Лявата част на залата изпраща премиера с аплодисменти, макар че новините в блицконтрола не бяха радостни. |
Както "Сега" писа, ЕК спря временно плащанията по две оси от ОП "Регионално развитие". Според цитирани от "Медиапул" неназовани източници може да се очаква спирането на още две програми - "Конкурентоспособност" и Програмата за развитие на селските райони. "Подчертавах неколкократно и на предни въпроси, особено около "Околна среда", където имаше аналогичен случай, че предстоят заключителните одити и можем да очакваме нови рискове и нови неприятни изненади в този контекст. За съжаление, и в регионалната политика има проекти, при които очевидно вътре в тях има нередности при изпълнението им", коментира Орешарски. Той уточни, че нарушенията и в програмата за развитие на регионите, и в тази за околна среда, са съсредоточени по разбираеми причини в периода между 2010 и края на 2013 г. Според премиера вината за проблемните 4 регионални проекта е не на кметовете, а на администрацията. "Това за нас е сериозен сигнал, че още веднъж трябва много внимателно да преглеждаме сертификатите, които изпращаме", коментира Орешарски. Той отхвърли обвиненията на ГЕРБ, че замразяването на евросредства ще продължи, докато стигне такива размери, че да надмине разрешения таван на заложения в бюджета дефицит.
Премиерът опита да отклони и обвързването на спрените пари с наказателната процедура заради газопровода "Южен поток". Решението за спиране на плащанията по програмата дойде ден след стартирането на процедура срещу страната ни заради неспазване на Закона за обществените поръчки при избора на строител на българската отсечка на руския газов проект. "Не бих искал да правя такава пряка връзка. Не мисля, че има такава връзка, иска ми се да няма такава връзка", с видима несигурност отрече премиерът. И побърза да добави, че е получил официално уверение от представители на ЕК, че такава зависимост няма. Орешарски обясни, че договорът между България и Русия за газопровода е сключен през 2008 г., докато Третият енергиен пакет на ЕС, който спъва проекта, е приет през 2010 г. Това довело до "известни несъвпадения" при всички страни, през които минава маршрутът на тръбата. Но уточни, че строежът й все пак трябва да бъде "в рамките на европейското законодателство".
Вчера не дойде потвърждение, че предстои спиране на финансирането и по единствената програма за бизнеса - "Конкурентоспособност". На въпрос на в. "Сега" икономическият министър Драгомир Стойнев съобщи, че не е притеснен за европарите по нея, а от българското представителство на ЕК обясниха, че не са уведомени за подобни планове. "На този етап няма информация от Брюксел за конкретни техни намерения. Европейската сметна палата направи проверка. Искат допълнителна информация от нас за пет проекта, които са били одобрени през 2010 г.", каза още Стойнев. Той не уточни по коя от мерките са проблемните проекти, каква е тяхната стойност, както и за какво точно се съмняват експертите от Брюксел. Като едни от най-проблемни в момента се очертават мерките, свързани с иновации и клъстери.
Кои са спрените проекти
Проектите, заради които ЕК спря плащанията по ОП "Регионално развитие", са на обща стойност около 90 млн. евро. Става дума за интегрирания градски транспорт на Бургас, доставката на пожарни коли за МВР, проект за обновяване на УАСГ и за развитие на Асеновград като туристически обект. Одитът е установил нарушения в обществените поръчки, управлението и контрола. Заради тях се блокират все още неразплатените 640 млн. лв. от общо 1.7 млрд. лв. по двете оси на оперативната програма - градско развитие и туризъм.
Проектът на МВР за закупуване на 42 пожарни за София и 6 големи града е на стойност 97.5 млн. лв., а досега са изплатени 18.4 млн. лв. Да достави пожарните след две неуспешни поръчки е избрана чешката фирма СПС ВКП. Първите два търга - от 2008 г. и от 2010 г., са прекратени заради установени нередности в условията им. Освен с чешката фирма МВР е сключило договори с още осем фирми. Сред тях е и "Филмова къща Виктор Попов" ООД, която снима семейни тържества, "Про Офис" ЕООД, която доставя канцеларски материали, Сдружение клуб "4х4 адвенчър" ООД, за което няма информация в регистрите.
За проекта си за градския транспорт Бургас получава над 101 млн. лв. безвъзмездна помощ. Досега са изплатени над 64.8 млн. лв. Бургас получи миналата година награда от регионалния министър Десислава Терзиева за най-активен бенефициент по ОПРР - от 2007 г. насам общината е спечелила проекти за общо 183.5 млн. лв., а изплатени са 99.3 млн. лв. Вчера кметът Димитър Николов заяви, че Бургас е "невинен" за спрените пари и че проектите му се проверяват от 2008 г. насам постоянно. От 26 проверени поръчки на общината били констатирани 3 или 4 слабости.
Проектът на УАСГ за над 3.4 млн. лв. е за енергийна ефективност. По него има наложени корекции в размер на 43 хил. лв. Асеновград е получил 2.8 млн. лв. за проекта си, който е приключен миналия март, а още неразплатени са около 400 хил. лв.
София също ще пострада от блокирането на програмата. "Надявам се държавата да поеме своя ангажимент и до няколко седмици проблемът да бъде решен", коментира зам.-кметът Дончо Барбалов. В противен случай София ще бъде изправена пред много трудна ситуация. До края на годината по "Околна среда" и "Регионално развитие" за София са спрени 210 млн. лв. Основната част - 160 млн. лв., е по екопрограмата, а най-големият проект е този за завода за боклук. В момента той се строи с аванс от 85 млн. лв., но не е ясно докога ще стигнат тези пари. Сред другите проекти на София по тази програма са доставката на нови трамваи, както и изграждането на канализацията в Банкя. По "Регионално развитие" пък столицата чака пари за градския транспорт, ремонта на парка около НДК, Централната баня и онкоболницата.