:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,027
Активни 674
Страници 9,592
За един ден 1,302,066

Чантата, която събра 21 млн. лв.

Обирът на "Алфабанк" продължава да тъне в мистерия
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Бившият офис на "Алфабанк" на бул. "Васил Левски", откъдето прокуратурата твърди, че са изнасяни парите.
За да побере чантата ти 21 млн. лв., които да изнесеш от банката, трябва да е големичка. Но това не е достатъчно. Трябва освен това да не предизвиква подозрения, за да не се усъмни никой. Т.е. няма как да е с размерите на чувал. Задачата се усложнява още повече, ако си главен касиер на същата банка. Едва ли ходиш с огромен сак на работа, а по-скоро с чанта, в която се събират определен брой документи. От друга страна обаче, нормалната човешка логика не би трябвало да заклеймява като абсолютно невъзможна която и да е опция и да подлага на здравословно съмнение твърдения от типа "това няма как да се случи".

Именно подозрението, че човешките възможности са неограничени, се налага от обвинителния акт на Софийската градска прокуратура (СГП), с който бе предаден на съд бившият главен касиер на "Алфабанк" Петко Митевски. Той е обвинен в кражбата на над 21 млн. лв. от трезора на финансовата институция. Според разследващите Митевски е изнесъл парите в чанта. Колко е голяма обаче не става ясно.

Прокуратурата твърди, че парите са изнесени на три пъти в периода 16 септември 2008 г. до 11 май 2010 г. Точните дати не са установени, но са фиксирани периодите, в които се е случвало всяко изнасяне. Първото - на неустановена дата от 16 септември 2008 г. до 29 април 2009 г., второто - от 29 април 2009 г. до 6 ноември 2009 г., и третото - от 6 ноември 2009 г. до 11 май 2010 г. В трите случая е действал по един и същи начин. "Той ги взел от касата без никой да го забележи,



сложил ги в чанта и ги изнесъл от офиса на банката",



пише в обвинителния акт.

Тези действия обаче са финалната фаза от подготовката, която е направил предварително. Митевски работи в "Алфабанк" от 1997 г. За толкова време е успял да спечели доверието на всички, твърди прокуратурата. На 15 септември 2008 г. главната каса на банката се мести от офиса им на пл. "Народно събрание" в столицата в сграда на бул. "Васил Левски" номер 15-17. Именно оттук са изнесени парите. Прокуратурата твърди, че първия път Митевски е присвоил 450 000 щатски долара, 4 100 000 евро и 2 100 000 лв. И понеже чантата му наистина не би трябвало да предизвиква подозрения, може хипотетично да се приеме, че цялата сума е била в едри банкноти, за да заемат по-малко място. 4,1 млн. евро в банкноти от 500 евро са равни на 8200 банкноти, което пък прави 82 пачки, ако приемем, че всяка съдържа по 100 бр. 2.1 млн. лв. в банкноти от 100 лв. всяка правят 21 хил. банкноти, т.е. събират се в 210 пачки и 45 пачки с по 100 бр. стодоларови банкноти. Всичко това прави общо 337 пачки различна валута, с различна големина на банкнотите. Разбира се, този вариант е възможен само при множество условности, най-главната от тях - парите са в едри банкноти. Ако обаче се приеме, че банката борави с масови банкноти - 5, 10, 20 и 50 - тогава задачата неимоверно се усложнява.

Прокуратурата смята, че при второто присвояване в периода април ноември 2009 г. Митевски е изнесъл 200 хил. долара и 1.7 млн. евро, а при третото - 3,45 млн. евро. Схемата е една и съща - слага ги в чантата, без да го забележат, и ги изнася. Общият размер на присвоената сума в левове е 21 201 430.

Парите, естествено, ги няма и до днес. А ако някой знае къде са, все още не го е казал. Според обвинителния акт "той заявява, че е предоставил парите на негов близък приятел за довършване на строителен обект". Кой не е ясно, но пък делото срещу бившия главен секретар започна съвсем наскоро и може би ще се разбере. Но как ще се докаже е друг въпрос.

Странните моменти в тази история не свършват дотук. Липсата на парите е открита при пореден одит през май 2010 г. Преди това също са правени проверки, но Митевски някак успявал да спаси положението. Прокуратурата твърди, че той е успявал да прикрие липсите чрез



фалшиви приемно-предавателни протоколи и банкови документи.



"Обвиняемият Митевски решил да регистрира в касовата книга на главната каса недействителни касови баланси, за да няма разлика със съответните счетоводни баланси. За тази цел той се ползвал от неистински частни документи, приемно-предавателни протоколи - описи, на които бил придаден вид, че са подписани от служителите на Г4 "Секюрити сървисис България". По този начин обвиняемият Митевски успешно създавал впечатление, че парите са изпратени по служителите на охранителната фирма и от счетоводна гледна точка били записвани като "пари на път", пише в обвинителния акт. Освен това Митевски фалшифицирал и банкови счетоводни документи. "Така успявал да снижава документално наличността на паричните средства по счетоводни регистри до фактическата наличност, намираща се в главна каса, твърдят разследващите.

Но изобщо не става ясно как точно са "хванали" главния си секретар, че ги краде. По този въпрос прокуратурата е твърде лаконична. В обвинителния си акт е записала само, че липсата е установена след проверка. И толкова. Което пък поражда въпроса - щом винаги досега е успявал да заблуди всички, защо не го е направил и през май 2010 г.? Тук е мястото за едно важно уточнение. От показанията на главния одитор на банката Малина Иванова пред съда става ясно, че този одит е правен, след като "Алфабанк" има вече ново ръководство. Освен това в обвинителния акт се посочва, че Митевски е имал информация за предстоящите вътрешни проверки. "В момента, в който до главния касиер е достигала информация за предстояща проверка на звеното за вътрешен одит, обвиняемият Митевски е използвал документи..."

Иванова разказа и за една прелюбопитна подробност. В трезора на банката не е имало камери, преди да разкрият кражбата, били поставени впоследствие. Защо това е така няма обяснение, но при условие, че там се държат милиони, е странно. Има и още един доста интересен факт. Макар да е бил главен касиер на банката и да е имал достъп до трезора, това правомощие на Митевски не е безусловно. Той е имал само ключ от главната каса, но за да се отвори тя, е било нужно въвеждането на код, който пък се пази от управителя на клона Виолета Вучева. В един момент обаче се оказва, че Митевски разполага и с кода. Как? Според прокуратурата



той е спечелил доверието на Вучева, която му дала своя код.



Днес дамата е свидетел по делото, а Митевски - единствен обвиняем.

Може би най-странният момент в цялата история е подаването на сигнала до прокуратурата. Липсата на парите е установена през май, но разследващите са уведомени чак през септември. Не се знае защо. Ясно е обаче, че банката се е опитала да направи свое разследване. От Митевски са поискани писмени обяснения, в които той на практика признава, че е изнесъл парите, разказвайки как ги е дал на свой приятел. Още преди две години обаче тогавашният му адвокат Менко Менков твърдеше, че самопризнанията на бившия главен касиер са оформени под заглавието "установителен договор", какъвто българското право не познава. Дали съдът ще ги приеме предстои да се разбере. По делото трябва да бъдат разпитани и бивши членове на ръководството на банката. Очаква се в крайна сметка да се разбере къде са парите. И може би - колко голяма е била чантата на Митевски.









СНИМКА: БГНЕС
Петко Митевски отива на заседание на съда с чанта в ръка.
1
4000
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
28 Май 2014 09:34
веднъж е "главен касиер", после на няколко места е "главен секретар"
Да не би разни хора от редакцията да въздишат по някой "главен секретар"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД