Филип Попов е депутат първи мандат, юрист, зам.-председател на правната комисия. Избран за народен представител от Видин, където оглавява Областния съвет на БСП. Член е и на Националния съвет.
- Г-н Попов, не е ли нахално да се променя бюлетината малко повече от месец преди евровота с цел да се улесни нечий електорат?
- Всяка партия има правото да прецени доколко бюлетината може да бъде променена и в какви срокове. Съгласно Изборния кодекс (ИК) ЦИК следва в едномесечен срок преди произвеждане на изборите да определи дизайна на бюлетината. Мотивът на колегите от ДПС е, че ще се избегнат недействителните бюлетини, като бъде пояснено, че геометричната фигура за преференцията няма да бъде квадратче, а кръгче, за да няма объркване. Аз лично считам, че бюлетината е ясна и не би следвало, тъй като вече сме в предизборна фаза и е неудачно така в движение да се правят промени.
- Защо БСП не взе отношение в дискусията, но пък даде 12 гласа да мине поправката в ИК?
- Ние не участвахме още в гласуването на първо четене. Твърдя, че този законопроект цели да се измие лицето на президента Росен Плевнелиев, който издаде един указ, несъответстващ на разпоредбите в Изборния кодекс. Знаете, че сезирахме КС и затова и не взехме участие. Не е удачно да се променят изборните правила в каквато и да е посока буквално в навечерието на изборите, но ако това води до по-голяма яснота, защо не. По отношение на въпроса защо 12 от колегите от БСП са подкрепили промените в ИК, всеки има право на лична преценка. Това е и доказателство, че БСП е най-демократичната партия и всеки има право свободно да изрази мнението си.
- Чисто технически обаче какво ще се случи с решението на КС - то ще бъде за нещо, което вече е променено в закона - тоест разпределението, което атакувате, вече изглежда по друг начин - броят на членовете на ЦИК ще се увеличи.
- КС е сезиран по повод указа на президента, който в момента на издаването му според нас противоречи на Конституцията. Сега с увеличаването на броя на членовете на ЦИК се цели именно саниране на този указ.
- Тоест резултатът от това действие има чисто политически измерения?
- Освен политически това действие вече има и правни последици със сезирането на КС, а какво ще бъде решението на съда, това знаят само конституционните съдии. Този указ обаче е първопричината за всички тези правни и фактически действия - и за сезирането на КС, и за предложението на ГЕРБ. Между другото до настоящия момент ЦИК работи много добре, имат необходимото мнозинство, тоест комисията работи.
- Следствие на указа на президента като че ли е и достлукът на ГЕРБ и ДПС. Имате ли опасения в тази посока?
- Твърдя, че ощетени са не само ДПС, разбира се, те най-много - показват го и елементарните математически сметки. Ощетени са и институциите като цяло, и президентската институция в това число, заради този указ, който е незаконосъобразен. Президентът е президент на цялата нация, а не на отделно правителство или отделна политическа партия. Противното е наистина жалко за политическата ни система като цяло.
- Не ми отговорихте за БСП не е ли проблем размяната на жестове между ДПС и ГЕРБ.
- Не считам, че е проблем. ДПС и БСП работят - доказателство за което е работата на парламента и правителството. Случва се по определени казуси, какъвто е този, ГЕРБ и ДПС да гласуват законопроекти заедно, но това не значи, че ДПС и ГЕРБ работят заедно. В този казус специално ДПС имат абсолютното право да искат още един член на ЦИК от тяхната квота, а ГЕРБ са чистачите на президента Росен Плевнелиев. БСП и ДПС имат една обща цел и тя е недопускане връщането на порочната политико-мутренска система, на която бяхме свидетели 4 години и която се отъждествява с управлението на ГЕРБ.
- Как ще изберете в БСП коя от двете внесени от вас кандидатури за главен съдебен инспектор да подкрепите?
- БСП само внася тези кандидатури, те са избрани от съдийската гилдия и двете са на добри професионалисти. Наистина изборът на главен съдебен инспектор е много труден, защото изисква 2/3 мнозинство - фигурата трябва да е обединяваща. Надявам се на ползотворен дебат и в рамките на групите и на Народното събрание и да се стигне до избор. Този път има и състезателно начало - кой ще успее да обедини около себе си политическите партии, ще се види.
- Както знаем, обединение не става с дебати в пленарната залата, а с предварителна договорка - има ли вече такава договорка с опозицията за някоя от двете кандидатури?
- Към този момент все още се водят тези разговори извън рамките на парламентарната зала по отношение и на двете кандидатури, не знам до какъв етап са стигнали, но искрено се надявам заради държавността да има обединение около една от двете.
- А кога най-сетне ще попълните комисията за конфликт на интереси, след като скандалът с бившия шеф Филип Златанов е от миналото лято?
- Това също е една все още гореща тема след събитията около комисията. Бъдещият избор трябва да бъде много прозрачен и с обществено обсъждане, а това го прави по-продължителен и изтеглен във времето. Все още нямаме конкретика по отношение на имена.
- Тоест да очакваме ли и там подобна процедура на публични номинации, изслушвания и т.н.?
- Аз мисля, че трябва да има такава, именно с оглед нелицеприятната близка история на тази комисия.
- Кое според вас в кампанията за евровота ще нанесе по-големи щети на БСП - АБВ или евентуалното включване на Делян Пеевски в евролистата на ДПС?
- Аз не бих сложил на една плоскост АБВ и Делян Пеевски. БСП е политически субект, демократична партия, която е и единствен изразител на социалните идеи и нагласи. АБВ вече се обособи като отделен политически субект. Добре е лидерите на АБВ да осъзнаят това и да не живеят блажено, встрани от парещото обществено настроение, в сянката на БСП. Нека да градят своята политическа платформа, своите идеи, между другото аз не виждам при тях някакви нови идеи по отношение управлението на държавата, на други основи, на друга плоскост. Да си направят отделна политическа структура, партия, ако искат, но да си създадат отделен образ от този на БСП. Тъй като АБВ произлиза от БСП, може да обере част от електората на БСП на предстоящите евроизбори. Дори АБВ да не спечели и един мандат, а да вземе например 20-30 хил. гласа, това няма да е добре за БСП, защото истинските социалисти в рамките на ПЕС се борят за всеки един глас, от който може да зависи бъдещето и на България и на ЕС. Освен това анонсите на АБВ, че помагат на БСП, са фалшиви и по съществото си са, меко казано, подигравка с политическата култура на левия електорат.
- А Пеевски - не се ли опасявате от нови протести след номинациите му, които пряко ще се отразяват на правителството?
- Това е решение и право на ДПС, както и на всяка партия, на техните местни структури дали Делян Пеевски да бъде номиниран за евродепутат. Така че не би следвало да се отрази на БСП или на правителството или парламента. Нашата листа е ясна. Кандидатурата на г-н Пеевски е издигната от някои местни структури на ДПС. Това е право, а задължение и демократично поведение е останалите партии да не се бъркат във вътрешнопартийни дела на други партии. Странно мълчание обаче има по отношение на някои "видни" политици от ГЕРБ и тяхното обществено място. Аз винаги се стремя да избягвам крайностите, защото те не водят до нищо добро и полезно, особено в политиката. Крайност е да се демонизира образът на когото и да било, включително и този на г-н Пеевски. Номинацията на г-н Пеевски е право на ДПС и като такова не може да навреди на парламента, правителството или на БСП.
|
|