Судан осъди на смърт чрез обесване жена, бременна в 8-ия месец, след като бе призната за виновна по обвинението във вероотсъпничество. 27-годишната Мериам Яхия Ибрахим престъпва шериата, който е основен закон в африканската държава, като се омъжва за християнин и отказва да се отрече от християнството, въпреки че по собствените й думи в съдебната зала никога не е била мюсюлманка.
По време на делото съдията Абас Мохамед ал Халифа дава възможност на подсъдимата да се отрече от християнството, но тя категорично отказва. След което Мериам, която е лекар по образование, чува и най-тежката присъда - смърт чрез обесване, както повеляват спазваните в Судан ислямските закони за вероотстъпничество. "Имахте три дни, за да се отречете, но бяхте категорична, че няма да се върнете към исляма. Осъждам ви на смърт чрез обесване", заяви съдията. "Аз съм християнка и не съм отстъпила от вярата си", отговори подсъдимата малко преди да бъде отново отведена в женския затвор в столицата Хартум, където чакаше началото на процеса, а сега и обжалването на наказанието си. В изключително тежките затворнически условия Мериам е с първородния си син, който не е навършил и 2 години. Според правилата момчето не може да бъде отглеждано от баща си, тъй като той е християнин. Освен смъртната присъда жената бе призната за виновна и в разврат, заради което ще бъде наказана и със 100 удара с камшик. Според начина, по който се интерпретира шериата в Судан, интимните отношения с друговерец се смятат за неблагоприлични.
Мериам Ибрахим е дъщеря на мюсюлманин от Судан и на ортодоксална християнка от Етиопия. Когато тя е на 6 години, бащата напуска семейството и Мериам е отгледана от майка си, която спазва християнските традиции. Независимо от това обаче съдът приема, че след като баща й е мюсюлманин, значи и Мериам има същата вяра, а бракът й с немюсюлманин е недействителен. По съдебното дело се произнесе дори председателят на парламента в Судан Фатих Из ал Дийн, който заяви, че твърденията на подсъдимата, че е отгледана в немюсюлманската вяра, не отговарят на истината. Според него Мериам е отраснала в среда, където се спазват ислямските закони и потвърждение за това е фактът, че брат й е завел делото за вероотстъпничество.
Съдебното дело срещу Мериам Яхия Ибрахим започва, след като брат й сезира органите на реда в Судан. Според иска роднините й били шокирани, когато разбрали, че се е омъжила за християнин. Те не знаели, тъй като Мериам в продължение на няколко години била в неизвестност и семейството нямало информация какво се случва с нея.
През 2011 г. Мериам Ибрахим се омъжва за родения в Южен Судан американски гражданин Даниел Уани, като сватбата им се състои в малка църква в столицата Хартум. Той бяга в САЩ през 1998 г. заради гражданската война в родината си и оттогава живее там и работи като биохимик. В момента на ареста на Мариам в Судан Дани Уани е в САЩ и подготвя документите на жена си и детето им за постоянно пребиваване в страната. Адвокатът на семейството вече внесе жалба срещу присъдата на Мериам. В нея той настоява присъдата да бъде отменена и жената да бъде пусната на свобода. Юристът Мохамед Джар Елнаби се занимава със случая, въпреки че са му отправяни смъртни заплахи да се откаже от делото, разбунило духовете не само в Судан, но и по целия свят. Веднага след изчитането на присъдата на Мериам Ибрахим, много от западните посолства в столицата Хартум разпространиха съвместно изявление, в което изразиха "голяма загриженост" относно случая и призоваха правителството в страната "да уважава правото на свобода на религията, включително и правото на всеки да може да променя вярата си". Правото на свобода на религията е записано във временната конституция на Судан, приета през 2005 г., както и международното право за защита на човешките права.
Американски сенатори отправиха призив към държавния секретар на САЩ Джон Кери да предприеме дипломатически мерки по казуса "Мериам Ибрахим", която е съпруга на гражданин на САЩ и да й бъде дадено политическо убежище. Сенаторите настояват също така президентът Барак Обама да се заеме със случая и да поиска от Судан незабавно да освободи невинната съпруга на американския гражданин Даниел Уани.
Правозащитните организации като "Амнести интернешънъл" също се заеха активно със случая. "Фактът, че жена може да бъде осъдена на смърт заради избора си на религия и да бъде бита за това, че се е омъжила за човек от различна вяра, е ужасяващ", заяви Манар Идрис от "Амнести". Според Катрин Пъркс от Африканския център за правосъдие с присъдата на Мериам Ибрахим Судан нарушава "собствената си конституция и ангажиментите, които е поел според регионалното и международно право".
Дори и присъдата на Мериам Ибрахим да бъде потвърдена от по-висока съдебна инстанция, тя няма да бъде изпълнена веднага - ще се изчака поне да роди второто си дете, а може и докато то стане на две години. В миналото в подобни случаи властите са отсрочвали изпълнението на смъртни присъди на жени, на които им предстои да родят или отглеждат бебета. Наказанията са изпълнявани, след като майката е спряла да кърми детето. Съпругът на Мериам се притеснява, че тя няма да може да издържи дълго време на условията в затвора, тъй като кара трудна бременност, а там не й се предоставят грижите, необходими на жена в нейното положение.
Какъв ли нормален коментар ще ни предложат "нормалните" форумци ?
Нали най-важното беше брака да е между "мъж и жена" (и единствено) а оттам нататък все нормални последици без извращения.
Само дано не си мислите, че не може и дума да става за сравнение със Судан.