:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,927
Активни 538
Страници 7,492
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Вече има безработни, които само колекционират дипломи

Целта на националните мерки не е едни и същи хора да влизат от програма в програма, а да започнат да работят, казва социалният зам.-министър Росица Янкова
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Росица Янкова е магистър по право от СУ "Св. Климент Охридски". Завършва и магистратура по икономика в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски". Специализира "Публично слово в радиото и телевизията" в Нов български университет през 2010-2011 г. От 2003 г. до 2009 г. е зам. изпълнителен директор в Агенцията по заетостта, а до 2011 - шеф на агенцията. През юни 2013 г. е назначена за зам.- министър на труда и социалната политика.
-Г-жо Янкова, защо започвате предварителното изпълнение на ОП "Развитие на човешките ресурси" с мерки за младежката заетост?

- Средствата за България по Гаранцията за младежта са 110 млн. евро за две години, а с националното съфинансиране сумата е 240 млн. лв. Средствата са определени, а след одобрението на оперативната програма те ще бъдат възстановени на националния бюджет. Заради това стартираме предварителното изпълнение с мярка, касаеща младежката заетост. Мерките са насочени към млади хора до 24 г. и до 29 г. Младежите с професионално образование ще бъдат назначени на стаж в частни фирми, като за 6 месеца ще им се дават възнаграждения плюс осигуровки в размера на минималните осигурителни прагове за съответните длъжности. Тоест заплатата заедно с осигуровките може да стигне до 600-700 лв. След това ако работодателят иска да сключи безсрочен договор с този младеж, за още 6 месеца ще покриваме социалните и здравните осигуровки. За втората група младежи със средно общо образование се предвижда да се сключи договор за обучение на работното място. По време на обучението от 6 месеца младите хора са длъжни да усвоят знанията и уменията, характерни за професията, и ще получават 90% от минималната работна заплата. След това ще положат изпит за документа, който ще им даде право да работят тази професия. Тук има задължение след обучението младежът да работи до 3 г. при работодателя. Този срок е в полза на работодателя, защото ако я няма програмата, той ще трябва да инвестира собствени средства. За двете групи младежи ще предоставим и средства за транспортни разходи само за първия месец. Общата целева група е около 8000, а 7500 младежи искаме да запазят работните си места. За целта ще бъдат отпуснати 20 млн. лв. от националния бюджет за 2014 г., общият бюджет на проекта до 2016 г. е 35 млн.лв.

- Нямаше ли възможност да започнат предварително и други мерки, за да не се стига до сътресения на пазара на труда?

- Не трябва да гледаме на оперативните програми като панацея за всичко. Още повече че сега има съживяване на икономиката и са разкрити повече от 66 хил. работни места от началото на годината в реалната икономика. Целта, която сме си поставили, е не да даваме субсидирана заетост на хора, които могат и за които има свободни работни места, а да подпомогнем младежите, които дори и да са квалифицирани, не ги наемат, защото нямат опит. Второ, дълготрайно безработните и по-възрастните, които по-трудно се адаптират. За втората група непрекъснато събираме данни за изпълнението на сегашната програма и при свободен резерв той се насочва към тях. Сега насочихме 3.5 млн. лв. за дълготрайно безработни. Одобрили сме поетапно да запазим услугата личен асистент за хората с увреждания. За студентските практики - също. Тоест правим комбинации и смятам, че няма да се получат сътресения. А и целта не е тези лица да излязат от една програма и да влязат в друга, а след като са се обучили, да започнат да работят.

- Каква е ефективността на тези мерки?

- До края на юни ще имаме оценка на ефективността. Използват се фокус групи и други инструменти, за да се засече информацията. Нетната оценка се прави на база на сравнението: ако едно лице е минало през програма, да се види дали по-добре се е реализирало след това в сравнение с друго лице, което отговаря на същите характеристики, но не е участвало в програма или мярка.

- Какъв ще е новият принцип за обученията?

- Прави впечатление, че има безработни, които преминават от един курс в друг, но на практика не намират работа. Те и не търсят, а по-скоро събират дипломи. В повечето случаи това е така, защото се обучават по нещо, което им е интересно, а не нещо, което се търси от пазара. Поради това целта е обученията да бъдат съобразени с регионалното търсене на пазара на труда. Разбира се, има професии, които са търсени в цялата страна. В изследването, което правихме за професиите, автомонтьори например ще се търсят в цялата страна дългосрочно, както и кадри за туризма. Ще насочим усилия и за обучения по ключови компетенции по професии, но за работни места, които изискват дигитални умения. Те са доста по-скъпи, обхватът ще е по-ограничен, защото не всеки може да бъде обучен, тъй като все пак трябва да има достатъчно познания по математика и компютърни умения. Инженерните специалности и работата с нови технологии също ще бъдат на фокус. Белите работни места (в здравеопазването) също са сфера, в която тепърва ще се развиваме и със сигурност ще се търсят доста лица за рехабилитатори, санитари, услугите за спа и уелнес и др. Българската агенция по инвестициите ни дава информация къде се очаква да има инвеститорски интерес - да бъде разкрита или разширена определена дейност, така че да се обучат кадри. Целта е, като се обучат 10 лица, да знаем със сигурност, че 8 от тях ще започнат работа.

- Има ли професии, които сте финансирали, но в настоящия програмен период ще отпаднат?

- Възможно е, но не мога да кажа със сигурност, защото в някой град може да възникне необходимост да бъде обучен определен вид специалист. По-скоро по ключовите компетенции контролът ще бъде затегнат, тъй като досега имаше много обучения, които не навсякъде помогнаха на хората.

- Дайте пример.

- Гражданските компетенции - от типа на един-два дена обучения, или в областта на културата - обучение по танцово изкуство, няма да има със сигурност. Но за мен е по-добре да посочим добрата практика - чуждите езици. Много млади хора с по-ниски доходи, които не биха могли да си позволят тези курсове иначе, ни направи впечатление, че казват, че са успели да си повишат заплатата или да минат на по-горна позиция благодарение на курсовете. Така че смисълът на обученията за заетите е в чуждите езици и в повишаване на ключовите компетенции, не например как да си напишем текст на компютъра, а по-скоро как да работим със специализиран софтуер. Основно ресурсът ще се насочи натам. Със сигурност новото ще е, че ще има езикови обучения и компютърна грамотност и за безработни.

- Последните данни за безработицата за април показаха, че при хората над 50 г. тя се увеличава при общо намаление за страната.

- За тях работи програмата "Помощ за пенсиониране", една част от хората започнаха вече работа и по програма "Сигурност". Това, че има увеличение на броя регистрирани безработни в тази възрастова група, се дължи на работата на колегите в бюрата по труда за активиране на неактивни лица. Ако се обърне внимание на броя на неактивните от 20 до 64 г., ще се види, че броят им е намалял с около 30 000. Голяма част от тях със сигурност са и хора над 50 г. Това означава, че те са излезли от летаргията, в която се намират, и са станали активни - започнали са да търсят услуги. Това е нормален процес. Това се случи и с младежите - в началото на годината, след като стартирахме гаранция за младежта, по данните на Евростат нивото на безработица на младите хора до 24 г. бе 30%. Когато отидохме да представяме плана в ЕК, те ни попитаха и ние притеснено им казахме това. Те ни отговориха: не се притеснявайте и при другите е така - в момента, в който започне да се изпълнява планът, безработицата се вдига, защото младежите започват да се активират. Това ще се оправи. И това се случи - за март нивото падна на 28.3%. Сезонността също много влияе върху регистрацията - част от хората разчитат на сезонни работни места, например жените ги наемат много често за камериерки. Повече младежи също се регистрират в лятно време. Септември пък - тези, които са кандидатствали и не са ги приели, също се регистрират. Учителите и те се регистрират през септември с цел да бъдат наети в този период. Мен би ме притеснило, ако пет-шест месеца расте безработицата и хората не излизат от бюрата по труда.

- Бизнесът иска да насочите средствата към частния сектор, а не към общини и области, защото те не създават устойчива заетост.

- Това и правим - повечето средства от оперативната програма ще са насочени към частния сектор. Нямам нищо против, ако бизнесът инвестира в малки отдалечени населени места. Но в село с 300 човека, в което 50 са безработни на средна възраст и освен селския магазин няма друго, няма шанс те да работят някъде другаде. Единственият им шанс е те да работят по програми на общината. А винаги има какво да се прави - има реки, които трябва да се почистват, гробищни паркове да се поддържат. Не мисля, че трябва да изоставим всички тези хора, за да насочим целия ресурс към частния сектор.



4
3343
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
27 Май 2014 21:09
Поредното поръчково интервю и поредните
мърляви отговори - особено в частта
помощ за пенсиониране
27 Май 2014 22:25
Дигитални умения, сиреч цифрови умения. И за коя бройна система става въпрос?
Dec, Hex или Bin? Щото други не владея.
28 Май 2014 00:29
Видях снимката на г-жата и първите пет-шест зададени отговори. Отново става дума за усвояване на едни пари, които са изстискани от кървавия пот на истински работещите. По тази причина Европа е обект на подигравки от САЩ, Россия, Китай, Индия, Пакистан и много други. Докато подобни медузи от 9 до 5 се чудят как да откраднат максимално, историческият център на Света ще отива не много бавно надолу и назад.
28 Май 2014 12:42
На хората, които не желаят да полагат усилия да се самообразоват и работят, никакви програми не могат да им помогнат.
Това трябва да се разбее от нещастните евробюрократи, които паразитстват върху парите плащани от работещите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД