреди, претърпени от работника или служителя, включително и неимуществените.
Освен това "работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към работника или служителя за вредите, които той е претърпял поради незаконно задържане на трудовата му книжка, след като трудовото правоотношение е било прекратено". Тук обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на прекратяването на трудовото правоотношение до предаване на трудовата книжка на работника или служителя.
КТ решава и хипотезата, при която трудовата книжка бъде изгубена по вина на работодателя. Тогава по искане на работника или служителя се издава нова трудова книжка от съответната инспекция по труда, казва кодексът. В този случай работодателят трябва да представи на инспекцията по труда необходимите данни от предишните работодатели. Това е и първата хипотеза - ако вината е на работодателя.
Процедурата по възстановяване на изгубената книжка върви по специалната Наредба за трудовата книжка и трудовия стаж. Според чл.7 от въпросната наредба, когато трудовата книжка бъде изгубена или унищожена, съответната дирекция "Инспекция по труда" издава нова въз основа на писмена молба декларация на работника или служителя. В тази молба се посочва, че трудовата книжка е изгубена, кой я е изгубил и данни за работодателите, при които е работил.
При втората хипотеза - когато трудовата книжка бъде изгубена от работника или служителя, пак инспекцията по труда му издава нова трудова книжка. Това обаче става въз основа на представени от работника или служителя достоверни данни.
|
|