Просветното министерство пусна онлайн анкета по спорните моменти в бъдещия проект на нов закон за училищното образование. Вместо да организира обществени дискусии и кръгли маси, МОН предлага всеки ангажиран с реформата в сектора да представи мнението си по 11 ключови теми. Подобно допитване се прави за първи път от просветното министерство. Това е и елегантен начин, при който БСП ще заобиколи разногласията си с коалиционния партньор по чувствителни за ДПС теми.
Първият въпрос от анкетата е кога да се приключва основното образование и как да изглежда гимназиалната степен. Проблемът стана актуален, след като Клисарова предложи основното образование да се завършва в IX клас, а гимназиалната степен да не се разделя на два етапа и да се учи до XII клас задължително. Другите възможни варианти са основното образование да приключва със VII клас, а гимназията да се раздели на две - до Х и до ХII клас. Допуска се и трети вариант - запазване на сегашния модел.
МОН ще проверява и обществените нагласи по друга чувствителна тема - обучението в началния курс. Какви оценки да получават малките ученици, да повтарят ли IV клас и дали да има миниматури в края на началния етап - това са друга група въпроси, по които министерството ще търси консенсус. Профилът на математическите училища, въвеждането на разрешителни за частните занимални, статутът на ресурсните центрове и мандатност за директорите също се оказват спорни теми.
В анкетата липсват дискусионни при предишните обсъждания въпроси, като финансирането на частните училища и домашното образование. Но спорна според просветното ведомство се оказва темата за кариерното развитие на учителите. Накрая анкетираните трябва да коментират със свои думи какви санкции да се налагат на учениците "като крайна мярка при неизпълнение на задълженията им". Онлайн допитването ще продължи до 20 юни на http://lll.mon.bg/anketa_zakon. След това се предвиждат още две публични обсъждания и най-накрая ще бъде представен проектът на нов закон.
|
|