Напрежението от "Спешната помощ" започна да се пренася и в големите столични болници. Причината е решението на здравното министерство да подпомогне работата на Центъра за спешна медицинска помощ в София, като командирова за един месец лекари и медицински сестри от други лечебни заведения в столицата. Още в деня, в който от МЗ поискаха оставката на директора на Центъра за спешна медицинска помощ в София д-р Георги Гелев, министър Таня Андреева съобщи, че ще има екипи от големите болници в София - Военна, Окръжна и "Пирогов", които ще обслужват спешните случаи.
Вчера по обяд ръководството на голяма болница в София е събрало шефовете на отделения и е изчело писмо от МЗ. Според указанията на ведомството още същия ден работещите е трябвало да излъчат по равен брой лекари и медицински сестри, които да работят за един месец в "Спешната помощ", разказаха медици пред "Сега". Не е ясно дали броят на командированите, които МЗ е поискало, зависи от големината на болницата или за всички лечебни заведения е поискана една и съща бройка. Оказало се, че желаещи няма и ръководството на болницата е предупредило, че само ще определи кои специалисти да отидат в Спешното. Лекарите и сестрите се притесняват, че командироването на техни колеги ще открие допълнителни дупки в и без това незапълнения щат на болницата, обясниха още потърпевшите. Медиците не изключват възможността зараждащото се недоволство да прерасне в протести. До редакционното приключване на броя от МЗ не дадоха подробности за указанията, спуснати на болниците за командироването на екипи.
И вчера лекари, медицински сестри и санитари протестираха пред сградата на министерството. Протестиращите обясниха, че протестът им не е срещу назначения и.д. директор Александър Златанов. Според тях обаче одитът на центъра не е обективен и не са доволни от срещата с министър Андреева в понеделник. Вчера от ГЕРБ поискаха изслушване на Таня Андреева в парламента заради кризата в Спешната помощ, но предложението беше отхвърлено.
ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ
Главният счетоводител на столичната "Спешна помощ" Валентина Истаткова за първи път изнесе данни за възнагражденията на служителите. Тя опроверга здравния министър, според която по ведомост на работа се водят хора, които получават заплати, но реално не съществуват. Според нея след увеличението на заплатите от началото на годината с 8.5% основното възнаграждение на новите лекари е 750 лв. Лекар с две специалности получава около 1000 лв., а с допълнителните плащания брутната заплата достига до 1500 лв. В администрацията обаче заплатите са над 2000 лв. за ръководните кадри.
|
|