ablepsia
И да не забравяме завета славянски - да кръстосваме дух с огнен меч!
Bacho Кольо
Като се замисли човек, колко прав е Вазов с неговото:
"...че и ний сме дали нещо на светът
и на вси Словене книга да четът."
На азбуката сътворена в България от учениците на Кирил и Методий, пишат стотици милиони хора от приятелски, славянски страни. Кирилицата е първата азбука на молдовците, на редица средноазиатски народи, на кирилица пишат в далечна Монголия - все факти, с които наистина можем да се гордеем.
Zuckersusser
Защо трябва хубавият празник на българската култура и просветата да се основава върху самомнение и лъжа? Кирил и Методий са византийски служители, нямат нищо общо с България и дори не са стъпвали на нейните земи. Смисълът на святостта им е, че са християнизирали славяните, не че българите са измислили азбука - към това време вече две хиляди години хората пишат. Честваме това, че сме станали част от християнския свят, не че сме "дали нещо на света".
SvSophia
Напротив, точно в този случай сме дали много - ако България не беше приела учениците, продължила делото им, създала школите в Преслав и Охрид, утвърдила писменото славянско слово, нашата - а тя е огромна - част от славянския свят щеше да е съвсем различна. Можеше и да я няма, Цукер.
Гладиатор
Кирил и Методий няма начин да са гърци, тъй като никой, на който българският не му е роден не може да измисли "най-съвършената графична система от древни времена до днес".
Вчерашен
Изключителен късмет е българите да си имаме собствена азбука! Не може да си представите на Запад как за всяка дума питат как се пише буква по буква, защото думите на различни езици са все с латински букви, но се произнасят различно. Ние имаме късмета да пишем на почти фонетична азбука.
валтер57
Училището срещу мен е пуснало от 7.00ч "Върви народе възродени", деца с усмивки, радостни. Какво повече? Кончити или Камили? Браво на децата и учителите! Дух трябва и явно го има.
SvSophia
Кирил наистина е бил гениален филолог, за да абстрахира фонемите от един безписмен език и да им намери съответните точни графеми. И да създаде на практика книжовния ни език, превеждайки Евангелието, като за една гръцка дума намира няколко синонима на български, създава нови думи там, където липсват (щото език за битово общуване е бил българският все пак по онова време), или калкира... Да не говорим за културната революция, която представлява оборването на триезичната догма. През 9-ти век! Вижте кога са първите европейски преводи на Библията на говоримите езици в Западния свят и сравнете! Не се упражнявайте върху светите братя и Петър Илчев, светла му памет. Моля.
аменеменема
Колко хубави, звучни, сладки думи са просвета, книжнина, наука!
Сравнете "наука" със "science": и едното, и другото идват от "научавам", но второто - на латински. В ухото на англичанина или американеца "science" едва ли трепти както "наука" за нас. Така и "книжнина" ми е по-сладка от literature, а "просвета" не е точно education (образование), а enlightenment може да е близка до нея, но нашата дума е по-проста и по-силна: просвета! Който веднъж е усетил сладостта да се просвещава, а още повече - да сподели знание, да дари просвета другиму, той е блаже?н (каквото и да рекат поповете за смисъла на думата
Гладиатор
Тук отдавна се боря с отвратителното и пошло явление, да се заместват съществуващи български думи с чуждици. Всякак. Най-вече за това са виновни учените ни. те замърсяват постоянно езика ни с чуждици, кръщавайки ги "научна терминология". Прочетете текст на смесен език - найновобългарски - мешавица от 70-80 % родни и 20-30 % чуждици и ще видите каква мъка е да се чете. Всяка чуждица създава нещо като триене. Вроденото в нас не е пригодено да ползва чужди слова.
Anastass Stasev
Историческата заслуга на св. Кирил е не толкова азбуката, а гениалния ЗВУКОВ АНАЛИЗ на съществуващите славянските езици, които през 9-и век са били много по-близки, отколкото в днешни дни. При съществуващ анализ на звуковете в славянския език, поставянето на писмени знаци пред всеки звук е задача далеч по-лесна. Те можело да бъдат на глаголица или кирилица, нещо което е важно що се касае за удобство при писане, но не и от фундаментално значение за славянската писменост. По-важно е било те да бъдат запазени и с тяхна помощ да бъде преведена и създадена книжнина на славянски език. И това е направил не кой да е, а бившият "варварин и върховен служител на Тангра" княз Борис. Тръпки да те побият, като четеш какво е успял да направи само в рамките на един, единствен живот: да християнизираш с огън и меч българи и славяни, като не се спреш да пожертваш дори и собствения си син, да разиграваш папи, византийски патриарси и императори, не само да дадеш прием на част от избягалите ученици на братята Кирил и Методи, но и активно да ги издирваш и изкупуваш от пазарите за роби в Северна Африка, като им създадеш подходящи условия и с тяхна помощ да поставиш основите на две книжовни школи, благодарене на които днес на кирилица пишат милиони. Затова три пъти поклон пред делото на братята св.св. Кирил и Методи, и още толкова пред най-великия българин св. княз Борис- Михаил!
Вчерашен
Благодарение на християнството развитието на Човечеството е забавено с 1000 години. Неслучайно християнското Средновековие се нарича Dark Ages!
Извинявам се, не Християнството е забавило Човечеството, а Църквата, като самозван представител на религията.
popangelov
Може да си агностик, атеист, и каквото още се решиш, но това не е оправдание да пишеш видимо нелогични и неверни неща.
Християнското средновековие обхваща една малка част от човечеството, като огромната част процента от обхванатата част са изключително примитивни племена, завзели земите на Западната Римска империя - германи, франки, скандинавски племена, готи и т.н.. Тези племена са били в огромното си мнозинство много примитивни преди да приемат християнството, остават си такива и след това. Те приемат християнството след като унищожават и превземат Западната Римска империя, а не преди това. Преди да приемат християнството не са имали писменост, писано право, философия и научно познание, почти никакви знания и умения за градостроителство, канализация и пр. Християнските манастири са всъщност институциите, които съхраняват писмеността, грамотността и част от знанията на Рим в Западна Европа, след като тя е завладяна от море от примитивни племена.
По същото време обаче съществуват християнските държави Византия, България, Грузия. Там средновековието може да е всичко, но не и Тъмни времена.
А извън Европа, като се изключи Палестина и Етиопия християнство просто не е имало