:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,437
Активни 459
Страници 5,002
За един ден 1,302,066

Кабинетът трябва да пише план Б за бюджета

Порочната практика държавната хазна да служи за ясла на губещи предприятия води към ада
Георги Ангелов
През първите два месеца на 2014 г. данъчните приходи в консолидирания държавен бюджет възлизат на 3.25 милиарда лева. Звучи внушително, но само на пръв поглед. Реално увеличението спрямо същия период на 2013 година е 3.4 милиона лева, тоест само 0.1%.

В гласувания от парламента държавен бюджет за 2014 г. се залага увеличение на данъчните приходи от приблизително 2 милиарда лева (от 22.37 на 24.33 милиарда лева за цялата година). От два милиарда планирано увеличение на приходите са събрани само малко над 3 милиона - а вече е минала една шеста от годината. Ако това темпо се запази,



няма начин постъпленията да се съберат, както са заложени



Всъщност ситуацията е дори по-сложна, защото в проекта на бюджета за 2014 г. беше заложено увеличение на данъчните приходи от 1.5 млрд. лв. Сам по себе си този лъвски скок е достатъчно труден и нереалистичен. А освен това се оказа, че през 2013 г. данъчните приходи са изостанали с 500 млн. лева от прогнозата. С други думи, през 2014-а са планирани с цели 2 милиарда лева данъци повече от реално събраното през 2013 г. Това е невъзможна мисия, особено като си припомним, че през 2013-а увеличението на приходите спрямо 2012 г. бе само с 850 милиона лева.

Още няколко сравнения показват каква херкулесовска задача представлява "връзването" на бюджета за 2014 г. Наскоро правителството завиши прогнозата си за икономическия растеж на 2.1%. Това само по себе си е



доста оптимистично очакване,



защото означава България да постигне най-високия резултат от началото на кризата насам. Имайки предвид излизането на Европа от рецесията, такъв растеж не е съвсем невъзможен, но пак остава висока летва. Но дори при такъв растеж увеличение на данъчните приходи с 2 милиарда лева е трудно, много трудно - защото 2 милиарда означава 9% ръст на приходите, което е над 4 пъти повече от ръста (2.1%) на икономиката.

Допълнителен проблем е дефлацията през последната година, която самото правителство очаква да продължи и през 2014 г. (на средногодишна база), макар и със затихване през второто полугодие. Дефлацията означава по-ниски приходи в бюджета - при падащи цени се смалява базата за облагане. Парадоксалното е, че и самите управляващи имат сериозен принос за това - основно с намалението на цените на енергията. Тези намаления, от своя страна, пряко намаляват приходите от ДДС върху цената на енергията. В същото време се влошава финансовото състояние на доминирания от държавата сектор и се създават квазифискални дефицити.

Разбира се, енергетиката е търговски сектор, с компании, регистрирани по търговския закон - т.е. има разделение между финансите на държавата и финансите на енергетиката. Но това разделение е реално само доколкото има политическа воля за неговото поддържане. Нека си припомним, че и ВМЗ е частна фирма, но това не попречи на правителството да налее 30 млн. лв., когато компанията изпита проблеми. "Химко" - Враца също е (фалирала) търговска компания, но и в нея правителството планира да налее 50 милиона. Така е и с държавното предприятие "Напоителни системи", което наскоро получи 15 милиона от бюджета. Пощите също са търговска фирма, но неефективността й не доведе до реформи, а до наливане на милиони за покриване на загуби. Въобще става масова практика



загубите на държавните компании да се прехвърлят на държавния бюджет



- практика, добре позната от началото на 90-те години на миналия век, която в крайна сметка имаше катастрофални последици.

Подобен риск за бюджета има и сега, особено ако подпомагането на губещи и фалирали държавни фирми се разгърне в енергетиката. НЕК е бездънна яма с лавинообразно растящи дългове и огромни загуби и ако правителството тръгне да я "спасява", бюджетната ситуация лесно ще излезе извън всякакъв контрол. И този проблем би дошъл в най-неподходящия момент, когато приходите в бюджета също не се развиват добре.

Затова политиката в реалния сектор има силно влияние върху бюджета. И то не само по отношение на държавните предприятия. В последните години страната не успява да привлича много чужди инвеститори, а през последното тримесечие на 2013 г. общият приток на чужди инвеститори е едва 1.2 млн. евро - спрямо милиарди преди кризата. Защото колкото чужди инвестиции са влезли, толкова и са си тръгнали от страната. С недомислените си регулативни хрумвания парламентът не помага за прогнозируемост на бизнес средата. Това влияе и на местните инвестиции, които също спаднаха миналата година, а



кредитирането за бизнеса замря за първи път, откакто има статистика



Липсата на нови капитали и инвестиции директно ограничава възможностите за по-значимо увеличение на приходите в бюджета.

Слабостта на митниците - които дълго време бяха в безтегловност заради липса на постоянно ръководство, също е сериозен рисков фактор. В периода на безтегловност бяха разхлабени и изискванията за измерителни уреди за основните платци на акцизи, което няма да подпомогне борбата с избягването на облагане.

Изтичането на програмния период 2007-2013 г. за еврофондовете също крие рискове, особено след спирането на финансирането по програма "Околна среда" и в контекста на заплахата за още подобни мерки срещу България. "Рязането" на евросредства - финансовите корекции и неодобрените разходи, ще се запише директно на сметката на местния бюджет, т.е. ще увеличат разходите на гърба на българските данъкоплатци заради загубата на финансиране от ЕС.

Има все пак и по-оптимистичен поглед, споделян в средите на правителството. Слабите приходи през февруари се обясняват с отмяната на единната сметка от Конституционния съд и съответната корекция в закона, която се случи едва в началото на март. Според МФ това е довело до отлагане на плащания от февруари за март. По-навременното връщане на ДДС също се изтъква като причина за намалените приходи от косвени данъци, а това ще има по-скоро положителен ефект за бюджета за цялата година. Промяната в сроковете за плащане на данъци с миналогодишната данъчна реформа също ще има позитивен ефект върху приходите за 2014 г. (тъй като плащания от 2013-а бяха прехвърлени към 2014 г.). Бяха въведени обратното начисляване на ДДС за зърнените и техническите култури, както и мобилни групи за рискови стоки и това е надежда за поне някакви данъчни приходи от рисковите сектори. Да не забравяме и таксата върху зелената енергия, която се очаква да донесе 150 милиона лева в бюджета.

Реално обаче това



не улеснява кой знае колко задачата,



не е достатъчно да попълни дори спада на приходите от миналата година. При около два процента растеж и при дефлация си остава почти невъзможно да се постигне увеличение на данъчните приходи от 9% и да се изпълни бюджетът. Правителството или трябва да се фокусира върху рязко увеличение на събираемостта и привличане на инвестиции, или да признае проблема с приходите и да начертае план какво ще прави към края на годината, за да не се отвори фатална дупка в бюджета.

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Министърът на финансите Петър Чобанов все още твърди, че бюджетът е изпълним.
19
3131
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
13 Април 2014 19:24
Приходите нямат значение, за нас са важни разходите! Важно е Правителството да ни раздава пари и да намали още цената на тока! Ако не стигат приходите, да вземат още заеми! Буржуите и лакеите им ще ги изплащат!
13 Април 2014 19:32
Тъкмо се закахърих.
Викам си : де изчезнаха сорофци ? Абонаментът им предсрочно ли прекратиха покрай събитията в Украйна ?
И на - щастие.
13 Април 2014 22:27
Много ги харесвам тези от "отровеното"! Колко време и красноречие използват да ни убедят, че от нас нищо не става, че сме последни във всичко, че ще се издъни бюджета, че ако случайно нищо хубаво стане, това не е наша заслуга... хубавци. Дали някой от тях е произвел нещо друго освен тонове празни приказки? А най се чудя защо имат всички възможни трибуни - а са пръднали нещо - СЕГА услужливо ще го разнесем...
13 Април 2014 22:38
Соросоидчетата толкова могат!! Само дуднат мантри и мидбят че с това спомагат нещо на обществото....
13 Април 2014 22:52
Ангелов,
14 Април 2014 00:02
Ало, тролчетата, много се размирисахте, де спрете се малко, че иде и по-неприятно!
14 Април 2014 04:54
Абе, първите четирима, нещо по същество ще напишете ли, или да не очакваме нещо различно от обичайното изхождане?
Ангелов!
14 Април 2014 07:06
Откъс от предизборните ЛЪЖИ на комунистите:
...
За финансиране на обявените политики и на изброените ангажименти разчитаме на няколко допълнителни приходни източника към държавния бюджет:
- Повишена събираемост на държавните вземания с 1-1,5 милиарда лева годишно.
- От оползотворяване на средствата по европейските програми и от европейско финансиране за новия програмен период - 4-4,5 млрд. лв. годишно.
...
Тавагишчи задунайци!
Нали само от митниците - таквоз - 1-1.5 милиарда?
14 Април 2014 07:16
Преди повече от 6 месеца предупреждавахме бюджетарина-експерт,
че между 100 000 и 200 000 данъкоплатци ще напуснат безнадеждната комунистическа кочина в търсене на по-добър живот
поради падане на ограниченията за работа в Европа.
За БСП-Евророма и електоратите и ще остава все по-малко.
Бюджетаринът-експерт очевидно не е умен или просто лъже...
14 Април 2014 07:41
Само като прочета за СТРАШНИЯ икономист от "Отворено общество" и ме напуска ищаха да чета по-нататък. Този некъдърник май бил изгонен от докторантурата при "малката секира'. Ама колко е сладко да се намърдаш на яслата на Шорош. Пишиш ей такива статийки и захлебваш с доларами.
14 Април 2014 08:08
Ех вие малки тролчета нещастни. Когато видите нещо с добре структурирана и защитена теза, по тема от която нищо не рабирате, но темата засяга някоя от точките, по които трябва да пишете просто сте за оплакване!
А ти марксче, можеш да си повишаваш коефициента на публикувани мнения като слваослвоиш под статиии за Мишока и неговото другарче по легло.

Ангелов, хубава статия.
14 Април 2014 09:10
Когато видите нещо с добре структурирана и защитена теза, по тема от която нищо не рабирате, но темата засяга някоя от точките, по които трябва да пишете просто сте за оплакване!
Виж какво, тези неща са дъвкани и предъвкквани. От 24 години насам нито един бюджет не е бил изпълняван, както е заложен. А на тези суеци от разни "Отврени общества", институтчета по пазарна иконоика и др. такива им се плаща откъм зад голямата локва да критикуват и да пропагандират либералните пазарни теории и глобализацията по американски. Все теории, които приложени на практика у нас показаха своята несъстоятелност като съсипаха икономиката ни. Пък ти се радвай и ръкопляскай на писанията на този СТРАШЕН икономист.
14 Април 2014 09:26
Който може да върши нещо- го върши. Който не- учи другите или пише анализи
14 Април 2014 09:42
Георги Ангелов, старши икономист, Институт „Отворено общество“

До тук ! Нататък знам какво пише и без да чета. Сигурно пак същото, апокалиптична прогноза за изпълнението на бюджета, която пак няма да се сбъдне. За ужас на фондационерите, титулуващи се не знам защо "икономисти", без ден трудов стаж в сериозна фирма или институция. Институция, а не институт, т.е. ФОНДАЦИЯ.
14 Април 2014 10:04
статията е хубава, има вътрешна кохерентност (по това оценявам дали нещо става, когато не съм тесен специалист в областта). противно е да се четат коментарите на маркс и приятели - по идея би трябвало да се критикува статия и написано, а не да се критикува ad hominem и откъде са взели пари -> това няма отношение към тезите на автора.
14 Април 2014 11:17
Ама колко е сладко да се намърдаш на яслата на Шорош. Пишиш ей такива статийки и захлебваш с доларами.
Сега като го каза се зачудих какво стана с този Чичо Фичо дето изписваше цели трактати тука едно време, директно от кухнята на Сорос в САЩ. Иначе тоз Ангелов няколко пъти със се залъгвал да го чета и съм бил потресен от агресивното му невежество.
14 Април 2014 11:27
Списък на общонародно известните данъчни дупки:

#Рента в селското стопанство в Р. България през 2013 ГОДИНА (НСИ 14.04.2014): 38 лева/декар; арендувани площи: 50 милиона декара (от тях поне 80% са на собственици - физически лица). Съгласно ЗЗДФЛ арендата не се брои за данъчно облагаем доход. Необложен доход: над 1,5 млрд. лева, 150 милиона ДОД данъчна дупка, която все по-често се използва фермерите да плащат рента от фирмата към себе си и да си кешират печалбата без лев данък.

# Ваучерите за храна - държавно и синдикално поощрение за НЕосигуряване на работниците, на което и днешното правителство си пада апологет

# Летният туристически сезон - ако за 2 седмици престой на морето съберете касови бележки за 100 лева, пак ще е чудо; всичко друго работи на кочани и тефтери. От май до септември Черноморието е нещо като безданъчна и безмитна зона извън българската държавна юрисдикция, това нещо за 25 години си остана константно явление.

# Точенето на ДДС със скъпи коли и коли за лично ползване, по натрапчив начин, с реклами на 2 страници в бизнес издания: порше кайен, фолксваген тундра, тойота хайлукс с право на данъчен кредит.

# Сравнително високата ставка ДДС, смъртоносна за отворена икономика като нашата. Всички износители, а това е почти цялата промишленост, висят на възстановяване; за да смалят блокираното ДДС, нарочно правят внос от други държави - примерно вместо да си купя машина от българския дилър, аз се договарям с него да ми я пуснат доставка от Германия, за да не ми начисли той ДДС. Ако пък фирмата е чужда, постоянно си разменя с майката стоки на бартер, вместо да ги купува от български доставчици, точно за да не виси с ДДС-то; веригата на добавената стойност се скъсява многократно

Спасението е само в една данъчна реформа, която да зачеркне всички привилегии и вратички, ДДС да бъде намален, а осигуровките да минат на индивидуални партиди.
14 Април 2014 13:19
Ех вие малки тролчета нещастни
Малки, малки, ама искат да ни обуят с големи дългове. Та какво казва другарят Георги Ангелов за "офсетната сделка" за осем дърти американски хвърлила за почни 1 млрд. долара? Туй нещо "пазарно" ли е или е "херкулесовска задача" за бюджета?
Липсата на нови капитали и инвестиции директно ограничава възможностите за по-значимо увеличение на приходите в бюджета
И кой е виновен за "Набуко", за "Южен поток" ? Пък и проекта "Белене", където държавата налива пари в бездънната яма на частни консултанти.
Въобще става масова практика загубите на държавните компании да се прехвърлят на държавния бюджет
Към днешна дата, загубите на частни компании в по-голяма степен са поемани от държавния бюджет -2.4 млрд. лв. "откраднати" осигуровки на работниците в Кремиковци от един "честен частник" предизвикаха замразяване на пенсиите за цял един мандат. Въпросният крадец повтри кражбата и в ОЦК и мини "Мадан".
Недостигът на осигурителни средства в частните професионални пенсионни фондове за пенсиите на "яките дупцета" също се поеха чрез държавата чрез допълнителни субсидии към НОИ в размер на над 1.8 млрд. лв.
Разбира се, енергетиката е търговски сектор, с компании, регистрирани по търговския закон
Да де, уж свободен пазар, не знам какви там други глупости за "срещане на търсенето с предлагането", пък на едни частници им изкупуват "зеленета" енергия пет пъти над пазарната стойност. Сиреч бюджетът налива едни пари в друга бездънна яма.
Правителството или трябва да се фокусира върху рязко увеличение на събираемостта и привличане на инвестиции, или да признае проблема с приходите и да начертае план какво ще прави към края на годината, за да не се отвори фатална дупка в бюджета.
Не че съм доволен от политиката на правителството, но има къде по-фатални опасности за бюджета в сравнение от цитираните от Г. Ангелов. Отделно, че има и други решения (повишаване на данъците, намаляване на разходите, държавни облигации на вътр. пазар, по-успешни преговори с ЕК), които могат да са по-приемливи от това, което бръмчи в главата на "икономиста".
14 Април 2014 21:35
"boby1945
13 Април 2014 22:38
Соросоидчетата толкова могат!! Само дуднат мантри и мидбят че с това спомагат нещо на обществото...."

Малей, моля се богу горещо някой път Сорос Шорошов дане каже, че през зимата е студено...
Тогава Тролетариатът и в частност обитателите на Меден рудник ще ходят зимъс по потници.
Не мога да понеса това.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД