:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,268
Активни 487
Страници 24,678
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Несъстоятелно

Сигурно вече и най-чистосърдечните пазарни идеалисти са разбрали, че наред с обективните факти и икономически показатели, зад инвестиционните решения прозира огромна доза емоционални възприятия, включително предразсъдъци. С тях финансистите си обясняват забелязаните аномалии в инвестиционните решения, движението на паричните потоци и нивото на доходите. От десет години насам обективните данни сочат, че българската икономика е силно подценена. Финансовата стабилност, конкретните цени, ниското и ефективно облагане и т.н., климатът, ако щете, би трябвало да привличат към страната капиталови потоци, които чрез финансовата система да увеличат предлагането на кредит, лихвите и изобщо разходите на капитал в България да паднат, докато се изравни нивото на очаквана доходност на националния и международния пазар. Това гласи



хипотезата за рационалните очаквания -



основната предпоставка за цялата финансова математика. Обратно: ако се водеха (само) от рационални очаквания, кредиторите би трябвало да се въздържат от нови заеми за гръцката държава или ако купуват нови гръцки облигации, би трябвало да изискват двуцифрена доходност. Но само преди дни международните финансови пазари поднесоха поредна приятна изненада на южните ни съседи. Откъде се взема този необясним с рационални аргументи и реални факти песимизъм към едни и свръхоптимизъм към други участници на пазара? Там, където рационалната финансова теория отказва, (все по-често) на помощ идва модерната наука за



поведенческите финанси



(behavioral finance) - нейната задача е "да обясни защо участниците на пазара допускат систематични грешки в противоречие с предположението за рационалност". То обяснението е ясно: рационалните поначало решения на търговците се влияят от чувствата им - страх, недоверие, предразсъдъци или пък предчувствие за чудодейна печалба (bonanza). Основоположник на тази удобна за всякакви случаи от живота теория всъщност е класикът Адам Смит ("Теория на моралните сантименти"). "Психологически" аргументи охотно ползват Франсис Еджуърт и Вилфредо Парето. Икономическата психология развиват учени като Габриел де Тард, Джордж Катона и Ласло Гарай, за да се стигне до "перспективната теория" на Амос Тверски и съвременните постижения на нобелистите Морис Але ("парадоксът на Але") и Даниел Канеман. За нас, българите,



нагласите са с отрицателен знак



А трябва да се знае, че пазарите имат предразсъдъци към правителства, доминирани от социалисти. Самата теория на поведенчески финанси ни уверява, че негативните нагласи (negative bias) са отклонение от принципа за хедонистичните нагласи (hedonic bias) на Канеман. Т.е. оптималната днес икономическа стратегия за България е невероятно проста: достатъчно е да няма негативна информация за страната, тогава естествените хедонистични нагласи (на български казано: лакомията) ще надделеят над негативните (т.е. над страха) и в крайна сметка инвеститорите ще вземат изгодни за нас рационални решения. Да подчератаем пак: ние



печелим, ако нищо не се говори



за нас, колкото по-тиха и незабелязана от пазарите остане българската политика. От политически активизъм губим. Каквото и да прави българското правителство, то среща на финансовите пазари изначално недоверие. Предлагането на капитал за български проекти намалява (или се отлага, то е същото). За жалост преобладава тъкмо грешната тенденция: властващата коалиция се стреми да води активна политика - както я разбира. Но политически мерки като през последната седмица - наложен таван на лихвите, забрана на (няколко) банкови такси, заплаха за отнемане на лицензиите (т.е. за национализация) на ЕРП - все чуждестранни инвеститори, - влияят зле на пазара. Разбирам желанието на политиците за предизборни изяви, но трябва да разберат, че плашат парите, затова всички в страната - търговци и потребители - трудно вземаме кредит и плащаме по-високи лихви за него. Това спира икономиката, плащаме скъпо за "политически риск". Ето друг пример за грешен политически маркетинг:



законът за "частния фалит",



както доби популярност. Правилно е той да се нарече "закон за потребителската несъстоятелност" и да се базира на едноименния германски закон, който е най-модерният в ЕС, последно реформиран през 2013 г. Този правен институт е нужен, присъства в правните системи на десетки развити страни, има европейски регламент за него. Но ние юнашки казваме, че пишем закон "за защита при свръхзадлъжнялост на физическите лица". Депутат от управляващата коалиция обяви, че този закон трябвало (наред с други мерки) да пребори "закрепостяването на хората към банките", т.е. че законът е насочен срещу кредиторите. Правосъдните чиновници уж нямаше да обсъждат закона, преди да публикуват проект, но "изпуснаха" няколко от "тайните" си идеи - до една в подкрепа на тезата, че законът ще удари кредиторите: несъстоятелност щяла да се открива, ако дългът превиши с 1/3 стойността на имуществото на лицето (ни гък, че ще се взема предвид текущият доход), срокът на погасяване при несъстоятелност щял да е 3 години - при 6 години в Германия и сегашни 5 години обща погасителна давност в България. Да, аз знам откъде са се взели тези 3 години - от една опция в германския закон за съкращаване на срока, която влиза в сила от 1 юли т.г., тя е валидна, ако са платени поне 35% от вземанията. А законът, с който бе въведено това облекчение, се казва "за засилване на правата на кредиторите". Понеже нашите политици (от всички бои, тук разлика не забелязвам) явно не умеят да говорят, за българската икономика е полезно те да си мълчат.

12
7262
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
13 Април 2014 23:18
Там, където рационалната финансова теория отказва, (все по-често) на помощ идва модерната наука за поведенческите финанси (behavioral finance) - нейната задача е "да обясни защо участниците на пазара допускат систематични грешки в противоречие с предположението за рационалност"

Шаманството Науката икономикс има проблеми?
Houston Economics, we have a problem...
14 Април 2014 02:35
Хърсев пак открива топлата вода.
Открил е, че пазара не се саморегулира според някакви абстрактни математически закони, а от участниците в него с всичките им недостатъци и неграмотност. Като например, че някои не знаят къде е България.
И какво става с идеята на либерастията за саморегулиращия се пазар?

14 Април 2014 03:03
Виц
Застаряващ икономист е този, който мисли, че увисването на жици е признак за увеличаване цената на тока.
Той не би разбрал и земно притегляне - жицата се удължава с времето...
Но удължаването не значи поскъпване - по-скоро опъване.
14 Април 2014 09:00
Уважам Хърсев, но не е добър източник по въпроса за поведенческата икономика. Перспективната теория, теорията за рамкирането и други, свързани с уклоните при вземане на решения са на Тверски И Канеман. Това е в основата на поведенческите финанси. Но те не изчерпват психологическото направение в икономикса. Поведенческата икономика е повече за отклоненията от рационалното и е ново направление, докато психологическата школа от 19 век, давайки основания за термини като полезност, пределна полезност и т. нар., е част от класическия икономикс. Така че Парето и Еджуърт не са на място тук.
За жалост в България има малко информация по темата
14 Април 2014 11:24
В стремежа си да се оплюе автора, мнозина подминават и замитат основната теза: налични са достатъчно научни доказателства, че политиците е по добре да млъкнат и да не пречат на икономическото развитие на България.
14 Април 2014 13:53
Кокарачо, то си е точно така. И почти всеки в България ще се съгласи, ако не става дума за неговия любим политик. А почти всеки си има любим политик.
14 Април 2014 15:15
Вярно открива топлата вода Хърсев!! Даже я открива с помощта на науката / свещта/ посред бял ден......
Само че изводите му нещо не фелат, не са наУчини и даже не са нАучни.... що тъй???
14 Април 2014 21:53
Прав е Хърсев. Само луд човек може да купи ценни книжа на Гърция на 5% доходност, при положение че испанските и италианските са на 3,5%. Гърция в момента е по обективни показатели по-зле отпреди 5 години, когато почнаха спасителните помощи. По-нисък БВП, по-висок държавен дълг. Тогава лихвата стигна 30%, сега при по-лоши показатели: 5%
14 Април 2014 21:58
Oт постоянно надцакване с все по-щедри закони към длъжниците, крайният резултат ще е, че банките наистина ще "се превърнат в собственици на жилища". За какво е на една банка да чака да си вземе заема от някого, който има 100 варианта да не го върне? Рано или късно ще стигне до извода, че е по-безрисково тя самата да строи жилищата и да пуска в тях наематели, вместо собственици.
16 Април 2014 01:17
Гърция се оказа "too important to fail", не разбирам какво не разбира Хърсев. Решението е политическо по характер и икономическо само по изпълнение. Т.е. Гърция е толкова платежоспособна, колкото и ЕС. Нищо подобно с България! Ако се издънем ще ни пуснат по пързалката, за да покажат евро-бюрократите, че пазарните принципи работят, нещо, което САЩ направихе с Лемън. Ако се краде, трябва да се краде много - гърците пак излязоха прави. Но в това има повече философия и икономика, отколкото психология. Хърсев постоянно ме учудва със статии изсмукани от пръстите.
16 Април 2014 09:29
За автора,

Защо не съпостави и размера на лихвите в Германия и България?
Та да не се окаже, че всички кредитополучатели са фалирали заради тях?
20 Април 2014 13:10
Защото икономиката не е наука, тя е като комунизма, адептите винаги имат готов отговор за всичко, и ако действителността ги опровергае, кават че това не билo правилното разбиране, а еди кой си бил правият. Рабираш ли, постфактум натъманяват някоя "теория", и гоите вряват, зер, професори и мастити бизнесмени го казват, какво разбираме ние!

Никой супер богаташ не е спечелил богатствата си осланяйки се на икономически теории, всечки без изключение са го направили използвайки лъжа, измама и най-вече лостовете и механизмите на държавата, същата държава, която ни убеждават да разрушим, защото била "лош стопанин" и единствената пречка " да се оправим".

Блажени вярващите!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД