:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,772
Активни 718
Страници 11,337
За един ден 1,302,066
Опит

Не всяко дете трябва да е като Федерер

Старата педагогическа тактика - да те наругаят, за да те мотивират, не работи. Трябва да научим децата, че в това да се греши няма нищо лошо, че се спортува за кеф, а не за точки и шестици
Ако децата не разберат, че спортът е удоволствие, като възрастни ще имат куп здравословни проблеми.
http://www.webcafe.bg

Въобще не ме изненадва поредната статистика на Евробарометър, че българите не спортуват. Дори мога да добавя и двете най-преки следствия от този факт - дебели са и умират млади. Особено мъжете. Половината от съучениците ми пуснаха шкембета в ранните си тридесет. Жените сме по-претенциозни към външния си вид и дори да не спортуваме - пазим диети. Като здравословен ефект това понякога би могло да е по-вредно дори от бирения корем, но от естетическа гледна е за предпочитане. Да не говорим, че е форма на дисциплина, която сама по себе си е достойна за уважение.

Няма да откривам колелото - ясно е, че навиците за спорт се създават в семейството, и то в детските години. Израснах във време, когато се спортуваше не за здраве, а за да се печелят медали. Въобще в моето детство не си спомням здравето да е било някакъв особен аргумент за каквото и да било - сигурно се е предполагало, че върви ръка за ръка със светлото бъдеще.

По онова време в училище минаваха някакви експерти и ни оглеждаха като коне дали имаме някакъв потенциал да свършим нещо за доброто на държавата. Един такъв реши, че имам хубави рамене и ставам за гребане. Много му се обидих - още го помня. Помня и как не ме взеха да тренирам художествена гимнастика, защото не бях кльощава, обаче ме взеха в хор, въпреки че въобще не мога да пея.

Спомням си също, че дете, което покажеше някакви добри спортни заложби, бе подложено на агресивен натиск да се премести да учи в спортно училище. Това беше и причината да спра да ходя на плуване. Нямаше начин да се губи времето на треньорите: или плуваш за славата на отбора и високото спортно майсторство, или - спасявай се сам.

Това вече го няма и слава богу. Сега спортувам за кеф и това е едно от малкото удоволствия в живота ми, за които съм готова да правя големи жертви. Много се надявах, че дъщеря ми също ще се запали по спорта, като гледа, че майка и баща й спортуват редовно. Записахме я на тенис и на плуване, като



не очаквахме да започнем с двойна грешка



И от двете пожела да се откаже горе-долу след месец. На тениса не улучвала топката, а на плуването й писали двойка и треньорката й се карала, че страхува да си потопи главата под водата. Опитах се да й кажа, че ходи за удоволствие, но си дадох сметка, че няма удоволствие с двойка и скандал, и започнах разследване. Обадих се на учителките в детската градина, за да разбера за драмата с плуването. Те пък бяха получили оплакване от треньорката, че дъщеря ми не слуша. Опитали се да репликират, че става дума за едно от най-послушните и изпълнителни деца, но жената си държала на версията, че детето е виновно.

"Колко е възрастна Мица?" - питам дъщеря ми, а ти ми отговаря: - "Не знам". "Като мен ли е на години или като баба ти?", продължавам да настоявам. "Като никого не е, няма друга такава жена", отговаря детето, а аз разбирам, че ситуацията е сериозна. Моля учителките да говорят с треньорката, а междувременно се информирам каква е драмата с потапянето на главата - дъщеря ми се страхува, че носът й ще се напълни с вода и не знае какво да прави. Почваме сухи тренировки по плуване. Връща се крайно щастлива, Мица й е казала "браво".

Остава драмата с тениса. Трябва да обясня някак, че грешките не са признак на незнание или на некадърност, а са част от играта. Пускам телевизора, показвам Федерер. Не му влиза първият сервис, но въпреки това той е гениален, обяснявам аз. Обяснявам й какво е "непредизвикана грешка", но не... Детето твърди, че не трябва да се греши - който греши, той не може да играе. "Глупости" - свършва ми търпението и питам какво става с тези, които грешат на тениса. Разбирам, че се нареждат последни. Хайде пак на телефона. Моля отново учителките да говорят с треньорката, ако може дъщеря ми да не е винаги последна, защото това я травмира и съответно тя никога повече няма да улучи нищо. Колко тренирани играчи стават жертва на психиката си, а какво остава за едно 5-годишно дете. Баща й й купува нов розов гриф срещу обещанието да отиде още един път на тренировка. Този път не е последна и всичко е наред. Пак ще ходи.

Това е добрият вариант. Лошият е, ако тя не споделяше с мен, а само трупаше неприятен опит.



Не виня треньорите



Те са учени така - вероятно много по-зле дори. Старата педагогическа практика беше да ти кажат, че си пълно дърво, че за нищо не ставаш, за да те мотивират. Бой, плач, караници и ти се надъхваш. Казваш си: ще му покажа аз на тоя или тая, ще му натрия носа. Може би това е прословутата спортна злоба.

Според мен това не работи. Трябва да научим децата, че в това да се греши няма нищо лошо, че се спортува за кеф, а не за точки и шестици. Без да съм никакъв експерт, си мисля, че изтървем ли децата, после имаме шанс да ги хванем чак като болни възрастни, на които кардиологът им е казал, че трябва да спортуват.

Ако бях икономист, щях да сметна колко мъже в трудоспособна възраст умират от сърдечносъдови заболявания, наднормено тегло и лош живот и колко струва това на държавата, но предпочитам позитивната мотивация.

11
2393
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
01 Април 2014 20:59
значи
Задължително почваме с мрънкане по лошия соц като едновременно се напъваме да се правим на оригинални. Браво. След това следват два примера за тренери-цербери и описание на проведените телефонни разговори. И кво? Естествено, голяма грешка е да се стресира детето, ама толкова ли не проблесна еретичната мисла, че и пък някои хора просто на са за даден вид спорт.

Апропо, аз съм говедо 100 кила. На балет ли да се запиша?
01 Април 2014 20:59
Я нека авторката да сподели мнението си за възкръсналите напоследък идеи на Мария Монтесори, а да не се вре в теми за спорта. Обадила се на учителките да говорят с треньорките... Аз съм тренирал като тийнейджър плуване (треньорът ме изгони като безперспективен), бокс, хандбал, лека атлетика (спринт), футбол, джудо и родителите ми въобще не знаеха. Заведох дъщеря ми на 7 години да тренира тайкуондо при Стефка Гьорчева, сега холивудската звезда Стефани Спийва и тренираше и се състезаваше и печелеше и губеше и психологическите проблеми се решаваха много лесно - усмивки и сълзи... Затова насочвам авторката към решаване на проблемите с методиката на Мария Монтесори.
01 Април 2014 21:14
Апропо, аз съм говедо 100 кила. На балет ли да се запиша?
Тц, на художествена гимнастика! Фърляне на бухалки.
родителите ми въобще не знаеха
Късметлия! Счупен нос, счупен крак, пукната глава. Как да ги скриеш!?
02 Април 2014 03:29
*
02 Април 2014 03:30
Антрополозите доказват, че хората почти не са еволюирали през последните 5000 години. Е защо тогава "старите" методи да не действат. Не мога да разбера откъде накъде почти всички съвременни жени и женствени мъже твърдят, че наказанията и боят не вършат работа при възпитанието на децата, без да приведат никакви доказателства в полза на това твърдение. Да не би поради тази причина 80% от престъпниците в САЩ да са от семейства, в които единственият родител е майката. (Ако някой свърже този статистически факт със закона за домашното насилие е на прав път според мен.)

Всъщност оказва се, че за да се подобрят постиженията по математика, е достатъчна и известна електростимулация на мозъка. Натисни тук Което нашите майки не са знаели разбира се и затова използваха шамари вместо електрошок със същата ефективност.
02 Април 2014 09:50
Интересно, защо Сега дава публичност на анонимка?!
02 Април 2014 09:53
не стига, че уебкафе, ами даже и автор няма

пада нивото, падааааааааааааааа
02 Април 2014 09:54
паисий,

заедно сме го видели отсъствието авторово
02 Април 2014 10:30
На авторката -
Дъщеря ми тренира същите спортове - сега са модни. При Кестена и Гери в Борисовата градина тенис, те чудесни хора и треньори и им благодаря. Тренираше години плуване докато затвориха басейна в "Анел" за деца. Според мен плува перфектно. Преместихме я в "Мадара". Треньорът казва на всички новодошли, че плуват мнооого погрешно. Крещи на всеки, най-вече на момчетата, че ако искат да имат някоя от купите пред входа, трябва да са много борбени, нахъсани, зли дори. Аз не искам Таня Богомилова в къщи. Вече не ходим на плуване. Засега!
02 Април 2014 10:43
Има неща които се основават на здрав разум. Няма удоволствие в спорта без усилие и самопреодоляване (а, понякога и физическа болка). Включително за аматьорския спорт. Стига да не прескачаш границата на разумното. Спомнете си дали от начало карането на ски е било удоволствие?
02 Април 2014 10:50
Ето Ви го и Петко Славейков с Опитай се пак! Наивно? Едва ли! Мисля че в това "Опитай се пак!" е същността на възпитанието. Защото спорта не е самоцел. Той възпитава качества.

Опитай се пак

Туй да ти е все в умът –
опитвай са пак!
Би не случи първи път,
помъчи са пак,

покажи, че си юнак.
Дръж са, ти щеш победи,
само постоян бъди –
опитай са пак!

Не може ли отведнаж,
помъчи са пак.
Ако би че го не знаш,
опитай са пак!

Както могат другити,
с прилежане мож' и ти,
да н' останеш ти простак
помъчи са пак

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД