Приход от 25 млн. лв. може да нажежи отношенията между Нотариалната камара и вътрешното министерство. Причината е желанието на нотариусите да сложат ръка на едно от най-солидните пера в бюджета на ведомството - регистрацията на автомобилите. Всяка година около 550 хил. нови и стари моторни превозни средства преминават през пунктовете на КАТ. По груби изчисления това генерира най-малко 25 млн. лв. в бюджета на силовото министерството.
На 29 май се е провела среща между представители от МВР и правосъдното министерство, на която са били представени предложения на нотариусите за промени в реда на прехвърляне на собствеността на МПС. През септември м.г. правителството предложи поредица от мерки за намаляване на административната тежест. Една от тях беше автомобилите да не подлежат на нотариална заверка. Това обаче срещна съпротивата на нотариусите.
Според заместник правосъдния министър Сабрие Сапунджиева от камарата са предложили регистрацията на колите вече да се извършва в нотариалните кантори. За целта е необходимо да се осигури достъп на нотариусите до регистъра на автомобилите в МВР, до националната база данни на населението и до регистрите на НАП. В момента се обсъжда вариантът как нотариусите да могат да издават талоните на возилата. "Странно е, че нотариусите могат да издават актове за собственост на имоти, а да не могат да издават за движимо имущество", коментира вчера участник в разговорите на 29 май.
"Така няма да е нужно държавата да инвестира в офиси и административен персонал, нотариалните кантори са 615 в страната и ще стигнат", смята и Сапунджиева. Идеите за промяната на регистрацията на МПС стигат още по-далеч. Едно от новите предложения е първоначалната регистрация на колите също да излезе от КАТ и да се поеме от пунктовете за годишен технически преглед.
Вицепремиерът Даниела Бобева обаче предпочете да бъде предпазлива в прогнозите си дали ще бъдат приети предложенията на нотариусите. Идния вторник предстои нова среща с камарата и МВР, където ще се обсъдят идеите. "Надяваме се да направим най-доброто за гражданите", заяви вицепремиерът. И добави, че са били обсъждани различни варианта с МВР и общините да отпадне нотариалната такса. Те водели до спестяване на пари на гражданите, но не и до намаляване на административната тежест.
|
|